صفحه اصلی > تحلیل‌ها و تحلیل آن‌چین : تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، نزدیک شدن به کشف عرضه – هفته 7، ۲۰۲4

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، نزدیک شدن به کشف عرضه – هفته 7، ۲۰۲4

سرمایه‌گذاران بیت‌کوین به خاطر صبر و اعتقادشان پاداش دریافت کرده‌اند و قیمت بیت‌کوین به بالاترین سطح چند ساله بالای ۵۰ هزار دلار رسیده است. حجم عرضه با زیان نیز به سرعت در حال کاهش است و تنها ۱۳ درصد در این دسته قرار می گیرند.

خلاصه نکات مهم مقاله

  • دارندگان بلندمدت از زمانی که عرضه آنها در نوامبر سال ۲۰۲۳ به اوج خود رسیده است، تقریباً ۳۰۰ هزار بیت‌کوین خرج کرده اند. بیش از نیمی از این میزان، حجم خروجی GBTC را منعکس می‌کند.
  • با معاملات بازار در بالاترین سطح چند ساله بالای ۵۰ هزار دلار، حجم عرضه در حالت زیان در حال کاهش است و به تنها ۱۳ درصد از کل عرضه جهانی می رسد.
  • تصحیح فروش اخبار ETF در ژانویه و فوریه دارای بسیاری از ویژگی‌های یک «اصلاح بازار گاوی» کلاسیک از طریق لنز صاحبان کوتاه‌مدت است.

تامین نازک شدن

سرمایه‌گذاران بیت‌کوین همچنان از یک سال مثبت و قوی برخوردار هستند، با معاملات بازار بیت‌کوین به بالاترین سطح چند ساله جدید ۵۰.۲ هزار دلار و بازده YTD در +۱۸.۵٪. تنها ۱۴۱ روز در طول سال ۲۰۲۱ شاهد قیمت بسته شدن روزانه بالاتر از ۵۰.۲ هزار دلار بوده ایم که تنها ۲.۸۴ درصد از تاریخ معاملات بیت‌کوین را نشان می دهد.

بیت کوین همچنین در ۱۲ ماه گذشته +۱۳۰٪ و از پایین ترین سطح نوامبر ۲۰۲۲ بیش از +۲۰۷٪ افزایش یافته است و اکنون فقط -۲۸.۶٪ کمتر از ATH خود معامله می شود. با نزدیک‌تر شدن بازار به بالاترین سطح سال ۲۰۲۱، عرضه بیت کوین که هزینه‌ای بالاتر از این سطح دارد، نازک‌تر و نازک‌تر می‌شود.

این امر اکثریت فوق العاده سرمایه گذاران و عرضه نگهداشته شده آنها را به سود می رساند و بازار را به مرحله انتقالی دیگری نزدیک می کند، جایی که دارندگان بلندمدت شروع به برداشتن تراشه از میز می کنند.

بازار شاهد افزایش معنی‌داری در گمانه زنی ها در پیش از تایید ETF نقطه ای در ژانویه بود. در پاسخ، بسیاری از دارندگان بلندمدت (LTH) سکه های خود را مبادله کردند، چه برای کسب سود، یا شاید برای متعادل کردن دارایی های خود در یکی از محصولات جدید ETF. در مجموع، موجودی عرضه LTH تقریباً ۲۹۹.۵ هزار بیت کوین از زمان اوج گیری متریک در نوامبر سال گذشته (با ۱۴.۶۶۹ میلیون BTC) کاهش یافته است.

با این حال، ما باید محصول GBTC را نیز در نظر بگیریم، که شاهد جریان بیش از ۶۶۱ هزار بیت کوین در طول سال ۲۰۲۱ بود و عرضه نگهداری شده خود را به عنوان وضعیت “دارنده بلندمدت” طبقه بندی کرد.

با توجه به اینکه GBTC حدود ۱۵۱.۵ هزار بیت کوین خروجی داشته است، این نشان می دهد که ۱۴۸ هزار بیت کوین باقی مانده از عرضه LTH را می توان به سرمایه گذاران LTH نسبت داد که سکه های خود را خرج می کنند. این با تحقیقات قبلی ما مطابقت دارد که نشان می دهد LTH ها با نزدیک شدن بازار به قیمت ATH تمایل به شروع توزیع دارند.

کشف تامین

با صعود بازار، اکثریت فوق العاده بیت کوین اکنون به وضعیت سودآوری رسیده است. در واقع، تنها ۱۳ درصد از کل عرضه بالاتر از ۴۸ هزار دلار به دست آمد و بنابراین در حالت ضرر نگه داشته شد.

نمودار زیر تقسیم بندی عرضه بیت کوین را بر اساس هزینه ای که بر اساس آن خریداری شده است، نشان می دهد. می بینیم که اکثریت قریب به اتفاق سکه ها (۸۷٪) زیر ۴۸ هزار دلار به دست آمده اند، با یک خوشه بسیار بزرگ از عرضه دارندگان کوتاه مدت بین ۴۰ تا ۴۵ هزار دلار. دارندگان بلندمدت بر این ۱۳ درصد از عرضه در زیان تسلط دارند که منعکس کننده «خریداران برتر» از ۱۴۱ روز معاملاتی ذکر شده در سال ۲۰۲۱ است.

می‌توانیم ببینیم که حجم کل عرضه LTH در حال زیان ۷۷۷.۸ هزار بیت کوین است و با افزایش قیمت‌ها به سمت مرز صفر در حال حرکت است. بنابراین تنها ۶.۵ درصد از کل عرضه LTH در زیان نگه داشته می شود.

موارد قبلی که در آن گروه LTH حجم سکه مشابهی را از دست داده بود، با شرایط اولیه بازار صعودی مطابقت دارد (با سال ۲۰۱۹ به عنوان یک برون قابل بحث).

راه دیگر برای تجسم این موضوع، از طریق نسبت تمام عرضه های نگه داشته شده توسط LTH ها در از دست دادن است. در پایین ترین سطح بازارهای نزولی، LTH ها متحمل اکثر زیان های تحقق نیافته می شوند، زیرا سفته بازان از بازار خارج می شوند و تسلیم نهایی منجر به انتقال عمده مالکیت سکه به دارندگان محکومیت بالا می شود.

در مقابل، در مراحل اولیه یک بازار صعودی، این معیار به طور مداوم به پایین‌ترین حد خود با افزایش بازار افزایش می‌یابد و تمام عرضه LTH را به سود می‌رساند. به نظر می رسد این معیار تا کنون از الگوی مشابهی پیروی می کند و در طی اصلاحات اخیر به ۳۸ هزار دلار برای مدت کوتاهی به زیر ۶۰ درصد سقوط کرده است.

بازنشانی کوتاه مدت

برای گروه کوتاه‌مدت دارنده (STH)، تصحیح «خبر فروش» پس از راه‌اندازی ETF منجر به بازنشانی سالم چندین معیار شده است.

اول، می‌توانیم ببینیم که درصد عرضه STH در سود از اوج خود در ۱۰۰% کاهش یافته است تا میانگین کل زمان آن ۵۷.۵% دوباره آزمایش شود. این به این معنی است که تقریباً نیمی از عرضه STH قیمت‌هایی را تجربه کرده‌اند که به زیر قیمت اکتسابی خود می‌رسند، که باعث اصلاح سالم می‌شود. از لحاظ تاریخی، این تمایل با پایین‌ترین قیمت‌های محلی زمانی که بازار در یک روند صعودی مقیاس کلان قرار دارد، مرتبط است.

ما همچنین می‌توانیم این را در نمودار بعدی ببینیم، که عرضه STH را به حجم موجود در سود (نارنجی) در مقابل ضرر (قرمز) تقسیم می‌کند. این به ما کمک می‌کند دوره‌های خطر افزایش یافته را از اصلاحات و عقب‌نشینی‌های «تنوع باغ» بیشتر تجسم و تشخیص دهیم.

  • شرایط تصحیح معمولی – زمانی که STH Supply in Loss افزایش می‌یابد، اما از ۶۰% دارایی آنها تجاوز نمی‌کند. این نشان می‌دهد که بخشی از سرمایه‌گذاران جدید با مبنای هزینه نامطلوب گرفتار شده‌اند، اما توسط بسیاری از کسانی که سکه‌ها را از قیمت‌های پایین‌تر خریداری کرده‌اند و همچنان نگه می‌دارند، متعادل هستند.
  • شرایط پرخطر – وقتی عرضه STH در ضرر به طور چشمگیری افزایش می‌یابد، اغلب به اکثریت فوق‌العاده کل آنها می‌رسد، بازار «بالاترین» را نشان می‌دهد. بسیاری از سرمایه گذاران اکنون در دام قیمت خرید نامطلوب هستند.
    با این معیار، به نظر می‌رسد تصحیح «اخبار فروش» ETF دارای ویژگی‌های بیشتری است که با اصلاح «تنوع باغ» همسو می‌شود.

در نهایت، اگر نسبتی بین عرضه STH در سود/زیان در نظر بگیریم، دوباره می‌توانیم یک آزمون مجدد تقریباً در کتاب درسی سطح سربه‌سر 1 (۵۰:۵۰ تقسیم سود/زیان) را شناسایی کنیم. در طول روندهای صعودی قوی و انعطاف پذیر، این نقاط سودآوری عرضه متوازن STH تمایل به تشکیل حمایت دارند.

تحلیلگران می توانند هر گونه شکست عمیق زیر این سطح و به ویژه نقاطی را که به مقاومت تغییر می کند، زیر نظر داشته باشند که نشان می دهد شرایط ریسک بالاتری در بازی وجود دارد.

خلاصه و نتیجه گیری

سرمایه‌گذاران بلندمدت بیت‌کوین به خاطر صبر و اعتقادشان پاداش دریافت کرده‌اند، که هم سال ۲۰۲۳ و هم سال تا به امروز به طور قابل ملاحظه‌ای مثبت بوده است. در حالی که قیمت بیت کوین هنوز ۲۸ درصد کمتر از ATH است، مقدار عرضه با ضرر به سرعت در حال کاهش است و تنها ۱۳ درصد در این دسته قرار می گیرند.

اگر رفتار GBTC را در نظر بگیریم، دارندگان بلندمدت از نوامبر سال گذشته حدود ۱۴۸ هزار بیت‌کوین معامله کرده اند. این به طور بالقوه به تغییر در رفتار سرمایه گذار اشاره دارد، زیرا برخی از سکه ها خرج می شوند و شروع به افزایش سود می شود.

عرفان شفیعی

پست های مرتبط

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، ردیابی حرکت بازار با داده‌های زنجیره‌ای – هفته 6، ۲۰۲4

داده‌های زنجیره‌ای به تحلیلگران و سرمایه‌گذاران شفافیت قابل توجهی در عملکرد، پذیرش…

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، تجزیه و تحلیل اثرات معاملات GBTC – هفته ۵، ۲۰۲4

بازار بیت‌کوین همچنان و در این هفته نیز، نشان‌دهنده انعطاف و استقامت…

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، بررسی وضعیت صندوق معامله بیت‌کوین – هفته 4، ۲۰۲4

با تبدیل شدن ETF بیت‌کوین به یک رویداد خبری کلاسیک، ما ریسک‌پذیری…

دیدگاهتان را بنویسید