صفحه اصلی > آموزش و آموزش بلاکچین : قراداد هوشمند با بلاک‌چین چه ارتباطی دارد؟

قراداد هوشمند با بلاک‌چین چه ارتباطی دارد؟

قراداد هوشمند و فناوری بلاک‌چین به عنوان دو راه‌حل نوآورانه در دنیای معاملات دیجیتال شناخته می‌شوند. این فناوری‌ها کاربردهای متنوعی دارند و توانسته‌اند با افزایش امنیت، شفافیت و کارایی، صنایع مختلف را متحول کنند. قرار است دیفایر در این مقاله ابتدا شما را با ماهیت بلاک‌چین و قرادادهای هوشمند آشنا کند و در ادامه به تاثیر آن‌ها در بخش‌های مختلف بپردازد.

آشنایی با مفهوم قراداد هوشمند و بلاکچین

بلاکچین به زبان ساده یک فناوری دفتر کل توزیع شده و غیرمتمرکز است که تراکنش‌ها را در شبکه‌ای از رایانه‌ها ثبت می‌کند. هر تراکنش در یک بلاک ذخیره شده و این بلاک‌ها به شکل زنجیره به هم متصل می‌شوند، از این رو به آن «blockchain» گفته می‌شود. برخلاف سیستم‌های متمرکز سنتی، بلاکچین به یک نهاد مرکزی متکی نیست بلکه شبکه‌ای از رایانه‌ها (گره‌ها) است که به طور مشترک دفتر کل را نگهداری می‌کنند. این عدم تمرکز مانع هک از یک نقطه مشخص می‌شود.

پتانسیل بلاک‌چین فراتر از ارزهای دیجیتال است و راه‌حل‌های نوآورانه‌ای را در سراسر صنایع، از امور مالی گرفته تا مراقبت‌های بهداشتی ارائه می‌دهد. ویژگی عدم تمرکز، امنیت و شفافیت آن، نحوه مدیریت داده‌ها و تراکنش‌ها را در عصر دیجیتال متحول کرده است. اگر علاقه‌مندید بدانید بلاک‌چین چگونه می‌تواند خدمات مالی را تغییر ‌دهد این مقاله را بخوانید.

قراداد هوشمند چیست؟

قراردادهای هوشمند قراردادهایی هستند که می‌توانند به‌طور خودکار اجرا شوند و شرایط توافق بین دو طرف به صورت کدهای رمزنکاری شده ثبت شده است. زمانی که شرایط مناسب برای اجرای آن‌ها فراهم شود می‌بینیم که شرایط توافق شده به‌طور خودکار اجرا و اعمال می‌شود. توسعه‌دهندگان قراردادهای هوشمند نقش مهمی در اکوسیستم بلاکچین دارند چرا که توافق‌نامه‌های خوداجرایی را ایجاد می‌کنند که فرآیندها و تراکنش‌ها را خودکار انجام می‌دهد.

مزیت‌های قراداد هوشمند

قرادادهای هوشمند نسبت به قراردادهای سنتی مزایای بسیاری دارندو چون آن‌ها معمولا بر روی فناوری بلاک‌چین ساخته می‌شوند. مزایای زیادی را به‌وجودآورده‌اند از جمله:

 • قرارداد هوشمند کارایی بیشتری دارد
  قراردادهای هوشمند با خودکار کردن اجرای توافق نامه‌ها، نیاز به واسطه‌ها را از بین می‌برند. هنگامی که شرایط اولیه‌ی مورد نظر برآورده شود، اقدامات قرارداد بدون دخالت انسان اجرا می‌شود.
 • قرارداد هوشمند امنیت بالایی دارد
  قراردادهای هوشمند معمولاً بر روی پلتفرم‌های بلاک‌چین مانند اتریوم ساخته می‌شوند. ماهیت غیرمتمرکز و تغییرناپذیر بلاک‌چین، امنیت و یکپارچگی قرارداد را تضمین می‌کند.
 • قراردادهای هوشمند شفاف است
  قراردادهای هوشمند به صورت کد نوشته می‌شوند و قوانین و تعهدات طرفین را مشخص می‌کنند. این کد برای شفافیت در بلاک‌چین ذخیره می‌شود. شفافیت فناوری بلاک‌چین و امنیت رمزنگاری قراردادهای هوشمند باعث افزایش اعتماد بین کاربران می‌شود و همه می‌توانند شرایط و اجرای قرارداد را مشاهده کنند.

کاربردهای قراداد هوشمند

قراردادهای هوشمند با ترکیب در بلاکچین توانسته‌اند کاربردهایی فراتر از ارزهای دیجیتال ارائه دهند. آن‌ها در املاک و مستغلات برای معاملات دارایی، رسیدگی به بیمه‌نامه‌ها، مدیریت زنجیره تامین و موارد دیگر استفاده می‌شوند. برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • امور مالی: بلاک‌چین انجام تراکنش‌های فرامرزی سریع‌ و ایمن‌ را امکان‌پذیر کرده و هزینه واسطه‌ها را کاهش می‌دهد. مثلا از ترکیب قراردادهای هوشمند با بلاک‌چین در دنیای برای مدیریت وام استفاده می‌شود.این قرارداد هوشمند بازپرداخت‌های وام را خودکار می‌کند و در صورت عدم پرداخت، اقداماتی مانند جریمه یا مصادره دارایی‌ها را انجام می‌دهد.
 • زنجیره تامین: بلاکچین با استفاده از برخی قراردادهای هوشمند قابلیت ردیابی را افزایش می‌دهد و از اصالت محصولات اطمینان می‌دهد و می‌تواند تاریخ تولید، تاریخ انقضا و محل فعلی کالا را ردیابی کند.
 • مراقبت‌های بهداشتی: سوابق بیمار را می‌توان به طور ایمن ذخیره کرد و بین اشخاص مجاز به اشتراک گذاشت.
 • حقوقی: قراردادهای هوشمند فرآیندهای قانونی را ساده و خودکار می‌کند و هزینه‌های قانونی را کاهش می‌دهد.
 • بازی: در صنعت بازی، بلاک‌چین و قراردادهای هوشمند برای دارایی‌ها و کلکسیون‌های درون بازی استفاده می‌شود.

شرایط قانونی متفاوت قراداد هوشمند

در حالی که قراردادهای هوشمند به طور خودکار اجرا می‌شوند، وضعیت قانونی آن‌ها در حوزه های قضایی مختلف متفاوت است. برخی از کشورها آن‌ها را به رسمیت می‌شناسند، در حالی که برخی دیگر هنوز در حال توسعه چارچوب های قانونی هستند. بلاک‌چین و قراردادهای هوشمند دو فناوری مکمل هستند که می‌توانند برای ایجاد یک سیستم مالی و قراردادی کارآمد، امن‌ و شفاف استفاده شوند.

سخن پایانی
بلاکچین و قراردادهای هوشمند در حال انقلابی کردن نحوه انجام تراکنش‌ها و توافقات هستند. کاربردهای آن‌ها گسترده است و نحوه انجام تراکنش‌ها و توافقات تجاری را در عصر دیجیتال تغییر می‌دهند. با تکامل این فناوری‌ها، می‌توانیم انتظار تغییرات پیشگامانه بیشتری را در چشم‌انداز کسب و کار و فناوری داشته باشیم.

منبع: www.dailyhodl.com

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.
پست های مرتبط

آیا هوش مصنوعی می‌تواند شما را به یک تریدر موفق ارز دیجیتال تبدیل کند؟

در دنیای امروز، ارزهای دیجیتال به عنوان یکی از محبوب‌ترین و بحث‌برانگیزترین…

۲۱ تیر ۱۴۰۳

روز «پیتزا بیت‌کوین» و اولین تراکنش واقعی «بیت‌کوین» مبارک

تصور کنید که دو پیتزا به قیمت میلیون‌ها دلار می‌خرید. دیوانه‌وار به…

۲ خرداد ۱۴۰۳

طلا، بورس یا بیت‌کوین؟ بهترین سرمایه‌گذاری برای سال 1403 کدام است؟

از جمله مهمترین مسائلی که برای بسیاری از ما مطرح است، انتخاب…

۹ فروردین ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید