صفحه اصلی > آموزش و اموزش دیفای : uni swap چیست؟ کاربرد آن در دنیای بلاک‌چین

uni swap چیست؟ کاربرد آن در دنیای بلاک‌چین

uni swap یکی از محبوب‌ترین صرافی‌های رمزارزی غیرمتمرکز است که بر روی زنجیره‌بلوکی اتریوم اجرا می‌شود. در حال حاضر، اکثر معاملات رمزارزی در صرافی‌های متمرکز مانند کوین‌بیس و بایننس انجام می‌شود. 

پلتفرم‌های متمرکز توسط یک دفتر مدیریتی اداره می‌شوند و از کاربران می‌خواهند که موجودی خود را تحت کنترل آنها قرار دهند. در مقابل یونی سواپ، این ساز و کار را دنبال نمی‌کند و احساس کنترل مالی بیشتری را به کاربران خود می‌دهد. در ادامه مقاله، با نحوه کار این صرافی و نحوه فعالیت آن در دنیای بلاک‌چین بیشتر آشنا خواهیم شد.

معایب صرافی‌های متمرکز

موضوعی که قبل از بررسی مفهوم uni swap باید به آن توجه کرد، عمق بازار است. به میزان تقاضای یک دارایی در خرید و فروش‌های باز، عمق بازار گفته می‌شود. در صرافی‌های متمرکز، برای انجام یک معامله موفق، یک سفارش خرید باید با یک سفارش فروش در سمت مخالف مطابقت یابد.

به‌عنوان مثال، اگر می‌خواهید یک بیت‌کوین(BTC) را با قیمت ۳۳,۰۰۰ دلار در یک صرافی متمرکز بفروشید، باید منتظر بمانید تا یک خریدار در سمت مخالف سفارش ظاهر شود و به دنبال خرید یک بیت‌کوین با همان قیمت باشد.

مشکل اصلی این سیستم، نقدینگی است که در این زمینه به عمق و تعداد سفارشات موجود در هر لحظه اشاره دارد. اگر نقدینگی پایین باشد، یعنی تریدرها قادر به پر کردن سفارشات خرید یا فروش خود نیستند. تصور کنید که یک غرفه غذایی در یک بازار خیابانی دارید. اگر بازار خیابانی پر از افرادی باشد که کالاهای خود را به مردم می‌فروشند، بازار به عنوان “بازار نقدینگی” در نظر گرفته می‌شود. اگر بازار ساکت باشد و خرید و فروش کمی انجام شود، به عنوان “بازار محدودشده” در نظر گرفته می‌شود.

uni swap

uni swap چیست؟

یونی‌سواپ(uni swap) یک نوع صرافی‌ غیرمتمرکز است. یعنی توسط یک مدیر یا مالک اداره نمی‌شود و از تکنولوژی “پروتکل نقدینگی خودکار” استفاده می‌کند. پلتفرم یونی‌سواپ در سال ۲۰۱۸ بر روی شبکه اتریوم، دومین پروژه بزرگ رمزارزی جهان از نظر میزان سرمایه‌گذاری، ساخته شد. در آن زمان این موضوع، سازگاری این پلتفرم با همه توکن‌های ERC-۲۰ و خدمات کیف‌پول مانند متامسک را بیشتر کرد. یونی‌سواپ به‌طور کامل متن باز است. به این معنا که هرکسی می‌تواند کد این پروتکل را کپی کرده و صرافی‌ غیرمتمرکز خود را راه‌اندازی کند؛ حتی به کاربران این امکان را می‌دهد که توکن‌های خود را به صورت رایگان در صرافی لیست کنند. 

صرافی‌های متمرکز عادی به منظور کسب سود بیشتر عمل می‌کنند و هزینه‌های بسیار زیادی برای لیست کردن سکه‌های جدید درخواست می‌کنند. این تفاوت منحصربه‌فرد یونی سوآپ، باعث جذب بیشتر سرمایه‌گذاران به این پلتفرم شده است. چرا که این پلتفرم، یک صرافی غیرمتمرکز(DEX) است. به این معنی که کاربران در هر زمان کنترل مالی خود را حفظ می‌کنند. برخلاف یک صرافی متمرکز که از تریدرها می‌خواهد، کنترل کلیدهای خصوصی خود را به آن‌ها بدهند تا سفارشات بتوانند در یک پایگاه داده داخلی ثبت شوند که پروسه‌ای زمان‌بر و گرانقیمت‌تر است. 

👈بیشتر بخوانید: دیفای چیست و چه تفاوت‌هایی با بانک‌های سنتی دارد؟

پلتفرم uni swap، با حفظ کنترل کلیدهای خصوصی، خطر از دست دادن دارایی‌ها در صورت هک‌ شدن صرافی را از بین می‌رود. طبق آخرین آمار، این پلتفرم در حال حاضر چهارمین پلتفرم مالی غیرمتمرکز(دیفای) محبوب دنیا است و بیش از ۳ میلیارد دلار ارزدیجیتال در پروتکل قفل‌شده خود دارد.

uni swap چگونه کار می‌کند؟

یونی‌سواپ بر روی دو قرارداد هوشمند اجرا می‌شود؛ یک قرارداد “تبادل” و یک قرارداد “کارخانه” نام دارد. اینها برنامه‌های کامپیوتری اتوماتیکی هستند که به‌صورت ویژه‌ای طراحی شده‌اند تا وظایف خاصی را انجام دهند هنگامی و شرایط خاصی را برای کاربران ایجاد کنند. قرارداد هوشمند کارخانه برای افزودن توکن‌های جدید به پلتفرم استفاده می‌شود و قرارداد تبادل تمام معاملات توکنی را تسهیل می‌کند. هر توکنی که بر اساس استاندارد ERC-۲۰ باشد، می‌تواند با یک توکن دیگر در پلتفرم یونی‌سواپ جابجا شود.

تعریف پروتکل نقدینگی خودکار

راه‌حل یونی‌سواپ برای برطرف‌ کردن مشکل نقدینگی(که در تیتر اول مقاله توضیح داده شده) صرافی‌های متمرکز، استفاده از یک پروتکل نقدینگی خودکار است. این روش به این‌صورت است که کاربران یونی‌سواپ پول خود را با هم ادغام کرده و یک صندوق برای انجام همه معاملاتی که در پلتفرم انجام می‌شود، ایجاد می‌کنند. 

هر توکنی که در لیست قرار دارد، دارای یک صندوق جداگانه است و کاربران می‌توانند به آن مبلغی را واریز کنند و قیمت‌های هر توکن را با استفاده از یک الگوریتم ریاضی که توسط یک کامپیوتر اجرا می‌شود، محاسبه کنند.

در این سیستم، خریداران یا فروشندگان نیازی به طرف مخالف قرارداد برای انجام معامله ندارند. به جای اینکه بخواهند منتظر یک طرف مخالف باشند، هر کاربری می‌تواند هر معامله‌ای را به صورت فوری با یک قیمت مشخص انجام دهد؛ تا زمانی که در آن صندوق کافی از نقدینگی برای تسهیل انجام معامله وجود داشته باشد. به عنوان جایزه برای قرار دادن وجوه خود، هر سرمایه‌گذار، یک توکن دریافت می‌کند که نمایانگر سهم وی از تأمین نقدینگی در صندوق است. 

به عنوان مثال، اگر شما ۱۰.۰۰۰ دلار به یک صندوق نقدینگی که جمعاً ۱۰۰.۰۰۰ دلار داشته باشد اضافه کردید، یک توکن ۱۰ دلاری از صندوق به‌عنوان پاداش دریافت خواهید کرد. این توکن برای اهدافی مانند دریافت سهم از هزینه‌های تریدینگ، قابل تبدیل است. با این‌حال، یونی‌ سواپ در هر معامله‌ای، هزینه ثابت ۰.۳٪ را از کاربران درخواست می‌کند و به‌طور خودکار آن را به یک رزرو نقدینگی ارسال می‌کند.

نحوه تعیین قیمت توکن در یونی سواپ چیست؟

یکی از موضوعات مهم دیگر این سیستم، نحوه تعیین قیمت هر توکن است. به جای یک سیستم سفارش‌سازی سنتی که قیمت هر دارایی توسط بالاترین خریدار و پایین‌ترین فروشنده تعیین می‌شود، یونی‌ سواپ از یک سیستم بازاریابی خودکار استفاده می‌کند. این روش جایگزین که با هدف تنظیم قیمت یک دارایی بر اساس عرضه و تقاضا ابداع شده، با یک معادله ریاضی قدیمی آمیخته شده است. این روش به وسیله افزایش و کاهش قیمت یک سکه بر اساس تعداد سکه‌ها در استخر یا مخزن دارایی‌های مربوطه کار می‌کند.

مهم است که بدانید، هر زمان که کسی یک توکن ERC-۲۰ جدید به یونی‌سواپ اضافه می‌کند، آن شخص باید مقدار خاصی از توکن انتخابی خود و مقدار مساوی از یک توکن ERC-۲۰ دیگر را برای شروع فعالیت در استخر نقدینگی خود اضافه کند.

معادله برای محاسبه قیمت هر توکن به‌صورت x*y=k است. K یک مقدار ثابت است، به‌عبارت دیگر، عددی که تغییر نمی‌کند. به‌عنوان مثال، باب می‌خواهد زنجیره‌ای (LINK) را در شبکه اتریوم تجارت کند و از استخر یونی‌ سواپ LINK/ETH استفاده می‌کند. این فرد تعداد زیادی از LINK را به استخر اضافه می‌کند که نسبت LINK در استخر را افزایش می‌دهد. از آنجا که مقدار K باید ثابت بماند، این به این معناست که هزینه اتر افزایش می‌یابد در حالی که هزینه LINK کاهش می‌یابد. 

بنابراین، هر چه باب تعداد بیشتری LINK اضافه می‌کند، اتر کمتری در مقابل دریافت می‌کند چون قیمت آن افزایش می‌یابد. اندازه استخر نقدینگی همچنین تعیین‌کننده میزان تغییر قیمت توکن‌ها در طول یک معامله است. هرچه نقدینگی بیشتری در یک مخزن وجود داشته باشد، معاملات بزرگتر راحت‌تر انجام داده می‌شوند؛ بدون اینکه قیمت به صورت تصاعدی زیاد شود.

uni swap

چگونه از uni swap استفاده کنیم؟

استفاده از یونی‌ سواپ، دارای مراحل ساده‌ای است. در ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که کیف‌پولی که قبلاً راه‌اندازی کرده‌اید، پشتیبانی‌کننده توکن‌های ERC-۲۰ است. کیف‌پول‌های متامسک، ولت‌کانکت، کیف‌پول کوین‌بیس و پورتیس از این نوع کوین‌ها پشتیبانی می‌کنند.

پس از آن، باید مقداری اتریوم به کیف‌پول خود اضافه کنید تا بتوانید در یونی‌ سواپ معامله کنید و هزینه‌های گس (که هزینه‌های تراکنش Ethereum نامیده می‌شوند) را پرداخت کنید. هزینه‌های گس، بسته به تعداد افرادی که از شبکه استفاده می‌کنند، متغیر است. اکثر کیف‌پول‌های این حوزه، سه گزینه برای انجام خدمات پرداخت در شبکه اتریوم ارائه می‌دهند: سرعت کند، متوسط یا سریع.
طبیعتا کند، ارزان‌ترین و سریع، گران‌ترین گزینه است. 

جمع‌بندی

به‌طور خلاصه، uni swap نه‌تنها یک صرافی رمزارزی است، بلکه یک اکوسیستم نوین در معاملات غیرمتمرکز با استفاده از الگوریتم “نقدینگی خودکار” است. با این پلتفرم، کاربران می‌توانند به‌راحتی توکن‌های خود را معامله کنند. این سیستم با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین امنیت کاربران را فراهم می‌کند و به آن‌ها تضمین می‌دهد که بر اموال خود کنترل کاملی داشته باشند.

آینده یونی‌ سواپ، از نظر اکثر تحلیلگران حوزه بلاک‌چین، بسیار روشن و موفق است. این پلتفرم در‌ حال‌ حاضر پر از امکانات متنوع و جذاب بوده و باتوجه به رشد روزافزون جامعه دیفای و جایگاه بالای یونی‌ سواپ در این فضا، می‌توان انتظار داشت که این پلتفرم به‌عنوان یک نقطه قوت برای تبادل توکن‌ها و ارائه لیکوئیدیتی با کاربری ساده و موثر عمل کند.

منبع: coindesk.com

عرفان شفیعی

پست های مرتبط

روز «پیتزا بیت‌کوین» و اولین تراکنش واقعی «بیت‌کوین» مبارک

تصور کنید که دو پیتزا به قیمت میلیون‌ها دلار می‌خرید. دیوانه‌وار به…

۲ خرداد ۱۴۰۳

طلا، بورس یا بیت‌کوین؟ بهترین سرمایه‌گذاری برای سال 1403 کدام است؟

از جمله مهمترین مسائلی که برای بسیاری از ما مطرح است، انتخاب…

۹ فروردین ۱۴۰۳

بررسی و معرفی بازی بلاک‌چینی پیکسل

همیشه سوال اصلی اکثر گیمرها، این بوده که آیا می‌توان از طریق…

۲۹ اسفند ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید