صفحه اصلی > اخبار : با کاهش 80 درصدی ارزش کل دارایی‌های دیفای، آیا احیای آن ممکن است؟

با کاهش 80 درصدی ارزش کل دارایی‌های دیفای، آیا احیای آن ممکن است؟

آینده دیفای

در سال 2021، فضای مالی غیرمتمرکز (DeFi) رشد انفجاری را تجربه کرد که باعث شد ارزش کل دارایی‌های قفل شده (TVL) به شدت افزایش یابد. هرچند  TVL تا سال 2022 به رشد خود ادامه داد و حتی بعد از فروپاشی Terra که بازار به شدت نزولی شد، ثبات خود را حفظ کرد. اما اکنون آن روزهای اوج به پایان رسیده و DeFi TVL دربرابرشکست در حال مقاومت است.

DeFi TVL در یک سال 78٪  کمتر شده است.

ژانویه 2022 یکی از بهترین ماه‌ها برای DeFi TVL بود، زمانی که مقدار آن به بالاترین سطح خود رسید. در آن زمان بیش از 212 میلیارد دلار توکن وجود داشت که در پروتکل‌های مختلف مالی غیر متمرکز قفل شده بودند. اما با سقوط Terra و Celsius و در نهایت FTX اوضاع کاملا متفاوت شد و این سقوط در طول سال 2022 به نزول خود ادامه داد و تشدید شد و پایان دوران طلایی را برای این بخش رقم زد و به این ترتیب کاهش ارزش کل دارایی‌های دیفای تا 31 ژانویه  2023 ادامه پیدا می‌کند و به رقم 159 میلیارد دلار می‌رسد.

فضای دیفای در سال 2023 دوران سختی را پشت سر گذاشته است و ارزش کل دارایی‌های آن در پایین‌ترین سطح یک سال اخیر خود رسیده است. در این روند نزولی ما شاهد هستیم که بالاترین حجم TVL که در سال 2023 ثبت شده رقم 64 میلیارد دلار بوده است.

کاهش کلی قیمت‌ها در بازار به علاوه‌ی قوانینی که در این فضا اعمال شده از عوامل موثر بر ایجاد این روند نزولی به شمار می‌روند. اگر چه قسمت قابل توجهی از میزان ضررها تقریبا جبران شده است اما شرکت‌هایی مانند Multichain حدودا 126 میلیون دلار و Curve بیش از 60 میلیون دلار ضرر کرده‌اند.

آیا دنیای مالی غیرمتمرکز می‌تواند به قدرت برگردد؟

مانند کل صنعت کریپتو بخش مالی غیرمتمرکز از تاثیرات بازار نزولی که در سال 2022 آغاز شده در امان نبوده است، بنابراین کاهش میزان دارایی قفل شده (TVL) اتفاق دور از انتظاری نیست. وقتی ارزش توکن‌های بازار را بررسی می‌کنیم شاهد داستان متفاوتی در این فضا هستیم.  مثلا تعداد کل توکن‌های قفل شده در شبکه‌ی کاردانو از 424 میلیون ADA در می 2022 به 724 میلیون ADA در آگوست 2023 رسیده، یعنی ارزش کل دارایی قفل شده در کاردانو به بالاترین حد خود رسیده است. اما اتفاقی که در سال 2023 برای کاردانی افتاد نسبت به بالاترین قیمتی که برای خود ثبت کرده بیشتر از 91 درصد کاهش قیمت داشته است و TVL آن از می 2022  از نظر ارزش دلاری بیش از 50 درصد کاهش را نشان می دهد .

با توجه به این موضوع می‌توانیم انتظار داشته باشیم در صورتی که شرایط بازار دوباره مطلوب شود فضای DeFi بار دیگر رشد کند. زمانی که قیمت توکن‌ها سقف‌های قیمتی خود را پس بگیرند احتمالاً شاهد بازگشت DeFi TVL به شکوه گذشته خود خواهیم بود.

فهیمه قائمی

پست های مرتبط

سنای آمریکا 1 درصد مالیات بر بیت‌کوین‌های بالای 500 هزار دلار را تصویب کرد

این اقدام، بخشی از تلاش‌های گسترده‌تر برای تنظیم و ادغام ارزهای دیجیتال…

۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

صرافی FTX از حراج توکن‌های سولانا خبر داد

صرافی FTX حدود ۱.۹ میلیارد دلار توکن قفل‌شده سولانا (SOL) را به…

۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

بررسی افزایش 25 درصدی BONK

پس از افت قابل توجه قیمت در اوایل آوریل، BONK، یک میم…

۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید