صفحه اصلی > تحلیل آن‌چین و تحلیل‌ها : تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، بررسی وضعیت صندوق معامله بیت‌کوین – هفته 4، ۲۰۲4

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، بررسی وضعیت صندوق معامله بیت‌کوین – هفته 4، ۲۰۲4

با تبدیل شدن ETF بیت‌کوین به یک رویداد خبری کلاسیک، ما ریسک‌پذیری بازار را برای توکن‌ها بیشتر در منحنی ریسکی این هفته بررسی می‌کنیم. برخی از شاخص‌ها به عملکرد بهتر اتریوم و همچنین واگرایی‌های جالبی در عملکرد قیمت آلت‌کوین‌ها نسبت به باقی فیات‌ها اشاره می‌کنند.

خلاصه کلی مقاله این هفته:

  • در پاسخ به تصویب مجموعه‌ای از ETF های بیت‌کوین، ارزش اتر و آلت کوین‌های هفته گذشته به شدت افزایش یافتند. اتریوم توانست برای اولین بار از اکتبر ۲۰۲۲ عملکرد بهتری از BTC داشته باشد.
  • ETH همچنین شاهد افزایش فعالیت در بازار مشتقات بوده است که نشان دهنده تغییر احتمالی در جریان سرمایه است. بیت کوین همچنان در میزان بهره باز و حجم معاملات غالب است، با این حال ETH پس از تصویب ETF تا حدودی جایگاه خود را به دست آورده است.
  • ما همچنین عملکرد نسبی Solana، توکن‌های مقیاس‌بندی و شاخص‌های بخش مختلف را نسبت به BTC و ETH به‌عنوان معیاری برای ریسک اشتها در دنیای پس از ETF ارزیابی می‌کنیم.

بازارهای دارایی دیجیتال یک روند افزایشی را تایید ETF بیت‌کوین تجربه کردند و در روزهای بعد یک رویداد عمومی برگزار شد. همانطور که در آخرین نسخه خود بحث کردیم، بازار احتمالاً قیمت این رویداد را تقریباً به حد آخر خود رسانده بود. قیمت بیت‌کوین از آن زمان تا کنون ۱۸- درصد کاهش یافته است و تا زمان نگارش این مقاله به ۳۹.۵ هزار دلار کاهش یافته است.

با وجود این اصلاح، سرمایه‌گذاران همچنان به آینده نگاه می کنند و این سوال را می پرسند: نفر بعدی کیست؟ آیا دور جدیدی از گمانه‌زنی ها در مورد تایید احتمالی ETH ETF وجود خواهد داشت؟ آیا سولانا به عملکرد بهتر ETH و BTC ادامه خواهد داد؟ یا آیا در حال حاضر میل به ریسک و توکن های دارای ارزش بازار کوچکتر وجود دارد؟

گمانه زنی‌هایی برای ETF

بازارهای دارایی دیجیتال از اواسط اکتبر عملکرد بسیار قوی را تجربه کرده اند، زیرا سفته ETF و روایت های چرخشی سرمایه غالب شده است.

ارزش بازار بیت‌کوین از زمانی که بلک راک برای اولین بار برای ETF خود ثبت نام کرد، ۶۸.۸% افزایش یافته است و مجموع ارزش بازار آلت‌کوین نیز به دنبال آن بود و ۶۸.۹% افزایش یافت. با این حال، اتریوم شتاب نسبی کندتری را تجربه کرده است و در فضای وسیع‌تر آلت‌کوین تا ۱۷- درصد عملکرد کمتری داشته است.

با بزرگنمایی، می‌توانیم ببینیم که بیت‌کوین در چند سال گذشته به طور فزاینده‌ای بر بازار ارزهای دیجیتال غالب بوده است. از زمان سقوط FTX در نوامبر ۲۰۲۲، BTC تسلط بازار خود را از ۳۸.۹٪ به ۴۹.۸٪ افزایش داده است.

از سوی دیگر، ETH سلطه بازار خود را حفظ کرده است که از ۱۸.۹٪ تا ۱۸.۲٪ متغیر است. این آلت‌کوین‌ها هستند که سهم بازار خود را در بازارهای کریپتو از دست داده‌اند و تسلط آن‌ها از ۲۸.۳ درصد به ۲۴.۲ درصد کاهش یافته است، در حالی که استیبل‌کوین‌ها نیز سهم خود را از ۱۳.۹ درصد به ۷.۸ درصد کاهش داده‌اند.

مدت کوتاهی پس از تایید ETF بیت‌کوین، چندین صادرکننده تمایل خود را برای حمایت از ETF نقطه‌ای برای اتریوم ثبت کرده یا پیشنهاد داده اند. اگرچه به دلیل اینکه SEC احتمالا اتر را بیشتر به عنوان یک قرارداد سرمایه گذاری در نظر می‌گیرد، دریافت تاییدیه برای یک ETF مبتنی بر ETH ممکن است چالش برانگیزتر باشد، به نظر می‌رسد بازارها ابراز خوش‌بینی می‌کنند.

قیمت‌های اتریوم در هفته‌های اخیر بیش از ۲۰ درصد نسبت به بیت‌کوین افزایش یافته است که قوی‌ترین عملکرد را از اواخر سال ۲۰۲۲ به‌صورت فصلی، ماهانه و هفتگی ایجاد کرده است.

این مصادف است با یک بازگشت کوچک در ارزش بازار هر دو ETH و Altcoins. در مقایسه با بیت‌کوین، اتریوم با درصد 2.9٪ در بازار تسلط پیدا کرده است.

به طور همزمان، حجم سود خالص قفل‌شده توسط سرمایه‌گذاران ETH به بالاترین حد خود در چند سال اخیر رسیده است. در حالی که افزایش سود از اواسط اکتبر افزایش یافته است، اوج آن در ۱۳ ژانویه به بیش از ۹۰۰ میلیون دلار در روز رسید، که با سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران بر روی شتاب “فروش اخبار” همسو شد.

احساسات مثبت بازار برای ETH توسط یک شاخص دیگر پشتیبانی می‌شود: سود/زیان خالص غیر واقعی (NUPL) برای دارندگان توکن کوتاه‌مدت. STH-NUPL برای اولین بار از ATH نوامبر-۲۰۲۱ از ۰.۲۵ عبور کرده است.

این نشان می‌دهد هم درجه‌ای از احساسات خوش‌بینانه در بازار برای ETH در حال افزایش است، بلکه سطحی است که در آن بازارها تمایل به توقف و هضم فشار توزیع سود دارند. از نظر تاریخی، این نوع تغییر احساسات برای دارندگان کوتاه‌مدت با اوج‌های محلی در طول یک روند صعودی کلان همزمان است.

مشتقات تغییر تمرکز

با توجه به افزایش ارزش اخیر اتریوم، ارزش بررسی بازارهای مشتقات آن برای ارزیابی نحوه واکنش بازارهای اهرمی را دارد. در هفته‌های اخیر می‌توانیم شاهد افزایش معنی‌دار حجم معاملات برای قراردادهای آتی و اختیار معامله باشیم.

در مجموع، بازارهای ETH حجم تجارت ۲۱.۳ میلیارد دلار در روز را تجربه کردند که از میانگین حجم سال ۲۰۲۳ (۱۳.۹ میلیارد دلار) فراتر رفت، اما هنوز با سطوح معمولی که در سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ مشاهده شد فاصله دارد.

ما همچنین می‌توانیم مقیاس نسبی بازارهای مشتقات ETH را با BTC مقایسه کنیم، با توجه به تسلط سود باز آتی. سوآپ دائمی بیت‌کوین ۵۵ درصد از سود باز را در ژانویه ۲۰۲۲ به خود اختصاص داد که از آن زمان به ۶۶.۲ درصد افزایش یافته است.

برعکس، تسلط بهره باز ETH از ۴۵% به ۳۳.۸% بین سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۴ کاهش یافت. با این حال، پس از تایید ETF، ETH بخشی از سهم بازار را به دست آورد و سلطه آن با این معیار به ۴۰% بازگشت.

همچنین حق بیمه نرخ سرمایه نسبتاً بزرگتری برای معاملات آتی ETH وجود دارد که نشان‌دهنده ریسک نسبتاً بالاتر در مقایسه با بیت‌کوین است. در سه ماه گذشته، نرخ های سرمایه ETH از BTC پیشی گرفته است، اما در هفته‌های اخیر افزایش معنی داری نداشته است.

این نشان می‌دهد که هنوز افزایش قابل‌توجهی در شرط‌بندی سود سفته‌بازی روی تغییرات قیمت نسبتاً بالاتر برای اتر وجود ندارد. جالب اینجاست که وقتی نرخ سرمایه ETH-BTC از میانگین ۱ ساله خود بالاتر می‌رود، معمولاً با اوج‌های محلی قیمت‌های ETH همسو می‌شود.

ETH یا آلت کوین؟

بازارهای دارایی دیجیتال بسیار رقابتی هستند و ETH نه تنها برای جریان سرمایه در مقابل بیت‌کوین، بلکه نسبت به دیگر توکن‌های بلاک‌چین لایه ۱ نیز مبارزه می‌کند.

سولانا (SOL) در سال ۲۰۲۳ یکی از برجسته ترین‌ها بوده است و در سال گذشته عملکرد قیمتی فوق العاده ای را مشاهده کرد، علیرغم شکست های قابل توجه به دلیل ارتباط آن با FTX. SOL در ۱۲ ماه گذشته سهم قابل توجهی از بازار را به دست آورده است و نسبت SOL/BTC بین ۰.۰۰۱۱و ۰.۰۰۰۵ SOL/BTC در نوسان است.

نسبت SOL/BTC از اکتبر ۲۰۲۳ تا ۲۹۰ درصد افزایش یافته است و در این دوره عملکرد قابل توجهی از ETH داشته است. جالب اینجاست که بر خلاف اتریوم، قیمت SOL پس از تایید ETF BTC هیچ تغییر ارزشی قابل توجهی را تجربه نکرد.

همانطور که در ابتدای این گزارش گفته شد، ارزش بازار آلت‌کوین از زمان ثبت نام ETF بیت‌کوین بلک راک، نزدیک به ۶۹ درصد افزایش یافته است. وقتی بازار آلت‌کوین را به بخش‌های مختلف تقسیم می‌کنیم، مشخص می‌شود که این روند عمدتاً یک محرک مرتبط با توکن‌های مرتبط با راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری اتریوم مانند OP، ARB و MATIC دارد.

توکن‌های Staking و GameFi نیز از اواخر سال گذشته عملکرد بهتری نسبت به BTC داشته اند. نسبت Staking-Token/BTC در اوایل سال ۲۰۲۳، ۱۰۳ درصد افزایش یافت اما سپس تا زمانی که در دسامبر به پایین ترین حد خود رسید، ۶۵- درصد کاهش یافت. به طور مشابه، نسبت GameFi-Token/BTC در فوریه ۲۰۲۳ مثبت ۵۵٪ افزایش یافته و از آن زمان تا -۷۵٪ کاهش یافته است.

توکن‌های مقیاس‌بندی در اواخر سال به اوج عملکرد خود رسیدند، با افزایش ۹۵ درصدی نسبت مقیاس‌گذاری به توکن/BTC در سه‌ماهه دوم و سوم سال ۲۰۲۳. مهم است که توجه داشته باشید که توکن Arbitrum تنها در مارس ۲۰۲۳ راه‌اندازی شد، که احتمالاً یک نقطه شروع است.

برای این عملکرد بهتر، پس از تایید ETF بیت‌کوین، همه شاخص‌ها افزایش اندکی را تجربه کردند، که نشانه دیگری از ریسک پذیری است زیرا بیت‌کوین پس از این خبر فروخته شد.

با این حال، در مقایسه با اتریوم، آلت کوین‌ها در هفته های اخیر به سادگی پایدار نبوده‌اند. ETH به طور کلی از آلت کوین‌ها بهتر عمل کرد و ۴.۲% در تسلط جهانی به دست آورد. این امر ETH را به بزرگترین برنده در تحرکات بازار پس از تأیید ETF تبدیل می‌کند.

خلاصه و نتیجه گیری

تایید ETFهای جدید بیت‌کوین به یک رویداد کلاسیک فروش خبری تبدیل شده است که منجر به چند هفته پرتلاطم در بازار شد. اتریوم شاهد یک انفجار برتر بوده و به عنوان برنده کوتاه مدت ظاهر شده است. سرمایه‌گذاران ETH بالاترین سود خالص چند ساله را ثبت کرده‌اند که نشان می‌دهد تمایلی برای فروش سفته‌بازی در چرخش سرمایه بالقوه ETH ETF وجود دارد.

سولانا همچنین تا سال ۲۰۲۳ به یک رقیب قدرتمند در رقابت بلاک‌چین لایه 1 تبدیل شده است، اگرچه در هفته‌های اخیر هیچ قدرت قابل توجهی ندیده است. بخش عمومی آلت‌کوین نیز از هیجانات ETF شتاب گرفته است، و سرمایه گذاران شروع به پیشروی موج سفته بازانه دیگری در راه پیش رو کرده اند.

عرفان شفیعی

پست های مرتبط

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، نزدیک شدن به کشف عرضه – هفته 7، ۲۰۲4

سرمایه‌گذاران بیت‌کوین به خاطر صبر و اعتقادشان پاداش دریافت کرده‌اند و قیمت…

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، ردیابی حرکت بازار با داده‌های زنجیره‌ای – هفته 6، ۲۰۲4

داده‌های زنجیره‌ای به تحلیلگران و سرمایه‌گذاران شفافیت قابل توجهی در عملکرد، پذیرش…

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، تجزیه و تحلیل اثرات معاملات GBTC – هفته ۵، ۲۰۲4

بازار بیت‌کوین همچنان و در این هفته نیز، نشان‌دهنده انعطاف و استقامت…

دیدگاهتان را بنویسید