صفحه اصلی > آموزش و پروژه‌های NFT : هزینه‌های گس ان‌اف‌تی

هزینه‌های گس ان‌اف‌تی

هزینه گس ان‌اف‌تی بسته به عوامل زیادی هر روزه در حال نوسان و تغییر است. پاسخ به سوالات متداول در مورد این هزینه‌ها و نحوه به حداقل رساندن آنها را می‌توانید از طریق این مقاله در دیفایر دنبال کنید.

معاملات ان‌اف‌تی می‌تواند سودآور باشد، اما این به معنای رایگان بودن آن نیست. برای خرید یا فروش این دارایی‌های دیجیتال باید «هزینه گس» را پرداخت کنید. این هزینه‌ها در برخی از بستر‌های بلاک‌چینی بیشتر از سایرین است و در بسیاری از موارد، در طول روز تغییر می‌کنند. در گذشته، زنجیره‌های محبوبی مانند اتریوم هزینه‌های گس داشتند و به‌طور میانگین بیش از ۴۰ دلار در هر تراکنش، هزینه آنها بود. در این مقاله، ما به سوالات‌متداول شما در مورد هزینه‌های گس ان‌اف‌تی می‌پردازیم.

چرا یک ان‌اف‌تی به گس نیاز دارد؟

تراکنش‌های کلی توزیع‌ شده، از جمله تراکنش‌های ان‌اف‌تی، باید قبل از اینکه در بلاک‌چین گنجانده شوند، اعتبارسنجی شوند. هربار که معامله می‌کنید، یک کارمزد تراکنش می‌پردازید. بلاک‌چین‌ها از این هزینه‌ها برای جبران خسارت ماینرها و جبران خسارت به کسانی که توکن‌های خود را به اشتراک گذاشته‌اند، استفاده می‌کنند.

چرا هزینه‌های گس بالاست و هزینه گس ان‌اف‌تی چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت گس و در نتیجه هزینه‌های آن در پاسخ به عرضه و تقاضای کاربران در نوسان است. این کارمزدها معمولاً در زمان اوج تراکنش بالاتر است، زیرا تراکنش‌های بیشتری برای تأیید وجود دارد. محدودیتی برای اعتبارسنجی تعداد تراکنش‌ها در هر ثانیه وجود دارد، صرف نظر از اینکه از کدام سنتر، استفاده می‌کنید. در بسیاری از زنجیره‌ها، اعتبارسنجی‌ها باید اولویت‌بندی کنند که کدام یک ابتدا به بلاک‌چین اضافه شود. در بیشتر موارد، تراکنش‌هایی که بیشترین کارمزد را دارند، قبل از معاملاتی که کارمزد کمتری دارند، اعتبارسنجی می‌شوند.

کیف پول‌هایی مانند متامسک، به شما امکان می‌دهند سرعتی را که می‌خواهید تراکنش با آن انجام شود، انتخاب کنید. اگر روند آهسته اعتبار سنجی برایتان مهم نیست، می‌توانید هزینه کمتری بپردازید، یا اگر می‌خواهید به سرعت تأیید شود، می‌توانید هزینه اولویت‌بندی را پرداخت کنید.

هزینه‌های گس نیز به بلاک‌چینی که استفاده می‌کنید، مربوط می‌شود. بلاک‌چین‌های ویژه کار، معمولاً هزینه‌های گس بیشتری دارند، زیرا ماین‌ کردن، به قدرت محاسباتی و برق بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری نیاز دارد. اغلب، وقتی می‌شنوید که شخصی در مورد هزینه‌های گس صحبت می‌کند، به بلاک‌چین اتریوم اشاره دارد. این به این دلیل است که شبکه اتریوم در گذشته هزینه‌های گس فوق العاده بالایی داشته.

قیمت گس اتریوم به “gwei”، یعنی کوچکترین واحد این ارز دیجیتال است. همچنین، با اضافه‌کردن هزینه‌ پایه و ضرب آن در مقدار گس، محاسبه می‌شود.

محدودیت هزینه گس در چیست؟

محدودیت گس حداکثر مقدار gwei است که شما موافقت می‌کنید برای معامله بپردازید. شما می‌توانید حد مجاز گس خود را به هر‌ مقداری که می‌خواهید تنظیم کنید، اما خطراتی در خصوص، پایین آوردن آن وجود دارد.

در زمان اوج تراکنش، بسیاری از کاربران محدودیت‌های کارمزد گس ان‌اف‌تی خود را در مقیاس بالا تعیین می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که تراکنش‌هایشان معتبر است. کسانی که حد خود را خیلی پایین تعیین می‌کنند، در معرض خطر شکست تراکنش‌ خود قرار می‌گیرند و در این صورت بدون تکمیل تراکنش، gwei مورد استفاده برای کارمزد را از دست می‌دهند. از سوی دیگر، اگر حد مجاز گس شما بیش از حد مورد نیاز باشد، برای gwei اضافی، بازپرداخت دریافت خواهید کرد.

آیا هزینه‌های گس در هر بلاک‌چین متفاوت است؟

هر بلاک‌چین روش مخصوص به خود را برای محاسبه هزینه‌های گس دارد و می‌توان انتظار داشت که در شبکه‌های شلوغ و شبکه‌هایی که از پروتکل اثبات کار استفاده می‌کنند، باید مبلغ بیشتری را پرداخت کرد. به‌عنوان مثال، هزینه گس هدرا با افزودن هزینه اولیه، گس عملیات EVM و گس سرویس هدرا محاسبه می‌شود. این هزینه‌ها قابل پیش‌بینی هستند و با استفاده از ماشین‌حساب هدرا، می‌توان آنها را از قبل محاسبه کرد.

پروتکل‌های اثبات سهام معمولاً منجر به کاهش هزینه‌های گس می‌شوند، اما همیشه اینطور نیست. همانطور که بسیاری از رسانه‌ها گزارش داده‌اند، هزینه‌های گس اتریوم با تغییر شبکه از PoW به PoS کاهش نیافته‌ است. با این حال، سوئیچ پایه‌ای، برای کاهش هزینه‌ها در آینده ایجاد شده‌است. کارمزدهای شبکه اتریوم در‌ حال‌حاضر به طور قابل‌توجهی کمتر از میانگین تاریخی است، اما این به دلیل ازدحام کمتر است.

لیزی‌مینتینگ چیست و چه تاثیری بر هزینه‌های گس دارد؟

لیزی‌منتینگ، هزینه‌های اولیه مربوط به ضرب ان‌اف‌تی را حذف می‌کند. از آنجایی که تا زمانی که اثری به فروش نرسد، هیچ کارمزدی پرداخت نمی‌شود، به هنرمندان ان‌اف‌تی کمک بسیار زیادی می‌کند. بازارهای ان‌اف‌تی از این تکنیک برای ایجاد یک کوپن حاوی شناسه رمز و لینک آدرس و آپلود ان‌اف‌تی استفاده می‌کنند، نه اینکه در زمان ایجاد پروژه، ان‌اف‌تی را در بلاک‌چین بریزند. هنگامی که شخصی ان‌اف‌تی را خریداری می‌کند با یک تماس قراردادی، ان‌اف‌تی را به بلاک‌چین منتقل می‌کند. در واقع هزینه گس در زمان خرید پرداخت می‌شود.

چگونه می‌توان از هزینه‌های بالای گس جلوگیری کرد؟

  • زمانی که ترافیک شبکه کم است، معامله کنید.

قیمت‌ها در پاسخ به تقاضای شبکه در نوسان هستند. به این معنی که وقتی تقاضای شبکه کم است، می‌توان هزینه‌ها را با انجام معاملات کاهش دهید. هزینه‌های گس عموماً در آخر هفته‌ها و زمانی که اکثر مردم در ایالات‌متحده خواب هستند ارزان‌تر است. برعکس، در ساعات کاری و در روزهای کاری هزینه گس بیشتر می‌شود.

شما می‌توانید از ابزار نمودارهای گس اتریوم برای یافتن زمان‌هایی استفاده کنید که میانگین قیمت گس در پایین‌ترین حد خود است.

  • حد گس خود را تعیین کنید

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از هزینه‌های بالای گاز، تعیین حد مجاز گس کمتر، در هنگام معامله است. برای تخمین حد‌ معقول، می‌توان به میانگین قیمت فعلی یا هفتگی آن نگاه کرد. مهم‌است که به یاد داشته‌باشید، اگر حد گس خود را خیلی پایین تنظیم کنید و تراکنش با شکست مواجه شود، ممکن است وجه پرداختی خود را از دست بدهید.

  • اولویت تراکنش‌های خود را ویرایش کنید

اکثر کیف‌پول‌های رمزنگاری‌شده به شما امکان می‌دهند اولویت تراکنش را انتخاب کنید. اولویت تراکنش تعیین می‌کند که چقدر برای ماینرها مطلوب است که آن را در بلوک بعدی قرار دهند. کیف پول‌هایی مانند متامسک یک آپشن تحت عنوان توصیه اولویت دارند. اگر با یک تراکنش کندتر مشکل دارید، می‌توانید با انتخاب دستی کمترین اولویت، در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید.

  • پرداخت هزینه گس هدرا و ان‌اف‌تی

هدرا متعهد به پرداخت هزینه‌های پایین و قابل پیش‌بینی در سراسر کامیونیتی است. هزینه گس ان‌اف‌تی در هدرا به نوع خدمات شبکه مورد‌ استفاده و منابع شبکه مصرف‌شده برای اعتبارسنجی تراکنش بستگی دارد.

کاربران هدرا، تراکنش‌های خود را به یک نُد یا گره ارسال می‌کنند و سپس گره هدرا، تراکنش را به شبکه ارسال می‌کند. نُد هنگام ارسال اطلاعات به شبکه مقدار کمی انرژی مصرف می‌کند. هزینه‌ها برای تشویق این واسطه، برای پشتیبانی از شبکه استفاده می‌شوند.

از آنجایی که اعتبار سنجی تراکنش هدرا به منابع کمتری نسبت به اکثر DLT ها نیاز دارد، کارمزدها نسبتاً پایین هستند. هزینه‌های هدرا به دلار آمریکا تنظیم شده. بنابراین شما هرگز نباید نگران در تبدیل‌هایتان مشکلی داشته‌باشید. علاوه بر این، اگر HBAR بیشتری را در عملیات کارمزد تراکنش از میزان مورد نیاز ارسال کنید، هرگز بیش از حد شارژ نمی‌شوید و وجه اضافی در کیف‌پول شما باقی می‌ماند.

 

عرفان شفیعی

پست های مرتبط

روز «پیتزا بیت‌کوین» و اولین تراکنش واقعی «بیت‌کوین» مبارک

تصور کنید که دو پیتزا به قیمت میلیون‌ها دلار می‌خرید. دیوانه‌وار به…

۲ خرداد ۱۴۰۳

طلا، بورس یا بیت‌کوین؟ بهترین سرمایه‌گذاری برای سال 1403 کدام است؟

از جمله مهمترین مسائلی که برای بسیاری از ما مطرح است، انتخاب…

۹ فروردین ۱۴۰۳

بررسی و معرفی بازی بلاک‌چینی پیکسل

همیشه سوال اصلی اکثر گیمرها، این بوده که آیا می‌توان از طریق…

۲۹ اسفند ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید