صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : شبکه لایه ۲ اتریوم با نام Scroll، به صورت رسمی راه‌اندازی شد

شبکه لایه ۲ اتریوم با نام Scroll، به صورت رسمی راه‌اندازی شد

اتریوم

داده‌های بلاک‌چین از Etherscan نشان می‌دهد که شبکه اصلی Scroll بیشتر ازیک هفته است که فعالیت دارد. Scroll، یک رقیب جدید در فضای ماشین مجازی اتریوم با دانش صفر (zkEVM) است که در مقیاس‌بندی بلاک‌چین کاربرد دارد. تیم Scroll در 17 اکتبر با انتشار یک پست، خبر راه‌اندازی را منتشر کردند و گفتند:

شبکه Scroll Mainnet اکنون برای استفاده عموم آماده است و توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های خود را از اتریوم به این شبکه منتقل کنند. همه برنامه‌ها بدون نیاز به هیچ تنظیماتی کار می‌کنند. پس از گذشت بیشتر از ۲ سال هیجان‌زده هستیم که اعلام کنیم Scroll Mainnet را افتتاح کردیم. همان‌طور که شبکه اصلی را افتتاح کردیم می‌خواهیم مراحل این مسیر را برایتان تعریف کنیم.

راه حل zkEVM مانند Scroll با هدف ارائه هزینه‌های تراکنش پایین‌تر و توان عملیاتی بالاتر برای برنامه‌های غیرمتمرکز در حال اجرا در اتریوم است. این کار با دسته‌بندی هزاران تراکنش خارج از زنجیره در یک دسته انجام می‌شود، سپس یک خلاصه داده حداقلی به شبکه اصلی اتریوم ارسال می‌شود. براساس داده‌های Etherscan ، داده‌های بلاک چین نشان می‌دهد که Scroll خبر فعال بودن شبکه اصلی خود را از۸ اکتبر پنهان کرده، در این تاریخ  اولین قرارداد هوشمند در شبکه اصلی Scroll مستقر شده است.

Scroll گفت که راه اندازی شبکه اصلی پس از ۱۵ ماه آزمایش گسترده و بررسی‌های امنیتی در سه شبکه آزمایشی جداگانه انجام شد. قراردادهایی که امکان انتقال دارایی‌ها بین اتریوم و Scroll را فراهم می‌کنند و همچنین قراردادهایی که تراکنش‌ها را در Scroll جمع‌آوری و پردازش می‌کنند، توسط شرکت‌های  OpenZeppelin و Zellic حسابرسی شده‌اند به علاوه  مدارهای zkEVM آن توسط Trail of Bits، Zellic و KALOS بررسی شده است.

اخبار مرتبط: روند نزولی اتریوم نسبت به بیت‌کوین  ۱۵ ماهه شد، آیا این روند می‌تواند معکوس شود؟

بیش از ۴۵۰,۰۰۰ قرارداد هوشمند در سه شبکه آزمایشی آن مستقر شدند که امکان انجام بیش از ۹۰ میلیون تراکنش در ۹ میلیون بلوک را فراهم کرد. این شرکت همچنین گفت که ۲۸۰,۰۰۰ اثبات دانش صفر(ZK) نیز تولید شده است. حدود یک ماه پیش Ye Zhang، یکی از بنیان‌گذاران Scroll، به Cointelegraph گفت که Scroll با ویژگی‌های متمرکز راه‌اندازی خواهد شد، اما قصد دارد کم کم و با مرور زمان غیرمتمرکز شود. Zhang گفت: مایک ترتیب‌دهنده متمرکز و یک دکمه تأیید کننده مرکزی برای راه‌اندازی اصلی شبکه در نظر گرفته‌ایم. اما برنامه‌ای داریم که در آینده این دکمه مرکزی را حذف کنیم.

برای حل نقاط تک تراکنش (single point of failure) به‌دنبال راه‌حل هستیم و تمام افراد را برای ساخت سخت‌افزار بهتر تشویق می‌کنیم.

خواننده عزیز دیفایر توجه کنید یک ترتیب‌دهنده متمرکز یک نهاد واحد است که مسئول بسته‌بندی و ارسال تراکنش‌ها به زنجیره اصلی است و یک دکمه تأیید کننده مرکزی نقش یک نهاد واحد را دارد که مسئول تأیید صحت تراکنش‌ها و ارسال آن‌ها به لایه اصلی است. هر دو این اجزای متمرکز شبکه را در معرض خطر حمله تک نقطه شکست قرار می‌دهند.  Scroll در حال برنامه‌ریزی برای حذف دکمه تأییدکننده مرکزی و جایگزینی آن با یک سیستم غیرمتمرکز است. آن‌ها همچنین در حال برنامه‌ریزی برای کاهش وابستگی شبکه به ترتیب‌دهنده متمرکز هستند.

اخبار مرتبط: ۲ بلاک‌چین که بیشترین کارمزد تراکنش‌ها را در یک سال گذشته داشتند کدامند؟

Zhang گفت که تیم Scroll چندین پیشنهاد برای پیشبرد بهتر Scroll ارائه می‌دهد. Scroll در سال ۲۰۲۱ باهدف جامعه محور بودن تأسیس شد. سایر راه حل‌های zkEVM که برای مقیاس‌بندی اتریوم کار می‌کنند عبارتند از Polygon، zkSync، StarkWare و Immutabl ordi Baylina.

سرپرست فنی Polygon Hermez zkEVM، به تازگی به Cointelegraph گفت که چنین رقابتی در فضای zkEVM به تقویت اکوسیستم اتریوم کمک می‌کند، او گفت: داشتن پروژه‌های مختلف تجربه زیادی را به ارمغان می‌آورد و همچنین راهی برای آزمایش رویکردهای مختلف، روش های رسیدگی به امور یا حل مسائل است.

منبع: cointelegraph.com

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.
پست های مرتبط

آیا همچنان ردیابی نهنگ‌ها اطلاعات مهمی محسوب می‌شود؟

قبلا تحلیلگران بازار ارز دیجیتال (بیت کوین) معتقد بودند که پیگیری تراکنش‌های…

۲۷ خرداد ۱۴۰۳

بررسی پامپ و دامپ مشکوک میم‌کوین‌ها 

رفتارهای عجیب و غریب سلبریتی‌ها و پامپ و دامپ مشکوک میم‌کوین‌ها در…

۲۷ خرداد ۱۴۰۳

مایکرواستراتژی قصد دارد 700 میلیون دلار بیت‌کوین بخرد

مایکرواستراتژی غول هوش تجاری آمریکا، قصد دارد با سرمایه‌گذاری ۷۰۰ میلیون دلاری،…

۲۷ خرداد ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید