صفحه اصلی > آموزش بلاکچین و آموزش و اموزش دیفای : DEX Aggregator چیست؟ بررسی تفاوت آن با DEX

DEX Aggregator چیست؟ بررسی تفاوت آن با DEX

DEX Aggregator

DEX Aggregator سرویسی است که نقدینگی‌ها را از تعدادی صرافی غیرمتمرکز مختلف گرد هم آورده و به کاربران کمک می‌کند تا به سرعت، بهترین قیمت را برای یک معامله پیدا کنند. از آن جایی که نقدینگی در دیفای، در ده‌ها منبع مختلف تقسیم شده‌، اطمینان از دریافت بهترین قیمت، به این معناست که اول باید چندین مکان معاملاتی را بررسی کنید. برخی از صرافی‌ها، قیمت‌های بهتری ارائه می‌دهند، اما نوسانات بالایی دارند. در حالی که برخی دیگر نرخ‌های کمتری را برای نوسانات کمتر ارائه می‌دهند. Aggregator یک راه کاربرپسند برای جمع‌آوری تمام این اطلاعات، جهت به‌دست آوردن بهترین قیمت‌ها برای کاربران است.

بازار دیفای به‌سرعت در حال گسترش و رشد است و جدیدترین نوآوری‌ها را به میزان گسترده‌ای به کاربران ارائه می‌دهد. یکی از این نوآوری‌ها، DEX Aggregators یا همان جمع‌کننده دکس‌ها می‌باشد. در این مقاله، در مورد DEX Aggregator  و تفاوت آن با DEX، صحبت خواهیم کرد.

DEX Aggregator چگونه کار می‌کند؟

اصطلاح “DEX” مخفف “صرافی غیرمتمرکز” است که بر اساس فناوری بلاک‌چین برای افزایش امنیت حساب کاربران استفاده می‌شود. انواع مختلفی از تجمیع‌کننده‌های دیفای وجود دارند. از طریق جمع‌کننده‌های دکس می‌توان قیمت توکن‌ها را در صرافی‌ها یا نرخ‌های خدمات وام‌دهی و پروتکل‌های کشاورزی، جمع‌آوری کنید. تنها مشکلی که این صرافی‌های غیرمتمرکز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، عدم وجود قیمت‌دهی و وجود نوسانات زیاد برای توکن‌های کوچک‌تر است. برای حل این مسئله، جمع‌کننده دکس ایجاد شده‌است. آن‌ها همچنین با نام Liquidity Aggregators شناخته می‌شوند.

در واقع DEX Aggregator و DEX به روشی مشابه عمل می‌کنند. آن‌ها داده منابع مختلف را استخراج می‌کنند و به کاربران نشان می‌دهند تا بتوانن معاملات خود را بهینه کنند. این شبیه به نحوه جمع‌آوری اطلاعات قیمت پرواز از خطوط‌هوایی مختلف توسط وب‌سایتی مانند Expedia است.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در حوزه بلاک‌چین به مقاله بلاک‌چین برای حریم‌شخصی مراجعه کنید.

به‌طور ساده، جمع‌کننده‌ها، پروتکل‌های مالی هستند که به سرمایه‌گذاران امکان دسترسی ساده به مجموعه‌ای از استخرهای معاملاتی (مخزن‌ها) از طریق یک پنل‌کاربری را می‌دهند. آن‌ها از یک الگوریتم پیچیده استفاده می‌کنند که قبل از انتخاب بهترین پیشنهاد، عوامل متعددی را در نظر می‌گیرند و سپس انجام معامله توکن در دسترس، از طریق پلتفرم‌های مختلف را انجام می‌دهند. از زمانی که صرافی‌های غیرمتمرکز در  توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کردند از این رمزارزها به صورت گسترده‌تری استفاده می‌شوند.

DEX Aggregator

DEX در مقابل DEX Aggregator

از زمان تأسیس صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)، آن‌ها به طور گسترده‌ای محبوب شده‌اند. با وجود تشابه‌های خاص بین آن‌ها، دکس و جمع‌کننده دکس، از یکدیگر بسیار متمایز هستند. بهرحال، با اینکه هر دو بر اساس فناوری بلاک‌چین ساخته‌ شده‌اند، دارای وظایف بسیار متفاوتی هستند. هر دو پلتفورم برای معاملات و سرمایه‌گذاری به کار می‌روند، اما هرکدام به روش خود.

چیزی که دکس‌ها را از جمع‌کننده‌هایشان متمایز می‌کند، این است که دکس‌ها به کاربران خود امکان تجزیه و تفکیک دارایی‌ها را نمی‌دهند. با این حال، DEX Aggregator برای حل این مسئله ایجاد شده‌ است. این محیط بلاک‌چینی، به سرمایه‌گذاران فرصت می‌دهد تا معاملات خود را از چندین دکس تامین کنند. به‌علاوه، جمع‌کننده دکس، بهترین نرخ‌ها را برای تعویض توکن ارائه می‌دهد. در این مورد باید بگوییم که دکس‌ها نمی‌توانند این خدمت را ارائه کنند.

با این حال، ادغام جمع‌کننده دکس به دست دکس‌ها بسیار مفید است زیرا راهی برای جلب کاربران و حجم اضافی بیشتری را به آن‌ها ارائه می‌دهد. به‌طور کلی، این تفاوت‌های میان DEX و DEX Aggregator است که وظیفه و نحوه عملکرد هرکدام را مشخص می‌کند.

مسیریابی سفارش هوشمند توسط DEX Aggregator ها

یک تجمیع‌کننده یا Aggregator معمولی، چندین DEX را اسکن می‌کند و بهترین منبع تبادل کلی یا نقدینگی را برای انجام معامله به کسی ارائه می‌دهد. در مقال، Matcha با استفاده از مسیریابی سفارشات هوشمند، با تقسیم معاملات شما در DEXها و منابع نقدینگی مختلف، یک گام فراتر می‌رود. این تضمین می‌کند که می‌توانید ارزش کلی تجارت خود را به حداکثر برسانید.

به عنوان مثال، شاید بهترین قیمت برای معامله ۵۰٪ اتریوم، از طریق پلتفورم Bancor تنها ۲۵٪ باشد و از طریق Uniswap نیز همان ۲۵٪ باشد. منطق مسیریابی سفارش هوشمند می‌تواند این موارد را به طور خودکار محاسبه کند و آن را در یک نقل قول که آماده اجرا است، بسته‌بندی کند.

به‌عنوان مثال، Matcha، نوعی DEX Aggregator است که توسط مجموعه X Labs ساخته شده‌. Matcha نقدینگی را برای معاملات کاربران از ده‌ها منبع، از جمله Uniswap، Aave، و Sushiswap در هشت پلتفرم بلاک‌چینی، مانند Ethereum، Polygon و Binance Smart Chain جمع‌آوری می‌کند. همچنین این جمع‌کننده، از نقدینگی ارائه شده توسط سرمایه‌گذاران حرفه‌ای بهره می‌برد و هنگامی که بهترین قیمت مشخص شد، از “مسیریابی سفارش هوشمند” برای به حداکثر رساندن بازده کلی تجارت شما استفاده می‌کند.

امنیت DEX Aggregator در برابر نوسانات 

Swap API همچنین دارای دو ویژگی است که آن را از سایر DEX Aggregator متمایز می‌کند. یکی از آن‌ها، محافظت در برابر نوسانات نام دارد. هنگام معامله در DEX، عوامل مختلف بازار خارجی می‌توانند باعث شود که قیمت معامله شما در لحظه تغییر کند. به این نوع رفتار، نوسان یا لغزش گفته می‌شود و چیزی است که تا زمانی که معامله تمام نشود، متوجه آن نمی‌شوید. حفاظت از لغزش Swap API با مسیریابی سفارش هوشمند API برای پیش‌بینی میزان لغزش ممکن در یک معامله کار می‌کند و به این نوع الگوریتم اجازه می‌دهد تا مسیر تجاری بهینه را ارائه دهد. پیش‌بینی‌های حفاظت از لغزش شامل عواملی از جمله جفت‌های معاملاتی، نقدینگی و اندازه معامله شما می‌شوند.

حفاظت از تاثیر قیمت با DEX Aggregator 

یکی‌دیگر از ویژگی‌های کلیدی ارائه شده توسط Swap API محافظت از تاثیر قیمت‌ها است. مشابه لغزش، تأثیر قیمت، بین معامله‌گری که معامله را انجام می‌دهد و اجرای واقعی آن در بستر معامله رخ می‌دهد. با این حال، تأثیر قیمت توسط عوامل خارجی ایجاد نمی‌شود؛ بلکه این موضوع، به‌دلیل تأثیری است که خود معامله شما بر قیمت بازار یک جفت معاملاتی دارد.

حفاظت از تاثیر قیمت باعث می‌شود که تأثیر آن مستقیماً با مقدار نقدینگی در یک جفت معاملاتی مرتبط باشد و همچنین نقش آن در هنگام انجام معاملات بزرگ، روی دارایی‌های غیر نقدشونده بیشتر خواهد شد. حفاظت از تاثیر قیمت یکی از ویژگی‌های اختیاری API است. زمانی که این قابلیت فعال باشد، به کاربران اجازه می‌دهد تا با معامله توکن‌های غیرنقدی از دریافت rekt جلوگیری کنند. همچنین این قضیه کمک می‌کند تا در هنگام استفاده از API، زمانی‌که معامله آنها با عملکرد تاثیر قیمت، بیش از یک آستانه یا حد خاصی عبور کند، به کاربران اطلاع داده‌ شود. API خطای نقدینگی ناکافی را به‌دلیل تاثیر قیمت بالاتر، از حد تعریف‌شده بر می‌گرداند تا به راحتی قابل تنظیم باشد.

منبع: 0x.org

عرفان شفیعی

پست های مرتبط

آیا هوش مصنوعی می‌تواند شما را به یک تریدر موفق ارز دیجیتال تبدیل کند؟

در دنیای امروز، ارزهای دیجیتال به عنوان یکی از محبوب‌ترین و بحث‌برانگیزترین…

۲۱ تیر ۱۴۰۳

روز «پیتزا بیت‌کوین» و اولین تراکنش واقعی «بیت‌کوین» مبارک

تصور کنید که دو پیتزا به قیمت میلیون‌ها دلار می‌خرید. دیوانه‌وار به…

۲ خرداد ۱۴۰۳

طلا، بورس یا بیت‌کوین؟ بهترین سرمایه‌گذاری برای سال 1403 کدام است؟

از جمله مهمترین مسائلی که برای بسیاری از ما مطرح است، انتخاب…

۹ فروردین ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید