صفحه اصلی > آموزش و اموزش دیفای : شبکه مالی غیرمتمرکز دیفای چیست و چگونه کار می‌کند؟

شبکه مالی غیرمتمرکز دیفای چیست و چگونه کار می‌کند؟

امور مالی غیرمتمرکز دیفای یک فناوری مالی نوظهور می‌باشد و در بستر یک سیستم ایمن مشابه آنچه توسط ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود، قرار گرفته‌ است. در ایالات‌متحده و کمیسیون بورس و اوراق‌بهادار، قوانینی برای موسسات‌ مالی متمرکز مانند بانک‌ها و کارگزاری‌ها تعریف شده است تا مصرف‌کنندگان برای دسترسی مستقیم به سرمایه و خدمات مالی به آن‌ها تکیه کنند. این سیستم مالی متمرکز، با توانمندسازی افراد و دادن دسترسی مبادلات دیجیتالی تماما همتا، آن‌ها را به چالش می‌کشد.

دیفای هزینه‌هایی را که بانک‌ها و سایر شرکت‌های مالی برای استفاده از خدمات خود دریافت می‌کنند به‌ کلی حذف می‌کند. در واقع افراد پول را در یک کیف‌پول دیجیتال امن نگهداری می‌کنند و می‌توانند در عرض چند دقیقه پول را انتقال دهند. همچنین هر شخصی که به اینترنت متصل شود می‌تواند از دیفای و خدمات آن استفاده کند.

کلیدی‌ترین جملات راجع به دیفای در این‌ مقاله

 • دیفای از فناوری‌های نوظهور برای حذف اشخاص واسطه یا موسسات متمرکز استفاده می‌کند.
 • استیبل کوین، نرم‌افزار و سخت‌افزاری است که امکان توسعه برنامه ها را در دیفای فراهم می‌کند.
 • زیرساخت‌های دیفای و مقررات آن به طور مداوم در حال تغییر هستند.
 • امور مالی غیرمتمرکز با مؤسسات مالی سنتی و متمرکز یا بانکداری متفاوت است.

تعریف امور‌ مالی‌ متمرکز

در امور مالی متمرکز، پول و سرمایه توسط بانک‌ها و اشخاص ثالث نگهداری می‌شود که جابجایی پول بین طرفین را تسهیل می‌کنند و هر کدام برای استفاده از خدمات آن‌ها کارمزد تعیین شده‌ای دریافت می‌کنند. شارژ کارت‌اعتباری از متقاضی شروع می‌شود و به بانک منتقل می‌شود و مبلغ مورد نظر را به شبکه کارت اعتباری ارسال می کند.

قدم‌ بعدی برای سرمایه‌گذاری با امور‌ مالی‌ متمرکز

شبکه دیفای هزینه شارژ را حذف می‌کند و از بانک درخواست پرداخت وجه می‌کند. هر نهاد در زنجیره برای خدمات خود مبلغی را دریافت می‌کند و عموماً به این دلیل است که بازرگانان باید برای ادامه روند خرید و فروش خود از کارت‌های‌ اعتباری و نقدی استفاده کنند. همه تراکنش‌های مالی در امور‌ مالی متمرکز، از درخواست‌های وام گرفته تا خدمات یک بانک محلی، نظارت می‌شوند. لازم به ذکر است که دو مورد از اهداف دیفای شامل کاهش زمان تراکنش و افزایش دسترسی به خدمات مالی است.

تعریف امور‌ مالی غیر‌متمرکز

امور مالی غیرمتمرکز با اجازه دادن به افراد، بازرگانان و مشاغل برای انجام تراکنش‌های مالی از طریق فناوری نوظهور، واسطه‌ها‌ را حذف می‌کند. از طریق شبکه‌های مالی همتا، دیفای از پروتکل‌های امنیتی، اتصال، نرم‌افزار و امکانات سخت‌افزاری استفاده می‌کند.

در واقع هر‌جا که اتصال اینترنتی وجود داشته باشد، افراد می‌توانند با استفاده از نرم‌افزاری که اقدامات مالی را در پایگاه‌های داده مالی توزیع شده ثبت و تأیید می‌کنند، وام بدهند، تجارت کنند و حتی وام بگیرند. یک پایگاه داده توزیع شده در مکان‌های مختلف قابل دسترسی است زیرا داده‌ها را از همه کاربران جمع‌آوری می‌کند و از مکانیزم اجتماعی برای تأیید آن استفاده می‌کند.

با این شرایط، تامین مالی غیرمتمرکز، نیاز به یک مدل مالی متمرکز را از بین می‌برد و هر کسی را قادر می‌سازد تا از خدمات مالی در هر مکانی بدون توجه به اینکه چه کسی یا کجا باشد، استفاده کند. برنامه‌های دیفای به کاربران از طریق کیف پول‌های شخصی و خدمات تجاری‌ای که به افراد خدمات می‌دهند، کنترل بیشتری بر پول خود می‌دهند.

مهم: امور مالی غیرمتمرکز ناشناس بودن کامل را فراهم نمی‌کند. تراکنش‌ها شامل نام یک فرد نمی‌شود، اما توسط نهادهایی که دسترسی دارند، از جمله دولت‌ها و قانون برای حمایت از منافع مالی یک فرد قابل ردیابی است.

دیفای چگونه کار می‌کند؟

امور مالی غیرمتمرکز از فناوری بلاک‌چین استفاده می‌کنند. دقیقا همان فناوری‌ای که ارزهای دیجیتال از آن استفاده می‌کنند. بلاک‌چین یک پایگاه داده یا دفتر کل توزیع شده و ایمن است. برنامه‌هایی به نام دی-اپس برای مدیریت تراکنش‌ها و اجرای بلاک‌چین استفاده می‌شود.

در بلاک‌چین، تراکنش‌ها در بلوک‌ها ثبت می‌شوند و سپس توسط سایر کاربران تایید می‌شوند. اگر این تأیید کننده‌ها در مورد یک تراکنش به توافق برسند، بلوک بسته و رمزگذاری می‌شود. بلوک دیگری ایجاد می‌شود که اطلاعات مربوط به بلوک قبلی را در خود دارد.

بلوک‌ها از طریق اطلاعات موجود در هر کدام به یکدیگر مانند یک زنجیر متصل می‌شوند و نام بلاک‌چین را به آن می‌دهند. اطلاعات موجود در بلوک‌های قبلی را نمی‌توان بدون تأثیر بر بلوک‌های بعدی تغییر داد، بنابراین هیچ راهی برای تغییر زنجیره بلوک وجود ندارد. این مفهوم همراه با سایر پروتکل‌های امنیتی، ماهیت امن یک بلاک‌چین را ارائه می‌دهد.

کاربرد دیفای در امور مالی

تراکنش‌های مالی همتا به همتا یکی از مقدمات اصلی پشت صحنه شبکه دیفای می‌باشند. تراکنش همتا به همتا دیفای، جایی است که دو طرف توافق می‌کنند که ارزدیجیتال را برای کالاها یا خدمات، بدون دخالت شخص ثالث مبادله کنند.

در دیفای، این‌ نوع تراکنش می‌تواند نیازهای وام یک فرد را برآورده کند و یک الگوریتم با همتایان موافق با شرایط وام‌دهنده مطابقت می‌دهد و وام صادر می‌شود. پرداخت‌های این نوع تراکنش از طریق یک برنامه غیرمتمرکز انجام می‌شود و همان فرآیند را در بلاک‌چین دنبال می‌کند. استفاده از دیفای اجازه می‌دهد تا:

 1. قابلیت دسترسی: هر کسی با اتصال به اینترنت می‌تواند به یک پلتفرم دیفای دسترسی داشته باشد و تراکنش‌ها بدون هیچ گونه محدودیت جغرافیایی انجام می‌شوند.
 2. کارمزد کم و نرخ بهره بالا: شبکه دیفای هر‌ دو طرف را قادر می‌سازد تا مستقیماً در مورد نرخ بهره مذاکره کنند و از طریق شبکه‌های دیفای ارز دیجیتال یا پول قرض دهند.
 3. امنیت و شفافیت: قراردادهای هوشمند منتشرشده بر روی یک بلاک‌چین و سوابق تراکنش‌های تکمیل‌شده برای هرکسی قابل بررسی است اما هویت شما را فاش نمی‌کند. بلاک‌چین‌ها تغییر‌ناپذیر هستند، یعنی نمی‌توان آنها را در مقیاس های بلوکی تغییر داد.
 4. خودمختاری: پلتفرم‌های دیفای به هیچ مؤسسه مالی متمرکزی متکی نیستند و در معرض مشکلات یا ورشکستگی نیستند. ماهیت غیرمتمرکز پروتکل‌های این شبکه ريال بسیاری از خطرهای این‌چنینی را کاهش می‌دهند.

نکته: وام‌دهی همتا به همتا تحت دیفای به این معنی نیست که هیچ سود و کارمزدی وجود نخواهد داشت. با این حال، به این معنی است که شما گزینه‌های بسیار بیشتری خواهید داشت زیرا وام‌دهنده می‌تواند در هر کجای دنیا باشد و به شما وام دهد.

مزایا و معایب دیفای به صورت خلاصه

مزایا:

 • برنامه‌های غیرمتمرکز به افراد اجازه می دهند تا سرمایه خود را به سراسر جهان منتقل کنند.
 • توانایی سرمایه‌گذار برای ایجاد درآمد در این شبکه بسیار بالاست.
 • سطح امنیت بالایی دارد.

معایب:

 • مشارکت در دیفای پیچیده است و به‌راحتی قابل درک نیست.
 • ریسک بالایی به دلیل کلاهبرداری در این شبکه وجود دارد.
 • سطح بالای نوسانات این شبکه یکی از معضلات حال‌ حاضر آن می‌باشد.

آینده دیفای در دنیای سرمایه‌گذاری

امور مالی غیرمتمرکز دائما در حال تحول هستند. گاهی‌اوقات این تغییرات کنترل‌نشده می‌باشند و اکوسیستم آن مملو از حوادث ناگوار زیرساختی، هک و کلاهبرداری است. قوانین کنونی بر اساس ایده صلاحیت‌های‌ مالی‌ مجزا، که هر کدام مجموعه‌ای از قوانین خاص خود را دارند، تدوین شده‌اند. توانایی تراکنش بدون مرز دیفای سوالات اساسی‌ای را برای این نوع مقررات مطرح می‌کند.

+ چه کسی مسئول بررسی یک جرم مالی است که در سراسر مرزها، پروتکل‌ها و برنامه‌های دیفای رخ می‌دهد؟
+ چه کسی مقررات را اجرا می‌کند و چگونه آنها را اجرا می‌کند؟

نگرانی‌های دیگر شامل پایداری سیستم، انرژی مورد نیاز، ردپای کربن، ارتقاء سیستم، تعمیر و نگهداری سیستم و خرابی‌های سخت افزاری است.

امور مالی غیرمتمرکز چه می‌کند؟

هدف دیفای به چالش کشیدن استفاده از موسسات‌ مالی‌ متمرکز و اشخاص ثالثی است که در تمام تراکنش‌های مالی دخیل هستند. حال سوال این است که آیا بیت‌کوین یک تامین مالی غیرمتمرکز است؟

بیت‌کوین یک ارز دیجیتال است. دیفای برای استفاده از ارز دیجیتال در اکوسیستم خود طراحی شده است، بنابراین بیت‌کوین هرچه بخشی از این اکوسیستم باشد، همچنان خود شبکه دیفای نیست.

معنی ارزش کل قفل شده در شبکه دیفای چیست؟

ارزش کل قفل شده مجموع همه ارزهای رمزنگاری شده است، وام داده‌شده، سپرده‌شده در یک خزانه یا استفاده برای سایر اقدامات مالی در تمام گستره‌ شبکه دیفای است. همچنین می‌تواند مجموع ارزهای دیجیتال خاص مورد استفاده برای فعالیت‌های مالی مانند اتریوم یا بیت‌کوین را نشان دهد.

سخن پایانی

تامین مالی غیرمتمرکز یا شبکه دیفای، یک فناوری مالی در حال ظهور است که سیستم بانک‌داری متمرکز فعلی را به چالش می‌کشد. دیفای هزینه‌هایی را که بانک‌ها و سایر شرکت‌های مالی برای استفاده از خدمات خود دریافت می‌کنند حذف می‌کند و استفاده از تراکنش‌های همتا به همتا را ترویج می‌دهد.

سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزپایه و سایر پیشنهادات اولیه کوین‌های‌ دیجیتال، بسیار پرخطر است و این مقاله توصیه ای از طرف مجموعه برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال نیست. از آنجایی که موقعیت هر فردی منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم‌گیری مالی با یک متخصص واجد شرایط مشورت کرد.

عرفان شفیعی

پست های مرتبط

طلا، بورس یا بیت‌کوین؟ بهترین سرمایه‌گذاری برای سال 1403 کدام است؟

از جمله مهمترین مسائلی که برای بسیاری از ما مطرح است، انتخاب…

۹ فروردین ۱۴۰۳

بررسی و معرفی بازی بلاک‌چینی پیکسل

همیشه سوال اصلی اکثر گیمرها، این بوده که آیا می‌توان از طریق…

۲۹ اسفند ۱۴۰۲

معرفی مفهوم گیم فای (GameFi) و نحوه کسب درآمد از طریق بازی

گیم فای (GameFi) یک مفهوم نوظهور در دنیای بلاک‌چین است که با…

۱۹ اسفند ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید