صفحه اصلی > تحلیل‌ها و تحلیل آن‌چین : تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، بررسی وضعیت یک سال اخیر آن‌چین – هفته 51، ۲۰۲۳

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، بررسی وضعیت یک سال اخیر آن‌چین – هفته 51، ۲۰۲۳

در این روزهای آخر سال، مروری سریع از وقایعی که در سال ۲۰۲۳ اتفاق افتاد می‌کنیم. ما به بررسی این می‌پردازیم که چگونه بیت‌کوین، اتریوم و استیبل‌کوین‌ها در سال ۲۰۲۳ تحول ایجاد کرده‌اند و چگونه این تغییرات، فضایی مهیج را برای آینده ایجاد کرده است.

خلاصه‌ای از نکات مهم مقاله

  • سال ۲۰۲۳ سالی بی‌نظیر برای دارایی‌های دیجیتال بوده است؛ با افزایش ارزش بیت‌کوین به بیش از ۱۷۲٪، با اصلاح کمتر از ۲۰٪ و جریان سرمایه‌ای ناخالص خود در مقابل اتریوم و استیبل‌کوین‌ها.
  • سال ۲۰۲۳ با شکستن چندین مدل قیمت‌گذاری زنجیره‌ای، به عنوان نقطه مهمی برای جریان‌های سرمایه‌ای نهادی، تحولات مهمی را تجربه کرده است.
  • دارندگان بلندمدت بیت‌کوین در حال حاضر نزدیک به رکورد تاریخی تامین این رمزارز هستند و تعداد خیلی زیادی از کوین‌ها در حال حاضر با سود نگه داشته می‌شوند.
  • تغییرات قابل‌توجهی در ساختار بازار در حال رخ دادن است، از جمله تثبیت تتر در میان استیبل‌کوین‌ها، جابه‌جایی فیوچرز CME به سمت بایننس و رشد قابل توجه بازارها.

سال ۲۰۲۳ یک سال استثنایی برای دارایی‌های دیجیتال بوده است، آن‌هم با افزایش سرمایه‌ بازار بیت‌کوین به نسبت بیش از ۱۷۲٪. باقی اکوسیستم دارایی‌های دیجیتال همچنین سال قوی‌ای را پشت سر گذاشته‌اند، با افزایش سرمایه‌بازار اتریوم و بخش‌های دیگر آلت‌کوین با نرخ +۹۰٪.

این نشان‌دهنده افزایش حاکمیت بیت‌کوین است که معمولاً به عنوان بازارهای خرسی طولانی‌مدت بهبود یافته، مانند سال‌های ۲۰۲۱-۲۲. به ویژه اتریوم یک شروع نسبتاً کند را نشان داده است، با نسبت ETH/BTC که به سطوح چندساله در حدود ۰.۰۵۲ کاهش یافته است، علی‌رغم موفقیت در به‌روزرسانی شانگهای و رشد اکوسیستم L2 آن.

هرچند دارایی‌های دیجیتال به طور قابل توجهی عملکرد بهتری نسبت به دارایی‌های سنتی مانند سهام، اوراق بهادار و فلزات گرانبها داشته‌اند، اما رالی آن از اواخر اکتبر مسئول بیشترین قسمت سودها بوده است.

حرکتی بدون بازگشت

یکی از ویژگی‌های برجسته بازار سال ۲۰۲۳ عمق بسیار کم همه بازگشت‌های قیمتی و اصلاحات آن بوده است. تاریخ نشان می‌دهد که دوره‌های بازیابی از بازار خرسی و روند صعودی بازار بیت‌کوین به طور منظم حداقل بازگشت‌های منفی ۲۵٪ از بالاترین نقطه محلی را دارند و مثال‌های زیادی وجود دارد که از منفی ۵۰٪ فراتر می‌روند.
با این حال، عمق تصحیح این ارز در سال ۲۰۲۳ تنها منفی ۲۰٪ پایین‌تر از بالاترین نقطه محلی بوده است که نشان می‌دهد حمایت از سمت خرید و تعادل کلی عرضه و تقاضا در طول سال مثبت بوده است.

اتریوم همچنین اصلاحات نسبتاً کم‌عمق داشته است، با عمق عمیق‌ترین اصلاح که در اوایل ژانویه به منفی ۴۰٪ رسید. علی‌رغم عملکرد کم‌تر نسبت به بیت‌کوین، این نیز پس‌زمینه‌ای سازنده را به تصویر می‌کشد که صدور تأمین کاهش‌یافته از ادغام، با جریان‌های تقاضای نسبتاً مقاومی مواجه شده است.

بازار خرسی سال ۲۰۲۲ کمی خشن‌تر از سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ بود، با اینکه بیشترین دارایی‌های دیجیتال مهم اوایل سال ۲۰۲۳ با یک کاهش ۷۵٪ از بالاترین نقطه به سر می‌برند. اجرای قوی از اواخر محله، در بازیابی درصد بزرگی از ضررهای آنها نقش داشت. در حال حاضر دارایی‌های اصلی به ترتیب منفی ۴۰٪ (بیت‌کوین)، منفی ۵۵٪ (اتریوم)، منفی ۵۱٪ (آلت‌کوین‌ها به استثنای اتریوم و استیبل‌کوین‌ها) و عرضه استیبل‌کوین‌ها (منفی ۲۴٪) از بالاترین نقطه‌های خود عقب‌انداخته‌اند.

از دیدگاه آن‌چین، میزان سرمایه واقعی بیت‌کوین و اتریوم یک ابزار عالی برای پیگیری بازیابی جریان‌های سرمایه به دارایی مربوطه فراهم می‌کند. کاهش کل میزان سرمایه واقعی در طول دوره خرسی سال ۲۰۲۲ به سطوح مشابه با دوره‌های گذشته رسید، نشان‌دهنده یک جریان سرمایه ناخالص منفی ۱۸٪ برای بیت‌کوین و منفی ۳۰٪ برای اتریوم بود. با این حال، جریان‌های سرمایه با نرخ کمی بازیابی شده‌اند، زیرا میزان سرمایه واقعی بیت‌کوین حدود ۷۱۵ روز پیش به ATerH رسید.

شکستن مقاومت ۳۰ هزار دلار

بازار بیت‌کوین امسال با تعداد زیادی از مدل‌های قیمت‌گذاری زنجیره‌ای مواجه شد. همه اینها به ما کمک می‌کنند تا ارزش اجرای قوی را درک کنیم.

سال ۲۰۲۳ با یک فشار کوتاه در ژانویه شروع شد که باعث شد بازار به بالاتر از قیمت واقعی 🟠 برسد، که از ژوئن ۲۰۲۲ به طور مؤثر قیمت‌ها را محدود کرده بود. این افت و خیز همچنین از دوره ۲۰۰ روزهٔ SMA 🔵 گذشت، تا زمانی که در مارچ به مقاومت در SMA ۲۰۰ هفته‌ای 🔴 رسید.

قیمت‌های بیت‌کوین ادامه یافت و تا ماه اوت بین SMA 🔵 ۲۰۰ و قیمت واقعی بازار 🟢 گروه‌بندی شد، به سمت یکی از دوره‌های ناراحت‌کننده در تاریخ بیت‌کوین منجر شد. پس از آن، به واسطه حادثهٔ خروج از بازار، قیمت‌ها از ۲۹ هزار دلار به ۲۶ هزار دلار در یک روز به زیر هر دو میانگین قیمت فنی طولانی‌مدت مذکور آورده شد.

رالی در اکتبر بود که واقعاً نتیجه بازی را تغییر داد، از طریق همه مدل‌های قیمتی باقی‌مانده بازیابی شد و از سطح روان‌شناسی کلیدی ۳۰ هزار دلار عبور کرد. بیت‌کوین از آن زمان به بالاترین میزان سالانه‌اش یعنی ۴۴.۵ هزار دلار رسیده است و در زمان نگارش اطلاعات، حدود ۴۲ هزار دلار جمع‌آوری کرد.

یک نکته مهم که خوانندگان ممکن است در این مقاله به آن توجه کنند، چگونگی جریان‌های سرمایه، نیروی بازار و اجرای آن است که از اواخر اکتبر به بعد شتاب یافته است. در مقاله هفته ۴۹ام، بررسی کردیم که این با قیمت‌های بیت‌کوین که بالاتر از سطح ۳۰ هزار دلار عبور کرده‌اند، همراه بوده و این را به عنوان یک گذار از فاز ‘بهبود مبهم’ به ‘روند فوری مشتاق’ توصیف می‌کنیم.

قابل توجه است که رالی اکتبر از دو سطح مهم عبور کرد که این گذار را در چرخه‌های گذشته مشخص کرده‌اند:

  • میانگین فنی بازار: که به عنوان یک سطح قیمتی عمده به عنوان حمایت در اوایل دوره خرسی و مقاومت در اواخر دوره خرسی عمل کرده است. در این چرخه، ۳۰ هزار دلار آخرین منطقه حمایت اصلی بود قبل از فروش‌های خروجی که با فروپاشی FTX به اوج رسید.
  • قیمت واقعی بازار Cointime: که هزینه پایه سرمایه‌گذاران فعال را نمایان می‌کند. این مدل در تحقیقات اقتصادی Cointime به همکاری با ARK Invest توسعه یافته است.

همچنین می‌توانیم یک تغییر مشخص در ویژگی نمودار ما را در سیگنال بازیابی از بازار خرسی بیت‌کوین ببینیم، زیرا هشت نشانگر از اکتبر وارد حوزه مثبت شده‌اند. تحلیل‌ها در اکثر اوایل سال ۲۰۲۳ به صورت پراکنده بودند ولی با این‌حال یک ویژگی بسیار مشابه با دوره ۲۰۱۹-۲۰ نشان داده می‌شد.

با ورود هشت نشانگر به حالت فعال، این نشان می‌دهد که در چندین معیار و حوزه از ساختار بازار بیت‌کوین، بازار وارد حوزه مثبت شده و اغلب این موضوع با روند صعودی مقاوم مرتبط است.

افزایش حجم، کارمزدها و ثبت‌نام‌ها

با پشتیبانی از این مفهوم که ماه اکتبر تا حدی باعث تغییر فاز بازار بود، می‌بینیم که حجم معاملات بیت‌کوین تا آن زمان نسبت به گذشته نسبتاً کم‌تر بود. رالی اکتبر باعث شد حجم انتقال بیت‌کوین از ۲.۴ میلیارد دلار در روز به بیش از ۵.۰ میلیارد دلار در روز افزایش یابد، یعنی بالاترین سطوح از ژوئن ۲۰۲۲.

همچنین می‌توانیم ببینیم که حجم ورود و خروج از صرافی برای بیت‌کوین و اتریوم در طول سال افزایش یافته است، که نشان‌دهنده یک گسترش عمومی در علاقه به معاملات لحظه‌ای است. این مهم است که حجم بیت‌کوین به نسبت حجم اتریوم سریع‌تر افزایش یافته باشد، که با مشاهده افزایش حاکمیت بیت‌کوین همخوانی دارد. طبیعی است که بیت‌کوین از طریق افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران پس از بازارهای خرسی طولانی‌مدت راهنمایی کند و این نمودار به تصویر کشیدن این پدیده کمک می‌کند.

تعداد معاملات بیت‌کوین امسال به سطوح جدید تاریخی رسیده است، به دلیل افزایش غیرمنتظره Ordinals و Inscriptions. این معاملات داده‌هایی مانند فایل‌های متنی و تصاویر را در بخش امضای یک معامله جاسازی می‌کنند. به عبارت دیگر، ما اکنون می‌توانیم دو نوع معامله بیت‌کوین را ارزیابی کنیم:

🟠 تعداد کل معاملات
🔵 معاملات پولی که به سطوح جدید چندساله و تقریباً تاریخی بالا رسیده‌اند و روزانه ۳۷۲.۵ هزار تراکنش می‌باشند.
🔴 معاملات Inscription که به اضافه ۱۷۵ هزار تا ۳۵۶ هزار تراکنش در روز به معاملات پولی کلاسیک افزوده شده‌اند.

اکثر نوشته‌ها معمولاً مبتنی بر متن هستند و با یک استاندارد نوین نشانه‌ای به نام BRC-۲۰ 🔵 ارتباط دارند. در زمینه اوج، شبکه بیت‌کوین بیش از ۳۰۰ هزار نوشته در روز دیده است، که به طور کامل از اوج ۱۷.۲ هزار دلاری در روز برای نوشته‌های مبتنی بر تصاویر 🟠 در آوریل عبور کرده است.

به علت خریدهای جدید فضای بلوک بیت‌کوین، درآمد ماینرها از کارمزد به طرز چشم‌گیری افزایش یافته است، به‌طوری که چندین بلوک در سال ۲۰۲۳ حتی دستمزد ۶.۲۵ بیت‌کوین را هم پرداخت کرده‌اند. در این سال دو افزایش قابل‌توجه در کارمزد رخ داده است و اکنون کارمزد حدود یک چهارم از درآمد ماینرها را تشکیل می‌دهد. این مقدار با فازهای هیجان‌زده بازار گاوی سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۲۱ متناسب است.

خلاصه و نتیجه‌گیری

سال ۲۰۲۳ تقریباً نمی‌توانست با بازگشت خراب‌کننده و روند نزولی بازار سال ۲۰۲۲ متفاوت‌تر باشد. بالعکس، امسال علاقه دوباره به دارایی‌های دیجیتال، عملکرد قابل توجه و آثار زنجیره‌ای جدید در قالب نوشته‌ها در بیت‌کوین را به همراه آورد.

عرضه بیت‌کوین به طور فشرده توسط دارندگان بلندمدت نگه داشته می‌شود و اکثر سرمایه‌گذاران در حال حاضر سکه‌هایی با سود در دست دارند. با افزایش احتمال یک ETF مستقر در ایالات متحده در اوایل سال ۲۰۲۴ و کاهش نصفه بیت‌کوین در آوریل، صحنه برای یک سال هیجان‌انگیز آماده شده است.

باید دید که در سال آینده سرمایه‌گذاران بلندمدت چه برنامه‌ای برای سرمایه‌ها و دارایی‌های خود خواهند داشت.

عرفان شفیعی

پست های مرتبط

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، نزدیک شدن به کشف عرضه – هفته 7، ۲۰۲4

سرمایه‌گذاران بیت‌کوین به خاطر صبر و اعتقادشان پاداش دریافت کرده‌اند و قیمت…

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، ردیابی حرکت بازار با داده‌های زنجیره‌ای – هفته 6، ۲۰۲4

داده‌های زنجیره‌ای به تحلیلگران و سرمایه‌گذاران شفافیت قابل توجهی در عملکرد، پذیرش…

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، تجزیه و تحلیل اثرات معاملات GBTC – هفته ۵، ۲۰۲4

بازار بیت‌کوین همچنان و در این هفته نیز، نشان‌دهنده انعطاف و استقامت…

دیدگاهتان را بنویسید