صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : تاییدکنندگان شبکه سولانا از Solana Foundation و Alameda Research حمایت مالی می‌شوند

تاییدکنندگان شبکه سولانا از Solana Foundation و Alameda Research حمایت مالی می‌شوند

سولانا

یک کاربر با نام arixon.eth در X ادعا کرده است که بیش از ۹۰٪ ازتأییدکنندگان(Validators) سولانا توسط، Solana  Foundation و Alameda Research به شدت حمایت مالی شده‌اند. Alameda Research یک شرکت معاملاتی مرتبط با صرافی ورشکست شده FTX است. در پست منتشر شده در ۴ اکتبر تحلیلگر، به این موضوع اشاره کرد که میزان حمایت آن‌ها شوکه‌کننده است و می‌تواند در دراز مدت به قیمت SOL آسیب برساند. 

آیا تاییدکنندگان(Validators) سولانا به شدت حمایت مالی می‌شوند؟

سولانا یک بلاک‌چین با توان عملیاتی بالا است که قصد دارد با اتریوم رقابت کند. این بلاکچین ازترکیب (PoS (proof-of-stake و (PoH (proof-of-history به عنوان مکانیزم اجماع خود استفاده می‌کند. تأییدکنندگان(Validators) نقش مهمی در این معماری ایفا می کنند، زیرا صحت تراکنش‌ها را تأیید و آن‌ها را به بلاکچین اضافه می‌کنند و در عین حال اطمینان حاصل می‌کنند که شبکه امن و غیرمتمرکز باقی مانده است. 

در این قسمت دیفایر برای درک بهتر این خبر اضافه می‌کند که در Solana، هر تأییدکننده (Validator) برای شرکت در فرآیند تأیید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌های جدید در شبکه، باید SOL (واحد ارزی این شبکه) را به عنوان سهام ذخیره کند. این تاییدکنندگان در نهایت به عنوان پشتیبان اصلی امنیت و عملکرد شبکه عمل می‌کنند. با توجه به مقدار SOL و مدت زمانی که به صورت سهام در شبکه ذخیره شده است به تاییدکنددگان قدرت رای‌گیری داده می‌شود  و هرچقدرمقدار SOL و زمان ذخیره آن بیشتر باشد تاثیر و قدرت تصمیم‌گیری بیشتری در روند شبکه دارند. مانند استخراج‌کنندگان (Miners) در سایر سیستم‌های بلاکچین، تأییدکنندگان نیز برای تأیید یک بلوک در هر دوره زمانی (epoch) به عنوان پاداش SOL دریافت می‌کنند.

پاداشی که از بلوک تاییدشده به دست می‌آید، تأییدکننده را تشویق می‌کند و باعث ایجاد تعادل در سیستم اقتصادی Solana می‌شود. این عملکرد تأییدکننده‌ها و سیستم پاداش در Solana باعث می‌شود که شبکه امن باشد و تراکنش‌ها به طور قابل اطمینان و بدون نیاز به نهاد متمرکز، تأیید و ثبت شوند. arixon.eth  همچنین نوشت که از بین ۱۹۹۷ اعتبارسنج، ۱۸۱۸ نفر به عضویت Solana Foundation و Alameda Research پذیرفته شده‌اند. تأییدکنندگان(Validators) سولانا ۱۰۶ میلیون SOL را واگذار کرده‌اند، که ۷۳ میلیون SOL ازSolana Foundation و ۳۳ میلیون SOL از Alameda Research توزیع شده است.

تحلیل‌گر نتیجه می‌گیرد که اگر مکانیزم‌های انگیزشی نبود تعداد گره‌های سولانا، تأییدکنندگان(Validators)  بسیار کمتر می‌شدند. Arizon.eth اضافه می‌کند که Solana گره‌های زیادی دارد فقط به این دلیل که دو نهاد متمرکز از اپراتورهای گره حمایت مالی می‌کردند. یکی از روش‌هایی که یک پروژه بلاکچینی ممکن است برای تأمین امنیت و عملکرد خود اقدام کند، حمایت مالی از تأییدکنندگان (Validators) است. این پشتیبانی می‌تواند به صورت مستقیم از سوی تیم پروژه یا از سوی شرکت‌ها و سازمان‌هایی که در پروژه علاقه‌مند هستند ارائه شود. در این صورت، آن‌ها معمولاً در ارزیابی و انتخاب تأییدکنندگان شرکت می‌کنند و پاداش یا سودهای ویژه‌ای  به این تأییدکنندگان اعطا می‌کنند.

تحلیلگر  در راستای همین موضوع ادامه می‌دهد که به همین دلیل بنیاد سولانا می‌‍تواند اپراتورهای گره را دستکاری کند و هرکاری که دلشان می‌خواهد انجام دهند. Arixon.eth همچنین خاطرنشان می کند که بسیاری از اپراتورهای گره هیچ نمایندگی از دارندگان SOL معمولی ندارند.

اخبار مرتبط: پیامدهای افزودن ZK-EVM و ویژگی‌های دیگر به شبکه اصلی اتریوم 

یکی از بنیان‌گذاران سولانا در این باره پاسخ می‌دهدکه تعداد سهام تاییدکننده مهم نیست. آناتولی یاکوونکو(Anatoly Yakovenko)، بنیان‌گذار سولانا، به این اتهامات پاسخ داد و گفت که در حال حاضر حدود ۲۰۰۰ ولیداتور، بدون وابستگی به سهامی که دارند امنیت شبکه را تأمین می‌کنند. در این بیانیه، یاکوونکو بر اهمیت رأی‌های آنلاین و ارزش آن‌ها تأکید می‌کند.  با توجه به اینکه همه ولیداتور‌ها به صورت همزمان بلوک‌های معتبر را تأیید می‌کنند، بدون توجه به سهامی که دارند قطعا رأی آن‌ها، برای امنیت و ثبات شبکه مهم است.

هر زمان که گره SOL خود را برداشت کرده و سود سهام و همچنین پاداش اعتبار سنجی بلوک، را درخواست می‌کند، قدرت رأی دادنش  کم می‌شود. به این ترتیب، شبکه بدون توجه به سهامی که هر کدام از آن‌ها در اختیار دارند، برای تمرکززدایی و امنیت به اعتباردهنده‌های  دیگر متکی خواهد بود. یک اپراتور گره Solana توضیح داد که توزیع تاییدکنندگان آنلاین در هر زمان کاربرد بسزایی خواهد داشت. 

 منبع: bitcoinist.com

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.
پست های مرتبط

آیا همچنان ردیابی نهنگ‌ها اطلاعات مهمی محسوب می‌شود؟

قبلا تحلیلگران بازار ارز دیجیتال (بیت کوین) معتقد بودند که پیگیری تراکنش‌های…

۲۷ خرداد ۱۴۰۳

بررسی پامپ و دامپ مشکوک میم‌کوین‌ها 

رفتارهای عجیب و غریب سلبریتی‌ها و پامپ و دامپ مشکوک میم‌کوین‌ها در…

۲۷ خرداد ۱۴۰۳

مایکرواستراتژی قصد دارد 700 میلیون دلار بیت‌کوین بخرد

مایکرواستراتژی غول هوش تجاری آمریکا، قصد دارد با سرمایه‌گذاری ۷۰۰ میلیون دلاری،…

۲۷ خرداد ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید