صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : ناسا قصد دارد با استفاده از بلاک‌چین ثابت کند که فرود بعدی برسطح ماه موفقیت‌آمیز است

ناسا قصد دارد با استفاده از بلاک‌چین ثابت کند که فرود بعدی برسطح ماه موفقیت‌آمیز است

بلاکچین و ناسا

ناسا(NASA) و شرکای آن Lonestar و Isle of Man قرار است در فوریه ۲۰۲۴ محموله‌ای حاوی جعبه اطلاعات(data cubes) را به ماه ارسال کنند که داده‌های این جعبه‌ها با استفاده از فناوری بلاکچین به زمین ارسال و تأیید می‌شوند. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، در سال ۲۰۲۵ که قرار است پرواز دوم ناسا به همراه خدمۀ سفینۀ فضایی آرتمیس۳ (Artemis۳ ) انجام شود، انسان‌ها می‌توانند با کمک فناوری بلاکچین، به صورت قطعی بر روی ماه فرود آیند.

آماده باشید!!!!

امروز ماموریت آرتمیس۲(Artemis۲) و NASAGroundSys با موفقیت یک پرتاب را به نمایش گذاشت. این پرتاب شامل تست لباس‌های فضایی و سوار شدن به  Launch Complex ۳۹B و دسترسی به اتاق خدمه فضایی بود.

مرکز فضایی کندی ناسا(NASAKennedy) در۲۰سپتامبر ۲۰۲۳ آزمایش آرتمیس را انجام داد و قرار است در نوامبر ۲۰۲۴ با پرتاب آرتمیس ۲ وارد مرحله دوم این ماموریت شود. در این ماموریت چهار فضانورد زمین را ترک کرده و در يک مدار به دور ماه می‌چرخند و سپس به زمین باز می‌گردند.  اين كار با لمس كامل سطح ماه تفاوت دارد اما آرتمیس ۲ قرار است آخرین آزمایشی باشد که انجام می‌شود قبل از اینکه دولت امریکا دوباره انسان‌ها را با Artemis ۳ روی سطح ماه ارسال کند.

به عنوان یکی از ماموریت‌های علمی که در طول سفرهای آرتمیس انجام می‌شود، Lonestar و Isle of Man برای اولین بار به دنبال سیستم‌های ذخیره‌سازی بلندمدت ماهواره‌ای هستند که به انرژی خورشیدی متکی است و برای راه‌اندازی نیازی به زیرساخت‌های اضافی ندارند.

به گزارش بی‌بی‌سی Science Focus، این آزمایش شامل ایجاد نمادهای دیجیتالی می‌شود – فناوری که به عنوان(نمایه دیجیتال) شناخته می‌شود که در مکعب‌های داده روی ماه ذخیره می‌شود. پس از نصب، داده‌ها از طریق بلاک‌چین بر روی زمین تأیید می‌شوند تا از کامل و درست بودن آن اطمینان حاصل شود. با توجه به خصوصیت غیرقابل تغییر blockchain هر فضانوردی که در آینده روی ماه فرود می‌آید، می‌تواند برای بررسی ازاین داده‌ها استفاده کند. تعامل فضانوردان با استفاده از blockchain قابل تأیید است و به طور فرض، هر گونه تئوری توطئه در مورد فرود بعدی بر روی ماه به سرعت خنثی می‌شود. رئیس نوآوری در Digital Isle of Man در مصاحبه ای با Science Focus گفت: 

باور کردن نیست که NASA شش فرود بر روی ماه را بین سال‌های ۱۹۶۹تا ۱۹۷۲ جعل کرده است. 

اگرچه بلاک‌چین ممکن است نتواند نظریه‌پردازان توطئه‌گر را در مورد تصورات مربوط به فرود روی ماه قرن بیستم نادیده بگیرد، اما به انسان‌های بعدی که قرار است به سطح ماه فرود آیند کمک خواهد کرد. بلاکچین در این مدت توانسته ابعاد بسیاری از زندگی انسان را تحت تاثیر قرار دهد، مثلا در خبری که دیروزمنتشر شد خواندیم ۲۹٪ افراد بالغ در اسپانیا معتقدند که ارزهای دیجیتال آینده امورمالی هستند وعلاوه بر آن رمزارزها به عنوان دومین روش پرداخت در این کشور انتخاب شده و از نقل‌ وانتقالات سنتی پیشی گرفته است.

متن کامل خبر: صرافی Coinbase در اسپانیا شروع به فعالیت کرد

همچنین در مقاله شبکه لایتنینگ (Lightning Network) چیست، درباره چگونگی پرداخت‌های روزمره با استفاده از بیت‌کوین آشنا شدیم و این‌‌ها نشان‌دهنده سرعت رشد و پذیرش بلاکچین در ابعاد مختلف در کل دنیاست، شما هم می‌توانید نظرات خود را در این زمینه با دیفایر به اشتراک بگذارید.

منبع: cointelegraph.com

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.
پست های مرتبط

آغاز معاملات ETFهای اسپات بیت کوین و اتریوم در هنگ‌کنگ

هنگ‌کنگ در اقدامی مهم، معاملات ETFهای اسپات بیت‌کوین و اتریوم را از…

۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

هشدار! مراقب صرافی جایگزین بینگ‌اکس باشید!

اخبار فوری حاکی از آن است که صرافی بینگ‌اکس پس از جلب…

۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

بیت‌کوین در آستانه‌ی 70 هزار دلار

بیت‌کوین با عبور از میانگین متحرک ساده‌ی ۱۰۰ ساعته و معامله بالای…

۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید