صفحه اصلی > دیفای و معرفی پروژه‌های دیفای : 8 پروژه‌ برتر دیفای برای سرمایه‌گذاری در سال 2023

8 پروژه‌ برتر دیفای برای سرمایه‌گذاری در سال 2023

فرصت‌های سرمایه‌گذاری در دیفای(دنیای مالی غیرمتمرکز)به سرعت در حال گسترش است و روند تکاملی در این بخش هر روز جذاب تر می‌شود. پروژه‌های DeFi خدماتی مشابه خدمات موسسات مالی سنتی مانند وام و بیمه به افراد ارائه می‌دهند اما با این تفاوت که هرکدام ارتقا یافتند. دیفایر در این مقاله محبوب‌ترین پروژه‌های DeFi که برای سرمایه‌گذاری در سال 2023 مناسب هستند را معرفی نموده و پتانسیل رشد هرکدام را بررسی کرده است پس تا پایان همراه ما باشید.

برای آشنایی بیشتر با دنیای دیفای پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید: دیفای (DeFI) چیست؟

دیفای با Aave در امور وام‌دهی و وام‌گیری انقلاب ایجاد کردآوه Aave

 

 آوه(Aave) از اولین پروژه‌های فضای وام‌دهی دیفای معرفی شده است. یک پروتکل وام‌دهی غیر متمرکز ارائه می‌دهد وکاربران اجازه دارند با استفاده از این پلتفرم بدون واسطه وام بگیرند و وام بدهند. این پلتفرم از یک مکانیسم منحصربه‌فرد استفاده می‌کند که نرخ‌های بهره‌گیری را بر اساس عرضه و تقاضا تنظیم می‌کند و به کاربران نرخ‌های رقابتی ارائه می‌دهد.یک ارز دیجیتال بومی به نام LEND دارد که برای پرداخت هزینه تراکنش‌ها در پلتفرم استفاده می‌شود. همچنین اعضا می‌توانند LEND را به منظور کسب سود در پلتفرم Aave شرط‌بندی کنند. 

دیفای Uniswap را به عنوان نوآوری در صرافی‌های غیر متمرکز معرفی کرد یونی‌سواپ(Uniswap)

 

 یونی‌سواپ(Uniswap) که بر روی بلاکچین اتریوم خلق شده توانسته است خود را به عنوان یکی از معتبرترین صرافی‌های غیر متمرکز معرفی کند. مدل تولید خودکار بازار یونی‌سواپ (AMM) معاملات آنی را فراهم می‌کند و دارندگان نقدینگی می‌توانند از این فضا کسب درآمد داشته باشند. این صرافی به دلیل رابط کاربری کاربر پسند و مکانیزم‌های معامله‌گری کارآمد معروف است و به کاربران اجازه می‌دهد تا به صورت مستقیم با استفاده از کیف‌پول‌های خود رمز ارزها را معامله کنند و همچنان در حال توسعه است. 

Synthetix در دنیای دیفای دارایی‌های مصنوعی را به‌وجودآورد سینتتیکس(Synthetix)

سینتتیکس(Synthetix) یک پروتکل نقدینگی اوراق مشتقه بر روی بلاکچین اتریوم است. سینتتیکس (SNX) کارایی جدیدی را به دنیای دیفای معرفی کرد که صدور و ترید دارایی‌های ترکیبی را امکان‌پذیر می‌کند. یک دارایی ترکیبی می‌تواند متشکل از ارز‌های فیات، ارز‌های دیجیتال، طلا، سهام و غیره باشد. دارندگان توکن SNX برای ایجاد دارایی‌های ترکیبی توکن‌های خود را به عنوان ضمانت قرار می‌دهند و از این راه سود کسب می‌کنند.این پروژه امکان دسترسی به بازارهای سنتی در چارچوب دیفای را به وجود آورده است.علاوه بر این، Synthetix دارای یک ارز دیجیتال بومی به نام SNX است که برای پرداخت هزینه تراکنش در پلتفرم و استخراج دارایی‌های ترکیبی جدید استفاده می‌شود. 

دیفای با Curve Finance مقیاس‌پذیرتر می‌‌‌شودCurve Finance در دیفای

یک صرافی غیرمتمرکز است که به کاربران اجازه می‌دهد بدون نیاز به اعتماد به یک صرافی متمرکز، ارزهای دیجیتال را معامله کنند. Curve Finance بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است و از قراردادهای هوشمند برای تسهیل معاملات استفاده می کند و یک ارز رمزنگاری بومی به نام CRV دارد که علاوه بر پرداخت هزینه تراکنش در پلتفرم، نقدینگی را نیز در اختیار صرافی قرار می‌‎دهد.

یکی از مزیت‌های اصلی Curve نوسان کم و نقدینگی بالا آن است که با استفاده از مکانیزم تامین نقدینگی منحصر به فرد به نام “سازنده بازار محصول ثابت” (CPMM) به دست می‌آید که امکان می‌دهد استیبل کوین‌ها در صورت عدم وجود دفترچه سفارشات به راحتی معامله شوند و با این کار تاثیر قیمت به حداقل رسیده و کارایی افزایش می‌یابد. Curve Finance بازدهی بالایی در استخرهای نقدینگی دارد که آن را به گزینه‌ای جذاب برای معامله‌گران تبدیل کرده است.

Yearn.finance سودآوری را خودکار و بیهنه نموده Yearn.finance در دیفای

 Yearn.finance با بهینه‌سازی استراتژی‌های فارمینگ سودآوری را ساده‌تر می‌کند. این پلتفرم به دنبال بهترین فرصت‌های سودآوری در میان انواع پروتکل‌های دیفای می‌گردد و سوددهی به کاربران را بهینه می‌کند. دارندگان توکن YFI حق انتخاب دارند و می‌توانند تغییرات به پروتکل پیشنهاد کنند و رای دهند تا به تکامل آن کمک کنند.

 Bancor یک شبکه‌ غیرمتمرکز در دیفای است Bancor

بنکور (Bancor) یک پروتکل نقدینگی غیرمتمرکز است که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است . بنکور (Bancor) از قراردادهای هوشمند برای تسهیل معاملات استفاده می کند و به کاربران اجازه می‌دهد بدون نیاز به اعتماد به یک صرافی متمرکز ارزهای دیجیتال را معامله کنند.. علاوه بر این، Bancor دارای یک ارز دیجیتال بومی به نام BNT است که برای پرداخت‌ها استفاده می شود و نقدینگی را در صرافی فراهم می کند.

GMX یک پلتفرم معاملاتی با اهرم ۲۵ برابری    GMX

 

 یک پلتفرم مشتقات چند زنجیره‌ای در زنجیره‌های Avalanche، Arbitrum و BNB است که به کاربران اجازه می‌دهد معاملات آتی، قراردادهای دائمی و اختیارات را با حداکثر اهرم ۲۵ برابری انجام دهند. این پلتفرم دارای بیش از 400 میلیون دلار TVL است و بیش از 20 جفت معاملاتی برای ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین، اتریوم، سولانا، کاسموس (ATOM)، Uniswap، Chainlink (LINK) و موارد دیگر ارائه می دهد.

 MakerDAO استیبل کوین‌ها را ایجاد می‌کند و برآن‌ها نظارت دارد MakerDAO  

یک سازمان مستقل غیر متمرکز است که به دلار متصل است و برای حفظ ارزش دلار آمریکا از طریق قراردادهای هوشمند طراحی شده است.  MakerDAOیکی از محبوب‌ترین پروژه‌های DeFi است که بیش از 5 میلیارد دلار دارایی در قراردادهای هوشمند آن قفل شده است.

 چرا DeFi یک فرصت سرمایه گذاری خوب است؟

تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) به چند دلیل یک فرصت سرمایه گذاری خوب شناخته می‌شود:

  •  دسترس‌پذیری:دیفای به تمام افرادی  که به اینترنت متصل هستند اجازه می‌دهد بدون در نظر گرفتن موقعیت مکانی یا وضعیت مالی شخص به خدمات مالی دسترسی داشته باشند . بستر دیفای یک سیستم مالی فراگیرتر را به وجود آورده است.
  •  امنیت و شفافیت: پلتفرم‌های DeFi بر اساس فناوری بلاک‌چین ساخته شده‌اند که امنیت و شفافیت را افزایش می‌دهد. قراردادهای هوشمند قراردادهای خوداجرا را با توافق نامه‌هایی که به طور مستقیم در کد نوشته شده‌اند اجرامی‌کند. قوانین و مجازات پیرامون یک توافق شفاف هستند.
  •  بازدهی: DeFi به دلیل ماهیت غیرمتمرکز پلتفرم‌ها و توانایی کسب سود دارایی‌ها از طریق پروتکل‌های وام و استقراض، می‌تواند بازدهی بالاتری را در سرمایه‌گذاری ارائه دهد. 
  • نوآوری: DeFi یک فضای نسبتاً جدید و به سرعت در حال توسعه است و پتانسیل ارائه محصولات و خدمات مالی جدید و نوآورانه را دارد که می تواند به فرصت های سرمایه گذاری جدید منجر شود. 
  • قابلیت همکاری: پروتکل‌های DeFi به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قابلیت تعامل داشته باشند، به این معنی که آنها می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند، که منجر به راه‌حل‌های کارآمدتر و مقرون به صرفه‌تر می‌شود.

با این حال، مانند هر سرمایه‌گذاری، مهم است که قبل از سرمایه‌گذاری در DeFi، تحقیق کنید و ریسک‌های موجود را درک کنید. علاوه بر این، اکوسیستم DeFi بسیار پویا و همیشه در حال تکامل است، پروژه‌ها و پروتکل‌های جدید می‌توانند به سرعت محبوبیت پیدا کنند و توجه به بازار و توسعه پروژه مهم است. 

خطرات سرمایه‌گذاری DeFi

 DeFi طرز تفکر ما در مورد سیستم‌های مالی سنتی را تغییر داده است و راه‌حل های نوآورانه‌ای را ارائه می‌دهد که افرادمی‌توانند دارایی‌های خود را کنترل نمایند. در سال گذشته فضای DeFi با رشد بیش از 13 میلیارد دلاری در قراردادهای هوشمند اتریوم افزایش یافته است اما سرمایه‌گذاری در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) مانند هر سرمایه گذاری با مجموعه‌ای از ریسک ها همراه است. 

یکی از مهم‌ترین ریسک‌ها نوسانات زیاد و فقدان مقررات در بازار ارزهای دیجیتال است که می‌تواند تغییرات ناگهانی و قابل توجهی در ارزش پروتکل‌ها و توکن‌های DeFi به‌وجود آورد. علاوه بر این خطر هک و نقض امنیت وجود دارد زیرا بسیاری از پروتکل‌های DeFi بر اساس فناوری قرارداد هوشمند ساخته شده‌اند و در برابر خطاهای کد و حملات مخرب آسیب‌پذیر هستند.

 ریسک دیگر عدم نظارت و حمایت از سرمایه‌گذاران است. از آن جایی که پروتکل‌های DeFi غیرمتمرکز هستند در صورت تقلب یا سوء مدیریت هیچ مرجع مرکزی برای اطمینان از یکپارچگی پلت‌فرم یا محافظت ازسرمایه‌گذاران وجود ندارد. علاوه بر این، برخی از پروتکل‌های DeFi ممکن است به طور کامل ممیزی یا آزمایش نشده باشند که می‌تواند امنیت آن را کاهش دهد. 

سخن پایانی

پروژه‌های دیفای فرصت‌های جذاب و متفاوت سرمایه‌گذاری را برای کاربران حوزه بلاک‌چین و رمز ارزها به وجود آورده است  اما برای  شناسایی آن‌ها باید اهداف پروژه و ریسک‌های احتمالی را بررسی  نمود. پروژه‌هایی که در این مقاله معرفی شدند پتانسیل خوبی برای رشد دارند اما شرایط بازار و توسعه پروژه‌ها ممکن است بر نتایج سرمایه‌گذاری تأثیر بگذارد و در هر مرحله سرمایه‌گذاران باید تحقیقات کاملی انجام دهند. پرتفوی خود را متنوع انتخاب کنند و قبل از ورود سرمایه به پروژه‌های دیفای به نظر کارشناسان مالی توجه کنند.

علی فرهانی

پست های مرتبط

تفاوت سیفای و دیفای – CeFi و DeFi چه تفاوت‌هایی دارند؟

در دنیای پیشرفته امروزی، موضوعات مرتبط با امنیت و حفاظت از اطلاعات،…

همه چیز درباره صندوق‌های قابل معامله ETF بیت‌کوین

در دنیای امروزی، جامعه سرمایه‌گذاری به‌دنبال ابزارهایی است که با کمک آن‌ها…

دیفای چیست و چه تفاوت‌هایی با بانک‌های سنتی دارد؟

در گام اول برای درک تفاوت‌های دنیای مالی غیرمتمرکز با بانک‌های سنتی،…

۹ آبان ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید