صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : آیا به کار گرفتن انرژی حاصل از سوخت لاستیک‌ها برای استخراج  بیت‌کوین می‌تواند به سازگاری با محیط‌زیست منجر شود؟

آیا به کار گرفتن انرژی حاصل از سوخت لاستیک‌ها برای استخراج  بیت‌کوین می‌تواند به سازگاری با محیط‌زیست منجر شود؟

سوختن لاستیک برای استخراج بیت کوین

وقتی کارول اتریج(Carol Etheridge) شنید به دلیل استخراج ارزهای دیجیتال در محل زندگی‌اش لاستیک‌ها را سوزانده‌اند شوکه شد. اتریج (Etheridge) در ایالت پنسیلوانیا(Pennsylvania) زندگی می‌کند که اکنون به محلی برای استخراج ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. وی در این باره گفت:

این وحشتناک است. حتی نمی‌توانم باور کنم که مردم اجازه داشته باشند تایرها را بسوزانند.

استیو چاکرا(Steve Chuckra) یکی دیگر از ساکنان این شهر تاکید می‌کند که شهرستان کربن(Carbon ) در ایالت پن(Penn state) سال‌هاست که تاثیرات زیست‌محیطی ناشی از نیروگاه را نادیده گرفته است. وی همچنین افزود: من در پنسیلوانیا (Pennsylvania) بزرگ شدم و به شدت احساس می‌کنم که میراثی از بی‌توجهی به محیط زیست به ما رسیده است و چنین اتفاقاتی ادامه همان میراث بد است.

در سال ۲۰۲۱شرکت Stronghold Digital Mining Inc نیروگاه پانتر کریک(Panther Creek) را برای تولید ارز دیجیتال خریداری کرد و تاکنون این نیروگاه حداقل هفت تخلف مربوط به آلودگی هوای بدون مجوز را تحت وزارت حفاظت از محيط زيست ایالت (DEP) دريافت کرده است.از زمان خرید این سایت کارگران معدن دیجیتال Stronghold زباله‌های زغال‌سنگ را از چندین محل جمع‌آوری می‌کنند،  که بزرگ‌ترین آن‌ها محل تخلیه Salyersville در نزدیکی Wilkes-Barre است و زغال‌سنگ قابل استفاده در آۀن جا جدا شده و از آن برای تولید برق استخراج بیتکوین استفاده می‌شود.

بخشی از برق به شبکه فروخته شده و از آن سود به‌دست می‌آید. با این حال دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین (BTC) اکنون می‌خواهند سوخت جدیدی را که از لاستیک‌های زائد حاصل می‌شود به ترکیب تولید برق خود اضافه کنند. آن‌ها لاستیک‌های استفاده شده را تا دمای مشخصی گرم می‌کنند و در نتیجه موجب تولید مولفه‌هایی مانند فولاد (از لاستیک‌های تسمه‌دار)، کربن سیاه و سوخت حاصل از لاستیک (TDF) می‌شود. سپس از سوخت به عنوان انرژی در توربین‌ها برای تولید برق استفاده می‌شود که به نوبه خود یک مزرعه استخراج ارز دیجیتال در محل را تأمین می‌کند.

نائومی هرینگتون(Naomi Harrington) سخنگوی Stronghold، به گاردین گفت : شرکت در ماه اوت برنامه خود را برای استفاده از انرژی حاصل از سوزاندن لاستیک‌ها جهت استخراج بیت‌کوین اعلام کرد.

TDF ها به ویژه زمانی لازم هستند که کیفیت زباله زغال سنگ از نظر محتوای انرژی پایین باشد. نیروگاه پانتر کریک(Panther Creek) اخیرا به DEP پیشنهاد مجوز داده است .هرچند در حال حاضر دارای مجوز موقت برای آزمایش استفاده از TDF ها است اما اکنون به دنبال دریافت مجوز دائمی برای لاستیک‌هایی است که تا 15٪ یا 78000 تن از سوخت آن را تشکیل می‌دهند.پس از آن ساکنین محل و سازمان‌های زیست‌محیطی شامل Earth Justice، Clean Air Council و Penn Future یک کنفرانس مطبوعاتی مجازی برگزار کردند و DEP را تشویق کردند تا این پیشنهاد را رد کند. آن‌ها مدعی شدند در صورت موافقت با طرح خطرات بهداشتی متعددی به وجود خواهد آمد.

از طرف دیگر ماینر‌ها این ساختار غیرمتداول را برای استخراج بيت كوين به اندازه کافی سودآور می‌دانند تا جستجوي منابع غیرمتعارف و ارزان و جديدي را برای تولید انرژی توجیه کنند، استخراج کریپتو به طور کلی نیاز به انرژی زیادی دارد. تخمین زده می شود که بیت‌کوین به تنهایی 110 تراوات ساعت 0.55٪ از تولید برق جهانی یا تقریباً معادل مصرف انرژی کشورهایی مانند سوئد یا مالزی در سال برق مصرف می‌کند. به همین دلیل است که بخش استخراج بیت‌کوین به دنبال یافتن ارزان‌ترین انرژی است.

انتشار گازهای گل‌‍خانه‌ای افزایش می‌یابد

با توجه به اینکه دفع لاستیک‌های زباله با هر روشی مثل سوزاندن، دفن کردن و آسیاب کردن پیامدهای خاص خود را به همراه دارند سال‌هاست که این موضوع به یک چالش جدی زیست‌محیطی تبدیل شده است. طبق گفته انجمن تولیدکنندگان لاستیک ایالت کلرادو(Colorado) دارای بزرگترین قبرستان لاستیک‌های زائد کشور است. این مکان‌ها همچنین مساعد تکثیر حشرات هستند که در عصر ویروس‌های زیکا(Zika) و نیل غربی(West Nile) نگران‌کننده است.

هرچند ایالت کلرادو عوارض و قوانین جداگانه‌ای را تحمیل کرده است اما باز هم تایرهای زباله بیش از بازیافت شده تولید می‌شوند.

راسل زربو(Russell Zerbo) هماهنگ‌کننده دفاع فدرال در شورای هوای پاک در پن استیت(Penn State)، به کریپتونیوز (Crypto News) گفت که سوزاندن لاستیک‌هاباعث افزایش آلودگی هوای مضر می‌شودهمچنین باعث افزایش آلودگی هیدروکربور پلی آروماتیک (PAH) از نیروگاه پانتر کریک(Panther Creek ) در نسکوئونینگ( Nesquehoning، PA ) خواهد شد. آلودگی PAH شامل بسیاری از مواد سرطان‌زا است.

بر اساس EcoMENA که یک مرکز زیست‌محیطی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا است دودهایی که از سوزاندن لاستیک‌ها خارج می‌شوند برای سلامت انسان بسیار سمی و برای محیط زیست مضر هستند. انتشارات آتش سوزی علاوه بر PAHها شامل آلاینده‌های مضری دیگر مانند ذرات مونوکسید کربن (CO)، اکسیدهای گوگرد (SOx)، اکسیدهای نیتروژن (NOx) و ترکیبات آلی فرار (VOCs) هستند.

اگر در طولانی مدت از گازهایی استنشاق شود که ناشی از سوزاندن بی‌رویه لاستیک‌های زباله است این امر می‌تواند منجر به تغییرات ژنتیکی در سلول‌های انسان شود و مشکلات ژنتیکی را در افراد به‌وجود آورد. لیندا کریستمن(Linda Christman)، رئیس گروه حمایتی Save Carbon County، می‌گوید:

 این چیزی نیست که باید در یک شهرستان مانند شهرستان کربن(Carbon) نادیده گرفته شود.او خاطرنشان می‌کند که 36 درصد از مردمی که در فاصله یک مایلی کارخانه Panther Creek زندگی می‌کنند زیر خط فقر هستند.وی افزود: وزارت حفاظت از محیط‌زیست منطقه هر سرشماری که در آن 20 درصد یا بیشتر از افراد زیر خط فقر فدرال زندگی می‌کنند به عنوان منطقه عدالت زیست‌محیطی تعریف می‌کند.

وقتی از زربو(Zerbo) پرسیده شد که آیا اقدامات پیشگیرانه احتمالی قبل از پیشبرد چنین طرحی وجود دارد یا خیر وی تاکید کرد که سوزاندن لاستیک ها نباید مجاز باشد. فکر نمی‌کنم هیچ اقدامات احتیاطی وجود داشته باشد که بتوانید انجام دهید. استخراج کریپتو اتلاف کامل برق است و هیچ راه سازگار با محیط‌زیست برای این کار وجود ندارد.

روش‌های سازگارتر با محیط‌زیست

در حالی که هنوز بحث‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه استخراج بیت کوین دقیقاً چقدر انرژی مصرف می‌کند در مورد میزان سازگاری آن با محیط‌زیست هم اختلافاتی وجود دارد. گزارشی از محققان کمبریج(Cambridge) نشان داد که انرژی‌های تجدیدپذیر تنها 39 درصد از کل انرژی مصرفی استخراج‌کنندگان را تشکیل می‌دهد.

در دسامبر 2022 سه نماینده قانون‌گذار آمریکا لایحه‌ای را معرفی کردند که استخراج‌کنندگان رمز ارز در کشور را تشویق می‌کند تا انتشارات گازهای گل‌خانه‌ای خود را گزارش دهند. لنا کلاسن(Lena Klaaßen)، یکی از بنیانگذاران موسسه رتبه‌بندی کریپتو کربن (CCRI) در آن زمان از این قانون استقبال کرد و گفت که باید شفافیت بیشتری در مورد منابع انرژی مورد استفاده برای استخراج بیت‌کوین وجود داشته باشد. وی افزود: با توجه به بحران نزدیک آب و هوایی، اولویت باید روی کربن زدایی صنعت باشد. انجام این کار ممکن است به همسوسازی انگیزه‌های همه ذی‌نفعان فعال در صنعت رمزارز کمک کند.

منبع: cryptonews.com

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.
پست های مرتبط

آیا همچنان ردیابی نهنگ‌ها اطلاعات مهمی محسوب می‌شود؟

قبلا تحلیلگران بازار ارز دیجیتال (بیت کوین) معتقد بودند که پیگیری تراکنش‌های…

۲۷ خرداد ۱۴۰۳

بررسی پامپ و دامپ مشکوک میم‌کوین‌ها 

رفتارهای عجیب و غریب سلبریتی‌ها و پامپ و دامپ مشکوک میم‌کوین‌ها در…

۲۷ خرداد ۱۴۰۳

مایکرواستراتژی قصد دارد 700 میلیون دلار بیت‌کوین بخرد

مایکرواستراتژی غول هوش تجاری آمریکا، قصد دارد با سرمایه‌گذاری ۷۰۰ میلیون دلاری،…

۲۷ خرداد ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید