صفحه اصلی > اموزش دیفای و آموزش : دیفای (DeFI) چیست؟

دیفای (DeFI) چیست؟

دیفای به بیان ساده یک سیستم امورمالی غیرمتمرکز است که به وسیله آن امکان انجام کلیه تراکنش های مرتبط با سیستم مالی سنتی مانند وام گرفتن بدون دخالت هرگونه نهاد یا واسطه فراهم میشود.

درخصوص نحوه عملکرد دیفای به بررسی مفهوم قرارداد هوشمند میپردازیم:

که در واقع یک کد برنامه نویسی بوده که یک سری از دستورات تشکیل یافته و بر روی شبکه بلاکچین پیاده سازی می شود.نحوه کار این قراردادهای هوشمند به این صورت است که درصورت رخ دادن شرایط خاص پیش بینی شده طبق دستورات به طور کاملا اتوماتیک و بدون دخالت واسطه یا شخص ثالث به اجرا در بیاید.

در ادامه به معرفی چند پروژه دیفای میپردازیم:

1.UMA  (UNIVERSAL MARKET ACCESS)

به معنای دسترسی به بازار جهانی است که برای مشتقات مصنوعی برای هرچیزی که دارای قیمت در این دتیا وجود دارد استفاده می شود،به عبارتی ما توسط این پروتکل می توانیم دارایی های حقیقی خود را با یکدیگر معامله کنیم.

اوما در واقع یک اوراکل اپتیمیستیک است که برای ذخیره هرنوع داده ای استفاده میشود.اوراکل آپتیمیستیک داده ها را از دنیای واقعی به یک سیستم غیرمتمرکز متصل میکند.

 

معاملات درUMAچگونه است؟

در معاملات اوما دو طرف ابتدا قرار دادی را تنظیم میکنند و تعهدات خود را در آن می آورند،سپس هر یک از طرفین درصد مشخصی از قرارداد را در یک حساب مارجین این پلتفرم برای تضمین انجام قرارداد واریز میکنند. در مرحله آخر یک سیستم اوراکل تعزیف میکنند، که از مکانیزم تایید داده ها برای حل اختلاف و انحلال معملات استفاده میشود.

مزایای UMA:

 • امکان دسترسی تمام افراد از سراسر جهان
 • تضمین اجرای بندهای قراردادها
 • امنیت بالا
 • عدم امکان دسترسی داراریی های غیرمتمرکز
 • در حال حاضر TVL این توکن 10.224 میلیون دلار می باشد.

 

2.FRax

پروژه فرکس یک سیستم استیبل کوین الگوریتمی اپن سورس با هدف ارایه یک پول دیجیتال مقیاس پذیر و غیرمتمرکز و الگوریتمی است.

همچنین توکن fxsاز طریق فرآیند استیکینگ امکان کسب درآمد را نیز برای کاربران شبکه فرکس فایننس فراهم میکند با انجام این کار کاربران توکن خاصی به نام veFXS را به عوان پاداش استیکینگ دریافت میکنند.

این پروتکل در حال حاضر بر بستر اتریوم است، پروتکل فرکس شامل دو توکن میباشد توکن اول استیبل کوین frax است که از نظر فیمتی به دلار آمریکا وابسته است، توکن دوم fxs است که توکن حاکمیتی پروژه محسوب میشود.یکی از مهمترین کاربردهای frax shareحفظ ثبات استیبل کوین الگوریتمی شبکه است که در بالا به آن اشاره کردیم(frax)

با توجه به تقاضای بالای کاربران برای استیبل کوینی مانند frax تقاضا برای توکن fxsافزایش میابد.

مجموعه عرضه کل توکن fxs ابتدا روی صد میلیون واحد تنظیم شده بود اما این عرضه ثابت نیست و برای کنترل عرضه در آینده و حفظ ثبات استیبل کوین شبکه مقداری از آن سوزانده شده،مکانیسم توکنfxs مانند بیت کوین به نوعی است که فرآیند هاوینگ دارد با این تفاوت که هاوینگ fxsهر یک سال یک بار اتفاق می افتد و میزان صدور توکن fxsبرای پاداش های تشویقی را کاهش میدهد.

جالب است بداتید مدیر عامل frax سم کاظمیان sam kazemian یک توسعه دهنده ایرانی_آمریکایی است.

کاظمیان همچنین بنیانگذار everipedia که در واقع نسخه بلاکچینی ویکی پدیا است.

کاربرد توکن frax  :

 • تامین نقدینگی برای پروتکل های مختلف
 • وثیقه گذاری در اکوسیستم های دیفای
 • استفاده در پروتکل های وام دهی

در زمان نوشتن این مقاله مارکت کپ لحظه ای توکنfxs معادل 442.350میلیون دلار می باشد.با توجه به عرضه در گردش آن که اکنون 73.319.089 است.

 

3.پروژه میکر(maker)

این پروژه از معروفترین پروتکل های وام دهی بربستر اتریوم استکه برای حل این مشکل استیبل کوین دای DAI  را که معادل با دلار آمریکا است معرفی کرده.

این ارز با استاندارد ERC20با دلار آمریکا پگ  یا از لحاظ قیمتی به آن وابسته شده است.

توکنومیک میکر

در ابتدا  1000.000 توکن mkr به بازار عرضه کرد،در حال حاضرحدود 977.631 آن در گردش است با مارکت کپ لحظه ای معادل 1.300.654.430دلار است.

از میزان کل توکن های موجود(یک میلیون توکن) 69% آن به توسعه دهنگان ابتدایی پروژه و توسعه دهندگان در آینده توزیع شده است.

 

هرشخصی یک والت متامسک و مقداری اتریوم داشته باشد میتواند وام کریپتویی در قالب DAIبگیرد برای این کار باید ETH را در قرارداد هوشمند MAKER DAO قفل کند ،هرچه میزان اتر قفل شده بیشتر باشد وام دای نیز بیشتر است.برای آزاد کردن اترها کافیست مقدار وام گرفته شده بازپرداخت شود

 

MAKER DAO

DECENTRALIZES AUTONOMOUS ORGANIZATION

یک سازمان غیرمتمرکز خودمختار ساخته شده در بلاک چین اتریوم است که به کاربران اجازه وام دهی به وسیله رمزارزهایشان می دهد.

که توسط یک قرار داد هوشمند کاربران دارایی های خود را قفل کرده و اجازه وام دهی میگیرند.

مزایای میکر:

 • دارای بالاترین ارزش کل قفل شده TVL( در حال حاضر 5.114 میلیارد دلار میباشد)
 • حاکمیت جامعه (کاربران میتوانند در تصمیمات کلیدی مانند پذیرش کوین جدید به عنوان وثیقه حکمرانی بگیرند)
 • سوزاندن بخشی از کارمزد(مکانیزم کاهش تورم)

 

آینده این پروژه :باتوجه اینکه میکر یک پروتکل وام دهی در دنیای دیفای است موفقیت و آینده آن بستگی به تقاضای وام دهی بدون واسطه و جایگزینی آن با روش های سنتی دارد و همچنین میکر پروژه ای است که به دنبال تمرکززدایی بیشتر است در نتیجه با نیاز آیندگان همسوتر میباشد. میکر در آینده به نوعی میتواند یک “سیستم بانکداری غیرمترکز” باشد.

4.GMX

ارز GMX در واقع توکن حاکمیتی پلتفرم معاملاتی غیرمتمرکز GMX است،

که در سپتامبر  2021 عرضه شد. پروتکل  GMX ابتدابر روی شبکه آربیتروم و بعد در سال 2022بر روی شبکه آوالانچ راه اندازی و اجرا شد.

این پلتفرم معاملاتی یک صرافی غیر متمرکز DEX است که معاملات اسپات )یک طرفه) و فیوچرز (آتی)را برای برخی از ارزهای دیجیتال فراهم کرده است.

در این پلتفرم معاملاتی کاربران میتوانند در معاملات آتی خود از اهرم 30 استفاده کنند.و همچنین امان استیک کردن توکن بومی این پلتفرم GMX وجود دارد.

توکن دیگر این پلتفرم GLP نام دارد که این توکن در واقع تقدینگی پلتفرم GMX میباشد GLP ترکیبی از چند دارایی است که در شبکه های مختلف این ترکیب متفاوت است برای مثال شما با خرید GLP بر روی شبکه آربیتروم به این دارایی ها دسترسی ذارید:

 • USDC
 • ETH
 • BTC
 • DAI
 • FRAX
 • USDT
 • LINK
 • UNI

که به نحوی تامین کننده نقدینگی این ارزها برای تریدرها و کاربران پلتفرم میباشید.

 

عرضه کل توکن های GMX معادل 13.25 مییون واحد میباشد که تاکنون 9.922.394 واحد آن در گردش میباشد با مارکت کپ لحظه ای معادل 460.804.843دلار در زمان نگارش این مطلب.

ار ویژگی های این پلتفرم همانطور که گفته شد قابلیت استیک شدن آن است که کاربران میتوانند هم در قالب توکن بومی سود استیک دریافت کنند یا در قالب دیگر ارزهای پلتفرم  و یا به صورت NFT.

در زمان نگارش این مطلب ارزش قفل شده TVLمعادل 564.81میلیون دلار میباشد.

آینده توکن GMX بستگی به پیشرفت و ارتقا پلتفرم GMX دارد که تاکنون با همکاری با سایر پلتفرم عای مالی و بیمه غیر متمرکز توانسته پیشرفت خوبی را داشته باشد و محبوبیت خود را پیش کاربران زیاد کند بهتر است برای سرمایه گذاری روی توکن حتما نقشه راه این توکن را بخوانید و با اخبار روز آن پیش بروید در نهایت با مدیریت سرمایه خود اقدام کنید.

 

 

این مقاله با استفاده از وبسایت های معتبر گردآوری شده است لذا اگر قصد سرمایه گذاری و خرید هرکدام از موارد بالا را دارید با مدیریت سرمایه شخصی و اطلاعات و آگاهی بیشتر نسبت به هرکدام اقدام کنید هدف این مطلب صرفا معرفی این توکن ها در حوزه دیفای بوده است.

 

 

منابع استفاده شده :

coin marketcap
defilama
datawallet.com
techopedia

مرضیه رهنما

پست های مرتبط

طلا، بورس یا بیت‌کوین؟ بهترین سرمایه‌گذاری برای سال 1403 کدام است؟

از جمله مهمترین مسائلی که برای بسیاری از ما مطرح است، انتخاب…

۹ فروردین ۱۴۰۳

بررسی و معرفی بازی بلاک‌چینی پیکسل

همیشه سوال اصلی اکثر گیمرها، این بوده که آیا می‌توان از طریق…

۲۹ اسفند ۱۴۰۲

معرفی مفهوم گیم فای (GameFi) و نحوه کسب درآمد از طریق بازی

گیم فای (GameFi) یک مفهوم نوظهور در دنیای بلاک‌چین است که با…

۱۹ اسفند ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید