صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : بعد از بروزرسانی(Merge (Ethereum2.0 ملزمات بین اتریوم با سازمان کنترل سرمایه‌های خارجی(OFAC) به ۴۵% کاهش یافت

بعد از بروزرسانی(Merge (Ethereum2.0 ملزمات بین اتریوم با سازمان کنترل سرمایه‌های خارجی(OFAC) به ۴۵% کاهش یافت

Ethereum2.0

ارتقای تاریخی Merge که سپتامبر ۲۰۲۲صورت گرفت و طی آن اتریوم از گواهی اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) تغییر یافت منجر شده ملزمات بین اتریوم با سازمان کنترل سرمایه‌های خارجی(OFAC) به ۴۵% کاهش یابد. بعد از این اتفاق تورنادو کش(Tornado Cash) که یک سرویس ترکیب‌کننده (Mixing Service) در اتریوم است و به صورت غیرمتمرکزعمل می‌کند و امنیت حریم خصوصی کاربران را برای انجام تراکنش‌ها افزایش می‌دهد به همراه برخی از قسمت‌های اتریوم توسط OFAC تحریم شدند و ممکن است دارایی‌ها در آن قفل شوند یا برخی افراد دیگر نتوانند تراکنش‌های خود را انجام دهند.

 بلوک‌هایی در اتریوم قرار دارند که به قوانین سازمان کنترل سرمایه‌های خارجی(OFAC) پایبند هستند، برخی از تراکنش‌ها را سانسور می‌کنند که این ویژگی یک امتیاز منفی برای غیرمتمرکز بودن اتریوم محسوب می‌شود. قبل از ارتقای Merge انطباق سازمان کنترل سرمایه‌های خارجی(OFAC) با اتریوم به صورت تصاعدی افزایش یافت. 

اخبار مرتبط: با کاهش اتریوم‌های Stake شده در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟

رعایت قوانین OFAC به معنای سانسور یا ممانعت از انجام برخی تراکنش‌هایی است که بر اساس آن رویه‌ها و مقررات OFAC غیرمجاز یا محدود شناخته شده‌اند و بر همین اساس نهادهایی مانند صرافی‌های غیرمتمرکز تصمیم گرفتند از MEV-Boost استفاده کنند تا سانسورکننده را روی ولیدیتورهای خود اجرا نمایند.  این سانسور با هدف جلوگیری از انجام فعالیت‌های غیرقانونی مانند پول‌شویی، تأمین مالی تروریستی یا نقض تحریم‌های اقتصادی انجام می‌شود.

در فهرست اسامی بزرگ‌ترین سانسورکننده‌ها پلتفرم‌های محبوبی مانند (Binance، Celsius Network، Bitfinex، Ledger Live، Huobi (HTX و Coinbase دیده می‌شوند. در نوامبر ۲۰۲۲ نزدیک به ۷۸% از کل بلاک‌های اتریوم با مقررات OFAC سازگار بودند. اما امروز در تاریخ ۲۷ سپتامبر، انطباق اتریوم با OFAC به ۳۰% کاهش یافت. برای رعایت قوانین OFAC پلتفرم‌ها مجبورند از ابزارهایی استفاده نمایند که قوانین OFAC را سانسور نمی‌کند.

اخبار مرتبط: مشتریان اتریوم تنوع بیشتری نسبت به بیت‌کوین دارند، آیا این خوب است؟

هفت ابزارتقویت کننده MEV وجود دارد که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند اسامی آن‌ها عبارتند از: Flashbots، BloXroute Max Profit، BloXroute Ethical، BloXroute Regulated، BlockNative، Manifold و Eden. اما باز هم طبق گفته MEV Watch، همه سیستم ها از قوانین OFAC پیروی نمی‌کنند: از ۷ ابزار موجود، تنها ۳ ابزار مطابق قوانین OFAC عمل می‌کنند. توجه داشته باشید که تمام بلوک‌های ساخته شده توسط ابزارهای مطابق OFAC هنگام پخش تراکنش‌های متخلف سانسور خواهند شد؛ با این حال، تمام بلوک‌های ساخته شده توسط ابزارهای مطابق OFAC در حال سانسور هستند.

ولیدیتور‌های خارج از ایالات متحده باید به منظور بهره‌برداری بهتر شبکه اجرای ابزارهای بدون سانسور را به نفع شبکه در نظر بگیرند. و این اتفاق بر کل اکوسیستم اتریوم تاثیرات منفی بر تمرکززدایی آن دارد. زمانی که برخی تراکنش‌ها به دلیل رعایت OFAC سانسور می‌شوند ماهیت غیرمتمرکز اتریوم زیر سوال می‌رود.

اخبار مرتبط: Grayscale برای صدور ETF Ethereum درخواست داد

با توجه به کاهش مطابقت OFAC اتریوم، Grayscale تصمیم گرفت کل حقوق مربوط به توکن‌های PoW Ethereum (ETH PoW) را رد کند گویا این تصمیم به دلیل کمبود نقدینگی در بازار گرفته شده و طی اعلامیه رسمی منتشر شد که دیگر امکان خرید و فروش توکن ETHPoW وجود ندارد و Grayscale به نمایندگی از سهامداران، حقوق مربوط به این دارایی‌ها را رد می‌کند. از سوی دیگر، برخی شرکت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه رمزارز مانند ETC Group تلاش می‌کنند محصولات اختصاصی قابل معامله در بورس (Ethereum PoW (ETP را راه‌اندازی نمایند.

منبع:cointelegraph.com

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.
پست های مرتبط

آغاز معاملات ETFهای اسپات بیت کوین و اتریوم در هنگ‌کنگ

هنگ‌کنگ در اقدامی مهم، معاملات ETFهای اسپات بیت‌کوین و اتریوم را از…

۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

هشدار! مراقب صرافی جایگزین بینگ‌اکس باشید!

اخبار فوری حاکی از آن است که صرافی بینگ‌اکس پس از جلب…

۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

بیت‌کوین در آستانه‌ی 70 هزار دلار

بیت‌کوین با عبور از میانگین متحرک ساده‌ی ۱۰۰ ساعته و معامله بالای…

۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید