صفحه اصلی > تحلیل‌ها و تحلیل آن‌چین : تحلیل آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها; نفسی تازه برای دارندگان بیت‌کوین- هفته 43، ۲۰۲۳

تحلیل آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها; نفسی تازه برای دارندگان بیت‌کوین- هفته 43، ۲۰۲۳

بیت‌کوین در هفته‌ جاری رکورد جدیدی ثبت کرد. یعنی به سطوح سالیانه بالاتر از ۳۰ هزار دلار تا ۳۵ هزار دلار رسید و بازار توانایی کافی برای شکستن چندین سطح مهم روان‌شناختی قیمتی را پیدا کرده است. بنابراین هفته‌های آینده بسیار مهم هستند و باید اطلاعات تاثیرگذار آن بررسی شوند.

خلاصه  اخبار تحلیل آنچین هفته ۴۳ در سال ۲۰۲۳

  • سرمایه‌گذاران بزرگ بیت‌کوین توانسته‌اند قیمت‌ آن‌ را به سطح ۳۵ هزار دلار برسانند و موفق شدند چندین سطح قیمتی مهم که اطراف ۲۸ هزار دلار واقع شده‌ را بودند بشکنند. این اتفاق، نشان‌دهنده قدرت بالای سرمایه‌گذاران بیت‌کوین است.
  • در هفته‌های گذشته بازار مشتقات ارز دیجیتال، با دو شکست کوتاه‌مدت، بستن کندل قیمت ۶۰ هزار بیت‌کوین معاملاتی آتی و افزایش ۴.۳ میلیارد دلاری در سرمایه‌گذاری‌های اختیاری، موجب شد به بالا رفتن قیمت آن کمک کند. البته بسیاری از سرمایه‌گذاران بلندمدت، نسبت به این حرکت قیمتی بیت‌کوین در هفته جاری، تصمیم خاصی نگرفتند.
  • سرمایه‌گذاران بیت‌کوین در هفته جاری با افزایش قیمت btc از سطح ۲۷.۱ هزار دلار به سطح ۳۵.۱ هزار دلار شاهد تغییر قیمتی قابل توجهی در سرمایه‌های خود بودند. این حرکت با شکست قاطع چندین سطح قیمتی و ارزشی مهم در طول راه آغاز شد که نشان قابل توجهی از قدرت سرمایه‌گذاران بزرگ بیت‌کوین است. در ادامه مقاله، نموداری از میانگین حرکتی بلندمدت بیت‌کوین در سطح ۲۸ هزار دلار واقع شده و در ماه‌های سپتامبر و اکتبر، مقاومت بازار را به وضوح نشان داده‌است.

آیا بازار مشتقات عامل اصلی روند صعودی بیت‌کوین است؟

هنگامی که حرکات مهم بازار رخ می‌دهند، تحلیل‌گران اغلب به داده‌های آنچین بازار مشتقات مراجعه می‌کنند تا ببینند که آیا حرکت بازار تحت تأثیر خروج معامله‌گران کوتاه‌مدت بوده است یا خیر . در ابتدا، ما به بررسی سرمایه‌گذاری‌ها در بازارهای معاملاتی دائمی می‌پردازیم که آن‌ را بر حسب بیت‌کوین در نظر می‌گیریم تا تأثیر نوسانات آن را از بین ببریم.

در تاریخ ۱۷ اکتبر سرمایه‌گذاری بر روی بیت‌کوین، به اندازه‌ ۲۵ هزار ارز دیجیتال کاهش یافت که معادل ۸.۳٪ است. این کاهش با تکرار خروج عمده معامله‌گران کوتاه‌مدت موج دوم  را به همراه داشته و در تاریخ ۲۳ اکتبر به مقدار ۳۵ هزار بیت‌کوین رسید. آن‌هم دقیقا، زمانی‌که بازار به سطح سالیانه جدید۳۵ هزار دلار دست یافت. این فشار کوتاه‌مدت اکنون مشابه فشاری است که در ژانویه و اوت اتفاق افتاد.

تقریباً موقعی که رالی  شروع شد، حدود ۵۶ میلیون دلار از معاملات کوتاه‌مدت در تاریخ ۱۷ اکتبر و ۱۲۵ میلیون دلار در تاریخ ۲۳ اکتبر تصفیه شدند. حجم تسویه کوتاه‌مدت در سال ۲۰۲۳، یک حجم قابل‌توجه است. این رقم با  ۱۵۵ میلیون دلاری معاملات کوتاه مدت در ماه ژانویه و ۲۲۰ میلیون دلار تسویه معاملات بلندمدت در ماه اوت قابل مقایسه است.

می‌توانیم حجم تسویه معاملات آتی را به روش دیگر یعنی با محاسبه مجموع ۳۰ روزه معاملات بلندمدت و کوتاه‌مدت که تسویه شده‌اند و محاسبه تراز ناخالص بررسی نماییم. می‌توان دید که در اکثر دوره‌های سال ۲۰۲۳ (و در واقع در اکثر تاریخچه‌ سال‌های دیگر) حجم تسویه معاملات بلندمدت بیشتر از حجم تسویه معاملات کوتاه‌مدت بوده است. به‌طور کلی در ۳۰ روز گذشته، بازار حجم بیشتری از معاملات کوتاه‌مدت را بست. نمودار زیر این نکات از “معاملات کوتاه” را مشخص می‌کند، که در تاریخچه بازار با نقاط خوشه‌ای مشابه با انقلاب‌های بازار هماهنگ شده است.

یک نکته مهم این است که نرخ‌های پایه نقدینگی در بازارهای آتی نسبت به همه مسائل دیگر نسبتاً آرام مانده‌اند. در سال ۲۰۲۳ به‌طور کلی نرخ‌های پایه در بازارهای آتی به نرخ‌های سالیانه بالای ۶٪ تبدیل شده‌اند که بیشتر از نرخ‌های خزانه‌داری ایالات‌متحده هستند. فروش در ماه اوت، تمایل نسبت به الین بازار را بهتر کرد و با کاهش نرخ‌های پایه دائمی از ۷.۵٪ به کمی بیشتر از ۲.۵٪ رساند. در حالی که نرخ‌های پایه در طول هفته جاری افزایش یافته‌اند، اما همچنان نسبتاً پایین هستند که نشان می‌دهد این رالی ممکن است  تحت تأثیر معاملات اهرمی باشد.

با این حال، این بازارها همچنان بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری‌ محسوب می‌شوند. تعداد سرمایه‌گذاری‌های باز در گزینه‌های خرید، افزایش یافته و با ۸۰٪ افزایش به بیش از ۹.۷ میلیارد دلار رسیده است. این نشان می‌دهد که معامله‌گران و سرمایه‌گذاران همچنان بازار را به عنوان ابزار اولویتی برای تعریف موقعیت‌های بلندمدت استفاده می‌کنند. این یک توسعه نسبتاً جدید در ساختار بازار بیت‌کوین است. زیرا بازارهای فعلی، اکنون به مقدار مقایسه‌پذیری با بازارهای آتی رسیده‌اند.

عبور بیت‌کوین از سطوح کلان هزینه‌ها

رالی هفته جاری، نه تنها چندین سطح قیمت تحلیل تکنیکال بلند مدت را پشت سر گذاشت؛ بلکه از دو الگوی هزینه شبکه نیز گذر کرده است. تحلیلگران می‌توانند این الگوهای “هزینه اساسی” را مانند سطوح فنی در نظر بگیرند و به همین دلیل است که اهمیت زیادی برای افراد دارد و نقاطی هستند که رفتار سرمایه‌گذاران ممکن است تغییر کند.

در تحقیقات اخیر، به همراه رسانه ARK-Invest، بیت‌کوین به‌عنوان یک ارزدیجیتال ایده‌آل برای سرمایه‌گذاری سطح متوسط، انتخاب شده‌است. این ارز‌دیجیتال در حال‌حاضر با قیمت ۲۹.۷۸ هزار دلار معامله می‌شود و تاریخی دارد که بازار آن، نیمی از زمان خود را بالاتر و نیمی دیگر را پایین‌تر از این سطح معامله می‌کند. با رجوع بازار به اواسط سال ۲۰۲۰ و همچنین معاملات دیگر آن در اواخر همان سال،  این موضوع، سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین را به سود نهایی باز می‌گرداند.

مبلغ مبنای بیت‌کوین برای سهام‌داراندر معاملات کوتاه‌مدت، (STH) هم‌اکنون به مبلغ ۲۸ هزار دلار رسیده‌است، که باعث می‌شود، سرمایه‌گذاران میانگین سود بالای ۲۰٪ را داشته باشند. در نمودار زیر نسبت STH-MVRV را می‌بینید. جایی که رنگ قرمز، دوره‌هایی را نشان می‌دهد که بازار زیر مبلغ مبنا معامله شده. همچنین رنگ سبز مبلغ بالای این رقم را نشان خواهد داد.

می‌توانیم در دوره اواسط سال ۲۰۲۲ نمونه‌هایی را ببینیم که نسبت STH-MVRV به تصحیح‌های نسبتاً عمیقی حداقل ۲۰٪ یا بیشتر رسیده اند. در حالی که فروش ماه آگوست آن، به حداقل ۱۰٪ رسید. این نکته مهم است زیرا این کاهش نسبت، نشان‌دهنده این است که تصحیح اخیر، پشتیبانی مهمی یافته و نمایانگر جرکات رالی در هفته‌های اخیر بوده است.

بیت‌کوین

اگر این دو الگو مبنا را با یکدیگر ترکیب کنیم، می‌توانیم یک نوسان‌ساز ایجاد کنیم که روند اعتماد سهام‌داران حاکم بر معاملات کوتاه‌مدت را پیگیری کند. آنچه مشاهده می‌شود این است که پس از رسیدن به کمترین میزان ارزش در ماه ژانویه (زمانی که قیمت‌ها حدود ۱۶ هزار دلار بودند)، اعتماد سرمایه‌گذاران به حالت معتدل و ثابت بازار، بازیابی شده است.

به این معنا که سهام‌داران کوتاه‌مدتی که می‌خواهند سرمایه خود را صرف کنند، مبلغ مبنای مشابهی با سهام‌دارانی دارند که سرمایه خود را نگه می‌دارند. همچنین در آستانه یک انتقال مثبت از این مدل‌های مبلغ مبنا هستیم.

چگونه سرمایه‌گذاران بلندمدت بیت‌کوین واکنش نشان دادند؟

سوال آخری که می‌خواهیم بپردازیم این است که سرمایه‌گذاران بلندمدت چگونه به این رالی واکنش نشان داده‌اند و چگونه موقعیت کلی آن‌ها تغییر کرده است؟ با نزدیک شدن بازار به بیشترین ارزش سال تا کنون، میزان قابل توجهی از عرضه بیت‌کوین، اکنون از وضعیت “زیان‌دهی” به “سوددهی” تغییر یافته‌است. درصدی از عرضه در وضعیت سود، به اندازه ۴.۷ میلیون بیت‌کوین افزایش یافت که معادل ۲۴٪ از کل عرضه در حال چرخش است.

این اطلاعات نگاهی به حجم سکه‌هایی که دست به دست شدند و مبنای قیمتی بین ۲۷ هزار دلار و ۳۵ هزار دلار دارند، می‌دهد. با ۸۱٪ از عرضه بیت‌کوین، اکنون در وضعیت سود، بازار به معنایی مثبت بازگشته است و این رقم اکنون بالاتر از میانگین بلندمدت برای این معیار است.

در رابطه‌ با گروه سرمایه‌گذاران بلندمدت، آن‌ها به نظر می‌آیند که به نحو چشم‌گیری تحت تأثیر رالی هفته جاری قرار نگرفته‌اند و دارایی‌های جمعی آن‌ها به سطح جدیدی از بیت‌کوین به مقدار ۱۴.۸۸۹ میلیون واحد رسیده است که رکورد تمام زمانهای تاریخی جدیدی را تشکیل داده است. ادامه صعود این معیار نشان می‌دهد که حجم بیشتری از عرضه بیت‌کوین، در طول ۱۵۵ روز گذشته به حالت استیبلی رسیده است.

تقریباً ۲۹.۶٪ از عرضه سرمایه‌گذاران بلندمدت در وضعیت ضرر قرار دارد، که در واقعیت به ازای این معیار، بالاترین مقدار تاریخی با توجه به روند قوی بازار از سال ۲۰۲۲ است. این وضعیت مشابه سال ۲۰۱۵ و اوایل ۲۰۱۹ و دوران پایین‌ترین بازار در ماه مارس ۲۰۲۰ است. این نشان می‌دهد که گروه سرمایه‌گذاران بلندمدت ممکن است نسبت به دوره‌های قبلی، دست محکم‌تری داشته باشند.

در نهایت، به تحلیل این ارزدیجیتال، در دوره ۲ ساله، معیار تامین احیاشده خواهیم پرداخت. ما دنبال دوره‌هایی هستیم که کوین‌هایی که بیش از ۱ سال نگهداری شده‌اند، با نرخی به صورت آماری نسبت به ۲ سال گذشته (نیمی از دوره نصف‌کاهش) خرج می‌شوند. دوره‌های هزینه‌های بالا (سبز) اغلب با سود حداکثری گرفتن (در روندهای صعودی) یا فروش وحشی (در روندهای نزولی) هم‌رفتاری دارند.

تحلیل آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها در هفته 42، ۲۰۲۳ را می‌توانید در این مقاله بخوانید.

نتیجه‌گیری

به‌طور کلی، قیمت‌های بیت‌کوین به سطح‌های جدیدی در سال رسیده‌اند و به حدود ۳۰ هزار دلار برگشته و تا ۳۵ هزار دلار افزایش یافته‌اند. بازار ارزدیجیتال، توان کافی برای فراتر از چندین سطح قیمت‌گذاری مهم را پیدا کرده است که شامل میانگین ۲۰۰ روزه، میانگین ۲۰۰ هفته‌ای (هر دوی آنها به لحاظ تکنیکی)، میانگین واقعی بازار و مبنای هزینه دارندگان کوتاه‌مدت (هر دوی آنها بر مبنای زنجیره‌ای) می‌شود. این موضوع پایه‌ای برای ادامه روند صعودی سال ۲۰۲۳ فراهم می‌کند. حداقل، بازار به چندین سطح کلیدی فراتر از آن رفته که احتمالاً می‌تواند جمعی از سرمایه‌گذار را متصل کند. بنابراین هفته‌های آینده و پیشه‌رو مهم است و باید به آنها توجه داشت.

منبع: glassnode.com

عرفان شفیعی

پست های مرتبط

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال اتریوم

اتریوم (ETH) در حال حاضر نشانه‌هایی از صعود را پس از یک…

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، نزدیک شدن به کشف عرضه – هفته 7، ۲۰۲4

سرمایه‌گذاران بیت‌کوین به خاطر صبر و اعتقادشان پاداش دریافت کرده‌اند و قیمت…

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، ردیابی حرکت بازار با داده‌های زنجیره‌ای – هفته 6، ۲۰۲4

داده‌های زنجیره‌ای به تحلیلگران و سرمایه‌گذاران شفافیت قابل توجهی در عملکرد، پذیرش…

دیدگاهتان را بنویسید