صفحه اصلی > آموزش و آموزش رمزارز : آلت‌کوین چیست؟ راهنمای کلی برای آشنایی با Altcoinها

آلت‌کوین چیست؟ راهنمای کلی برای آشنایی با Altcoinها

آلت‌کوین

برای آشنایی با روند شکل‌گیری آلت‌کوین‌ها و اینکه بدانیم آلت‌کوین چیست، باید برگردیم به زمانی که  بیت‌کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال جهان در سال ۲۰۰۹ معرفی شد. در آن موقع انقلابی بزرگ در حوزه فناوری شکل گرفت. خیلی زود تنها بازیگر این فضا باعث شد افراد و تیم‌های دیگر نیز وارد میدان شوند و به این ترتیب  توسعه فضای رمز ارزها آغاز شد. به ارزهای دیجیتال جدیدی که از بیت‌کوین الگوبرداری کردند و ویژگی‌ها و اهداف خاص خود را در این فضا رونمایی کردند آلت‌کوین گفته می‌شوند. دیفایر قرار است با این مقاله در مسیر آلت‌کوین‌ها قدم بگذارد، اگر به این فضا علاقه‌مند هستید تا پایان همراه ما باشید.

آلت‌کوین چیست؟

کلمه آلت‌کوین که از عبارت(alternative cryptocurrencies) گرفته شده به معنای ارزهای دیجیتال جایگزین است و به تمام ارزها به غیر از بیت‌کوین آلت‌کوین گفته می‌شود. بیت کوین ارز دیجیتالی بود که فناوری بلاکچین را پس از بحران مالی ۲۰۰۸- ۲۰۰۹ به جهان معرفی کرد.  BTC توانست خود را به عنوان طلای دیجیتال ثابت کند و به این ترتیب انقلابی در دنیای دیجیتال به‌وجود آورد. اولین ارز دیجیتال به دلیل پیشگام بودن موفق شد به پرچمدار ارزهای دیجیتال مبتنی بر فناوری بلاکچین تبدیل شود و در ادامه ارزهای دیجیتال جایگزین به منظور بهبود چالش‌های فنی و عملی بیت‌کوین ایجاد شدند. با این توضیحات به نظر شما آیا اتریوم یک آلت‌کوین است؟

بله اتریوم به عنوان دومین کیپتوکارنسی یا رمزارز شناخته می‌شود که توانست از بیت‌کوین الگو بگیرد و وارد فضای رمزارزها شود. به بیانی دیگر ما پس از بیت‌کوین شاهد ظهور ارزهای دیجیتالی مانند لایت‌کوین (LTC) و اتریوم (ETH) بودیم که  نسل دوم و سوم مبتنی بر بلاک‌چین هستند. در حالی که قیمت بیت‌کوین اغلب بر اساس دلار، یوان، یورو و سایر ارزهای فیات اعلام می‌شود، قیمت آلت‌کوین‌ها (ارزهای دیجیتال جایگزین) معمولاً بر اساس بیت‌کوین (BTC) تعیین می‌شود.

انواع آلت‌کوین چیست؟

آلت‌کوین‌ها را می‌توان بر اساس مکانیزم اجماع به دو دسته: اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) تقسیم کرد. همچنین، دسته‌های دیگری مانند استیبل‌کوین‌ها و آلت‌کوین‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) نیز وجود دارند. شبکه بیت‌کوین از روش اجماع اثبات کار (PoW) برای تأیید و پردازش تراکنش‌ها استفاده می‌کند. سایر آلت‌کوین‌هایی که مکانیزم اجماع آن‌ها PoW است عبارتند از : لایت‌کوین (LTC)، بیت‌کوین‌کش (BCH) و زی‌کش(ZEC). در مقابل در مدل اثبات سهام (PoS)، اعتبار سنج‌ها (به جای ماینرها) تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند. اتریوم به دلیل ماهیت پرمصرف روش اثبات کار به مکانیزم اثبات سهام تغییر یافت، از نمونه‌های دیگر آلت‌کوین‌های PoS ترون (TRX) است.

استیبل‌کوین چیست؟

ارزهای دیجیتالی که ارزش آن‌ها به ارزهای فیات مانند دلار آمریکا (USD) وابسته است، استیبل‌کوین (Stablecoin) نامیده می‌شوند. ارزش این استیبل‌کوین معادل یک واحد از ارزفیاتی است که از آن پشتیبانی می‌کند. به عنوان مثال، تتر (USDT) یک استیبل‌کوین است که ارزش آن به دلار آمریکا (USD) بستگی دارد. برای حفظ ارزش ثابت استیبل‌کوین‌ها، صادر کننده معمولاً وجه نقد یا دارایی‌های دیگر را به عنوان پشتوانه نگه‌داری می‌کند. این دارایی‌ها معادل تعداد سکه‌های در گردش است تا اگر سکه با مشکل مواجه شود یا شکست خورد دارندگان آن، جبران خسارت خواهند کرد.

استیبل کوین‌ها به دلیل ثبات نسبی و قابلیت تبدیل آسان به ارزهای فیات، برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران جذاب هستند. آن‌ها همچنین می‌توانند به عنوان ابزاری برای انتقال ارزش بین ارزهای فیات مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

آلت‌کوین‌های حوزه  DeFi کدامند؟

آلت کوین‌های DeFi مبتنی بر بلاک‌چین، به دارندگان اجازه می‌دهند تا ارزهای رمزنگاری شده خود را قرض دهند و وام بگیرند تا در ازای آن درآمد غیرفعال کسب کنند.(Compound (COMP)، Synthetix (SNX و(Uniswap (UNI نمونه‌هایی از آلت‌کوین‌های DeFi برای خرید هستند.

تفاوت بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ چیست؟

آلت‌کوین‌ها با گسترش قابلیت‌های خود و برطرف کردن نواقص موجود در بیت‌کوین یک ارزدیجیتال متمایز را ایجاد کردند. در ادامه برخی از برترین آلت‌کوین‌ها مانند مانند LTC، ETH، BCH و ZEC با بیت‌کوین مقایسه شده‌اند:

مقایسه لایت‌کوین و بیت‌کوین:

در ۷ اکتبر ۲۰۱۱ ، Litecoin به عنوان اولین آلت‌‌کوین با هدف ایجاد بهبودهای جزئی در فناوری بیت‌کوین اصلی معرفی شد. لایت‌کوین تا حد زیادی شبیه بیت‌کوین است اما در چند جنبه کلیدی با آن  تفاوت دارد. به عنوان مثال، LTC زمان لازم برای ساخت یک بلوک را از ۱۰ به ۲.۵ دقیقه کاهش داد، به این امید که افزایش تعداد تراکنش‌های تکمیل شده در یک زمان مشخص باعث افزایش سرعت شبکه شود. اگرچه کاهش زمان بلوک باعث افزایش سرعت شبکه می‌شود اما بلوک‌های یتیم را به‌وجود می‌آورد که ماینرها آن‌ها را حل کرده‌اند اما به عنوان مسیر بعدی بلاک‌چین انتخاب نشده‌اند. در نتیجه، در دسامبر ۲۰۱۷ماینرها نتوانستند حجم عظیمی از تراکنش‌ها را با سرعت مناسب پردازش کنند که باعث شد Litecoin با چالش‌های مقیاس‌پذیری مواجه شود.

برای حل مشکلات فوق، Litecoin از Segregated Witness (SegWit)، Mimble Wimble و شبکه Lightning استفاده کرد تا ترافیک شبکه را کاهش دهد. علاوه بر این، Litecoin الگوریتم متفاوتی را نسبت به بیت‌کوین انتخاب کرد و به جای تمرکز به کدهای اصلی بر حافظه یک کامپیوتر ماینینگ تکیه داشت تا به این ترتیب کارایی بیشتری با قدرت پردازشی بالاتری ارائه دهد. بیت‌کوین از الگوریتم رمزنگاری SHA-256 استفاده می‌کند، در حالی که Litecoin از Scrypt استفاده می‌کند. در پایان آخرین تفاوت  LTC با BTC در کل سکه‌های عرضه شده آن‌هاست که بیت‌کوین ۲۱ میلیون و لایت‌کوین ۸۴ میلیون سکه عرضه خواهند داد، یعنی یک معامله یکسان در Litecoin هزینه ۰.۵ واحد و در بیت‌کوین ۲ واحد هزینه خواهد داشت.

مقایسه اتریوم و بیت‌کوین

اتریوم در تاریخ ۲۰ ژانویه ۲۰۱۵ رونمایی شد و مانند لایت‌کوین یک ارزدیجیتال متفاوت از بیت‌کوین است. اتریوم برای توسعه خود از مفهوم بلاک‌چین استفاده می‌کند و به همین منظور از یک ماشین مجازی غیرمتمرکز Turing-complete رونمایی کرد. ماشین مجازی اتریوم یک کامپیوتر غیرمتمرکز است که می‌تواند اسکریپت‌ها و کدها را از هر نقطه در شبکه پردازش کند. اتریوم همچنین قراردادهای هوشمند را به جهان معرفی کرد و منطق اساسی برنامه‌های غیرمتمرکز را نشان داد. با عرضه نامحدود، مدت زمان بلوک ۱۴ ثانیه‌ای و بلوک‌هایی که با هزینه محاسباتی آن‌ها محدود شده‌اند باعث شد عملکرد داخلی اتریوم به‌طور چشمگیری با بیت‌کوین متفاوت شود.

ارزش بیت‌کوین به عنوان پرچم‌دار رمزارزها در غیرمتمرکز بودن آن است در حالی که اتریوم با قراردادهای هوشمند موفق شد سرعت، مقیاس‌پذیری، عرضه ضد تورمی و موفقیت در تغییر به الگوریتم اثبات سهام (PoS) نوآوری‌های بسیاری را به ارزش شبکه اضافه کند.

بیت_کوین و بیت_کوین_کش

مقایسه بیت‌کوین‌کش و بیت‌کوین

در ۱ اوت ۲۰۱۷ بیت‌کوین‌کش به‌عنوان یک فورک از شبکه اصلی بیت‌کوین برای استفاده از SegWit و حل مشکلات مقیاس‌پذیری آن ایجاد شد. اما رفته رفته رویکرد آن‌ها تغییر کرد و اندازه بلوک از ۱ به ۸ مگابایت گسترش یافت که باعث افزایش ۸ برابری تعداد تراکنش‌ها در هر ۱۰دقیقه شد و هزینه‌های تراکنش را کاهش داد.  طرفداران BCH معتقدند که این ارز برای استفاده در مبادلات مناسب‌تر است در حالی که بیت‌کوین  به عنوان ذخیره ارزش گزینه بهتری است.

مقایسه زی‌کش و بیت‌کوین

Zcash در تاریخ ۲۸ اکتبر ۲۰۱۶ معرفی شد. مدت زمان لازم برای تشکیل هر بلاک نسبت به پیشنهاد ساتوشی که ۱۰ دقیقه بود به ۲.۵ دقیقه کاهش یافت.  Zcash ایده “شبه ناشناس” بیت‌کوین را (جایی که صاحبان آدرس ناشناخته هستند اما آدرس‌ها به طور عمومی در دسترس هستند) به تراکنش‌های ناشناس گسترش می‌دهد. تراکش‌های Zcash پیچیده‌تر از تراکنش‌های بیت کوین هستند زیرا داده‌های اضافی را برای حفظ حریم خصوصی کاربران ذخیره می‌کنند. این داده‌ها شامل شناسه‌های مخفی (zk-SNARKs) هستند که برای تأیید اعتبار تراکنش‌ها بدون افشای هویت طرفین استفاده می‌شوند.

برای اینکه Zcash بتواند این داده‌های اضافی را پردازش کند، اندازه بلوک آن باید بزرگ‌تر از اندازه بلوک بیت‌کوین باشد. ZEC اندازه بلوک ۲ مگابایت را انتخاب کرد، که دو برابر اندازه بلوک BTC است. مقایسه آلت‌کوین‌ها با بیت‌کوین به‌طور خلاصه در جدول زیر جمع‌بندی شده است:

نام بیت‌کوین لایت‌کوین اتریوم بیت‌کوین‌کش زی‌کش
ویژگی BTC LTC ETH BCH ZEC
سایز بلاک ۱MB ۱MB متنوع ۸MB ۲MB
زمان بلاک ۱۰min ۲.۵min  ۱۰.۱۹ sec ۱۰min ۲.۵min
حریم خصوصی مشخص‌شده مشخص‌شده مشخص‌شده مشخص‌شده نامشخص 
فورک خیر خیر  بله بله خیر
توکن در گردش ۲۱M ۸۴M نامحدود ۲۱M ۲۱M

آلت‌سیزن چیست؟

آلت‌سیزن به دوره ای در بازار ارزهای دیجیتال اشاره دارد که در آن چندین آلت‌کوین دارای نوسانات قیمتی بیش از BTC و ارزهای فیات مانند دلار آمریکا هستند. اولین آلت‌سیزن بیت‌کوین سال ۲۰۱۷ اتفاق افتاد زمانی که قابلیت قرارداد هوشمند اتریوم باعث ایجاد سیل عظیمی از ارزهای دیجیتال جدید شد. برخی از سرمایه‌‌گذاران در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند و عده‌ای دیگر در آلت‌سیزن به سود خوبی می‌رسند. هیچ راه مطمئنی برای پیش‌بینی آلت‌سیزن وجود ندارد ولی مرکز بلاکچین ابزاری منحصر به فرد به نام شاخص آلت‌سیزن ارائه می‌دهد که احساسات بازار را ارزیابی و محاسبه می‌کند که بازار تحت سلطه بیت‌کوین است یا آلت‌کوین‌ها بازار را در دست دارند. هیجان غیرقابل انکار برای توکن‌های غیرقابل تعویض و سکه‌های میم مانند دوج کوین و شیبا اینو نیز منجر به توسعه چرخه آلت‌کوین می‌شود.

altcoins-season

چطور یک آلت‌کوین مطمئن بخریم؟

اگر تصمیم دارید در آلت‌کوین‌ها سرمایه‌گذاری کنید و علاقه‌مندید سرمایه‌گذاری مطمئنی انجام دهید، بهتر است مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. مشخص کنید چند درصد از سرمایه خود را به خرید آلت‌کوین اختصاص می‌دهید.

۲. استراتژی سرمایه‌گذاری خود را مشخص کنید؛ استراتژی سرمایه‌گذاری شما در آلت‌کوین‌ها به این بستگی دارد که چقدر ریسک‌پذیر هستید، بر اساس سطح ریسک و بازده مورد انتظار خود می‌توانید آلت‌کوین‌های مورد انتظارتان را به سبدسرمایه‌گذاری‌تان اضافه کنید.

۳. درباره جزئیات هر پروژه مطالعه کنید؛ قبل از خرید آلت‌کوین‌ها بهتر است به سایت و وایت‌پیپر پروژه و رسانه‌های اجتماعی و تیم پروژه یک نگاه بیاندازید. همه این عوامل به شما کمک می‌کنند تا اصالت پروژه را درک کنید. همچنین بررسی کنید که آیا کیف‌پول فعلی شما با آلت‌کوین مورد نظرتان سازگار است یا باید یک کیف‌پول جدید ارز رمزنگاری شده تهیه کنید.

۴. انتخاب صرافی و یافتن جفت ارز مناسب؛ برخی از صرافی‌ها ممکن است از خرید آلت‌کوین با ارز فیات پشتیبانی نکنند، بنابراین برای ادامه کار باید BTC خریداری کنید. پس از خرید BTC، باید یکی یا چند صرافی را که آلت‌کوین شما را می‌پذیرد پیدا کنید. پس از انتخاب بهترین صرافی، باید ثبت نام کنید. پس از تکمیل ثبت نام، باید بخشی از BTC خود را به صرافی منتقل کنید. فراموش نکنید که شما در حال معامله با جفت ارز هستید، بنابراین BTC شما به آلت‌کوین تبدیل خواهد شد.

بعد از اینکه صرافی مورد نظرتان را انتخاب کردید باید به سه سوال زیر پاسخ دهید:
آیا صرافی معتبری است؟ آیا معاملات کریپتویی را با نرخ معقولی ارائه می‌دهد؟ آیا سابقه هک یا کلاهبرداری دارد؟ اگر پاسخ به دو سوال اول “بله” و برای آخرین سوال “خیر” باشد، صرافی خوب است. هرگاه صرافی که سابقه هک شدن دارد را انتخاب کردید باید توجه کنید پشتیبانی آن‌ها بعد از هک چطور بوده و چه اقداماتی را برای کاربران خود انجام داده است بعد از اینکه مطمئن شدید می‌توانید در آن صرافی هم ثبت‌نام کنید.

۵. مبادله BTC با آلت‌کوین مورد نظرشما؛ هنگامی که پول نقد یا BTC شما به حساب صرافی رسید، آماده شروع خرید آلت کوین هستید. می‌توانید BTC را با آلت‌کوین معامله کنید، یا آلت‌کوین مورد علاقه خود را سفارش دهید.

۶. ذخیره آلت‌کوین‌های خود در کیف‌پول ارزهای دیجیتال؛ پس از تکمیل تراکنش، آلت‌کوین‌های خود را ذخیره کنید. اگر قصد داریدآن‌هار کوته‌مدت نگه‌دارید، ذخیره در صرافی مشکلی ندارد ولی اگر می‌خواهید  بلندمدت آن‌ها را حفظ کنید بهتر است به کیف‌پول خود انتقال دهید. 

برخی از سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال را به دلیل نوسان شدید قیمت، برای مدت طولانی نگه‌داری نمی‌کنند. اگر شما یکی از این سرمایه گذاران هستید و می‌خواهید آلت‌کوین خود را بفروشید، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • وارد حساب صرافی خود شوید
  • آلت‌کوین خود را جستجو کنید
  • مقادیر مورد نظر خود را برای فروش وارد کنید
  • سفارش فروش خود را ثبت کنید
  • منتظر تایید سفارش خود باشید
  • آلت‌کوین خود را به صرافی واریز کنید
  • ارز فیات خود را از صرافی برداشت کنید

توجه داشته باشید که فروش آلت‌کوین نیز مانند خرید آن در معرض خطر است. قیمت آلت‌کوین شما ممکن است کاهش یابد و ممکن است بخشی یا تمام سرمایه خود را از دست بدهید.

آینده آلت‌کوین‌ها

سرمایه‌گذاری در آلت‌کوین‌ها راهی کم‌هزینه برای متنوع‌سازی سبد سرمایه‌گذاری به‌غیر از بیت‌کوین است. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران می‌توانند در تصمیمات حاکمیت پروژه‌های مختلف مشارکت کنند. انبوهی از آلت‌کوین‌ها در بازار ارزهای دیجیتال موجود است که هر کدام هدف خاصی را دنبال می‌کنند و گاهی ممکن است اهداف کلاهبردای در پشت پرده باشد، پس اگر تصمیم به خرید آلت‌کوین‌ها دارید و می‌خواهید بلندمدت آن‌ها را نگه‌داری کنید روند پیشرفت پروژه را پیگیری کنید.

سخن‌پایانی 

بعد از اینکه متوجه شدیم آلت‌کوین چیست بهتر است بدانیم آلت‌کوین‌‌هایی که بنیاد قوی دارند در بازارهای ریزشی مقاومت‌ترهستند و در بازارهای صعودی هم توجه سرمایه‌گذاران بیشتری را به خود جلب خواهند کرد، اما باز هم عدم وجود مقررات، خطرات مختلفی را برای سرمایه‌گذاری آلت‌کوین‌ها به همراه خواهد داشت. با این حال، بلوغ بازار ارزهای دیجیتال، خطرات نظارتی کاهش می‌یابند و هر پروژه که به درستی انتخاب شود می‌تواند در آلت‌سیزن سود قابل توجهی را برای خریداران خود به ارمغان بیاورد. شما طرفدار کدام آلت‌کوین هستید؟

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.
پست های مرتبط

طلا، بورس یا بیت‌کوین؟ بهترین سرمایه‌گذاری برای سال 1403 کدام است؟

از جمله مهمترین مسائلی که برای بسیاری از ما مطرح است، انتخاب…

۹ فروردین ۱۴۰۳

بررسی و معرفی بازی بلاک‌چینی پیکسل

همیشه سوال اصلی اکثر گیمرها، این بوده که آیا می‌توان از طریق…

۲۹ اسفند ۱۴۰۲

معرفی مفهوم گیم فای (GameFi) و نحوه کسب درآمد از طریق بازی

گیم فای (GameFi) یک مفهوم نوظهور در دنیای بلاک‌چین است که با…

۱۹ اسفند ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید