صفحه اصلی > آموزش و آموزش بلاکچین و آموزش رمزارز و اموزش دیفای : بهترین پروژه‌های دیفای برای سرمایه‌گذاری

بهترین پروژه‌های دیفای برای سرمایه‌گذاری

بهترین پروژه‌های دیفای

بهترین پروژه‌های دیفای برای سرمایه‌گذاری که پتانسیل رشد بالایی دارند با توجه به نوآوری‌های جدیدی که ارائه می‌دهند مشخص می‌شوند. در سال‌های اخیر، شاهد رشد سریع دیفای بوده‌ایم. ارزش کل دارایی‌های قفل شده در دیفای (TVL) از ابتدای سال ۲۰۲۲ تاکنون بیش از ۱۰۰ برابر شده است. این رشد چشمگیر نشان‌دهنده استقبال روزافزون است. دیفایر قصد دارد در این مقاله بهترین و امیدوارکننده‌ترین ارزهای دیجیتال DeFi برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۳ را معرفی کند تا پایان همراه ما باشید.

دیفای که در سال‌های اخیر خود را به عنوان یک اکوسیستم مالی مبتنی بر بلاکچین معرفی کرده از قراردادهای هوشمند برای انجام خدمات مالی بدون نیاز به واسطه‌های سنتی استفاده می‌کند این فناوری با کاهش کارمزد تراکنش‌ها و سهولت دسترسی و افزایش امنیت در سال‌های اخیر رشد فراوانی را تجربه کرد.

اگر اطلاعات کمی درباره این فضا دارید قبل از اینکه به سراغ پروژه‌ها برویم برای آشنایی بیشتر پیشنهاد می‌کنیم مقاله دیفای چیست و چه تفاوت‌هایی با بانک‌های سنتی دارد؟ را بخوانید تا بیشتر با اهمیت این فضا آشنا شوید و بعد به ادامه مقاله بپردازید، اگر هم اطلاعات خوبی دارید می‌توانید همین حالا ادامه مطلب را بخوانید.

بعد از بررسی عواملی مانند میزان پذیرش فعلی توکن، پتانسیل کل بازار، اقتصاد توکن DeFi، توانایی تیم توسعه و میزان مقیاس‌‌پذیری به ۷ پروژه برتراز بلاک‌چین  Layer 1 و Layer 2 رسیدیم  که در ادامه لیست شدند.

لیست بهترین پروژه‌های دیفای برای سرمایه‌گذاری:

 • Ethereum : بهترین سرمایه‌گذاری کلی در  دیفای
 • Uniswap: بهترین صرافی غیرمتمرکز در دیفای
 • AAVE:بهترین پلتفرم وام‌دهی دیفای
 • GMX – بهترین پلتفرم معاملات فیوچر در دیفای
 • Curve Finance – بهترین DEX استیبل‌کوین
 • Lido Finance – بهترین مشتق استکینگ شناور دیفای
 • Stargate Finance- بهترین پل دیفای

Ethereum

۱. (Ethereum (ETH : 

اتریوم بهترین سرمایه‌گذاری در کل دیفای شناخته می‌شود. این پلتفرم زیربنایی برای اکثریت قریب به اتفاق پروتکل‌های DeFi است. یعنی بسیاری از پروتکل‌های DeFi بر روی بلاکچین Ethereum ساخته شده و اجرا می‌شوند و از توکن بومی(Ethereum Ether (ETH، به عنوان وسیله پرداخت و انتقال ارزش استفاده می‌کنند. با رشد استفاده از پروتکل‌های DeFi و کل اکوسیستم DeFi، تقاضا برای Ethereum و توکن بومی آن، Ether، احتمالاً افزایش خواهد یافت. چون برای پرداخت هزینه‌های تراکنش شبکه و استفاده از پروتکل‌های DeFi به Ethereum نیاز است.  این امر منجر به سوزاندن توکن‌های ETH و در نهایت کاهش عرضه Ether می‌شود که می‌تواند باعث رشد سریع قیمت شود.

Uniswap

۲.( Uniswap (UNI:

Uniswap بزرگترین صرافی غیرمتمرکز مالی دیفای است که روی شبکه‌های  Ethereum، Polygon، Arbitrum، Optimism و سایر شبکه‌های Layer 2 فعالیت دارد. DEX UNI V3 بیش از ۱ میلیارد دلار حجم روزانه معامله می‌کند که آن را به یکی از پردرآمدترین برنامه‌های DeFi تبدیل می‌کند. این پلتفرم همچنین با ایجاد یک بازار NFT که قرار است با OpenSea & LooksRare رقابت کند، توسعه یافته است.

توکن UNI Uniswap یک توکن ERC-20 است که کاربران با استفاده از آن به طیف گسترده‌ای از خدمات DeFi مانند استخراج نقدینگی، حاکمیت و بیمه در پلتفرم می‌توانند دسترسی داشته باشند. توکن UNI همچنین مزایای دیگری از جمله حق رأی برای تصمی‌گیری‌های آینده آن Uniswap  در نهایت سهم درآمد برای دارندگان ارائه می‌کند.

_aave

 

۳. (AAVE (AAVE:

AAVE بزرگ‌ترین بازار نقدی چند زنجیره‌ای است که به کاربران اجازه می‌دهد تا انواع مختلف ارزهای دیجیتال را به صورت غیر حضوری قرض دهند و وام بگیرند. این پلتفرم بیش از۶ میلیارد دلار ارزش کل قفل شده (TVL) دارد و طیف وسیعی از خدمات DeFi مانند پس‌انداز با بازده بالا، وام‌های فوری و دارایی‌های توکنیزه شده دنیای واقعی را ارائه می‌دهد. یکی دیگر از مزایای AAVE این است که در حال حاضر استکینگ توکن بومی AAVE را ارائه می‌دهد که در آن کاربران می‌توانند سکه‌های خود را برای کسب ۸٪ APY سرمایه‌گذاری کنند. پروتکل وام‌دهی و وام‌گیری آن‌ها به طور گسترده در دسترس است و در حال حاضر در اتریوم، Avalanche، Polygon، Arbitrum و سایر شبکه‌ها قرار دارد.

این مقاله را بخوایند: لندینگ‌ یا وام‌دهی دیفای چگونه کار می‌کند؟

GMX

۴. ( GMX (GMX :

GMX  یک پلتفرم مشتقات چند زنجیره‌ای در Avalanche، Arbitrum و BNB Chain است که به کاربران امکان می‌دهد تا معاملات فیوچر و قراردادهای دائمی و اختیار را  با حداکثر اهرم ۲۵برابر انجام دهند.  این پلتفرم بیش از۴۰۰  میلیون دلار TVL دارد و بیش از ۲۰ جفت معاملاتی برای ارزهای رمزنگاری مانند بیت‌کوین، اتریوم، سولانا،کازماس (ATOM)، یونی سواپ، چین لینک (LINK) و موارد دیگر ارائه می‌دهد. پلتفرم GMX یکی از محبوب‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها در سال ۲۰۲۳ است زیرا این پروتکل از نظر درآمدزایی بین رمزارزها رتبه سوم را دارد و این درآمد بالا به‌خاطر حجم معاملات بالا در این پلتفرم است.

crv-dao

۵. (Curve Finance (CRV: 

Curve Finance به دلیل اینکه یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است که در تجارت استیبل‌کوین تخصص دارد، یک فرصت سرمایه‌گذاری قوی در فضای DeFi در نظر گرفته می‌شود.  استیبل‌کوین‌ها در DeFi به‌عنوان بالاترین بازار قابل دسترسی کل در نظر گرفته می‌شوند، به این معنی که پروتکلی که در تجارت استیبل‌کوین تخصص دارد، می‌تواند بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص دهد.

یکی از مزایای اصلی Curve نوسانات کم  نقدینگی بالا است که با استفاده از یک مکانیسم منحصر به فرد تامین نقدینگی به نام “سازنده بازار محصول ثابت” (CPMM) به دست می‌آید که امکان معامله آسان استیبل‌کوین‌ها را حتی در صورتی که دفترچه سفارش وجود نداشته باشد، فراهم می‌کند. یعنی کاربران می‌توانند با حداقل تأثیر قیمت و کارایی بالا با استیبل‌کوین‌ها معامله کنند. همچنین بازده بالایی را بر روی استخرهای نقدینگی خود ارائه می‌دهد که آن را به گزینه‌ای جذاب برای ییلدفارمینگ  تبدیل می‌کند.

lido-finance-

۶. (Lido Finance (LDO: 

Lido Finance یک مشتق استکینگ شناوربرای اتریوم، سولانا و Polygon است که کاربران می‌توانند بدون نیاز به قفل کردن سرمایه‌شان برای طولانی مدت از دارایی‌هایی که استیک کردند سود کسب کنند. . Lido در حال حاضر بزرگترین پروتکل DeFi با توجه به ارزش کل قفل شده (TVL) با بیش از ۸ میلیارد دلار دارایی در پلتفرم است.

پروتکل Lido این امکان را به کاربران می‌دهد تا بدون نیاز به فروش سکه‌های استیک‌شده خود، از آن‌ها بهره‌برداری کنند. این امر با ایجاد یک توکن مشتق انجام می‌شود که توسط دارایی اصلی پشتیبانی می‌شود. به این معنی که کاربران می‌توانند در هر زمان که نیاز داشته باشند به وجوه خود دسترسی داشته باشند و در عین حال، سود دریافت کنند.

Stargate Finance

۷. ( Stargate Finance (STG:

Stargate Finance بزرگ‌ترین و قابل اعتمادترین پل میان زنجیره‌ای است که به کاربران امکان می‌دهد دارایی را بین طیف وسیعی از شبکه های Layer 1 و Layer 2 از جمله Ethereum، BNB Chain، Fantom، Arbitrum، Optimism و بسیاری دیگر منتقل کنند. انتظار می رود با ظهور زنجیره‌های بیشتر L1 و L2 و افزایش تقاضا برای قابلیت همکاری، استفاده و درآمد این پلتفرم همچنان افزایش یابد.

توکن STG در پروتکل خود کاربردهای بسیار دیگری مانند حق رای، حق درآمد و… به کاربران می‌دهد. کاربران همچنین می‌توانند به امکانات کشت سود، استخرهای استیکینگ و استخراج نقدینگی دسترسی داشته باشند و در کل، STG یک فرصت سرمایه‌گذاری عالی برای کسانی است که به دنبال رشد ارزش بلندمدت در یک توکن DeFi با سرمایه بازار کوچک هستند.

چرا DeFi یک فرصت سرمایه‌گذاری خوب است؟

دیفای (DeFi ؛Decentralized Finance) یا امور مالی غیرمتمرکز یک فرصت سرمایه گذاری جذاب به شمار می رود. به طور کلی با فناوری بلاک‌چین خدمات مالی تغییر کرد و به شما پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید اما در ادامه به برخی از دلایل متعددی که نشان می‌دهد دیفای یک فرصت سرمایه‌گذاری خوب در آینده است اشاره شده می‌کنیم:  

 • قابلیت دسترسی : هر کسی که به اینترنت دسترسی داشته باشد می‌تواند از خدمات مالی دیفای استفاده کند. استفاده از خدمات بدون درنظر گرفتن موقعیت مکانی یا وضعیت مالی افراد باعث ایجاد یک سیستم مالی فراگیر خواهد شد.
 • امنیت و شفافیت: پلتفرم‌های DeFi بر اساس فناوری بلاک‌چین ساخته شده‌اند که امنیت و شفافیت را افزایش می‌دهند. قراردادهای هوشمند که با شرایط توافقی و به طور مستقیم در کد نوشته شده‌اند قراردادهای خود اجرایی هستند و تضمین می‌کنند که قوانین و مجازات‌های توافق شده واضح و شفاف اجرا می‌شوند.
 • بازدهی بالا: DeFi به دلیل ماهیت غیرمتمرکز پلتفرم‌ها و توانایی کسب سود از دارایی‌ها از طریق پروتکل‌های وام‌دهی و وام‌گیری، می‌تواند بازده بالاتری را برای سرمایه‌گذاری‌ها ارائه دهد.
 • نوآوری: DeFi یک حوزه نسبتاً جدید و در حال تکامل سریع است و پتانسیل ارائه محصولات و خدمات مالی جدید و نوآورانه را دارد که می‌تواند منجر به فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدید شود.
 • قابلیت همکاری: پروتکل‌های DeFi به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قابلیت همکاری داشته باشند، به این معنی که می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند، این امر منجر به راه‌حل‌های کارآمدتر و مقرون به صرفه‌تر می‌شود.

ریسک‌های سرمایه‌گذاری در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)

مانند هر سرمایه‌گذاری، مهم است که قبل از سرمایه‌گذاری در DeFi، تحقیقات خود را انجام دهید و ریسک‌های احتمالی را در نظر داشته باشید  تا بتوانید از این بازار پویا به سود برسید. یکی از ریسک‌های اصلی، نوسان بالای بازار ارزهای دیجیتال و عدم وجود مقررات در این حوزه است که می‌تواند منجر به تغییرات ناگهانی و قابل توجه در ارزش پروتکل‌ها و توکن‌های DeFi شود. علاوه بر این، خطر هک و نقض‌های امنیتی نیز وجود دارد، زیرا بسیاری از پروتکل‌های DeFi بر اساس فناوری قرارداد هوشمند ساخته شده‌اند و در برابر خطاهای کد و حملات مخرب آسیب‌پذیر هستند.

عدم نظارت و حمایت از سرمایه‌گذاران  یکی دیگر از ریسک‌های دیفای به‌شمار می‌رود.  از آنجایی که پروتکل‌های DeFi غیرمتمرکز هستند، هیچ مرجع مرکزی برای تضمین یکپارچگی پلتفرم یا محافظت از سرمایه‌گذاران در صورت تقلب یا سوء مدیریت وجود ندارد. علاوه بر این، ممکن است برخی از پروتکل‌های DeFi به طور کامل  بررسی نشده باشند که باعث افازیش خطر آسیب‌پذیری‌های امنیتی آن‌ها خواهد شد.

سخن‌پایانی

 امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)  فرصت‌های سرمایه‌گذاری نوظهوری را ارائه می‌دهند که مزایا و معایب خاص خود را دارند. در این مقاله ۷ پرژه برتر این فناوری در سال ۲۰۲۳ بررسی شدند این پروژه‌ها شامل Ethereum، Uniswap، AAVE، GMX، Curve Finance، Lido Finance و Stargate Finance هستند که هر کدام نقاط قوت منحصر به فردی را در اکوسیستم DeFi ارائه می‌دهند.

⚠️هشدار: تحلیل‌های ارائه شده توسط دیفایر پیشنهاد سرمایه گذاری نیست؛ لذا برای انجام خرید و فروش، حتما شخصا بازار را مورد تحلیل قرار دهید چرا که مسئولیت سود یا ضرر خرید و فروش رمز ارزها با خود شماست.

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.
پست های مرتبط

طلا، بورس یا بیت‌کوین؟ بهترین سرمایه‌گذاری برای سال 1403 کدام است؟

از جمله مهمترین مسائلی که برای بسیاری از ما مطرح است، انتخاب…

۹ فروردین ۱۴۰۳

بررسی و معرفی بازی بلاک‌چینی پیکسل

همیشه سوال اصلی اکثر گیمرها، این بوده که آیا می‌توان از طریق…

۲۹ اسفند ۱۴۰۲

معرفی مفهوم گیم فای (GameFi) و نحوه کسب درآمد از طریق بازی

گیم فای (GameFi) یک مفهوم نوظهور در دنیای بلاک‌چین است که با…

۱۹ اسفند ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید