صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : آیا آلت‌سیزن نزدیک است؟ نگاهی به شاخص‌های کلیدی بازار

آیا آلت‌سیزن نزدیک است؟ نگاهی به شاخص‌های کلیدی بازار

بازگشت اخیر بیت‌کوین (BTC) به بالاترین رقم یعنی حدود ۷۳ هزار و ۷۵۰ دلار و سپس عقب‌نشینی به محدوده ۶۱ هزار دلار، جرقه بحث‌هایی را در میان علاقه‌مندان و کارشناسان ارزهای دیجیتال درباره احتمال آغاز «آلت‌سیزن» زده است. به‌طور سنتی، بیت‌کوین با جهش‌های قدرتمند، چرخه‌های بازار را آغاز می‌کند، و تحرکات آلت‌کوین‌ها اغلب در فاز تثبیت بیت‌کوین رخ می‌دهد.

یکپارچه‌سازی امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، پیشرفت‌های مقیاس‌پذیری بلاک‌چین و استفاده گسترده‌تر از قراردادهای هوشمند، عوامل کلیدی برای یک رالی بالقوه آلت‌کوین‌ها هستند که می‌تواند روند بازار را به طور قابل توجهی تغییر دهد.

شاخص‌های کلیدی برای زیر نظر گرفتن:

  • میانگین متحرک نمایی (EMA) 20 روزه: اولین مورد، میانگین متحرک نمایی (EMA) 20 روزه است که بر تغییرات اخیر قیمت تاکید می‌کند و برای زمان بندی رالی‌های بالقوه بسیار مهم است.
  • شاخص RSI: شاخص دیگری که باید به آن توجه کرد، RSI است که قدرت و ضعف شاخص قدرت نسبی (RSI) را در یک دوره زمانی مشخص ارزیابی می‌کند. تلاقی صعودی در این معیار نشان می‌دهد که آلتکوین‌ها ممکن است در حال آماده شدن برای تغییرات قابل توجه قیمت باشند.
  • کاهش تسلط بیت‌کوین: سهم بازار بیت‌کوین، که با «دامیننس بیت‌کوین» اندازه‌گیری می‌شود، نشان‌دهنده احساسات کلی سرمایه‌گذاران و ریسک‌پذیری آن‌ها است. کاهش این رقم می‌تواند نشان‌دهنده تغییر علاقه سرمایه‌گذاران به سمت آلت‌کوین‌ها و به طور بالقوه، نشانه آغاز یک آلت‌سیزن باشد.

اگر سقف متحرک ۲۰ روزه توتال‌مارکت‌کپ (EMA20) دوباره تست شود و همزمان شاهد شکست صعودی در شاخص RSI باشیم، به گفته تحلیلگر رمزارز “Titan of Crypto“، می‌توان منتظر شروع یک رالی بود.

نظرات کارشناسان در مورد احتمال وقوع آلت‌سیزن متفاوت است. برخی از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که بزرگ‌ترین آلت‌سیزن با رسیدن ارزش بازار به ۴ تریلیون دلار رخ ‌می‌دهد.

با این حال، تحلیلگران دیگری به نام “Benjamin Cowen” معتقدند که شرایط فعلی بازار حاکی از آلت‌سیزن قریب‌الوقوع نیست و این احتمال وجود دارد که بیت‌کوین برای مدت طولانی‌تری بر بازار تسلط داشته باشد.

این احساس با شاخص «Altcoin Season Index» از Blockchain Center همخوانی دارد. این شاخص زمانی آلت‌سیزن را اعلام می‌کند که طی ۹۰ روز گذشته، عملکرد ۷۵ درصد از ۵۰ آلت‌کوین برتر، از بیت‌کوین بهتر بوده باشد.

منبع: Blockchain Center

این شاخص نشان می‌دهد که تنها ۴۱ درصد از ۵۰ آلت‌کوین برتر طی ۹۰ روز گذشته عملکردی بهتر از بیت‌کوین داشته‌اند. با توجه به اینکه شاخص پایین‌تر از ۷۵ است، این موضوع نشان می‌دهد که هنوز به طور رسمی وارد آلت‌سیزن نشده‌ایم و در میان همه پیش‌بینی‌ها، دیدگاهی محتاطانه‌تر را ارائه می‌دهد.

⚠️هشدار: تحلیل‌های ارائه شده توسط دیفایر پیشنهاد سرمایه‌گذاری نیست؛ لذا برای انجام خرید و فروش، حتما شخصا بازار را مورد تحلیل قرار دهید چرا که مسئولیت سود یا ضرر خرید و فروش رمزارزها با خود شماست.

محمدمهدی کشاورز

پست های مرتبط

پیش بینی استاندارد چارترد: بیت‌کوین امسال به ۱۵۰ هزار دلار خواهد رسید

با صعود بیت‌کوین (BTC) از قله قبلی اش در مرز ۶۹ هزار…

۳ خرداد ۱۴۰۳

در پی احتمال تایید ETH اتریوم، قیمت میم‌‌کوین‌‌های این شبکه سر به فلک کشیدند!

قیمت میم‌کوین‌های اتریوم طی ۲۴ ساعت گذشته جهش قابل توجهی را تجربه…

۳ خرداد ۱۴۰۳

تتر ۱ میلیارد دلار دیگر USDT چاپ کرد: تاثیرات آن چه خواهد بود؟

تتر، بزرگترین ناشر استیبل‌کوین جهان، با چاپ یک میلیارد دلار دیگر توکن…

۳ خرداد ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید