صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : بلومبرگ: بیت‌کوین در کنترل مصرف انرژی نسبت به سایر صنایع موفق‌تر است

بلومبرگ: بیت‌کوین در کنترل مصرف انرژی نسبت به سایر صنایع موفق‌تر است

بیت کوین با محیط زیست سازگار می‌شود

طبق نظرجیمی کوتس( Jamie Coutts) تحلیلگر بلومبرگ، هش‌ریت بیت‌کوین همچنان در حال افزایش است اما میزان انرژی مصرفی آن برخلاف بسیاری از صنایع دیگر روند کاهشی را طی می‌کند. این روند درحالی اتفاق افتاده که طی این مدت شبکه بیت‌کوین گسترش یافته اما انتشار کربن آن کم شده است. به عقیده جیمی کوتس این دستاورد بزرگی محسوب می‌شود که بسیاری از صنایع نمی‌توانند به آن دست یابند.

همچنین این مسئله ممکن است موج جدیدی از سرمایه‌گذاری‌های نهاد‌ها را رقم بزند. در 20 سپتامبرجیمی کوتس، تحلیلگر بازار کریپتو بلومبرگ به داده‌هایی اشاره کرد که نشان می‌دهد ترکیب انرژی پایدار برای بیت‌کوین از سال 2021 به بعد افزایش یافته و اکنون به بیش از 50 درصد رسیده است و این موضوع سبب شده انتشار گازهای گلخانه‌ای به نسبت گسترش مداوم شبکه کاهش چشم‌گیری داشته باشند.

در حالی که انتشار کربن بیت‌کوین هر روز کمتر می‌شود اما بیت‌کوین همچنان به عنوان یک شبکه پولی جهانی در حال گسترش است و این دستاوردی است که بسیاری از صنایع نمی‌توانند تجربه کنند. وی افزود این رابطه معکوس بین رشد شبکه بیت‌کوین و تلاش‌ها برای انتقال از سوخت‌های فسیلی می‌تواند موجی از سرمایه‌گذاری نهادی و حتی دولتی را به همراه بیاورد. این تحلیلگر اضافه کرد:

چون انرژی بیش از 50% از هزینه‌های استخراج را تشکیل می‌دهد، دستیابی به ارزان‌ترین منابع انرژی یکی از اهداف مهم است که به افزایش نرخ هش شبکه کمک می‌کند و به طور همزمان انتشارکربن و گازهای گلخانه‌ای را کاهش می‌دهد.  اگر مقیاس شبکه به صدها میلیون کاربر برسد تأثیر آن بر انتشار کربن جهانی حداقل خواهد بود و خود فناوری احتمالاً نقشی اساسی در انتقال از سوخت‌های فسیلی ایفا خواهد کرد.

Cointelegraph در تاریخ 18 سپتامبر گزارش داد که نسل بعدی ماینرهای بیت‌کوین بر روی جایگزینی منابع انرژی و بهبود کارایی تمرکز کرده است. مصرف انرژی با انتشارگازهای گلخانه‌ای و آلاینده‌های هوا در ارتباط است. استفاده از منابع و فعالیت‌های مختلف باعث انتشار آلودگی می‌شوند در حالی که شدت کربن منتشر شده میزان پاک بودن برق را مشخص می‌کند. 

اخبار مرتبط: آیا به کار گرفتن انرژی حاصل از سوخت لاستیک‌ها برای استخراج  بیت‌کوین می‌تواند به سازگاری با محیط‌زیست منجر شود؟

با این حال، درصد انرژی پایدار مورد استفاده در استخراج بیت کوین مورد بحث بوده است زیرا مدل دانشگاه کمبریج (که از ژانویه 2022 به روز نشده است) بیان می‌‎کند که استخراج از منابع انرژی پایدار تنها 37.6٪ است. با این حال دانیل باتن(Daniel Batten) سرمایه‌گذار و فعال فناوری زیست محیطی معتقد است که این رقم بالاتر از 50٪ است. وی همچنین در یک پست X گفت: ارقام منتشر شده کمبریج  صحیح نیست زیرا استخراج خارج از شبکه و کاهش متان در محاسبات آن لحاظ نشده است.

اوایل سال جاری باتن گزارش داد که شدت انتشار استخراج بیت‌کوین به پایین‌ترین سطح خود رسیده است.وی همچنین پیشبینی می‌کند که شبکه بیت کوین تا دسامبر 2024 بدون کربن می‌شود. باتن مدعی است : تا سال 2030 شبکه بیتکوین قادراست 10 برابر بیشتر از تولید گازهای گلخانه‌ای کم کند و این یک دستاورد شگفت‌انگیز است.

منبع: cointelegraph.com

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.
پست های مرتبط

آغاز معاملات ETFهای اسپات بیت کوین و اتریوم در هنگ‌کنگ

هنگ‌کنگ در اقدامی مهم، معاملات ETFهای اسپات بیت‌کوین و اتریوم را از…

۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

هشدار! مراقب صرافی جایگزین بینگ‌اکس باشید!

اخبار فوری حاکی از آن است که صرافی بینگ‌اکس پس از جلب…

۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

بیت‌کوین در آستانه‌ی 70 هزار دلار

بیت‌کوین با عبور از میانگین متحرک ساده‌ی ۱۰۰ ساعته و معامله بالای…

۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید