صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : چطور Web3 برای تمام افراد جامعه کاربردی می‌شود؟

چطور Web3 برای تمام افراد جامعه کاربردی می‌شود؟

Web3

مسأله جدی درباره Web3 این است که کاربران به‌راحتی جذب می‌شوند اما فضای آن کمی پیچیده است و گیج می‌شوند، شاید محیط کاربری آن فقط مناسب مهندسین باتجربه در فضای Web3 باشد. از مسائلی که کاربران عمومی با آن درگیر هستند زبان پیچیده آن است. مثلا در نظر بگیرید که دوست  شما در پایان هفته که بانک‌ها تعطیل هستند قرار است پولی را از خارج کشور به حساب شما واریز کند. در حالی که این شخص با فضای Web3 اصلا آشنا نیست.

افراد غیرحرفه‌ای در اولین قدم با کلمات ناآشنایی شبیه، کارمزدتراکنش ، gwei، کلید خصوصی، عبارت seed، کلید عمومی، ERC-20، BEP-20، L1، L2 روبه‌رو خواهند شد و تاوقتی که این مفاهیم را به‌درستی درک نکند احتمالا شما باید منتظر بمانید و هیچ پولی به حسابتان منتقل نخواهد شد. مثل این است که شما دچار حمله قلبی شده‌اید ولی از تشخیص دکتر مطمئن نیستید و قبل از اقدام به عمل قلب از دکترهای متفاوت پیگیری می‌کنید تا مطمئن شوید که کاردرست انجام شود. به نظر می‌رسد Web3 در آستانه یک پیشرفت بزرگ گیر کرده است و چون به‌اندازه کافی برای مصارف روزمره ساده‌سازی نشده است پذیرش انبوه آن مدام به تعویق می‌افتد.

رفع مشکلات مهم Web3 

رقابت در فضای Web3 بسیار زیاد است و باعث شده شرکت‌ها برای اینکه بتوانند در بازار باقی بمانند، تحت فشار باشند تا بتوانند محصولات و خدمات خود را به سرعت عرضه کنند و ممکن است آن‌ها UX (تجربه کاربری) را در اولویت قرار ندهند و فرآیندهای ورود به سیستم را برای راحتی کاربران تازه‌وارد به درستی بررسی نکنند، که در نهایت تجربه کاربری ضعیفی به‌وجود می‌آورد و باعث نرخ بالای ریزش می‌شود. این اتفاق به‌ویژه در بازارهای NFT رخ می‌دهد که کاربران تازه‌وارد در همان ابتدای ورود با فضایی پیچیده و اصطلاحاتی مانند گس ان‌اف‌تی روبه‌رو می‌شوند.

کاربرانی که دانش‌رمزنگاری کمی دارند و قرار است از کیف‌پول‌هایی مانند MetaMask Snaps برای انتقال به کیف پول دیگری مانند Solflare استفاده کنند، از همان ابتدا گیج خواهند شد. فرآیند انتقال دارایی‌های رمزنگاری از یک بلاک‌چین به دیگری بسیار پیچیده است و هزینه کارمزد انجام این تراکنش‌ها مشخص نیست و همچنین تفاوت بین قیمت مورد انتظار یک دارایی و قیمت واقعی آن بسیار زیاد است در حالی که باید این تراکنش‌ها به‌‌آسانی آسانی انتقال پول از Citi به HSBC باشد اما این‌طور نیست.

اخبار مرتبط: سرمایه‌گذاری Mastercard در Web3

کریپتو یک بازار بسیار ناپایدارتر از فضای معمولی فناوری است.  توسعه‌دهندگان باید به جای ایجاد برنامه‌هایی که کاربران عادی را گیج می‌کنند، روی یافتن اعتبار و ساده‌سازی بازار تمرکز کنند. بر اساس یک مطالعه HYPR در سال ۲۰۱۹،  ۷۸٪ از مردم اعتراف کردند که رمز عبور شخصی خود را فراموش کردند و مجبور شدند آن را در ۹۰ روزگذشته بازیابی نمایند. با این حال، جلوگیری ازاشتباهات و رمزهای عبور فراموش شده در Web3 تقریبا غیرممکن است. فراموش کردن کلید خصوصی  یا اینکه اگر این رمزها به‌دست سایر افراد بیفتد باعث می‌شود کل کیف پول شما درخطر باشد.

Web3  بسیار بی‌رحم‌تر از Web2 است. زیرا در Web2 برای جلوگیری از اشتباه کاربران در هنگام انتقال پول از طریق محدودیت‌هایی در تراکنش و بررسی نام‌ها، تمهیداتی اندیشیده شده است. اما در Web3 معکوس کردن یک تراکنش اشتباه یا سوآپ غیرممکن است. در عوض، این به عهده کاربر است که با اصطلاحات سروکار داشته باشد و بررسی کند که آیا کیف پول مقصد TRC20 است یا ERC20. و با یک انتخاب اشتباه در Web3  پول از بین خواهد رفت. 

این فرآیندهای Web3  فعلی برای به حداکثر رساندن امنیت طراحی شده‌اند، زیرا کاربر کنترل کاملی بردارایی‌های خود دارد. کاربران در این حالت مسئول امنیت خود هستند. اما این فرآنید می‌تواند به این معنا باشد که اشتباه هر کس گران تمام می‌شود. فناوری‌هایی مانند کیف‌پو‌ها عمدتاً کاربران Web3 سخت‌گیر را جذب کرده‌اند، زیرا توسعه‌دهندگان در وهله اول روی ویژگی‌های مورد نیاز این کاربران تمرکز کرده‌اند.

به عنوان مثال، آن‌ها به جای توسعه ویژگی‌های شبیه‌سازی تراکنش(مثلا انجام یک تراکنش بدون هیچ دارایی واقعی را پیش‌نماش دهد) بر روی ادغام سایر زنجیره‌ها و گسترش پشتیبانی و رابط کاربری بهتر تمرکز کرده‌اند تا مطمئن شوند که محصول آماده است. اما اکنون با افزایش محبوبیت Web3 و جذب کاربران بیشتر زمان آن است که این موضوع تغییر کند و توسعه‌دهندگان برنامه‌های کیف پول به تدریج تمرکز خود را به سمت توسعه ویژگی‌های مورد نیاز کاربران جدیدتر تغییردهند. مثلا بهتر است ویژگی‌های شبیه‌سازی تراکنش را توسعه دهند  تا به کاربران جدید کمک کنند تا تراکنش‌های خود را قبل از انجام بررسی نمایند.

اخبار مرتبط: آیا رشد بازی‌های بلاک‌چینی در سال ۲۰۲۳ متوقف شدند یا باید منتظر رونق دوباره آن‌ها باشیم؟

Web3 می‌تواند ارزش و راحتی واقعی را برای همه  در توکن‌سازی (بازی، دارایی‌های دنیای واقعی) و DeFi (پرداخت‌ها) ارائه دهد. کاربران می‌توانند به‌جای اینکه از بانک وام بگیرند از اعتبار خانه خود به عنوان وثیقه استفاده نمایند و با استفاده از ارزهای دیجیتال وام بگیرند. اما سرعت کارایی به این بستگی دارد که ما چقدر می‌توانیم آن را برای همه قابل دسترس کنیم. کلمات یکی از راه‌های نسبتاً آسان برای رفع این مشکل است. مردم عادی اگر معنای کلماتی مانند کلید خصوصی، عبارت بازیابی و DApp را متوجه نشوند، به کیف پول‌های Web3 اعتماد نمی‌کنند.

بهتر است کلماتی مانند رمز عبور، نسخه پشتیبان، رمز عبور اصلی و برنامه را به جای آن‌ها استفاده کنیم که کاربران Web2 از قبل با آن‌ها آشنا هستند.یکی دیگر از چالش‌های اصلی پذیرش گسترده Web3، عدم بازگشت تراکنش‌ها است. این بدان معناست که اگر کاربران در هنگام انجام تراکنش اشتباه کنند، هیچ راهی برای بازگرداندن دارایی آن‌ها وجود ندارد. این موضوع می‌تواند برای کاربران جدید و ناآشنا با Web3 بسیار دلهره‌آور باشد.با این حال، راه حل‌هایی مانند انتزاع حساب می‌توانند به حل این مشکل کمک کنند.

انتزاع حساب یک فناوری است که به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به درک پیچیدگی‌های فنی Web3 تراکنش‌ها را انجام دهند. این کار با ایجاد یک لایه انتزاع بین کاربر و بلاک‌چین انجام می‌شود. علاوه بر این، فناوری‌هایی مانند بازیابی اجتماعی و احراز هویت دو عاملی (2FA) می‌توانند به کاربران در مقابله با مسائل امنیتی و احساس امنیت بیشتر هنگام انجام تراکنش‌های Web3 کمک کنند. 

یک راه آسان برای اینکه مردم با این فناوری بهتر ارتباط بگیرند این است که هر عنصر فنی از یک محصول، خواه یک قرارداد هوشمند جدید باشد یا یک تابع حیاتی، باید با دقت طراحی و پیاده سازی شود تا اطمینان حاصل شود که به درستی کار می‌کند و قابل اعتماد است. عدم توجه به دقت و شفافیت می تواند مشکلات دیگر ایجاد کند.

مردم به طور طبیعی از چیزهای ناشناخته می‌ترسند و به آن‌ها اعتماد ندارند.  این امر به ویژه در مورد محصولات و خدماتی صادق است که قرار است از آن‌ها استفاده کنند. اگر مردم نتوانند بفهمند که یک محصول یا خدمت چگونه کار می‌کند یا چرا مفید است، به احتمال زیاد از آن استفاده نمی‌‌کنند. طراحی تجربه کاربری (UX) نیز باید از اولویت بالایی برخوردار باشد چون به نحوه تعامل کاربران با یک محصول یا خدمت منجر می‌شود دارای اهمیت زیادی است. 

در پایان خلاصه‌ای که دیفایر به شما ارائه می‌دهد این است که Web3 می‌تواند ارزش و راحتی دنیای واقعی را برای همه ارائه دهد، اما لازم است برای کاربران عادی هم کاربردی شود، یکی از روش‌ها استفاده از کلمات و اصطلاحات ساده و آشنا است و روش بعدی ایجاد امنیت بیشتر در هنگام انجام تراکنش در فضای Web3 استو بهتر است به موضوع انجام صحیح تراکنش‌ها نیز به‌درستی پرداخته شود.

منبع: blockworks.co

فهیمه قائمی

پست های مرتبط

ده سالگی مونرو: جشن یک دهه تعهد به حریم خصوصی و امنیت

در دنیای پرشتاب و پویای فناوری، ۱۸ آوریل ۲۰۱۴ نقطه عطفی در…

۳۰ فروردین ۱۴۰۳

بیت‌کوین در گرداب نزولی؛ اصلاح موقتی یا آغاز یک روند نزولی؟

بیت‌کوین پس از یک ماه اوج‌گیری، به کانال ۶۰ هزار دلاری سقوط…

۳۰ فروردین ۱۴۰۳

بایننس با پرداخت جریمه 2میلیون دلاری به دنبال بازگشت به هند است

صرافی بایننس، پس از ممنوعیت فعالیت در ژانویه گذشته توسط دولت هند،…

۳۰ فروردین ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید