صفحه اصلی > آموزش و اموزش دیفای : معرفی پروژه وان اینچ

معرفی پروژه وان اینچ

صرافی‌های بسیار زیادی طی چند سال اخیر توانسته اند به سرمایه‌گذاران کمک بسیار زیادی بکنند. در یک سال اخیر، تعداد صرافی‌های غیرمتمرکز در این صنعت، بسیار بیشتر شده. آن‌هم به لطف گسترده‌شدن قراردادهای هوشمند. اگر بخواهیم در یک جمله، پروژه وان اینچ را به شما معرفی کنیم، این پلتفرم یک مرکز نقدینگی غیرمتمرکز(aggregator) است که از دکس‌ها(صرافی‌های غیرمتمرکز) برای یافتن کمترین قیمت‌ رمزارزها استفاده می‌کند. در ادامه مقاله بیشتر به بررسی ویژگی‌های این فناوری و نقش آن در دنیای بلاک‌چین پرداخته خواهد شد.

وان اینچ چیست؟

صرافی 1inch یک جمع‌کننده تبادلی است که از تکنولوژی بلاک‌چین برای اجرای تبادلات رمزارزها استفاده می‌کند. این صرافی به منظور یافتن کمترین قیمت‌ رمزارزها بر روی صرافی‌های غیرمتمرکز، (DEXs) ایجاد شده و اطلاعات این زمینه را به‌صورت کاملا دقیق به تاجران ارائه می‌دهد.

مزیت اصلی 1inch نسبت به صرافی‌های متمرکز این است که از ویژگی غیرمتمرکز بودن خود برای تطبیق و اجرای معاملات استفاده می‌کند. به‌عبارت دیگر، 1inch از قراردادهای هوشمند متعددی که به صورت خودکار معاملات را انجام می‌دهند، استفاده می‌کند تا تبادلات امن و بدون واسطه امکان‌پذیر‌تر شوند.

1inch از توکن 1INCH برای اجرای الگوریتم غیرمتمرکز خود استفاده می‌کند. این توکن می‌تواند به تاثیر‌گذاری در تصمیم‌گیری‌ها و بهبود پلتفرم کمک کند. در کل، 1inch ترکیبی از اسکن صرافی‌های غیرمتمرکز با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین برای ارائه بهترین قیمت‌ها و تجربه تبادل امن در دنیای رمزارزها است.

👈بیشتر بخوانید: DEX Aggregator چیست؟ 

وان اینچ

مزایای پروژه وان اینچ در دنیای دیفای و بلاک‌چین

همانطور که کمی قبل توضیح داده شد، 1inch یک جمع‌کننده است که با اسکن صرافی‌های غیرمتمرکز(DEX) به دنبال کمترین قیمت‌ رمزارزها برای تاجران می‌گردد. برای درک ارزش 1inch، نیاز به درک رفتار بازارها در زمینه ارزهای دیجیتال دارید. صرافی‌ها، با ایجاد انتقال توکن‌ها بین طرفین، نقش حیاتی در رشد محیط کریپتو دارند. در حال حاضر این مراکز تبادل کوین‌ها، بر اساس زیرساخت‌های خود، به دو دسته تقسیم می‌شوند: صرافی‌های متمرکز و صرافی‌های غیرمتمرکز.

صرافی‌های رمزارز متمرکز(CEXs) از دفاتر مرکزی خود برای تطبیق خریداران و فروشندگان در بازار باز استفاده می‌کنند. این پلتفرم‌ها دارایی‌های شما را در یک کیف‌پول وابسته نگه می‌دارند. مانند پلتفرم‌های معاملات اوراق بهادار سنتی. در مقابل، صرافی‌های غیرمتمرکز از قراردادهای هوشمند برای تطبیق و اجرای معاملات بین خریداران و فروشندگان استفاده می‌کنند.

با این حال، در حالی که صرافی‌های غیرمتمرکز امنیت و استقلال بیشتری ارائه می‌دهند، مشکل کمبود نقدینگی می‌تواند منجر به ایجاد رویداد slippage یا انحراف قیمتی معروف شود. یعنی ناکارآمدی در قیمت‌گذاری دارایی‌ها. این اتفاق باعث ایجاد اختلاف بین قیمت مورد انتظار یک معامله و قیمت واقعی معامله هنگام اجرا می‌شود. جمع‌کننده‌های DEX مانند 1inch، با عمیق‌تر کردن استخرهای نقدینگی به یافتن کمترین قیمت بازار به منظور تسهیل معامله کمک می‌کنند. با تجزیه و تحلیل دقیق‌تر این موضوع، می‌توانیم درک بهتری از تأثیرات 1inch بر نقدینگی بازار داشته باشیم.

اهمیت نقدینگی در بازار دیفای و کریپتو

صرافی‌های متمرکز تمام فعالیت‌های معاملاتی را در یک بازار مرکزی یکپارچه می‌کنند. مزیت این زیرساخت این است که کاربران به تعداد بیشتری از شرکای تجاری دسترسی پیدا می‌کنند. وقتی خریداران و فروشندگان بیشتری به هم ملحق می‌شوند، تاجران می‌توانند به راحتی و با قیمت‌های مطلوب، موقعیت خرید(ورود) یا فروش(خروج) خود را پیدا کنند. یعنی، سرمایه‌گذاری‌ آن‌ها به نقدینگی کمک بسیاری می‌کند. 

در کل، نقدینگی در بازار اولویت زیادی دارد زیرا به تاجران اجازه می‌دهد که نسبت به شرایط بازار واکنش‌پذیرتر عمل کنند. نقدینگی به حفاظت از فشار منفی بازار کمک می‌کند و تبادلات ارزی را افزایش می‌دهد.

چرا صرافی‌های غیرمتمرکز از مشکل نقدینگی کم رنج می‌برند؟

برخلاف صرافی‌های متمرکز، پروتکل‌های غیرمتمرکز از استراتژی‌های مختلفی برای تضمین نقدینگی بدون نیاز به نگه‌دارنده مرکزی استفاده می‌کنند. بسیاری از پلتفرم‌های غیرمتمرکز از سازمان‌دهنده‌های بازار خودکار(AMMs) برای تسهیل معاملات خود از استخرهای نقدینگی استفاده می‌کنند. 

این استخرها با استفاده از قراردادهای هوشمند شرایط طرفین معاملات را مشخص کنند. با این حال، به دلیل اینکه این معاملات در زنجیره اتفاق می‌افتند، کارمزدها و هزینه‌های گس این شبکه‌ها مدام در حال تغییر هستند. 

در زمان‌های شلوغی بازار، هزینه‌های گس به‌سرعت افزایش می‌یابند، معاملات را گران‌تر می‌کنند، فعالیت تجاری را کمتر جذاب می‌سازند و فشار منفی بر سیستم نقدینگی‌ اعمال می‌شود. علاوه بر این، بسیاری از شبکه‌های بلاک‌چین قابلیت پشتیبانی از حجم معاملات برای دستیابی به عمق نقدینگی موجود در صرافی‌های متمرکز را ندارند. 

پلتفرم‌های غیرمتمرکز مانند زنجیره بایننس و سولانا، با استفاده از معاملات اتمی، از هزینه‌های بالای گس در شبکه اتریوم جلوگیری کرده اما از توکن‌های ERC-۲۰ پشتیبانی نمی‌کنند. این قضیه، باعث مشکلاتی می‌شود زیرا اکثر رمزارزهای موجود امروزی به این استاندارد پایبند هستند. 

چگونگی افزایش نقدینگی توسط صرافی وان اینچ

انحراف قیمت(Slippage) زمانی اتفاق می‌افتد که معاملات موجب خرید یک دارایی به ارزش بیشتر از مقدار اولیه خود یا فروش یک دارایی به ارزش کمتر از مقدار اولیه شود. صرافی وان اینچ، نقدینگی را از طریق پلتفرم‌های غیرمتمرکز جمع‌آوری می‌کند تا مقدار آن را بیشتر کند و با انحراف سفارشات مقابله کند.

به عنوان مثال، فرض کنید یک سرمایه‌گذار می‌خواهد ۱۰۰۰ بیت‌کوین را با قیمت ۵۰۰۰۰ دلار بر هر بیت‌کوین خریداری کند. با این حال، تنها ۵۰۰ بیت‌کوین در این صرافی غیرمتمرکز خاص موجود است. نتیجه این است که صرافی به دستور فروش بعدی می‌رود که قیمت آن ۵۰۵۰۰ دلار بر هر بیت‌کوین است. در این حالت، خریدار ۲۵۰۰۰۰ دلار بیشتر از مقداری که ابتدا در نظر داشت، پرداخت می‌کند(قیمت هر بیت‌کوین ضربدر تعداد آن). 

این انحراف قیمت نامیده می‌شود. پروتکل 1inch، با ترکیب فعالیت‌های معاملاتی در سراسر چندین پلتفرم، از طریق جمع‌آوری نقدینگی و کاهش ناکارآمدی‌های بازار مانند انحراف قیمت به جلوگیری از این سناریو کمک می‌کند. 

در نوامبر ۲۰۲۰، وان اینچ، دومین ورژن پروتکل خود را راه‌اندازی کرد که امکان جابه‌جایی دارایی‌ها در ۲۱ صرافی غیرمتمرکز را فراهم کرده بود. علاوه بر مقابله با انحراف در معاملات فردی، این پروتکل به‌طور غیرمستقیم، اختلالات قیمتی را در سراسر اکوسیستم DEX با افزایش نقدینگی در بازار کلان گسترده‌تر می‌کند.

وضعیت توکن محبوب وان اینچ

نقدینگی در وان اینچ توسط الگوریتم ویژه این فناوری، که یک AMM(سازمان‌دهنده بازار خودکار) است، تقویت می‌شود و از ترازهای مجازی برای کاهش اتلاف موقت استفاده می‌کند. مراحل دریافت کوین مخصوص پلتفرم وان اینچ بسیار ساده است. در این سیستم فرایندی با عنوان “استخراج نقدینگی” وجود دارد و در آن تاجران دارایی‌هایی مانند ETH را به استخر خاصی ارائه داده و آن را قفل می‌کنند. سپس به‌عنوان سود، کاربران توکن 1INCH را دریافت می‌کنند. این مدل مشابه توکن‌ UNI در پلتفرم Uniswap است.

علاوه بر ارائه پروتکل نقدینگی این پلتفرم، توکن 1INCH نقش کلیدی در حاکمیت وان اینچ دارد. این توکن در کریسمس سال ۲۰۲۰ به‌عنوان یک رمزارز بازپرداختی به کاربران این پلتفرم توزیع شد. 

اکوسیستم 1inch شامل توکن Chi Gastoken می‌شود و کاربران وان اینچ می‌توانند از آن برای پرداخت هزینه‌های معاملات خود استفاده کنند. Chi Gastoken یک توکن ERC-۲۰ توکنیزه شده است که با هزینه گس در اتریوم همگام‌سازی شده و به افزایش کارایی شبکه کمک می‌کند. 

وان اینچ

جمع‌بندی

صرافی 1inch به‌عنوان یک پلتفرم برجسته در دنیای معاملات رمزارزها و اکوسیستم دیفای شناخته می‌شود. این صرافی با ارائه یک الگوریتم منحصربه‌فرد، توکن 1INCH را ایجاد کرده و امکان مشارکت فعّال همه دارندگان توکن را نیز فراهم می‌کند.

با تمرکز بر افزایش نقدینگی و ارائه بهترین قیمت‌ها در بازار، این پلتفرم به عنوان یک جمع‌کننده غیرمتمرکز با اهمیت بالا شناخته می‌شود. با استفاده از 1inch، تریدرها می‌توانند با سرعت بیشتری، فرصت‌های معاملاتی را در دنیای رمزارزها بیابند. این ابزار قدرتمند با ترکیب نقدینگی از منابع مختلف و استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته، در ایجاد یک تجربه عالی برای تریدرها نقش مهمی را ایفا می‌کند.

منبع: gemini.com

عرفان شفیعی

پست های مرتبط

روز «پیتزا بیت‌کوین» و اولین تراکنش واقعی «بیت‌کوین» مبارک

تصور کنید که دو پیتزا به قیمت میلیون‌ها دلار می‌خرید. دیوانه‌وار به…

۲ خرداد ۱۴۰۳

طلا، بورس یا بیت‌کوین؟ بهترین سرمایه‌گذاری برای سال 1403 کدام است؟

از جمله مهمترین مسائلی که برای بسیاری از ما مطرح است، انتخاب…

۹ فروردین ۱۴۰۳

بررسی و معرفی بازی بلاک‌چینی پیکسل

همیشه سوال اصلی اکثر گیمرها، این بوده که آیا می‌توان از طریق…

۲۹ اسفند ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید