صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : قیمت اتریوم پس از تایید ETF ریزش کرد! اما چرا؟

قیمت اتریوم پس از تایید ETF ریزش کرد! اما چرا؟

برخلاف انتظار برای رشد چشمگیر، قیمت اتریوم بعد از تایید چندین صندوق قابل معامله در بورس (ETF) توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) سقوط کرد. این افت قیمت غیرمنتظره، سرمایه گذاران زیادی را سردرگم کرده است.

در تاریخ ۲۳ مه، کمیسیون بورس آمریکا درخواست‌های هشت ETF اتریوم را که توسط شرکت‌های بزرگی مانند بلک‌راک، فیدلیتی، گری‌اسکیل، آرک اینوست، ونک، Invesco Galaxy و فرانکلین تمپلتون ارائه شده بود، تایید کرد. این تصمیم یک گام مهم برای صنعت رمزارزها تلقی می‌شود، زیرا عملا اتریوم را به عنوان یک کالا و نه یک اوراق بهادار طبقه‌بندی می‌کند.

با وجود این خبر مثبت، قیمت اتریوم دیروز با کاهش مواجه شد و ممکن است این روند نزولی، امروز هم ادامه داشته باشد. این حرکت غیرمنتظره قیمت، ابهاماتی ایجاد کرده و باعث بحث بین تحلیلگران بازار و کارشناسان کریپتو شده است. کایل شاس، تحلیلگر مطرح ارزهای دیجیتال، به برخی دلایل احتمالی پشت سقوط قیمت اتریوم اشاره می‌کند که در ادامه به آن می‌پردازیم:

  • مجوز تفویضی و وابستگی سیاسی: به گفته شاس، تایید کمیسیون بورس آمریکا تحت «مجوز تفویضی» توسط بخش معاملات و بازارها صادر شده است، یعنی یک کمیسر می‌تواند ظرف ۱۰ روز آینده این تصمیم را به چالش بکشد. این فرآیند نشان می‌دهد که به دلیل پیامدهای احتمالی سیاسی، از رای رسمی اجتناب شده است.

  • ملاحظات راهبردی و زمان‌بندی: شاس گمانه‌زنی می‌کند که شاید یک معامله راهبردی در جریان باشد. کمیسیون بورس آمریکا در ازای اجرای قوانین زیست‌محیطی، اجتماعی و حاکمیتی (ESG)، اقدامات طرفدار رمزارزها را پیش می‌برد. زمان‌بندی این اقدامات همچنین نشان می‌دهد که کمیسیون تمایل دارد قوانین ESG را قبل از اول جولای برای جلوگیری از چالش‌های احتمالی با روی کار آمدن دوباره ترامپ، برقرار کند.

  • تاثیر بر بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها: در حالی که سقوط قیمت اتریوم نگران کننده به نظر می‌رسد، کارشناسان کریپاو بر این باورند که تایید ETFهای اتریوم می‌تواند پیامدهای مثبت گسترده‌ای برای کل بازار رمزارزها داشته باشد.

تایید ETFهای اتریوم به دلیل تایید جایگاه اتریوم به عنوان یک کالا، بیشتر از یک ETF بیت‌کوین تاثیرگذار است. این امر اعتماد سرمایه‌گذاران را تقویت می‌کند و دسترسی سرمایه‌گذاران نهادی در بازار آمریکا را به این دارایی تسهیل می‌کند.

علاوه بر این، طبقه‌بندی اتریوم به عنوان یک غیر اوراق بهادار، به طور بالقوه می‌تواند ممنوعیت‌های استیکینگ را لغو کند و درِ ورود سرمایه گذاری قابل توجه نهادی به این رمزارز را باز کند. این مشروعیت و دسترسی بیشتر ممکن است توجه نهادی بیشتری را به کل بازار رمزارز جلب کند که به نفع بیت‌کوین و سایر آلت‌کوین‌ها خواهد بود.

تصمیمات نظارتی مانند تایید ETFهای اتریوم نقش مهمی در شکل‌دهی آینده این صنعت ایفا خواهد کرد. در حالی که رفتار کوتاه‌مدت قیمت ممکن است گیج‌کننده به نظر برسد، پیامدهای بلندمدت این تحول می‌تواند برای کل اکوسیستم رمزارزها گسترده و متحول‌کننده باشد.

⚠️هشدار: تحلیل‌های ارائه شده توسط دیفایر پیشنهاد سرمایه‌گذاری نیست؛ لذا برای انجام خرید و فروش، حتما شخصا بازار را مورد تحلیل قرار دهید چرا که مسئولیت سود یا ضرر خرید و فروش رمزارزها با خود شماست.

محمدمهدی کشاورز

پست های مرتبط

آیا همچنان ردیابی نهنگ‌ها اطلاعات مهمی محسوب می‌شود؟

قبلا تحلیلگران بازار ارز دیجیتال (بیت کوین) معتقد بودند که پیگیری تراکنش‌های…

۲۷ خرداد ۱۴۰۳

بررسی پامپ و دامپ مشکوک میم‌کوین‌ها 

رفتارهای عجیب و غریب سلبریتی‌ها و پامپ و دامپ مشکوک میم‌کوین‌ها در…

۲۷ خرداد ۱۴۰۳

مایکرواستراتژی قصد دارد 700 میلیون دلار بیت‌کوین بخرد

مایکرواستراتژی غول هوش تجاری آمریکا، قصد دارد با سرمایه‌گذاری ۷۰۰ میلیون دلاری،…

۲۷ خرداد ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید