صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : با کاهش اتریوم‌های Stake شده در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟

با کاهش اتریوم‌های Stake شده در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اتریوم متمرکز می‌شود؟

تعداد دارندگان اتریوم (ETH) که انتخاب می‌کنند اتریوم‌های خود را در پلتفرم قراردادهای هوشمند قفل کرده و به اصطلاح stake نمایند در حال کاهش است. بر اساس داده‌های CryptoQuant کل جریان ورودی به ۳۰۶۵۶ اتریوم رسیده که نسبت به تاریخ ۱ ژوئن که تعداد ۴۰۴۷۰۴اتریوم ثبت‌شده روند نزولی داشته است. جریان ورودی اتریوم در حال کاهش است اما همچنان بیش از ۸۱۳۰۰۰ ولیدیتور فعال هستند.

ورودی stake در تاریخ ۳ آوریل از حدود ۵۹۵۲ به عدد ۴۰۴۷۰۴ در تاریخ ۱ ژوئن رسیده است.این اعداد نشان می‌دهد تعداد آدرس‌های منحصر به فردی که اتریوم را با هدف stake به آدرس رسمی Beacon Chain منتقل می‌کنند به طور پیوسته افزایش یافته است. همان‌طور که داده‌ها نشان می‌دهند این افزایش به طور قابل توجهی با فعال‌سازی ارتقاء Shapella در ۱۲آوریل افزایش یافت. 

تعداد ولیدیتورهای ETH

مجموع ورودی stake از ۱۲ آوریل که ۱۶۷۳۶بوده تا ۱ ژوئن به ۴۰۴۷۰۴رسیده و در این مدت افزایش ۲۵ برابری داشته است. آپدیت Shapella برای اولین بار بعد از دسامبر ۲۰۲۱ که اتریوم‌ها در شبکه قفل شدند این امکان را برای ولیدیتورها فراهم کرد تا سکه‌های خود را برداشت کنند.

اخبار مرتبط: اتریوم از شبکه آزمایشی جدید خود رونمایی کرد، کاربرد این شبکه چیست؟

 در سپتامبر ۲۰۲۲، Ethereum hc برای تأیید تراکنش‌ها الگوریتم proof-of-stake  را به الگوریتم proof-of-work تغییر داد که در این حالت به جای ماینرها به ولیدیتورها احتیاج است. این به‌روز رسانی به ولیدیتورها که مسئول تأیید تراکنش‌ها و حفظ امنیت شبکه هستند حق انتخاب برای ادامه stake کردن سکه‌های خود و یا خروج از شبکه را فراهم می‌کند. با این حال طبق Dune Analytics از تاریخ ۱۲آوریل تعداد ولیدیتور‌ها حدود ۵۶۸۰۰۰به بیش از ۹۱۳۰۰۰ در اواسط سپتامبر ۲۰۲۳رشد کرده است. در حال حاضر بیش از ۸۱۳۱۰۵ ولیدیتور فعال وجود دارد که بیش از ۲۶ میلیون ETH را قفل کرده‌اند.

کل جریان ورودی اتریوم| منبع: CryptoQuant

آیا اتریوم متمرکز می‌شود؟

کاهش ۹۲درصدی افرادی که اتریوم را stake می‌کنند نگران‌کننده است اما این امر به هیچ عنوان نمی‌تواند منجر به آسیب‌پذیر شدن Ethereum شود. تعداد افرادی که استیک می‌کنند قابل ردیابی هستند و به آن‌ها پاداش داده می‌شود اما آن دسته از افرادی که دارایی‌های خود را برداشت می‌کنند قابل ردیابی نیستند.

قیمت اتریوم در 22 سپتامبر

 افزایش شدید تعداد ETH های برداشت‌ شده نشان دهنده تعداد ولیدیتورهایی است که گره‌های خود را غیرفعال کردند یا اینکه تمایل ندارند تراکنش‌ها را تایید نماین و باعث به‌وجود آمدن این نگرانی می‌شود که ممکن است شبکه به سمت متمرکز شدن حرکت کند. پس از بهبود Shapella در تاریخ ۱۲ آوریل ارائه‌دهندگان likuiditi-staking مانند Lido Finance بسیار محبوب شده‌اند. Lido Finance یک پروتکل مالی غیرمتمرکز(DeFi) با ارزش قفل شده کل (TVL) بیش از ۱۳.۹ میلیارد دلاراست که ETH را از صاحبان آن جمع آوری می‌کند و به امکان کسب درآمد را فراهم می‌کند. 

منبع: bitcoinist.com

فهیمه قائمی

پست های مرتبط

حجم کارمزد اولین بلاک شبکه بیت‌کوین پس از هاوینگ به ۲.۴ میلیون دلار رسید

استخر ماینینگ ViaBTC بلاک ۸۴۰,۰۰۰امین بیت‌کوین را استخراج کرد که نشان‌دهنده‌ی کاهش…

۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ظهور PUPS، میم‌کوین جدیدی بر پایه بیت‌کوین

با فرارسیدن رویداد هاوینگ بیت‌کوین، شاهد تأثیر آن بر آلت‌کوین‌ها نیز هستیم.…

۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

پشتیبانی تلگرام از NFT با استفاده از TON

پاول دوروف، بنیانگذار تلگرام، در کنفرانس Token2049 از برنامه‌های این پیام‌رسان غیرمتمرکز…

۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید