صفحه اصلی > آموزش و آموزش بلاکچین و آموزش رمزارز : ترون چیست؟ راهنمای کلی برای آشنایی با شبکه(TRON (TRX

ترون چیست؟ راهنمای کلی برای آشنایی با شبکه(TRON (TRX

TRON

(TRON (TRX یک پروژه بلاکچینی است که در سال ۲۰۱۷ تأسیس شد و برخلاف بسیاری از پروژه‌های دیگر در آن زمان، ترون هیچ نوآوری جدیدی در زمینه رمزنگاری یا طراحی شبکه ارائه نکرد. در عوض بر روی مفاهیم موجود مانند برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps)، قراردادهای هوشمند، توکن‌ها و اجماع اثبات سهام واگذار شده (DPoS) که توسط سایر پروژه‌ها ایجاد شده بودند متمرکز شد. به عقیده برخی منتقدان، این پروژه باید اصالت بیشتری از خود نشان دهد ولی بسیاری از کاربران تصمیم آن‌ها را با ارزش دانستند چون به عقیده آن‌ها Tron به جای تلاش برای اختراع دوباره چرخ، به خوبی از فناوری‌های موجود استفاده کرده است.

در واقع، Tron توانست با استفاده از این رویکرد، به سرعت رشد کند و به یکی از بزرگترین پلتفرم‌های بلاک‌چین در جهان تبدیل شود. یعنی گاهی اوقات، استفاده از فناوری‌های موجود و اثبات شده می‌تواند به موفقیت بیشتر منجر شود. این رویکرد امکان تمرکز بیشتر بر تجربه کاربری و طراحی بهتر را فراهم کرد. در سال ۲۰۱۸ زمانی که بنیاد TRON پلتفرم اشتراک‌گذاری محتوای همتا به همتا BitTorrent را خریداری کرد توانست توجه سرمایه‌گذارن بیشتری را به خود جلب کند. دیفایر  در این مقاله به بررسی مفاهیم و ویژگی‌های منحصر به‌فرد TRON می‌پردازد و از پتانسیل این پروژه برای تغییر شکل Web 3.0 پرده برمی‌دارد پس تا پایان همراه ما باشید.

justin

چه کسی TRON را تأسیس کرد؟

TRON توسط کارآفرین Sun Yuchen که بیشتر با نام Justin Sun شناخته می‌شود، تأسیس شد. پیش از ترون، Sun اپلیکیشن محتوای صوتی Peiwo را راه‌اندازی کرد. علاوه بر این، وی در سال ۲۰۱۵ به عنوان نماینده Ripple فعالیت می‌کرد.سابقه کارآفرینی Sun باعث جلب توجه سرمایه‌گذارانی مانند ، بنیانگذار Clash of Kings و Dai Wei، مدیرعامل OFO، استارت‌آپ اشتراک دوچرخه شد.

نحوه کار شبکه(TRON (TRX چیست؟

TRON یک ماشین مجازی فشرده و کاملاً کاربردی را در اکوسیستم خود ایجاد کرد که به عنوان ماشین مجازی(TRON (TVM شناخته می‌شود. هدف آن ارائه یک سیستم بلاک‌چین تخصصی است که کارآمد، ایمن، قابل اعتماد، عملی و مقیاس‌پذیر باشد. توکن‌های سازگار با TVM  برمبنای استاندارد فنی TRC-20 از طریق قراردادهای هوشمند تولید می‌شوند و کاملاً با ERC-20 سازگار هستند. علاوه براین معماری TRON از سه لایه ذخیره‌سازی، لایه اصلی و لایه برنامه‌ها تشکیل شده است.

لایه ذخیره‌سازی TRON: مسئول نگهداری داده‌های شبکه مانند تراکنش‌ها، قراردادهای هوشمند و اطلاعات حساب است. این لایه از یک سیستم مبتنی بر دفتر کل توزیع شده (DLT) استفاده کرده و داده‌ها را در چندین نود توزیع می‌کند تا امنیت و مقاومت در برابر سانسور را بهبود دهد.

لایه هسته TRON: مسئول اجرای منطق اصلی شبکه است. این لایه شامل ماژول‌هایی برای اجماع، مدیریت حساب، قراردادهای هوشمند و امنیت است.

لایه برنامه TRON: مسئول اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) است. این لایه از API‌ها و ابزارهای مختلفی برای توسعه و اجرای dApps پشتیبانی می‌کند.

TRON برای توافق بین اعضا از مکانیزم اجماع اثبات سهام واگذار شده  (DPoS) استفاده می‌کند. با استفاده از این مکانیزم  TRON به کاربران اجازه می‌دهد تا از دارایی‌های رمزنگاری خود برای رای دادن به نمایندگان مختلف استفاده کنند. پس از انتخاب، نمایندگان اختیار دارند تا بر امور مهمی که بر کل شبکه تأثیر می‌گذارد به عنوان نماینده کاربران تصمیم‌گیری کنند.

TRON از فناوری‌های پیشرفته برای بهبود سرعت، کارایی و مقیاس‌پذیری خود استفاده می‌کند. قراردادهای هوشمند در TRON به زبان Solidity و سایر زبان‌های پیشرفته کدگذاری شده‌اند. علاوه بر این، TRON از یک پروتکل ذخیره‌سازی توزیع‌شده متمایز تشکیل شده از Block Storage و State Storage استفاده می‌کند. ایده پایگاه داده‌های گرافیکی در لایه ذخیره‌سازی ادغام شد تا نیازهای متنوع ذخیره‌سازی داده‌های دنیای واقعی را برآورده کند.

توسعه‌دهندگان در TRON می‌توانند انواع مختلفی از برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) و کیف پول‌های منحصربه‌فرد ایجاد کنند. علاوه بر این، TRON قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند را نیز فراهم کرده است. تصمیم‌گیری در ترون مشابه یک سیستم حاکمیت درون زنجیره‌ای عمل می‌کند که برای تنظیم پارامترهایی مانند پاداش برای تولید بلاک‌ها و هزینه‌ تراکنش‌ها اجرا می‌شود. کمیته تصمیم‌گیری شامل ۲۷ نماینده عالی (SR) است که هر SR می‌تواند پیشنهاداتی را ارائه دهد. پیشنهادات معتبر تایید می‌شوند و اگر بیش از ۱۸ رای مثبت را از سایر نمایندگان عالی رتبه به‌دست آورد در دوره بعدی اجرا می‌شود.

نمایندگان برتر

۲۷نماینده عالی (SR) وظیفه نگهداری دفتر کل تراکنش‌ها در اکوسیستم TRON و تأیید تراکنش‌ها را بر عهده دارند. هر شش ساعت، یک نماینده برترانتخاب می‌شود و به عنوان پاداش خدمات خود یک توکن TRX دریافت می‌کند. هر سه ثانیه یک بلاک جدید به بلاک‌چین TRON اضافه می‌شود و کسانی که مسئول اضافه کردن بلاک‌ها هستند، ۳۲توکن TRX دریافت می‌کنند.

آشنایی با شبکه ترون وگره‌های مختلف آن 

شبکه TRON بر سه نوع گره متمایز تکیه دارد: گره برتر(SR)، گره کامل (Full Node) و گره Solidity.

  • گره برتر(Super Representatives):  پیشنهادات جدیدی را ارائه می‌دهد و تراکنش‌ها را تأیید و در این بلاک‌ها ثبت می‌کند.  اطلاعات آن‌ها از طریق ابزارهایی مانند Tron Scan مشاهده می‌شود. Tronscan شبیه Etherscan عمل می‌کند و به طور عمومی برای همه کاربران بلاک‌چین TRON قابل دسترسی است.
  • گره کامل(Full node): گره‌های کامل بر داده‌های روی زنجیره کاملا کنترل دارند، یعنی آن‌ها قادر به به‌روزرسانی داده‌ها در زمان واقعی، پخش تراکنش‌ها و ارائه خدمات API (رابط برنامه‌نویسی کاربردی) هستند.
  • گره‌های سالیدیتی(Solidity nodes): نقش مهمی در اجرای قراردادهای هوشمند در شبکه بلاک‌چین ایفا می‌کنند. آن‌ها همچنین امکان دسترسی به داده‌های قراردادهای هوشمند و استفاده از آن را برای برنامه‌نویسان فراهم می‌کنند.

انواع حساب در شبکه ترون 

شبکه TRON شامل سه نوع حساب است: معمولی، توکن و قرارداد. این حساب‌ها عملکردهای خاصی را در شبکه TRON ایفا می‌کنند که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا خواهید شد.

  • حساب معمولی: حساب معمولی یک حساب استاندارد است که برای ذخیره و انتقال ارز دیجیتال استفاده می‌شود.
  •     حساب توکن: حساب توکن یک حساب خاص است که برای ذخیره توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) استفاده می‌شود.
  •     حساب قرارداد: حساب قرارداد یک حساب خاص است که برای اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود.

TRON DAO چیست؟

TRON DAO یک سازمان غیر متمرکز خودمختار (DAO) با مدیریت جمعی است که به اکوسیستم بلاک‌چین‌های مختلف و در حال رشد متصل است. این سازمان قبلاً به عنوان TRON Foundation شناخته می‌شد اما در دسامبر۲۰۲۱  با هدف منعکس کردن تمرکز جدید خود بر غیر متمرکزسازی و مدیریت جامعه با نام تجاری جدید TRON DAO تغییر نام داد. DAO بر توسعه و مدیریت بلاک‌چین TRON و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) و پروژه‌های مرتبط آن نظارت دارد. DAO توسط اعضای آن که دارندگان ارز رمزنگاری شده(TRON (TRX هستند، اداره می‌شود. 

اعضای DAO می‌توانند در مورد پیشنهادات تغییر پروتکل TRON، تخصیص منابع به پروژه‌های جدید و انتخاب نمایندگان برای شورای TRON، بدنه اجرایی DAO، رأی دهند. هدف TRON DAO این است که TRON را به پیشروترین بلاک‌چین برای برنامه‌های غیرمتمرکز در جهان تبدیل کند و به توسعه‌دهندگان و کاربران اجازه دهد تا مالکیت و حاکمیت اکوسیستم را داشته باشند.

چه چیزی TRON را متمایز می‌کند؟

(TRON (TRX به دلیل دیدگاه و اهداف منحصربه‌فرد خود در بازار به عنوان یک ارز رمزنگاری شده منحصربه‌فرد شناخته می‌شود. کارمزد تراکنش‌های  پلتفرم غیرمتمرکز TRON بسیار پایین است ( حدود ۰/۰۰۰۰۰۵ دلار) در حالی که بیت‌کوین (BTC) فقط اجازه ۲۵ تراکنش را می‌دهد.

نگهداری و استیک کردن TRX به کاربران امکان مشارکت در فرآیند انتخاب نمایندگان برتر را می‌دهد. علاوه براین  TRON به سازندگان محتوا اجازه می‌دهد که محتوای خود را به اشتراک بگذارند و برای مشارکت خود پاداش دریافت کنند. این پلتفرم همچنین به سازندگان محتوا امکان مالکیت کامل پروژه‌های خود را می‌دهد.  نگهداشتن و استیکینگ TRX به کاربران اجازه می‌دهد  تا در اداره شبکه TRON شرکت کرده و از سازندگان محتوا حمایت کنند. این امر TRON را به پلتفرمی منحصر به فرد برای توزیع عادلانه ارزش تبدیل می‌کند.

رقبای TRON DAO

TRON در حال حاضر با برخی از پروژه‌های برجسته در بخش DeFi رقابت می‌کند، همه در تلاش هستند تا بهترین راه‌حل برای توسعه‌دهندگانی باشند که به دنبال یک بلاک‌چین مقرون به صرفه و مقیاس‌پذیر هستند.

اتریوم: یک بلا‌ک‌چین اثبات سهام است که به برنامه‌نویسان اجازه می‌دهد تا قراردادهای هوشمند، برنامه‌های غیرمتمرکز(dApps) و برنامه‌های دیگر را با استفاده از زبانی که توسط اتریوم پشتیبانی می‌شود (Solidity) اجرا کنند.

کاردانو: یک بلاک‌چین اثبات سهام است که توسط  شرکت IOHK تاسیس شد. مدیریت کاردانو با  Charles Hoskinson است که یکی از بنیان‌گذاران اتریوم در ابتدای فعالیت پروژه بود.

VeChain: یک پلتفرم مدیریت زنجیره تأمین است که برای بهبود جریان اطلاعات برای زنجیره‌های تأمین پیچیده از طریق فناوری بلاک‌چین طراحی شده است.

TRON DAO دارای ارز دیجیتال بومی خود، TRX یا Tronix است که به عنوان واحد اساسی در شبکه TRON عمل می‌کند. . تراکنش‌های با TRX بدون کارمزد هستند، کاربران می‌توانند  برای دسترسی به برنامه‌های خود به سازندگان محتوا به طور مستقیم با TRX پرداخت کنند. TRX در درجه اول برای پاداش دادن به سازندگان محتوا توسعه یافته است، که نیاز به پرداخت هزینه‌های شبکه را از بین می‌برد. سازندگان محتوا می‌توانند رسانه‌های خود را بدون نیاز به اشخاص ثالث تأسیس و اداره کنند و بینندگان قادرند به طور مستقیم برای محتوا، به آن‌ها پاداش دهند.

مسیر تکاملی (TRON (TRX از ابتدا تا امروز

ارز دیجیتال بومی TRON، TRX، در ابتدا از طریق ICO وارد بازار شد و توانست حدود ۶۰ میلیون دلار سرمایه‌ جمع‌آوری کند.  TRX با  حداکثر ۱۰۰/۸۵۰/۷۴۳/۸۱۲ توکن عرضه شد و در حال حاضر ۸۸/۸۱۳/۳۷۳/۳۴۴  توکن TRX در گردش است. در زمان نگارش این مقاله (TRON (TRXدر رتبه پنجم بازار ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار قرار دارد . در ژانویه ۲۰۱۸  TRON به بالاترین ارزش خود، یعنی ۰.۱۳۱ دلار رسید و با توجه به روند بازار در تلاش است هر روز برنامه‌های خود را توسعه دهد.

tron-staking

استکینگ TRX

مانند اکثر شبکه‌های اثبات سها، TRON نیز امکان استیکینگ TRX را برای کاربران فراهم کرده و به آن‌ها حق رأی وTRX  پاداش می‌دهد. کاربران می‌توانند TRX خود را در کیف پول‌ها استیک کرده یا دارایی خود را قفل کنند و در ازای آن قدرت بیشتری در این شبکه داشته باشند.

چطور می‌توان TRX خرید

می‌توانید TRX را در صرافی‌های ارزهای دیجیتال مانند Coinbase، OKEX، Binance یا Huobi خریداری کنید. روش دیگر برای به دست آوردن TRX این است که دارایی خود را قفل کرده و به عنوان یک استیک‌کننده TRX را به عنوان پاداش دریافت کنید.

اقدامات امنیتی در شبکه TRON

ویژگی اصلی امنیتی TRON مکانیسم اجماع اثبات سهام نمایندگی (DPoS) آن است. این سیستم هر شش ساعت اعتباردهنده‌های شبکه را تغییر می‌دهد و توسط رأی‌دهندگان (کاربرانی که TRX خود را استیک کرده‌اند) انتخاب می‌شوند. TRON در یک رویکرد ابتکاری برای مقابله با مشکلات مرتبط با توسعه نرم‌افزار، فرصتی را برای جامعه TRON فراهم کرده تا به توسعه اکوسیستم کمک کند و از طریق برنامه جایزه باگ (Bug Bounty Program) کسب درآمد داشته باشند. این ابتکار عمل پاداش‌های TRX قابل توجهی را برای شناسایی و گزارش هرگونه اشکال یا آسیب‌پذیری ارائه می‌دهد.

نحوه استفاده از شبکه TRON

در حال حاضر، شبکه TRON می‌تواند طیف وسیعی از برنامه‌ها و بازی‌ها را پشتیبانی کند. علاوه بر عملکرد اصلی آن به عنوان یک پلتفرم برای توسعه‌دهندگان،  TRON به‌طور مکرر برای تراکنش‌ها استفاده می‌شود، زیرا تراکنش‌های TRX هزینه بسیار کمی دارند. بسیاری از شرکت‌ها، از جمله Travala، SpendCard، Bitnovo و غیره، TRON را به عنوان روش پرداخت پذیرفته‌اند.  علاوه بر این، Tether نیز USDT، را به شبکه TRON منتقل کرده است.

انتخاب کیف پول TRON

از آنجایی که TRON یک ارز دیجیتال معتبر است با انواع کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاریسازگاری دارد. کاربران با توجه به نیازشان کیف‌پول مناسب خود را انتخاب می‌کنند. کیف پول Tangem یک راه‌حل ذخیره‌سازی امن را ارائه می‌دهدکه می‌‍توانید TRX خود را به راحتی ذخیره و مدیریت کنید.  کیف پول سرد خودگردان Tangem کاربرپسند بوده و برای ذخیره TRX امنیت بالایی دارد.

افراد می‌توانند به راحتی TRX را در کیف‌پول Tron-branded Tangem خرید و و فروش کنند  یا با سایر ارزهای رمزنگاری شده مبادله نمایند. ترون تمرکز قابل توجهی بر بازی‌ها و شرط‌‌بندی و برنامه‌های کاربردی پخش فیلم (dApp) دارد. با این حال، TRON به طور پیوسته کاربران خود را گسترش می‌دهد زیرا توسعه‌دهندگان و کاربران ارزهای رمزنگاری شده بیشتری به دنبال بلاک‌چین‌های جایگزین با هزینه‌های پایین‌تر و سرعت تراکنش سریع‌تر از اتریوم هستند. افزودن پشتیبانی USDCoin منجر به گردش بیش از ۱۰۸  میلیون دلار در شبکه TRON در عرض یک ماه شد، که نشان‌دهنده علاقه روزافزون به پروتکل های جایگزین است.

سخن پایانی:

TRON به عنوان یک پروژه ارز دیجیتال متمایز توانسته فناوری‌های مختلفی که توسط پروژه‌های دیگر پیشگام شده‌اند را در یک سیستم منسجم ادغام کند. شبکه TRON راه‌حلی برای سازندگان محتوایی است که با مشکلات سانسور یا پلتفرم‌های محتوای متمرکز مواجه هستند. علاوه بر این، سیستم تراکنش بدون هزینه آن را برای شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان در پرداخت‌های کریپتو جذاب است. نظر شما درباره استراتژی ترون چیست؟ 

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.
پست های مرتبط

طلا، بورس یا بیت‌کوین؟ بهترین سرمایه‌گذاری برای سال 1403 کدام است؟

از جمله مهمترین مسائلی که برای بسیاری از ما مطرح است، انتخاب…

۹ فروردین ۱۴۰۳

بررسی و معرفی بازی بلاک‌چینی پیکسل

همیشه سوال اصلی اکثر گیمرها، این بوده که آیا می‌توان از طریق…

۲۹ اسفند ۱۴۰۲

معرفی مفهوم گیم فای (GameFi) و نحوه کسب درآمد از طریق بازی

گیم فای (GameFi) یک مفهوم نوظهور در دنیای بلاک‌چین است که با…

۱۹ اسفند ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید