صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : مشتریان اتریوم تنوع بیشتری نسبت به بیت‌کوین دارند، آیا این خوب است؟

مشتریان اتریوم تنوع بیشتری نسبت به بیت‌کوین دارند، آیا این خوب است؟

اتریوم

جاستین بونز(Justin Bons) مدیر ارشد سرمایه‌گذاری (CIO) و بنیان‌گذار سایبر کپیتال(Cyber Capital) یکی از قدیمی‌ترین صندوق‌های رمزارزی اروپا، معتقد است که اتریوم به دلیل گستردگی تنوع کاربران، شبکه پایدارتری نسبت به بیتکوین دارد. بانز(Bons) توزیع نودهای کامل اتریوم در میان کاربران مختلف اتریوم را به عنوان دلیلی بر عدم تمرکز بی‌نظیر شبکه می‌داند.این متخصص معتقد است که غیرمتمرکز بودن در رمزارزها اغلب نادیده گرفته می‌شود، اما اتریوم در این مورد سطح بالایی دارد.

تنوع مشتری برابر است با افزایش امنیت و قابلیت اطمینان شبکه

بانز(Bons) تعداد مشتریان موجود در شبکه اتریوم را با تسلط بیتکوین بر دیگر ارزها مقایسه کرده است. بیت‌کوین و اتریوم به عنوان بلاکچین‌های قدیمی شناخته می‌شوند و رویکرد کاربران برای توسعه‌دهندگان قابل مشاهده است. تنوع کاربران از این نظر حائز اهمیت است که نشان می‌دهد اپراتورهای نود کامل کدام پلتفرم را نسبت به سایرین ترجیح می‌دهند. همچنین، شبکه‌های عمومی مانند اتریوم و بیتکوین غیر متمرکز هستند و به جامعه ولیدیتورها وابسته است تا شبکه را امن نگه دارند. ولیدیتورها(Validators) یا استخراج‌کنندگان در بیت‌کوین، نود(node) کامل را برای حفظ عملیات شبکه اجرا می‌کنند اما در هرصورت بلاک‌چین بدون کاربرمفهومی ندارد.

اخبار مرتبط: تسلط بیت‌کوین بر بازار رمز‌ارزها به ٪۵۰ رسید

کلاینت نرم‌‍افزاری است که مشخصات شبکه عمومی را پیاده سازی کرده و ارتباط همتا به همتا (P2P) ایمن و موثر بین گره‌ها را امکان‌پذیر می‌کند. تنوع مشتری برای امنیت و انعطاف‌پذیری شبکه‌های عمومی مهم است. به عبارت دیگر، اگر همه اپراتورهای گره از یک کلاینت خاص یا سیستم عامل مشابه استفاده کنند، یک باگ می‌تواند باعث قطع شبکه یا حتی اختلالات دیگر شود. با وجود تنوع بسیارکاربران این مشکلات کمتر می‌شوند و قابلیت اطمینان شبکه را بهبود می‌بخشد.

اخبار مرتبط: با کاهش اتریوم‌های Stake شده در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اطمینان بیشتر به شبکه به معنای امنیت بالای آن است. هرگاه هکری بخواهد اختلالی ایجاد نماید باید بتواند تمام کاربرانی که در شبکه فعال هستند را غیرفعال کند. تا تاریخ ۲۵ سپتامبر، چندین کلاینت اتریوم وجود داشت از جمله Geth، Besu، Erigon و Nethermind اما بیش از نیمی از کاربران نود کامل اتریوم، ترجیح می‌دهند از Geth استفاده کنند که با ۵۵.۳۵٪ سهم بازار دارای رتبه برتراست. گزینه‌های محبوب دیگری مانند Nethermind و Erigon هستند که به ترتیب سهم ۲۳.۴۸٪ و ۱۲.۰۳٪  دارند.

اخبار مرتبط: اتریوم از شبکه آزمایشی جدید خود رونمایی کرد، کاربرد این شبکه چیست؟

از کل نودهای در حال عمل، بیش از ۷۴٪ آن‌ها با شبکه اتریوم همگام شده‌اند، در حالی که حدود ۲۶٪ هنوزدر حال به روز رسانی هستند. با نگاه به تمرکز نود کامل بیش از ۴۳٪ آن‌ها از آمریکا و تقریباً ۱۳٪ از آلمان هستند و تعداد کمی نود کامل اتریوم از انگلستان، سنگاپور و فرانسه مشاهده شده است.از سوی دیگر، بخش عمده‌ای از استخراج‌کننده‌های نود کامل بیتکوین به صورت اختصاصی به Bitcoin core وابسته هستند. طبق آمار 16681 نود به طور عمده در سطح جهان توزیع شده‌اند. هيچ كشوري وجود ندارد كه بيش از 10% نود كامل بيتكوين را به خود اختصاص داده باشد.

منبع: bitcoinist.com

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.
پست های مرتبط

بازگشت بیت‌کوین به بالای ۶۶ هزار دلار همزمان با ورود ۴۲۰ میلیون دلاری به ETFها

بازگشت سرمایه به ETFهای بیت‌کوین و عبور قیمت از ۶۶ هزار دلار…

۲۷ تیر ۱۴۰۳

سناتور منندز منتقد بیت‌کوین، به دلیل دریافت رشوه طلا محکوم شد

منندز زمانی بیت‌کوین را به عنوان “انتخاب ایده‌آل برای جنایتکاران” مورد انتقاد…

۲۷ تیر ۱۴۰۳

‏FTX و CFTC با تسویه 12.7 میلیارد دلاری به دعوای 19 ماهه پایان دادند

صرافی ورشکسته رمزارز FTX با کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا (CFTC) برای…

۲۷ تیر ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید