صفحه اصلی > تحلیل‌ها و تحلیل آن‌چین : تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، ردیابی حرکت بازار با داده‌های زنجیره‌ای – هفته 6، ۲۰۲4

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، ردیابی حرکت بازار با داده‌های زنجیره‌ای – هفته 6، ۲۰۲4

داده‌های زنجیره‌ای به تحلیلگران و سرمایه‌گذاران شفافیت قابل توجهی در عملکرد، پذیرش و موقعیت سرمایه‌گذار در دارایی‌های دیجیتالی ارائه می‌دهد. در این مقاله، چندین رویکرد و چارچوب برای ارزیابی حرکت بازار در دسته‌های مختلف داده را برجسته کردیم.

داده‌های زنجیره‌ای اجازه می‌دهند تا سطح قابل توجهی از شفافیت در مورد عملکرد دارایی‌های دیجیتال، اغلب تا حدی که برای دارایی‌های مالی سنتی غیر معمول است، وجود داشته باشند. مزیت این شفافیت این است که به تحلیلگران و سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا روندها و حرکت بازار را از طریق طیف بسیار گسترده‌ای از معیارها و شاخصه‌ها رصد کنند.

در این مقاله، چگونگی استفاده از داده‌های زنجیره‌ای را برای شناسایی نقاط عطف و دوره‌های پایدار حرکت مثبت بازار برای بیت‌کوین بررسی خواهیم کرد. ما این مفهوم را از طریق چهار دسته تجزیه و تحلیل زنجیره ای بررسی خواهیم کرد:

🟢 فعالیت روی زنجیره: استفاده از فعالیت شبکه و پذیرش برای شناسایی دوره‌های رشد و گسترش پایگاه کاربر.
🔵 سودآوری بازار: شناسایی دوره‌هایی که سود تحقق نیافته نگهداری‌شده توسط سرمایه‌گذاران در حال بهبود است.
🔴 رفتار خرج کردن: دوره‌هایی که جریان ورودی کافی برای جذب سود توسط دارندگان موجود وجود دارد.
🟠 توزیع ثروت: در نظر گرفتن تعادل و انتقال ثروت بین دارندگان قدیم و جدید.
در حالی که هر شاخص را می‌توان به صورت جداگانه در نظر گرفت، ما همچنین یک شاخص ترکیبی همانطور که در زیر نشان داده شده است برای ارزیابی قدرت و جهت حرکت بازار می‌سازیم.

فعالیت روی زنجیره و پذیرش

افزایش استفاده از شبکه بیت‌کوین یک ویژگی معمولی در دوره های رشد است. جایی که پایگاه کاربر گسترش می‌یابد، فعالیت شبکه افزایش می‌یابد و قیمت تمایل به افزایش دارد. به این ترتیب، ما می‌توانیم دوره‌های حرکت مثبت را از طریق معیارهایی که افزایش فعالیت درون زنجیره‌ای را توصیف می‌کنند، شناسایی کنیم.

افزایش فشار کارمزد

مثال اول از درآمد کارمزد زنجیره ای به عنوان یک پروکسی برای تقاضای فضای بلوک استفاده می‌کند. فشار کارمزد زمانی افزایش می‌یابد که کاربران اضطراب شدید و تمایل به پرداخت هزینه‌های بالا برای گنجاندن در بلوک بعدی را ابراز می‌کنند.

در این مثال، ما یک Z-Score دو ساله را به نسبت درآمد استخراج‌کننده از کارمزدها اعمال کرده‌ایم. این انتخاب متریک و تبدیل امتیاز Z به دو هدف دست می‌یابد:

  • مجموعه داده ها را در طول چرخه ها استاندارد می کند.
  • نقاط عطف نقاط نسبت به نیم چرخه ۲ ساله گذشته (مثلاً افزایش کارمزدها نسبت به بازار نزولی یا کاهش کارمزدها پس از اوج چرخه).

شتاب حجم ورودی مبادله

افزایش حجم مربوط به مبادلات و فعالیت‌های معاملاتی در طول دوره‌های رشد شبکه معمول است. در اینجا ما حجم‌های ورودی Exchange را در نظر می‌گیریم، زیرا از اکتشافات سود می‌برد و یک نماینده مستقیم‌تر برای فعالیت معاملات نقطه‌ای است.

ما از یک تبدیل متقاطع میانگین متحرک ساده سریع/آهسته برای این متریک استفاده خواهیم کرد، به دنبال دوره‌هایی که ۳۰D-SMA بالاتر از ۳۶۵D-SMA است. این نشان می‌دهد که فعالیت کوتاه مدت بالاتر از خط پایه بلندمدت کندتر است.

تحلیلگران همچنین ممکن است میزان انحراف بین این میانگین‌های متحرک و همچنین گرادیان آنها را برای شناسایی نشانه‌ها و واگرایی‌های پیشرفته‌تر در نظر بگیرند.

سود و قیمت گذاری محقق نشده

مزیت اصلی تجزیه و تحلیل زنجیره‌ای، توانایی نظارت بر مبنای هزینه هر سکه با در نظر گرفتن مهر قیمتی است که آخرین معامله در آن انجام شده است. ما می‌توانیم از این بسته ابزار سود/زیان غیرواقعی برای شناسایی مناطق قیمتی استفاده کنیم که حجم زیادی از عرضه تغییر کرده است.

روند عرضه در سود

در طول روندهای صعودی پایدار بازار، قیمت نقدی همچنان بالاتر از قیمت تمام‌شده افزایش حجم عرضه سکه است (با قرار دادن این عرضه “به سود”). برای هموارسازی نوسانات روزانه، ما یک متریک ۹۰D-EMA را برای کل عرضه در سود [BTC] اعمال کرده ایم.

سپس می‌توانیم دوره‌های حرکت مثبت را به‌عنوان دوره‌هایی که ۹۰D-EMA عرضه در سود در حال افزایش است، شناسایی کنیم. در اینجا ما از یک تابع تفاوت ۳۰ روزه استفاده می کنیم و آن را به عنوان یک نوسانگر 🔵 نمایش می‌دهیم. مقادیر مثبت نشان می‌دهد که کل عرضه در سود طی ۳۰ روز گذشته افزایش یافته است.

تجزیه و تحلیل پیشرفته تر می تواند بزرگی و واگرایی های این نوسانگر را در نظر بگیرد، به خصوص که به افراط در چرخه مربوط می شود ( ۱۰۰٪ عرضه در سود در ATH ها، و زمانی که حجم های بزرگ نزدیک به پایین ترین سطح چرخه تغییر می‌کند).

نقاط عطف MVRV و AVIV

یکی دیگر از ابزارهای قدرتمند برای نظارت بر نقاط عطف در سودآوری سرمایه گذار، نسبت MVRV است. در گزارش قبلی خود، تسلط بر نسبت MVRV، شاخصی را برای ردیابی حرکت بازار بر اساس متدولوژی متقاطع ۳۶۵D-SMA ایجاد کردیم.

اخیراً، ما نسبت AVIV را در کنار ARK Invest به عنوان بخشی از چارچوب Cointime Economics توسعه دادیم. ما AVIV را به عنوان یک نوسان ساز سود/زیان غیر واقعی برای سرمایه گذاران فعال در نظر می گیریم. از این رو، می‌توانیم نقاط عطف بازار را شناسایی کنیم:

حرکت مثبت: AVIV از ۳۶۵D-SMA خود با بهبود سودآوری سرمایه گذار عبور می کند، که اغلب نشان می دهد که بسیاری از سرمایه گذاران سکه هایی با قیمت مناسب دارند.
حرکت منفی: AVIV با بدتر شدن سودآوری سرمایه گذار از زیر ۳۶۵D-SMA خود عبور می کند، که اغلب نشان می دهد بسیاری از سرمایه گذاران با هزینه های بالا و زیر آب به دام افتاده اند.

دارندگان کوتاه مدت در سود

ما همچنین می‌توانیم از MVRV دارنده کوتاه‌مدت برای ردیابی سود یا زیان محقق نشده تقاضای جدید وارد شده به بازار استفاده کنیم. مقایسه مبنای هزینه STH با قیمت لحظه ای بینشی در مورد میزان فشاری که فعالان جدید بازار برای تسلیم شدن با ضرر یا کسب سود تجربه می کنند، ارائه می دهد.

با ردیابی دوره هایی که در آن STH-MVRV بالاتر یا کمتر از ۱.۰ معامله می شود، می توان به یک شاخص حرکت بسیار ساده دست یافت.

این نوع خاص کاملاً پاسخگو خواهد بود (نسبت به MVRV و AVIV) زیرا فقط سکه های جابجا شده در ۱۵۵ روز گذشته را در نظر می گیرد. به این ترتیب، نسبت به دوره هایی که اخیراً سکه های زیادی در محدوده قیمتی خاص تغییر کرده اند، کاملاً حساس است. با دور شدن قیمت از آن خوشه، به طور چشمگیری موقعیت سود/زیان تحقق نیافته STH ها را تغییر می دهد.

فعالیت سود/زیان و هزینه تحقق یافته

در بخش قبل، انگیزه های سود/زیان تحقق نیافته را که شرکت کنندگان بازار را به تصمیم گیری سوق می دهد، ارزیابی کردیم. این مشاهدات به خوبی با معیارهایی همراه است که نشان می دهد آیا سرمایه گذاران واقعاً در پاسخ به این انگیزه ها اقدام می کنند یا خیر. بنابراین، گام منطقی بعدی، ارزیابی پاسخ تحقق یافته بازار به این فشارها است.

حرکت SOPR

اولین معیاری که ما در نظر می‌گیریم شاخص SOPR است که میانگین بزرگی سود و زیان شرکت کنندگان را در هر روز مشخص می کند. هدف شناسایی دوره‌هایی است که سود گرفتن نسبت به یک پایه بلندمدت افزایش می‌یابد.

برای رسیدن به این هدف، ما دوباره از یک استراتژی متقاطع حرکت سریع/آهسته استفاده می‌کنیم که در متریک SOPR اعمال می‌شود. ما همچنین از نوع SOPR تعدیل‌شده با نهاد خود استفاده می‌کنیم تا مطمئن شویم که فقط تراکنش‌های معنادار اقتصادی را دریافت می‌کنیم و تراکنش‌های داخلی و هزینه‌های شخصی را حذف می‌کنیم.

دومین معیاری که باید در نظر گرفت، نسبت بین سود تحقق یافته و زیان تحقق یافته است. این ابزار به ویژه در هنگام تغییر رژیم حساس است مانند:

  • در طول روندهای صعودی قوی، سکه های نسبتا کمی از دست می روند. با این حال، این به سرعت در طول اصلاحات تغییر می کند، زیرا خریداران اخیر وحشت می کنند و سکه های سودآور قبلی را با ضرر خرج می کنند.
  • نزدیک به پایین ترین سطح چرخه نزولی، بسیاری از سرمایه گذاران تسلیم زیان های شدید می شوند و سکه های نسبتا کمی در سود وجود دارد. همانطور که بازار شروع به بهبود می کند، افزایش چشمگیری در سود تحقق یافته نسبت به روند نزولی قبلی وجود دارد. ما دوباره از روش متقاطع حرکتی برای برجسته کردن دوره‌هایی استفاده می‌کنیم که نسبت سود/زیان در هر دو جهت شتاب سریعی را تجربه می‌کند. این به شناسایی نقاط عطف روند کمک می کند.

انتقال ثروت (SLRV Ribbon Momentum)

ویژگی نهایی که در مورد آن بحث خواهیم کرد، انتقال ثروت از سرمایه گذاران بلندمدت به سرمایه گذاران جدیدتر و اغلب با تجربه کمتر است. به طور معمول، پایین چرخه ها با مقدار نامتناسبی از ثروت در اختیار دارندگان بلند مدت متمایز می شوند. برعکس، چرخه‌های بالا اغلب با اشباع قابل توجهی توسط دارندگان کوتاه‌مدت نقطه‌گذاری می‌شوند.

پس از آن می‌توان از تعادل ثروت بین این دو گروه برای ارائه بینشی در مورد موقعیت چرخه فعلی استفاده کرد.

برای مدل‌سازی این پدیده، از متریک SLVR استفاده می‌کنیم، که ثروت نگهداری شده توسط سکه‌های ۲۴ ساعته را با سکه‌های ۶ میلیون تا ۱ سال مقایسه می‌کند. همانطور که در ابتدا توسط نویسنده متریک Capriole Investments پیشنهاد شده بود، از تقاطع حرکت ۳۰ روزه تا ۱۵۰ روزه استفاده می‌شود.

ساخت یک نشانگر ترکیبی تکانه

در نهایت، یک شاخص ترکیبی از چندین مورد از شرایط فوق را می‌توان برای تولید یک مدل کل نگر ساخت. هدف ارزیابی تلاقی بین دسته‌های مختلف است. سودآوری، رفتار خرج کردن، فعالیت در زنجیره و انتقال ثروت.

در اینجا ما هر جزء مجزا را به طور مساوی وزن کرده‌ایم و زمانی که شرایط ۴ از ۸ به رنگ آبی برآورده می‌شود، یک شرط ساده را برای پرچم‌گذاری اعمال می‌کنیم. این به طور تاریخی دوره هایی را شناسایی کرده است که بازار بیت‌کوین در یک روند صعودی پایدار قرار دارد. همچنین می‌توانیم زمانی که هر هشت شرط به رنگ بنفش برآورده می‌شوند پرچم‌گذاری کنیم، که نشان‌دهنده دوره‌هایی با حرکت مثبت بسیار قوی در همه دسته‌ها است.

برعکس، مقدار شاخص ترکیبی کمتر از ۴ نشان می‌دهد که در خالص، اکثر این شرایط حرکت منفی هستند. این نشان می‌دهد که بازار در حال تجربه حرکت منفی کلی است و معمولاً در سراسر بازارهای نزولی، از جمله نقاط عطف اولیه، تجربه می‌شود.

خلاصه و نتیجه‌گیری

داده‌های زنجیره‌ای به تحلیلگران و سرمایه گذاران شفافیت قابل توجهی در عملکرد، پذیرش و موقعیت سرمایه گذار در دارایی های دیجیتالی ارائه می‌دهد. در این بخش، چندین رویکرد و چارچوب برای ارزیابی حرکت بازار در دسته‌های مختلف داده را برجسته کردیم.

این گزارش هیچ توصیه سرمایه‌گذاری ارائه نمی‌دهد. تمام داده‌ها فقط برای اهداف اطلاعاتی و آموزشی ارائه شده است. هیچ تصمیم سرمایه‌گذاری نباید بر اساس اطلاعات ارائه‌شده در اینجا باشد و شما تنها مسئول تصمیمات سرمایه گذاری خود هستید.

موجودی مبادله ارائه شده از پایگاه داده جامع برچسب های آدرس گلاسنود مشتق شده است که از طریق اطلاعات مبادله‌ای منتشر شده رسمی و الگوریتم های خوشه بندی اختصاصی جمع آوری شده است.

در حالی که ما در تلاش برای اطمینان از حداکثر دقت در ارائه مانده های مبادله ای هستیم، توجه به این نکته مهم است که این ارقام ممکن است همیشه کل ذخایر صرافی را در بر نگیرد، به ویژه زمانی که صرافی ها از افشای آدرس های رسمی خود خودداری می کنند. ما از کاربران می‌خواهیم هنگام استفاده از این معیارها احتیاط و احتیاط کنند. دیفایر مسئولیتی در قبال هرگونه مغایرت یا نادرستی احتمالی ندارد.

منبع: Glassnode.com

عرفان شفیعی

پست های مرتبط

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال اتریوم

اتریوم (ETH) در حال حاضر نشانه‌هایی از صعود را پس از یک…

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، نزدیک شدن به کشف عرضه – هفته 7، ۲۰۲4

سرمایه‌گذاران بیت‌کوین به خاطر صبر و اعتقادشان پاداش دریافت کرده‌اند و قیمت…

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، تجزیه و تحلیل اثرات معاملات GBTC – هفته ۵، ۲۰۲4

بازار بیت‌کوین همچنان و در این هفته نیز، نشان‌دهنده انعطاف و استقامت…

دیدگاهتان را بنویسید