صفحه اصلی > تحلیل آن‌چین و تحلیل‌ها : تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، پیچ‌و‌تاب‌های جدید اتریوم -هفته ۴8، ۲۰۲۳

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، پیچ‌و‌تاب‌های جدید اتریوم -هفته ۴8، ۲۰۲۳

رشد تعداد ولیدیتورهای اتریوم در هفته‌های اخیر کاهش یافته است، زیرا تعداد زیادی خود را از سیستم به‌طور دائمی خارج کرده‌اند. این باعث کاهش نرخ عرضه اتریوم شده است.

به‌همراه افزایش مقدار اتر سوزانده‌شده از طریق EIP۱۵۵۹ به‌دلیل فعالیت رو به رشد شبکه، میزان عرضه اتر به حالت معاملاتی کاهشی درآمده است.

خلاصه مقاله

استخر اتریوم از اکتبر دچار تغییراتی شده است که با افزایش تعداد ولیدیتورهای خارج شده از آن همراه است. این تحول با یک روند صعودی گسترده در بازار دارایی‌های دیجیتال هماهنگ است.

افزایش تعداد ولیدیتورهای خارج‌شده منجر به کاهش صدور روزانه اتریوم شده که با مقدار اتر فعال در استخر ولیدیشن این رمزارز مرتبط است.
همزمان، فعالیت شبکه افزایش یافته و توسط  توکن‌ها و استیبل‌کوین‌ها تحریک شده است.

این موضوع با افزایش میزان کارمزد هزینه‌های گس از طریق EIP۱۵۵۹ که منجر به کاهش موجودی اتر می‌شود، قابل مشاهده است.
بدون‌شک، مهم‌ترین خبر هفته گذشته استعفای مدیرعامل بایننس -آقای CZ- بود.

مقدار تسویه با مقامات به ۴.۳ میلیارد دلار رسیده است و بسیاری این رویداد مهم را به عنوان نشانه‌ای از پایان دوران «وسترن» صنعت دارایی‌های دیجیتال می‌بینند.

پس از این اعلام، قیمت BNB با کاهش ۹.۱٪ مواجه شد. با این حال، واکنش بازار نسبت به افت‌های قبلی، مانند افت ۲۴٪ هنگام اعلام اتهامات توسط SEC در سال جاری، معتدل به نظر می‌رسد.

با اعلام این خبر، فعالیت‌های برداشت از ارزهای اصلی در صرافی بایننس افزایش یافت.

تراز کلی از دسته انتخابی “بلو-چیپ‌های” دیفای که شامل شاخص‌های اصلی مختلف است، در ۲۴ ساعت اولیه با کاهش ۶.۷٪ روبرو شد، در حالی که ترازهای بیت‌کوین (BTC)، اتریوم (ETH) و ارزهای پایدار به ترتیب ۴.۴٪، ۴.۹٪ و ۲.۲٪ کاهش یافتند.

با این حال، در شش روز پس از استعفای CZ، ترازهای این صرافی بازیابی یافته و همه چهار دسته توکن کاهش جریان خروجی را تجربه کردند و درواقع به جریان ورودی خالص بازگشتند.

در بسیاری از جوانب، این نشان‌دهنده ایستادگی کاربران در برابر پلتفرم بایننس است. می‌توان ادعا کرد که با توجه به تسویه‌نامه برای نظارت سه‌ساله بر روی سازمان آمریکایی، اعتمادسازی ممکن است بهبود یابد.

خروج ولیدیتورها

هرچند که به همان اندازه اخبار تسویه حساب‌های بایننس مورد توجه قرار نگرفته است، استخر ولیدیشن اتریوم از آغاز اکتبر تغییرات قابل توجهی را تجربه کرده. تعداد زیادی از ولیدیتورها در حال حاضر از استخر خارج می‌شوند.

شانگهای امکان برداشت سهم را فعال کرده و پس از آن، ما شاهد افزایش شتاب‌دهی در خروج ولیدیتورها، درخواست جوایز و تنظیمات ولیدیشن خود بودیم. در این مدت، میانگین رویدادهای خروج ۳۰۹ ولیدیتور در هر روز بود.

از اواخر سپتامبر به بعد، ما شاهد افزایش تدریجی در رویدادهای خروج بوده‌ایم که به یک میانگین روزانه ۱۰۱۸ ولیدیتور دست یافته است. این افزایش با روند صعودی اخیر در قیمت‌های نقدی در بازارهای دارایی دیجیتال هماهنگ است.

به‌همین دلیل، تعادل کلی موثر، که نمایانگر مقدار اتر در استخر ولیدیشن است که به صورت فعال در مشارکت در الگوریتم مصرف اثبات سهم شرکت دارد، در رشد خود کاهش یافته و در حال حاضر با اولین کاهش خود از زمان ارتقاء شانگهای، روبه‌رو است.

شیب تعادل کلی موثر از نیمه اکتبر شروع به تسطیح شد و متوسط افزایش آن روزانه به میزان ۰.۱٪ تا ۱٪ را ثبت کرد که نرخ رشد از ماه مه به نصف کاهش یافته است.

با نگاهی دقیق‌تر از ولیدیتورهای خارج‌شده، متوجه خواهید شد که این امر اصلی‌ترین‌ دلیل خروجشان در یک دوره هشت هفته‌ای اخیر بوده است.

خروج‌های این‌چنینی، به افرادی اشاره دارد که به‌صورت مستقل تصمیم به خروج از استخر ولیدیشن می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، کاهش عرضه بیت‌کوین-هفته ۴۶، ۲۰۲۳

این موضوع از کاهش تعداد اترهای استخر ولیدیشن ناشی می‌شود و از حالت خلاف‌پروتکلی که تنها به ولیدیتورهایی که قوانین پروتکل را نقض می‌کنند، تعلق دارد، متمایز است.

در همین بازه زمانی، تنها دو حادثه اتفاق افتاده است. یکی از آن‌ها به‌قدری مهم بود که در آن ۱۰۰ ولیدیتور جدید وارد شد و به دلیل امضای همزمان دو بلاک مختلف در شبکه رخ داد.

بررسی رفتار سرمایه‌گذاران در اتفاقات اخیر

ولیدیتورهای خارج‌شده می‌توانند بر اساس نوع مشارکت‌کننده‌ای که به آنها تعلق دارند، دسته‌بندی شوند. این امر چندین روند جالب را آشکار می‌سازد:

صرافی‌های متمرکز (CEXs) از اکتبر روی رویدادهای برداشت سهم تمرکز کرده‌اند، به‌ویژه Kraken و Coinbase که بزرگترین خروجی را داشتند.

ارائه‌دهندگان استیکینگ هم تا حدی افزایش کوچکی در سهم برداشتی را تجربه کرده‌اند و Lido همچنان مهم‌ترین نقش در این فضا را ایفا می‌کند. چند نکته وجود دارد که ممکن است رفتار سرمایه‌گذاران را تحت تاثیر قرار دهد:

  • انتخاب سرمایه‌گذاران برای تغییر تنظیمات استیکینگ خود. به‌عنوان مثال انتقال سهم از صرافی‌های متمرکز به ارائه‌دهندگان استیکینگ (احتمالاً به دلیل نگرانی‌های مداوم نظارتی).
  • سرمایه‌گذاران با دسترسی به بازارهای آمریکایی ممکن است سرمایه خود را به سمت دارایی‌های ایمن‌تر مانند اوراق خزانه‌ای آمریکا جابجا کنند. زیرا نرخ سود این دارایی‌ها نسبت به بازدهی استیکینگ اتریوم بالاتر است.
  • سرمایه‌گذاران ممکن است به دنبال بیشترین میزان نقدینگی برای اترهای نگه‌داری‌شده باشند با توجه به انتظار یک روند صعودی بازار.
  • Kraken و Coinbase به‌عنوان ارائه‌دهندگان برجسته‌ای در بین کسانی که برداشت انجام داده‌اند مشخص می‌شوند، در حالی که Lido در میان ارائه‌دهندگان استیکینگ به‌عنوان برترین پلتفرم خارجی ایستاده است. با این حال، تمامی این پلتفرم‌ها، اصلی‌ترین گیرندگان واریزهای سهم را نیز دارند که نشان از چسبندگی و حاکمیت این استخرهای بزرگ سرمایه است.

از نظر تغییر خالصی، لیدو همچنان در حال افزایش حاکمیت است و میزان سهم خود را به ۴۶۸ هزار اتر افزایش داده است.

در میان صرافی‌های متمرکز، کوین‌بیس و بایننس افزایش خالصی در میزان سهم گذاری خود را داشته‌اند، در حالی که کراکن میزان سهم خود را به اندازه ۱۹.۴ هزار اتر کاهش داده است.

در میان ارائه‌دهندگان استیکینگ، HTX و Staked.us کاهش قابل‌توجهی در میزان سهم‌گذاری خود نشان داده‌اند، هرکدام بیش از ۴۴ هزار اتر کاهش یافته‌اند.

با هماهنگی روند کاهشی نمودار، ارزش اتر کمتر شده‌است. عرضه روزانه اتر به ولیدیتورها، به تعداد آن‌ها یا به تعادل کلی آن‌ها در استخر ولیدیشن وابسته است.

همچنین با کاهش نرخ رشد ولیدیتورها، صدور روزانه اتر نیز کاهش متناسبی را تجربه کرده است. در ۷ روز گذشته، نرخ رشد صدور اتر تا ۰.۵٪ در هر روز کاهش یافته است. این نرخ صدور، برای اولین بار در روزهای اخیر کاهش یافته است.

بررسی هزینه‌های گس اتریوم

همانطور که نرخ صدور کاهش می‌یابد، اکنون شما را به دیدم جنبه دیگر معادله، یعنی نرخ سوزاندن اتریوم، دعوت می‌کنیم.

با آغاز رویداد هاردفورک لندن در سال ۲۰۲۱، مکانیزم سوزاندن که شامل سوزاندن بخشی از هزینه‌های تراکنش است، صحنه را برای تبدیل موجودی اتر به یک وضعیت کاهشی با استفاده گسترده از شبکه مهیا کرده است.

همزمان با افزایش قیمت‌های گس که نشان‌دهنده افزایش تقاضای تراکنش در شبکه اتریوم است، مقدار روزانه اتریوم برای کم کردن هزینه‌ها نیز افزایش یافته. در ماه اکتبر، مشاهده می‌شود که مقدار اتریومهای سوزانده شده در روز به ۸۹۹ اتر می‌رسد. فراموش نکنید که تقریباً یک ماه پس از آن، مقدار کل هزینه‌های سوزانده‌شده به ۵۳۶۸ اتر رسیده است.

ما همچنین می‌توانیم یک تجزیه و تحلیل دقیق از میزان هزینه‌های گس در میان انواع مختلف تراکنش‌ها ارائه دهیم. این معیارها به ما این امکان را می‌دهند که فعالیت‌هایی را که به‌طور اصلی به سوزاندن موجودی کمک می‌کنند، شناسایی کنیم.

در مرور دو بخش که تاریخچه افزایش بهره‌بری شبکه اتریوم را دارند، آشکار می‌شود که هر دو نوع تراکنش حوزه‌های ان‌اف‌تی و تراکنش‌های دیفای در چهار ماه گذشته نسبت به یکدیگر به اندازه کمی به سوزاندن موجودی کمک می‌کنند.

میزان هرکدام به ترتیب با کاهش‌های منفی ۳٪ و منفی ۵۷٪ بوده است. هر دو بخش با کاهش جذب سرمایه‌گذاران روبرو شده‌اند و به میزان کمی به افزایش اخیر فعالیت در زنجیره اطلاعاتی (On-chain) کمک می‌کنند.

افزایش اخیر در فعالیت‌های شبکه، اصلی‌ترین‌ دلیل انتقال بازگشتی توکن‌ها و ارزهای پایدار است. پرداخت هزینه‌های گس برای توکن‌ها در طول سه ماه گذشته ۸.۲٪ افزایش یافته است، در حالی که میزان درصد اقزایشی مصرف گس برای ارزهای پایدار ۱۹٪ بوده است.

این نشان‌دهنده احتمال یک چرخش به سمت دارایی‌هایی با نقدینگی کمتر است، زیرا اعتماد به قدرت بازار افزایش می‌یابد.

نتیجه‌گیری

در هفته‌های اخیر، تغییرات قابل توجهی در دینامیک استخر ولیدیشن اتریوم رخ داده است، زیرا تعداد ولیدیتورهای خارج شده از استخر افزایش یافته. این منجر به کاهش نرخ رشد عرضه اتریوم و اولین کاهش در تعادل استخر ولیدیشن از زمان ارتقاء پروتکل شانگهای شده است.

علاوه‌بر این، افزایش فعالیت‌های شبکه در روزهای اخیر،  به دلیل انتقال توکن‌ها و ارزهای پایدار، منجر به افزایش تقاضای تراکنش‌ها شده است که به نوبه خود باعث افزایش قیمت‌های گس  افزایش روزانه مقدار اتریوم سوزانده‌شده از طریق EIP۱۵۵۹ شده است.

این دو نیرو در کنار یکدیگر باعث شده‌اند که موجودی جهانی اتر دوباره به وضعیت کاهشی برود. در این زمینه، تداخل این عوامل بر شبکه اتریوم، موجودی و پاسخگویی آن به روندها در فعالیت بازار را تأکید می‌کند.

منبع: Glassnode.com

عرفان شفیعی

پست های مرتبط

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، نزدیک شدن به کشف عرضه – هفته 7، ۲۰۲4

سرمایه‌گذاران بیت‌کوین به خاطر صبر و اعتقادشان پاداش دریافت کرده‌اند و قیمت…

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، ردیابی حرکت بازار با داده‌های زنجیره‌ای – هفته 6، ۲۰۲4

داده‌های زنجیره‌ای به تحلیلگران و سرمایه‌گذاران شفافیت قابل توجهی در عملکرد، پذیرش…

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، تجزیه و تحلیل اثرات معاملات GBTC – هفته ۵، ۲۰۲4

بازار بیت‌کوین همچنان و در این هفته نیز، نشان‌دهنده انعطاف و استقامت…

دیدگاهتان را بنویسید