صفحه اصلی > تحلیل آن‌چین و تحلیل‌ها : تحلیل آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها; بررسی جریان سرمایه در بازار- هفته ۴۴، ۲۰۲۳

تحلیل آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها; بررسی جریان سرمایه در بازار- هفته ۴۴، ۲۰۲۳

با افزایش ارزش بیت‌کوین و اتریوم در مقابل طلا و دلار آمریکا، بازار ارزدیجیتال عملکرد قابل توجهی را نمایش داده است. چون حکمرانی بیت‌کوین روزبه‌روز بیشتر می‌شود. در این مقاله، قصد داریم عملکرد آن را در برابر  چرخش سرمایه بررسی کنیم، تا پایان همراه ما باشید.

خلاصه اخبار تحلیل آن‌چین هفته ۴۴ در سال ۲۰۲۳

–  عملکرد بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳  بازدهی قابل توجهی به همراه داشته است به‌طوری که هر دو رمزارز بیت‌کوین و اتریوم به ترتیب به ۹۳% و ۳۹% از دارایی‌های سنتی مانند طلا رسیده‌اند.

– اصلاحات بازار برای این دو دارایی نسبت به دوره‌های قبلی کمتر بوده که نشان‌‌دهنده تاثیرحمایت سرمایه‌گذاران و جریانات مثبت بر بازار بوده است.

– بسیاری از اندیکاتورها، برای اولین‌بار، افزایش اصلاحات این دو نوع رمزارز را نسبت به دلار، نشان داده‌اند. با این حال، مهم است بدانید که این موضوع رابطه مستقیمی با افزایش حکمرانی بیت‌کوین در بازار ارزدیجیتال دارد و با افزایش ۱۱۰% سرمایه بازار بیت‌کوین در سال جاری ادامه خواهد یافت.

-افزایش بیش از ۳۰٪ قیمت‌ بیت‌کوین در هفته‌های اخیر، یک نتیجه جزئی از پیشرفت‌های مثبت مرتبط با خریداران صندوق معامله در بورس است که در صف تأیید کمیسیون اوراق بهادار و بورس آمریکا (SEC) قرار دارند. همچنین ارزش‌گذاری بیت‌کوین نسبت به سرمایه‌ها و دارایی‌های سنتی مانند کالاها، فلزات گران‌بها، سهام و اوراق بهادار مورد توجه است.

در مقاله این هفته، ما عملکرد نسبی رمز‌ارزها را بررسی خواهیم کرد. تاکنون، هر دو ارزدیجیتال بیت‌کوین و اتریوم عملکردهای جالبی از خود نشان داده‌اند و همچنین از اصلاحات کمتری نسبت به دوره‌های قبلی برخوردار شده‌اند.

همچنین می‌توانید تحلیل آنچین هفته‌ ۴۳ سال ۲۰۲۳ رسانه تخصصی دیفایر را در این مقاله بخوانید.

تداوم نسبی در بازار ارزدیجیتال

نمودار زیر، عملکرد قیمت بیت‌کوین و اتریوم را نسبت به دارایی‌های سنتی نشان می‌دهد. بیت‌کوین در سال ۲۰۲۳ نسبت به طلا +۹۳٪ رشد کرده در حالی‌ که اتریوم ۳۹٪ افزایش یافته است. این عملکرد قوی باعث بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران شده است اما با این‌حال توجه سرمایه‌گذاران سنتی آن را نادیده نمی‌گیرند.

رمزارزها

می‌توان مشاهده کرد که در ۱ ماه اخیر، بازدهی بیتکوین (BTC) 🟧 و اتریوم (ETH) 🟦 در سراسر سال ۲۰۲۳ به‌طور مستقیم باهم مرتبط بوده‌اند. هر دو دارایی نمودارهای نزولی مشابهی دارند. با این وجود در دوره‌های صعودی، بیت‌کوین عملکرد قوی‌تری نشان داده است. همچنین می‌توان مشاهده کرد که نوسانات نسبی هر دو (BTC و ETH) به مراتب از طلای سیاه که با الگوهای قیمتی کوچک‌تری در هر دو جهت معامله می‌شود، بیشتر است.

افزایش ارزش ارزهای دیجیتال را می‌توان با اصلاحات عمیق‌تر در روند اصولی نمودار مشاهده کرد. در اینجا ما این معیار را برای اتریوم (ETH) مورد ارزیابی قرار می‌دهیم تا عملکردش را نسبت به دلار آمریکا و نسبت به رهبر ارزهای دیجیتال، یعنی بیت‌کوین مشاهده کنیم.

معتقدیم پس از فروپاشی 3AC و Celcius در ماه ژوئن ۲۰۲۲،سطح بازگشتی برای ETH/USD  تعیین شده است. از آن زمان، اصلاح روند ETH/USD نسبت به زمان شکست FTX کمتر از ۴۴٪ بوده است. امروز، ETH با ارزش ۲،۱۱۸ دلار معامله می‌شود، که عملکرد به شدت قوی‌تری نسبت به دوره‌های قبلی است.

این روند حرکتی در مورد بیتکوین (BTC) بهتر درک می‌شود که با وجود اصلاح نهایی در سال ۲۰۲۳ تنها ۲۰.۱٪ کاهشیافت. در بازار دوره ۲۰۱۶-۲۰۱۷، اصلاحات پی‌در‌پی رخ داد. در حالی که در سال ۲۰۱۹ ماه ژوئیه، از بالاترین حد خود به ارزش ۱۴ هزار دلار یعنی بیش از ۶۲٪ کاهش یافت.

برای ارزیابی چرخش سرمایه در بازار رمزارزها، مراجعه به دوره‌هایی که اتریوم (ETH) نسبت به بیتکوین (BTC) بهتر عمل کرده است، منبع مفیدی محسوب می‌شود. نمودار زیر کمترین نقطه اصلاح بیت‌کوین نسبت اتریوم را در دوره روند صعودی فعلی نشان می‌دهد.

دوره‌های قبلی نشان داده‌اند که نسبت ETH به BTC در بازارهای خرسی بیش از منفی ۵۰٪ کاهش یافته اما با اصلاحات فعلی به رقم منفی ۳۸٪ رسیده‌است. نکته‌ جالب این قضیه، مدت‌زمان این روند است که اتریوم در مقایسه با بیت‌کوین۴۷۰ روز، ارزش دلاری خود را از دست داد. این موضوع یعنی یک روند پایه‌ میان‌دوره‌ای وجود دارد که در بلندمدت و پس از اتمام دوره بازار خرسی، حکمرانی بیت‌کوین را به‌مدت طولانی‌تری افزایش می‌دهد.

تاثیر احساسات سرمایه‌گذاران به بازار اتریوم

در تحلیل‌های دقیق‌تر، نمودار اتریوم را می‌بینیم که با قیمت ۱,۸۰۰ دلار معامله می‌شود. ارزش قیمتی این رمزارز ۲۲٪ بیشتر از قیمت پایه و میانگین ارزهای دیجیتال (۱,۴۷۵) دلار است. قیمت پایه به‌عنوان میانگینی برای تمام رمزارزها در نظر گرفته می‌شود و در زمانی که آخرین معامله آن‌ها انجام شود، قیمت‌گذاری می‌شود.

این نشان می‌دهد که اکثر دارندگان اتریوم در حال حاضر کمی سود داشته‌اند. با این‌ وجود، این ارز دیجیتال همچنان فاصله‌ قیمتی خیلی بالایی نسبت به دوره اوج بازار دارد.

رمزارز

یک راه دیگر برای پیشبینی تغییرات سودآور سرمایه‌گذاران، از طریق نسبت MVRV است که نسبتی بین قیمت فعلی و قیمت پایه است. در این مورد، ما نسبت MVRV را با میانگین متحرک ۱۸۰ روزه آن مقایسه می‌کنیم.

دوره‌هایی که نسبت MVRV بالاتر از میانگین بلندمدت را نشان می‌دهند به منظور افزایش سودآوری سرمایه‌گذاران است و اغلب نویددهنده موقعیت صعودی هستند. با این حال، با وجود عملکرد مثبت بازار اتریوم در سال جاری، به نظر می‌رسد که بازار قرار است موج منفی را تجربه کند.

تغییر در روند اعتمادسازی نسبت به رمزارزها

ما می‌توانیم از سود سرمایه‌گذاران اتریوم به عنوان یک مدرک معتبر سرمایه‌گذاری در روندهای خود استفاده کنیم. هدف از این کار، تحلیل انواع نگرانی‌های سرمایه‌گذاران اتریوم است که بر اساس اختلاف پایه دو زیرگروه (دارندگان و مصرف‌کنندگان) ساخته می‌شود.

🟥 نگرانی منفی زمانی رخ می‌دهد که سرمایه مصرف‌کنندگان پایین‌تر از دارندگان است.

🟩 نگرانی مثبت زمانی رخ می‌دهد که سرمایه مصرف‌کنندگان بالاتر از دارندگان است.

🟧 نگرانی انتقالی زمانی رخ می‌دهد که سرمایه اولیه در نزدیکی سرمایه دارندگان نوسان دارد.

به این اندازه، بازار در یک منطقه انتقالی، به شکلی مثبت اما با مقدار نسبتاً کمی است.

حرکت صعودی ۲۱.۳٪ بیت‌کوین فقط در شش روز معامله،رشد خوبی را ثبت کرده است. این نشان می‌دهد که احتمال فروش سرمایه‌گذاران وجود دارد، زیرا افزایش حکمرانی بیت‌کوین معمولاً باعث افزایش ارزش سایر رمزارزها نسبت به ارزهای فیات می‌شود.

با این حال، مهم است یادآوری کنیم که سلطه بیت‌کوین بربازار همچنان در حال افزایش است. از نظر نسبی، بیت‌کوین در حال حاضر بیش از ۵۳٪ از ارزش بازار دارایی‌های دیجیتال را کنترل می‌کند. در حالی که سلطه اتریوم و دیگر رمزارزها در سال ۲۰۲۳ کاهش یافته است.

نتیجه‌گیری

اولاً، در سال ۲۰۲۳، دارایی‌های دیجیتال به عنوان کلاس دارایی‌های دیجیتالی عملکرد بسیار برتری داشتند. اتریوم و بیت‌کوین به ترتیب به میزان ۹۳٪ و ۳۹٪ نسبت به طلا افزایش یافتند. همچنین، اصلاحات بازار برای این دو دارایی در مقایسه با دوره‌های قبلی کمتر بوده و این نشان از پشتیبانی سرمایه‌گذاران و جریان سرمایه مثبت دارد.

ثانیاً در دوره‌های مختلف، بازدهی اتریوم و بیت‌کوین با هم مرتبط بوده و در دوره‌های صعودی، عملکرد بیت‌کوین قوی‌تر بوده است. همچنین، حجم نسبی دارایی‌های دیجیتال نسبت به طلای سنتی به مراتب بالاتر بوده است. ما تاثیر حکمرانی بیت‌کوین بر بازار دیجیتال را بررسی کردیم. مشاهده کردیم که در دوره‌هایی که حکمرانی بیت‌کوین افزایش می‌یابد، ارزش سایر آلت‌کوین‌ها نسبت به ارزهای فیات نیز افزایش می‌یابد.

در مجموع، با افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران و افزایش حکمرانی بیت‌کوین، دارایی‌های دیجیتال به عنوان یک گزینه سرمایه‌گذاری جذاب در مقابل دارایی‌های فیاتی ظاهر می‌شوند. به طور کلی، این تحلیل برای مخاطبان و سرمایه‌گذاران به عنوان یک منبع اطلاعاتی مفید برای ارزیابی و تصمیم‌گیری‌های مرتبط با دارایی‌های دیجیتال خواهد بود.

منبع: glassnode.com

 

عرفان شفیعی

پست های مرتبط

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال اتریوم

اتریوم (ETH) در حال حاضر نشانه‌هایی از صعود را پس از یک…

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، نزدیک شدن به کشف عرضه – هفته 7، ۲۰۲4

سرمایه‌گذاران بیت‌کوین به خاطر صبر و اعتقادشان پاداش دریافت کرده‌اند و قیمت…

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، ردیابی حرکت بازار با داده‌های زنجیره‌ای – هفته 6، ۲۰۲4

داده‌های زنجیره‌ای به تحلیلگران و سرمایه‌گذاران شفافیت قابل توجهی در عملکرد، پذیرش…

دیدگاهتان را بنویسید