صفحه اصلی > آموزش و آموزش بلاکچین و آموزش رمزارز و اموزش دیفای : بهترین پروژه‌های (DAO) برای سرمایه‌گذاری

بهترین پروژه‌های (DAO) برای سرمایه‌گذاری

دائو یا سازمان‌های خودگردان متمرکز(Decentralized Autonomous Organizations؛ با نام اختصاری DAO) در هسته بلاک‌چین قراردارند. پروتکل‌های غیرمتمرکزی که ساختار سنتی را برهم زده و توسط یک مرجع مرکزی کنترل نمی‌شوند. فرآیند مدیریت در سازمان‌های دائو از پایین به بالاست یعنی افراد یک جامعه خود مسئول مدیریت آن هستند و آینده پروژه را مشخص می‌کنند. در این مقاله قرار است دیفایر، ۱۱ تا از بهترین پروژه‌های DAO را از ابعاد مختلف بررسی کند پس حتما تا پایان همراه ما باشید.

قبل از اینکه به سراغ پروژه‌ها برویم به شما پیشنهاد می‌کنید برای آشنایی با مفهوم دائو به زبان ساده این مقاله را مطالعه کنید البته اگر با این مفهوم آشنا هستید نیازی نیست بر روی لینکی بزنید و می‌توانید همین حالا به خواندن ادامه مطلب بپردازید. ۱۱ پروژه‌ایی که در لیست برترین‌های DAO هستند و بهتر است در سال ۲۰۲۳ تحت نظر باشند عبارتند از:

Bitcoin ETF Token.۱: بهترین پروژه کریپتو با APY سهام ۵۰۰٪ و توکن‌سوزی که درهفته اول پیش فروش ۵۰۰/۰۰۰ دلار جمع آوری کرد. 

Bitcoin Minetrix.۲: یک ارز دیجیتال جدید پرطرف‌دار که به دنبال تغییر روش استخراج ز است. این توکن به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به سرمایه‌گذاری در تجهیزات گران قیمت بتوانند بیت‌کوین استخراج کنند. توسعه‌دهندگان پروژه به نظرات جامعه گوش می‌دهند و آن‌ها را در جریان روند فرآیند توسعه قرار می‌دهند. کاربران می توانند با استکینگ توکن‌های Bitcoin Minetrix، جوایز بسیاری کسب کنند. این پلتفرم در بیش از دو هفته پس از پیش‌فروش توانست حدود ۱میلیون دلار جمع آوری کند.

۳. Wall Street Memes: یک کمپین بازاریابی مبتنی بر میم است که موفق به جمع آوری ۲۵ میلیون دلار سرمایه شده است.

۴. Tamadoge: یک پروژه ارز دیجیتال غیرمتمرکز که در صرافی OKX لیست شده است.

۵. Battle Infinity: یک بازی محبوب که ۶ پلتفرم غیرمتمرکز را ارائه می‌دهد.

۶. Lucky Block: یک پلتفرم رقابتی غیرمتمرکز که جوایز بزرگی را به برندگان خود ارائه می‌دهد.

۷. DeFi Swap: یک صرافی غیرمتمرکز شناخته شده، قابلیت استیکینگ را نیز ارائه می‌دهد.

۸.Uniswap : یک صرافی شناخته شده غیرمتمرکز

۹. Compound : پروتکلی که نرخ بهره را بر اساس عواملی مانند عرضه و تقاضا، به طور خودکار تعیین می‌کند و  کاربران علاوه بر نرخ بهره معمولی، سود حاصل از استیکینگ خود را نیز به عنوان سود دوباره استیک می‌کنند. این کار باعث افزایش نرخ بهره کلی می‌شود.

۱۰. Aave : پروژه DAO که وام‌دهی و وام گیری دارایی در دیفای را ارائه می‌دهد.

۱۱. Lido Finance : یک پلتفرم مالی غیرمتمرکز است که به کاربران اجازه می‌دهد تا ارزهای دیجیتال خود را با نرخ بهره ترکیبی استیک کنند.

در ادامه به تشریح هر پروژه خواهیم پرداخت.

 

DAO

۱. Bitcoin ETF Token : این پروژه بهترین پیش‌فروش کریپتویی است که توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)  برای بهره‌مندی از رویدادهای مربوط به تأیید ETF اسپات بیت‌کوین ساخته شده است. علاوه بر ارزش سفته‌بازی، این توکن دارای اقدامات ضد تورمی است که ۵٪ از کل عرضه توکن را هنگام هر یک از پنج مرحله مهم پیرامون تأیید ETF حذف می‌کند.

یعنی با تایید و راه‌اندازی یک ETF اسپات بیت‌کوین ۲۵٪ از توکن‌ها به طور دائمی از گردش حذف می‌شوند. و این توکن‌سوزی تأثیر مثبتی بر قیمت آن ایجاد می‌کند. برای شرکت در پیش‌فروش توکن BTCETF کیف‌پول اتریوم خود را  به وب‌سایت Bitcoin ETF Token متصل کنید. 

با ETH، USDT یک تراکنش انجام داده توجه کنید که از MATIC و BNB اجتناب کنید زیرا واجد شرایط پاداش‌های استیکینگ نیستند و توکن‌های BTCETF فقط با ETH، USDT قابل خرید و فروش هستند. با ۱۰ مرحله در پیش فروش توکن، خرید زودهنگام ممکن است عاقلانه باشد. به این دلیل است که قیمت توکن با هر مرحله کمی افزایش می یابد و از ۰.۰۰۵۰  دلار در مرحله اول به ۰.۰۰۶۸  دلار در مرحله نهایی می‌رسد ، ۳۶٪ تفاوت قیمت وجود دارد.

اما حتی اگر در مراحل اولیه خرید نمی کنید، توکن های خود را برای کسب۵۰۰٪ APY و به حداکثر رساندن پاداش خود به حداکثر برسانید ، این عدد با خرید و سهام بیشتر توکن‌ها کاهش می‌یابد، بنابراین اگر قصد شرکت در پیش فروش را دارید، حتما زودتر سهام‌گذاری کنید. Bitcoin ETF Token را در X دنبال کنید و به کانال تلگرام Bitcoin ETF Token بپیوندید تا در مورد پروژه و رویدادهای تأیید ETF اسپات بیت کوین بیشتر بدانید. همچنین برای جزئیات بیشتر، Whitepaper را بررسی کنید.

شروع پیش‌فروش ۶ نوامبر ۲۰۲۳ 
روش‌های خرید ETH, USDT, BNB, MATIC  خرید کارتی و 
زنجیره Ethereum
حداقل سرمایه‌گذاری  مشخص نشده 
حداکثر سرمایه‌گذاری مشخص نشده

 

Bitcoin Minetrix.۲: یک پلتفرم آینده‌دار که با اهمیت فراوان به جامعه خود، روش استخراج متفاوتی را ارائه می‌دهد و شفافیت، امنیت و بازده‌های بالا را برای سرمایه‌گذاران تضمین می‌کند. مکانیزم آن Stake-to-Mine است که یک تغییر بسیار ضروری از نگرانی‌های زیست‌محیطی استخراج سنتی بیت‌کوین را برطرف می‌کند.

این پلتفرم از زمان راه اندازی خود تاکنون جذب سرمایه بالایی داشته و موفق شد در عرض دو هفته کمی بیش از ۱ میلیون دلار را به دست آورد . قیمت اولیه توکن ۰.۰۱۱  دلار است که تا پایان پیش فروش به ۰.۰۱۲۹ دلار می‌رسد. این پلتفرم دارای حداکثر عرضه ۴ میلیارد دلاری BTCMTX با تخصیص استخراج، سهام و بازاریابی است. Bitcoin Minetrix با رویکردی زیست‌محیطی نوید راه‌حلی بهینه در مصرف انرژی می‌دهد، با سهام‌گذاری توکن BTCMTX، کاربران اعتبارات استخراج غیرقابل معامله کسب می‌کنند. 

هنگامی که سوزانده می‌شوند کاربران می‌توانند از قدرت استخراج بیت‌کوین بهره‌مند شوند، استخراج را ساده می‌کنند و در عین حال با چالش‌ مدل‌های استخراج قدیمی که تحت سلطه قراردادهای نقدی هستند مقابله می‌کنند. این استراتژی فشار زیست محیطی را کاهش می‌دهد و به کاربران امکان می‌دهد تا با شیوه بهتری بیت‌کوین استخراج کنند و از باگ‌های استخراج ابری شخص ثالث جلوگیری کنند.

طبق وایت پیپر Bitcoin Minetrix، این پلتفرم یک داشبورد یکپارچه را برای ردیابی آسان معیارهای ضروری ارائه می‌دهد. این داشبورد یک نمای کلی از فعالیت های استخراج را ارائه می‎‌دهد، از قدرت هش و آمار اعتبارات استخراج گرفته تا بازده بالقوه اطمینان حاصل می‌کند که کاربران تمام داده‌های مهم را در اختیار دارند. علاقه‌مندان به استخراج می‌توانند فعالیت‌های خود را در برنامه سازگار با موبایل آن در هر حالتی نظارت کنند. علاقه‌مندان به استخراج می‌توانند فعالیت‌های خود را در برنامه سازگار با موبایل آن در هر حالتی نظارت کنند.

علاوه بر این، پتانسیل بازدهی بالای Bitcoin Minetrix  در APY چشمگیر آن مشهود است  که در زمان نگارش از ۵۰۰٪ فراتر رفته است. در دو هفته اول، تقریباً ۷۰ میلیون توکن استیک شد که نشان‌دهنده اعتماد بالای جامعه است. Bitcoin Minetrix همچنین برای اطمینان از اعتماد و صداقت، یک حسابرسی جامع توسط Coinsult را پشت سر گذاشت. سرمایه گذاران می توانند با استفاده از ETH، BNB یا USDT در پیش فروش شرکت کنند. برای اطلاع از آخرین تحولات، می توانید به گروه تلگرام Bitcoin Minetrix بپیوندید.

شروع پیش‌فروش ۲۶ سپتامبر
روش‌های خرید ETH, USDT, BNB
زنجیره Ethereum
حداقل سرمایه‌گذاری ۱۰ دلار
حداکثر سرمایه‌گذاری مشخص نشده

۳. Wall Street Memes: در پیش فروش سنگین توانست ۲۵ میلیون دلار جذب کند و ۱ میلیون دنبال کننده در شبکه‌های اجتماعی داشته باشد ای توکن اکنون در OKX فهرست شده است. باتوجه به تعامل افراد مشهور، تعداد دنبال‌کنندگان صفحات اجتماعی  و مبلغ جمع‌آوری شده سنجیده می‌شود، Wall Street Memes (WSM)  یکی از موفق‌ترین  پیش‌فروش‌های سال ۲۰۲۳ است. 

پیش فروش Wall Street Memes در اواخر ماه مه آغاز شد و به سرعت بیش از ۲۵ میلیون دلار جمع‌آوری کرد. پس از گذراندن مراحل پیش فروش، OKX توکن های $WSM را در ۲۶سپتامبر لیست  کرد و ۴روز پس از لیست شدن بیش از ۲۷۵٪ افزایش یافت. در بسیاری از شبکه‌های اجتماعی خود، از جمله توییتر و تلگرام، بیش از ۱ میلیون دنبال‌کننده دارد. حتی ایلان ماسک در مورد برخی از میم‌هایی که توسط این کمپین منتشر شده است اظهار نظر کرده است. 

هیچ پیش فروش دیگری با Wall Street Memes در زمینه حمایت مالی، تأیید افراد مشهور  یا دنبال کنندگان اجتماعی مطابقت ندارد. این شرکت با امید به دنبال کردن امثال Shiba Inu و Dogecoin، به دنبال ارزش بازار ۱میلیارد دلاری است. تم آن مشابه دو meme است و هدفش رفع تفاوت بین سرمایه‌گذاران خرده فروشی  و شخصیت‌های تاثیرگذار وال استریت عنوان شده که بازار را برای منافع خود دستکاری می‌کنند.

این یک موضوع ترند است که افراد بسیاری می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند. برخی از میم‌ها بسیار دقیق و سرگرم‌کننده هستند و در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرارگرفته‌اند. این کمپین همچنین شامل یک هدیه ۵۰/۰۰۰ دلاری Airdrop و همچنین جوایز سهام دو رقمی است. برای درک بهتر ریسک/بازده این توکن، می توان Whitepaper Wall Street Memes را مطالعه کرد. 

Tamadoge

۴. Tamadoge: بازیکنان در Tamadoge نقش اصلی برای کسب درآمد هستند. این پلتفرم به بازیکنان امکان می‌دهد با بالا رفتن در جدول امتیازات برای بالاترین جوایز رقابت کنند. برای جمع‌آوری بالاترین جوایز بازیکنان باید حیوانات خانگی دیجیتال خود را به بزرگسالی برسانند. Tamadoge بازیکنانی را که بهترین کار را در نظافت حیوانات خانگی خود انجام داده‌اند با بیشترین تعداد توکن TAMA پاداش می‌دهد. بازیکنان می‌توانند حیوانات خانگی را ورزش دهند، غذا دهند و پرورش دهند و سپس پس از بزرگ شدنشان، آنها را در نبرد با سایر حیوانات خانگی قرار دهند.

این پلتفرم قصد دارد در سال ۲۰۲۳ یک برنامه واقعیت افزوده را معرفی کند که تعامل بازیکن با حیوانات خانگی را واقعی‌تر کند. ویژگی دیگری که باید اضافه شود، بازی های آرکید P2E است. علاوه بر کسب جوایز برای مبادله آن‌ها با ارزهای فیات، بازیکنان همچنین می‌توانند از مالکیت TAMA استفاده کنند. این پروژه در پیش‌فروش توکن خود که در کمتر از دو ماه فروخته شد،  ۱۹میلیون دلار جمع‌آوری کرد. تقاضای بالای توکن های TAMA در طول پیش فروش، توسعه‌دهندگان را بر آن داشت تا لیست‌های صرافی ارز دیجیتال خود را تسریع کنند. TAMA اکنون در OKX فهرست شده است و انتظار می‌رود موارد بیشتری اعلام شود.

معامله‌گرانی که نمی‌توانند به CEX خود دسترسی پیدا کنند یا DEXes ترجیح می‌دهند می‌توانند از صرافی غیرمتمرکز OKX نیز استفاده کنند.  افزایش تبلیغات Tamadoge در طول عرضه اولیه سکه (ICO) آن،  احتمالا تقاضا را افزایش دهد. سپس سوزاندن ۵٪ توکن در تراکنش‌های خرید در فروشگاه حیوانات خانگی عرضه آن را کاهش می‌دهد. عرضه TAMA به میلیارد سکه محدود شده است و به دلیل سوزاندن توکن با گذشت زمان کاهش می‌یابد و آن را به دارایی کمیاب تبدیل می‌کند. سرمایه‌گذاران می‌توانند با عضویت در کانال تلگرام Tamadoge آخرین اطلاعات در مورد این پروژه را دریافت کنند. (ادمین‌ها هرگز اولین بار برای مشترکین پیام ارسال نمی‌کنند، مراقب کلاهبرداری باشید.)

battle-infinity

۵. Battle Infinity: بازی محبوب Battle Infinity به بازیکنان امکان می‌دهد با هدست‌های VR در Metaverse پرسه بزنند و به ۶ پلتفرم غیرمتمرکز دسترسی داشته باشند. و نبردهای اصلی در IBAT Premier League اتفاق می‌افتند و بازیکنان تیم‌هایی را برای رقابت برای جوایز تشکیل می‌دهند.

ارز درون بازی IBAT است. این پلتفرم بازیکنان را برای برنده شدن لیگ‌ها، کسب درآمد از زمین و مشارکت در اکوسیستم با توکن‌های IBAT پاداش می‌دهد. حتی اگر بازیکنان لیگ‌ها را نبرده باشند، Battle Infinity فعال ترین بازیکنان را از استخر استکینگ جهانی پاداش می‌دهد. بازیکنان می‌توانند با آواتارهای منحصر به فرد خود وارد Battle Arena شوند و در حالی  که با بازیکنان در زمان واقعی تعامل دارند، زمین مجازی را کاوش کنند. Battle Infinity کنترل کامل بر جوایزی که از طریق استکینگ به دست می‌آورند را به بازیکنان می‌دهد.

این پلتفرم به بازیکنان امکان می‌دهد از طریق استکینگ انفرادی، دو نفره و صندوق‌ها برای بالاترین  جوایز مبارزه کنند. Battle Infinity با افزودن استکینگ انعطاف‌پذیر و زمان قفل غیرمتمرکز، ثابت کرده است که یکی از بهترین پلتفرم‌های استکینگ رمزنگاری است. انتخاب  استکینگ برای ۱۲ذ ماه می‌تواند تا ۲۵٪ سود برای سرمایه‌گذاران به ارمغان بیاورد.

در آغاز این پروژه، Battle Infinity ثابت کرد که موفق خواهد شد. پیش فروش آن در ۲۵ روز از ۹۰روز برنامه‌ریزی شده فروخته شد. سپس، IBAT در PancakeSwap فهرست شد و 700٪ از قیمت پیش فروش آن افزایش یافت. پس از آن، لیست شدن در پلتفرم DeFi و DEX Coin98 و صرافی متمرکز LBank انجام شد. تحولات بیشتری در حال انجام است و سرمایه‌گذاران می‌توانند با پیوستن به کانال  تلگرام Battle Infinity آخرین اطلاعات را دریافت کنند.

Lucky Block

۶. Lucky Block: یک پلتفرم رقابتی غیرمتمرکز که جوایز بزرگی را به برندگان خود ارائه می‌دهد

Lucky Block از بلاکچین برای توسعه اکوسیستم خود استفاده کرد تا  یک پلتفرم رقابتی غیرمتمرکز، منصفانه و شفاف را ارئه دهد. با این پلتفرم پرداخت‌های فوری را به کاربران ارائه داد و از دخالت اشخاص ثالث در نتایج جلوگیری کرد. در ابتدا این پلتفرم رقابتی، ساعت و مسافرت‌های تفریحی را به عنوان جوایز اصلی ارائه می‌کرد، اما بعد از آن با جوایزی مثل لامبورگینی، ۱ میلیون دلار بیت‌کوین و یک خانه ۱ میلیون دلاری، سهام خود را افزایش داد. سرمایه‌گذاران برای شرکت در قرعه‌کشی باید توکن بومی پلتفرم، LBLOCK را در اختیار داشته باشند. 

مزیت خرید LBLOCK برای مسابقات این است که هزینه‌های تراکنش اعمال نمی‌شود. Lucky Block دائماً به دنبال راه‌هایی برای مقرون به صرفه‌تر کردن پلتفرم خود است. با توسعه توکن ERC-20، که به عنوان LBLOCK V2 شناخته می‌شود، سرمایه‌گذاران می‌توانند بدون پرداخت ۱۲٪ مالیات فروش که با توکن V1 پرداخت می‌کردند، سکه را خریداری کنند.

توکن V2 لیست شدن در صرافی ها را آسان‌تر کرده است. تا به امروز، LBLOCK در LBank، MEXC، PancakeSwap و Gate.io فهرست شده است. لیست شدن در صرافی‌های مختلف به نفع خریداران این توکن خواهد بود، زیرا این توکن ژانویه ۲۰۲۲ با لیست شدن در PancakeSwapبیش از ۱۱۰۰٪ افزایش یافت. این روند صعودی بیش از ۲هفته طول کشید تا بازده عظیمی را به سرمایه‌گذاران ارائه دهد.

DeFi Swap

۷. DeFi Swap: یک صرافی غیرمتمرکز شناخته شده که قابلیت استیکینگ را نیز ارائه می‌دهد

 علاوه بر یک صرافی غیرمتمرکز، DeFi Swap امکان تعویض توکن‌های سازگار با ERC-20 در چندین شبکه را فراهم می‌کند.  DeFi Swap یک صرافی است که امکان می‌دهد کاربران وجوه را بدون مالکیت دارایی‌های سرمایه‌گذاران منتقل کند. این نهاد برای تأمین مالی خود، به پول نقدی که از طریق سرمایه‌گذاری به دست می‌آید وابسته است.

رکن اصلی DeFi Swap، توکن بومی صرافی، DeFi Coin (DEFC) است. سرمایه‌گذاران می‌توانند از DEFC به عنوان واسطه‌ای برای تعویض توکن استفاده کنند. یکی دیگر از مزایای کلیدی مالکیت درآمد بالقوه آن است. سرمایه‌گذاران می‌توانند از طریق چندین روش با ارزهای دیجیتال درآمد غیرفعال کسب کنند و یکی از آن‌ها استیکینگ است. قفل کردن دارایی‌های دیجیتال برای ۱۲ ماه می تواند تا ۷۵٪ سود برای سرمایه‌گذاران  ایجاد کند. این یکی از بالاترین نرخ بازدهی است که صرافی‌ها برای قفل کردن سکه‌ها ارائه می‌دهند.

uniswap

۸.Uniswap : یک صرافی شناخته شده غیرمتمرکز

Uniswap شرکتی است که پروتکل Uniswap را ایجاد کرد. Uniswap همچنین یک صرافی غیرمتمرکز و نام توکن مبادله پلتفرم است. Uniswap در جامعه صرافی‌های غیرمتمرکز دنبال کننده زیادی دارد، یکی از دلایل اصلی موفقیت آن، امکان تعویض، کسب درآمد و ساخت بر روی پلتفرم آن است. این امکان را  به توسعه‌دهندگان می‌دهد تا با ارائه راهنماها، مستندات پروتکل و ابزارهای لازم، برنامه های DeFi خود  را بسازند. Uniswap همچنین بودجه‌ای را جهت کمک هزینه به توسعه‌دهندگان برنامه‌ها و ابزارهای پروتکل Uniswap اختصاص داده است.

مالکیت توکن UNI به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهد در مدیریت پروتکل سهیم باشند. این توکن حاکمیتی به دارندگان امکان می‌دهد در مورد پیشنهادهای خارج از زنجیره رای دهند، در  بحث‌های ارتقاء شرکت کنند و در مورد پیشنهادهای حاکمیتی Uniswap رای دهند. اکوسیستم شامل توسعه‌دهندگان، کاربران، طراحان و مربیان است که آینده پلتفرم را تعیین می‌کنند و از طریق فرآیند حاکمیتی زنجیره‌ای، پروتکل را مدیریت می‌کنند. برای اطمینان از اینکه جامعه شبکه را اداره می‌کند، یونی‌سوآپ ۶۰٪از عرضه genesis UNI را به اعضای خود اختصاص داده است. بقیه عرضه به اعضای تیم و کارمندان آینده و همچنین سرمایه‌گذاران با ۴سال تعهد اختصاص داده شده است.

compound

۹. Compound : پروتکل نرخ بهره خودکار با حاکمیت ترکیبی

Compound یکی از بهترین پروژه‌های کریپتو DAO است که یک پروتکل نرخ بهره خودکار و نگهداری ایمن کریپتو را برای معامله و استکینگ ارائه می‌دهد.  این اکوسیستم برای سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند ارزهای رمزنگاری را قرض دهند و وام دهند یا برای کسب درآمد رمزارزهای خود را قفل کنند ایده آل است. مزیت اصلی وام گرفتن کریپتو از Compound این است که این اکوسیستم غیرمتمرکز برای تعیین واجد شرایط بودن نیازی به چک اعتباری ندارد.

COMP یک توکن ERC-20 است که پروتکل Compound را کنترل می‌کند. دارندگان این توکن حق دارند در مورد تغییرات پروتکل بحث، پیشنهاد و رای دهند. Compound ترجیح می‏‎دهد که حاکمیت پروتکل در اختیار کاربران باقی بماند تا یک اکوسیستم بزرگ ایجاد کند و آن‌ا را با توکن‌ها برای اطمینان از توسعه پلتفرم تشویق کند. توزیع روزانه ۱۲۳۴توکن COMP به کاربران پروتکل اختصاص می‌یابد و دارندگان توکن از طریق فرآیند حاکمیتی توزیع را تعیین می‌کنند. برای دریافت خودکار توکن های COMP، سرمایه‌گذاران باید با تامین  یا قرض گرفتن دارایی از این پلتفرم DAO استفاده کنند.

aave

۱۰. Aave: پروژه DAO که عرضه و قرض گرفتن دارایی را ارائه می‌دهد

بسیاری از سرمایه‌گذاران Aave را یک پروژه کریپتو بلندمدت برای سرمایه‌گذاری در نظر می‌گیرند زیرا یک پروتکل نقدینگی منبع باز است که امکان کسب درآمد از دارایی‌های عرضه شده و قرض گرفته شده را فراهم می‌کند. توسعه‌دهندگان می‌توانند از Aave برای ساخت برنامه‌ها استفاده کنند و دارندگان توکن پلتفرم درحاکمیت آن مشارکت می‌کنند و در مورد دارایی‌های جدید، ارتقاء ها و پیشنهادات رای می‌دهند. ارز رمزنگاری DAO در قلب این پروتکل AAVE است.

سرمایه‌گذاران می‌توانند توکن AAVE خود را در پروتکل سپرده‌گذاری کرده و پاداش دریافت کنند. گزینه دیگر این است که تامین‌کننده نقدینگی باشید ورشد دارایی‌ها را کنترل کنید. سرمایه‌گذاران می‌توانند در برابر وثیقه خود در چندین شبکه و دارایی وام بگیرند. استفاده از Aave تنها راهی نیست که سرمایه‌گذاران از آن بهره‌ می‌برند بلکه با خرید  توکن پروتکل در اواخر سال ۲۰۲۰ تا می ۲۰۲۱ بیش از ۲۰۰۰|٪  افزایش قیمت داشت و خریداران از این طریق هم به سود رسیدند.

lido-finance

۱۱. Lido Finance: پلتفرم برتر DAO که امکان عملکرد ترکیبی را فراهم می‌کند

Lido DAO یکی از بهترین رمزارزهای قابل خرید در حال حاضر است، زیرا بازدهی عالی را به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد. سرمایه‌گذارانی که این توکن را در جولای ۲۰۲۲ خریداری کردند، بلافاصله به یک روند صعودی بزرگ وارد شدند و تا ابتدای آگوست بیش از ۳۰۰٪ افزایش قیمت را تجربه کردند. باتوجه به اینکه در بازار نزولی اتفاق افتاد، این افزایش قابل توجه است.

در اختیار داشتن Lido DAO همچنین به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهد تا بخشی از فرآیندی باشند که  بر پروتکل استکینگ نقدینگی Lido حاکم است. Lido Finance به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهد تا دارایی‌های دیجیتال مختلف را برای کسب سود مرکب به اشتراک بگذارند. سرمایه‌گذاران می‌توانند از توکن‌های خود برای وثیقه، وام دادن و ییلدفارمینگ استفاده کنند. جامعه Lido با در اختیار داشتن توکن و رای دادن، خدمات استکینگ نقدی ایجاد می‌کند و مسیر پروتکل‌های استکینگ را هدایت می‌کند. 

این پروتکل یک سازمان کمک‌های مالی اکوسیستم Lido (LEGO) ایجاد کرده است. کمک‌های مالی ارائه شده به مشارکت‌کنندگان، منابع ارزشمندی برای بهبود پروتکل و اکوسیستم استکینگ هستند و رشد پروتکل را تقویت می‌کنند و اطمینان حاصل می‌کنند  که Lido یک پلتفرم استکینگ مفید ارائه می‌دهد. سرمایه‌گذاران می‌توانند از Lido برای استکینگ Ethereum، Solana، Polygon، Polkadot و Kusama استفاده کنند. استکینگ Polygon در این پروتکل بالاترین بازده را ارائه می‌دهد و سرمایه‌گذاران تا ۱۶.۵ ٪ نرخ سود سالانه (APR) کسب می‌کنند. 

 DAO Crypto چیست؟

DAO مخفف سازمان های خودگردان غیرمتمرکز است. سیستم آن به اعضای جامعه امکان می‌دهد تا در مورد تصمیمات خاصی در مورد پروتکل رای دهند و در نتیجه آینده آن را تعیین کنند. از آن‌جایی که هیچ مرجع مرکزی اکوسیستم خاص DAO رمزنگاری را مدیریت نمی‌کند، حاکمیت آن صرفاً با کاربران است. قراردادهای هوشمند برای فعال کردن تمام طرف‌های درگیر در فرآیند تصمیم‌گیری استفاده می‌شود.

قدرت رأی هر ذینفع بر اساس تعداد توکن‌های حاکمیتی که در اختیار دارد تعیین می‌شود. به سرمایه‌گذارانی که سهم زیادی دارند قدرت رأی بیشتری داده می‌شود زیرا به آن‌ها اعتماد می‌شود که به حسن نیت عمل کنند. برخی از مواردی که دارندگان توکن ممکن است در مورد آن رای دهند عبارتند از: نحوه توزیع بودجه خزانه DAO به کاربران پلتفرم یا اینکه کدام دارایی‌ها را خریداری کنند.

 آیا DAO Crypto یک سرمای‌ گذاری ارزشمند است؟

DAOها به طور فزاینده‌ای در فضای کریپتو محبوبیت پیدا کردند و بسیاری از سرمایه‌گذاران معتقدند که آن‌ها آینده امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) هستند. در ادامه به برخی از ویژگی‌های این پروتکل می‌پردازیم.

  • بسیاری از پروژه‌های رمزنگاری DAO هیچ نیازی به شخص ثالث برای انجام برخی معاملات مالی ندارند.هیچ شخص خاصی مالک DAO نیست این ویژگی به کاربران امکان می‌دهد در مورد عملیات و حتی آینده پروتکل نظر خود را اعلام کنند.
  • شفافیت عامل بزرگی است که باعث جذب سرمایه‌گذاران به سمت پروژه‌های DAO می‌شود. آراء در بلاکچین برای عموم در دسترس است و هیچ نهادی نمی‌تواند آراء را دستکاری کند یا بر آن‌ها تأثیر بگذارد.
  • این کاربران هستند که در نهایت تصمیم می‌گیرند که چگونه می‌خواهند پروتکل عمل کند و چه مزایایی باید ارائه دهد. اگرچه DAOها ممکن است مانند یک پناهگاه مالی به نظر برسند، اما آن‌ها نیز پرخطر هستند.
  • عدم وجود یک مرجع مرکزی برای اجرای عملیات به این معنی است که یک مرکز پشتیبانی برای رسیدگی  به سوالات کاربر در دسترس نیست. معکوس کردن یا اصلاح تراکنش ها تقریباً غیرممکن است و اطلاعات مربوط به پروژه معمولاً به وایت پیپر آن محدود می‌شود.

سخن پایانی 

در این مقاله با توجه به ویژگی دائو بهترین پروژه‌ها و دلیل انتخاب هر کدام  بررسی شد اما برای تعیین اینکه آیا DAO یک سرمایه گذاری مناسب است یا خیر، هر سرمایه‌گذار باید تحقیقات لازم را در مورد DAO ها انجام دهد تا ویژگی‌ها و مزایای آن‌ها را بداند. هنگامی که سرمایه‌گذاران مطمئن شدند که این پروتکل‌ها را به طور کامل درک می‌کنند، باید پیشنهادات DAO را با اهداف سرمایه‌گذاری خود مقایسه کنند. اگر این دو با هم همسو باشند احتمالا سرمایه‌گذاری در یک پروژه DAO ارزشمند است. 

سرمایه‌گذاران باید اطمینان حاصل کنند که پروژه قانونی است. معمولاً پروتکل‌هایی که حجم زیادی از تراکنش‌ها را پردازش می‌کنند، حجم بالایی از تراکنش‌ها دارند و جامعه بزرگی دارند، نسبت به پروتکل‌های کوچک کمتر خطرناک هستند.

⚠️هشدار: تحلیل‌های ارائه شده توسط دیفایر پیشنهاد سرمایه گذاری نیست؛ لذا برای انجام خرید و فروش، حتما شخصا بازار را مورد تحلیل قرار دهید چرا که مسئولیت سود یا ضرر خرید و فروش رمزارزها با خود شماست.

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.
پست های مرتبط

آیا هوش مصنوعی می‌تواند شما را به یک تریدر موفق ارز دیجیتال تبدیل کند؟

در دنیای امروز، ارزهای دیجیتال به عنوان یکی از محبوب‌ترین و بحث‌برانگیزترین…

۲۱ تیر ۱۴۰۳

روز «پیتزا بیت‌کوین» و اولین تراکنش واقعی «بیت‌کوین» مبارک

تصور کنید که دو پیتزا به قیمت میلیون‌ها دلار می‌خرید. دیوانه‌وار به…

۲ خرداد ۱۴۰۳

طلا، بورس یا بیت‌کوین؟ بهترین سرمایه‌گذاری برای سال 1403 کدام است؟

از جمله مهمترین مسائلی که برای بسیاری از ما مطرح است، انتخاب…

۹ فروردین ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید