صفحه اصلی > آموزش و آموزش NFT : سندباکس چیست؟ بازی‌های متاورسی بر بستر ان‌اف‌تی

سندباکس چیست؟ بازی‌های متاورسی بر بستر ان‌اف‌تی

بازی‌های متاورسی و ان‌اف‌تی را تجربه کنید و امتیازات خود را به اشتراک بگذارید. با اسنوپ‌داگ و اسمورف‌ها، متاورس را تجربه کنید.

سندباکس یک بازی متاورسی مبتنی بر اتریوم است که به کاربران امکان می‌دهد زمین مجازی بخرند و آن را با بازی‌ها و تجربیات قابل بازی دیگری سفارشی کنند. شاید جالب باشد اما سلبریتی‌ها و برندهای متفاوتی از جمله اسنوپ‌داگ، آدیداس، پاریس‌هیلتون، واکینگ‌دد، گوچی و غیره به این فضا روی آورده‌اند.

متاورس و ان‌اف‌تی

متاورس در راه پیشرفت است! از زمانی که فیسبوک به نام متا تغییر نام داد و چشم‌انداز خود را برای عموم پرده‌برداری کرد، هیجان و حدس و گمان در مورد فضای اینترنت آینده به شدت افزایش یافته است. با این حال سازندگان رمزارزهای مختلف، سال‌ها وقت دارند تا به سمت متاورس حمله‌ور شوند.

یکی از مهمترین پروژه‌ها در فضای متاورسی حال‌حاضر، پروژه سندباکس است. سندباکس، یک بازی ویدیویی مبتنی بر اتریوم می‌باشد که به کاربران اجازه می‌دهد تکه‌ای از جهان را به شکل یک توکن غیرقابل تعویض یا ان‌اف‌تی داشته باشند و می‌توانند از بسته‌های زمینی ارائه شده، برای توسعه فضای بازی خود استفاده کنند. این یعنی انجام بازی‌ها و خرید مکان‌های سفارشی و حتی کسب درآمد از آنها. سندباکس شبیه به دیسنترالند است، البته با ظاهر و احساسی بیشتر شبیه به بازی ویدیویی.

پس از چندین سال توسعه، سرانجام سندباکس به انتشار خود نزدیک شده و افراد مشهور را همراه خود کرده‌ است. در این مقاله به نحوه عملکرد سندباکس، نحوه مشارکت شما و چهره‌های معروفی که ممکن است در دنیای متاورس آینده داشته باشید، پرداخته خواهد شد.

سندباکس چیست؟

سندباکس، یک بازی ویدئویی جهان‌باز در رایانه‌ شخصی، مک و دستگاه‌های تلفن‌همراه است که به بازیکنان اجازه می‌دهد آزادانه نقشه‌ای متشکل از هزاران تجربه منحصر‌ به‌فرد را کشف کنند. به نظر می‌رسد که این بازی شبیه به یکی از بازی های موفق و بزرگ مایکروسافت، یعنی ماینکرفت است که دارای شخصیت‌های بلوکی و جهان‌هایی است که شبیه پیکسل‌های بازی و به صورت سه بعدی است. بازی سندباکس یک بازی آنلاین پایدار و مشارکتی خواهد بود.

نکته قابل توجه این است که توسعه‌دهندگان اصلی بازی مکان‌ها و ماموریت‌ها را روی نقشه ایجاد نکرده‌اند. هر بسته با نام “لند یا زمین” در بازی یک ان‌اف‌تی است که می‌توان آن‌را خریداری کرد و برای ایجاد تجربیات سفارشی استفاده کرد. برخی از آن‌ها توسط برندها یا جوامع اداره می‌شوند، درحالی که برخی دیگر ممکن است از سازندگان فردی باشند که می‌خواهند فضای شخصی خود‌ را در این دنیای ماورایی ایجاد کنند.

هنگام ورود‌ به این بازی، شاهد رویدادهای مجازی بسیاری خواهید بود. از جمله موارد تایید شده که به عنوان رویداد مجازی در بازی حضور خواهند داشت عبارت است از: اجرای چندین قطعه هیپ‌هاپ توسط اسنوپ‌داگ و اجرای موسیقی توسط گروه موسیقی وارنر. همچنین مهمانی‌های راه‌اندازی ان‌اف‌تی‌ از جمله مواردی هستند که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشند. این می‌تواند به یک مرکز همه‌جانبه برای جامعه گسترده‌تر نسل وب۳ تبدیل شود.

متاورس چیست؟

متاورس به نسخه آینده و همه‌جانبه‌تر اینترنت اشاره دارد که پیش‌بینی می‌شود از طریق آواتارها در فضاهای سه‌بعدی مشترک تجربه شود. طرفداران این دنیای آنلاین بر این باورند که ما در محیط‌های متاورس اجتماعی قادر به خرید، بازی و حتی کار خواهیم کرد.

با این حال، اصطلاح “متاورس” و نحوه شکل‌گیری آن در حال‌حاضر کمی مبهم است. برای سازندگان‌ کریپتو، متاورس متضمن یک سری دنیاهای مبتنی بر فناوری بلاک‌چین است که از فناوری باز و قابل‌ تعامل استفاده می‌کنند. در این نوع محیط‌ها، دارایی‌های ان‌اف‌تی مانند آواتارها، لباس‌های مجازی و موارد دیگر می‌توانند به طور بالقوه در سراسر جهان بازی مورد استفاده قرار گیرند.

کاربرد ان‌اف‌تی در سندباکس

یک ان‌اف‌تی مانند سند مالکیت یک کالا، از جمله کالاهای دیجیتالی مانند آثار‌هنری، فیلم‌ها، تصویر نمایه و آیتم‌های بازی ویدیویی عمل می‌کند. این بازی نقش بسیار‌ مهمی در بازار گسترده ان‌اف‌تی دارد. همچنین بازی‌های دیگری مانند(Axie Infinity) و(Zed Run) از ان‌اف‌تی برای دارایی‌های درون بازی استفاده می‌کنند.

در حالی که حامیان نسل وب۳ اپلیکیشنز بر پتانسیل متاورس ساخته‌شده بر بستر فناوری بلاک‌چین تاکید می‌کنند اما مشخص نیست که آیا غول‌های فناوری که وارد این فضا می‌شوند، مانند متا، در این جاه‌طلبی‌ها سهیم هستند یا خیر. اگرچه این شرکت در ارائه بازی‌های خود، خود ان‌اف‌تی‌ها را برجسته می‌کنند. متا و سایر بازیکنان متمرکز بزرگ می‌توانند به جای آن بر تجربیات فراگیر مجازی و واقعیت افزوده با قابلیت همکاری محدود تمرکز کنند.

لندها یا باکس‌های ان‌اف‌تی بازی چگونه کار ‌می‌کنند؟

لند همان چیزی است که سندباکس آن را بسته‌های زمین مجازی می‌نامند و نقشه آن بسیار بزرگ است: ۱۶۶۴۶۴ قطعه جداگانه در جهان وجود دارد. هر یک توسط یک ان‌اف‌تی اتریوم نشان داده می‌شود و می‌توان آنها را آزادانه در بازارها (مانند اوپن‌سی) خرید و فروش کرد. اندازه‌های مختلفی از زمین‌ها، مانند (Estates)، وجود دارند که می‌توانند مکان‌ها و تجربیات بسیار بزرگ‌تری را در اختیار کاربران قرار دهند.

اگر صاحب یک قطعه زمین هستید، می‌توانید هر آنچه را که دوست دارید روی آن بسازید: بازی‌های تعاملی، فضاهای ملاقات‌مجازی و موارد دیگر. سندباکس، ابزارهای ساختمانی را راه‌اندازی کرده‌ است تا به سازندگان اجازه دهد زمین را طراحی کنند و مکانیک‌های بازی را بسازند و حتی بتوانند از تجربیاتی که ایجاد می‌شود، درآمد کسب کنند. همچنین می‌توان یک دسته زمین خریداری کرد و در‌‌صورت تمایل آن‌را به سایر سازندگان اجاره داد.

آیا می دانستید؟ سندباکس، اولین بار به عنوان یک بازی موبایل جهان باز در سال ۲۰۱۲ شروع به کار کرد، البته بدون هیچ‌گونه عنصر بلاک‌چین یا ان‌اف‌تی. آخرین نسخه این بازی، یک اثر کاملا جدید است.

چه چیز خاصی در مورد این بازی وجود دارد؟

هنوز تجربه کاملی از این بازی ارائه نشده‌ است، اما بخشی از چیزی که برخی از افراد را در مورد آن هیجان زده می‌کند، توانایی داشتن یک فضای شخصی در دنیای بازی مشترک است. شما می‌توانید در اطراف قدم بزنید و از دیگر فضاهای ساخته‌شده توسط کاربران بازدید کنید، بنشینید و معاشرت کنید. به علاوه جنبه مربوط به کاربران، به این معنی است که دنیای بازی دائماً می‌تواند تغییر‌پذیر باشد.

برای سازندگان، این فرصتی برای ساخت بازی‌ها و اشتراک‌گذاری آن‌ها با مخاطبان دیگر است. برای صاحبان‌زمین، این فرصتی بالقوه برای کسب درآمد است و برای طرفداران ان‌اف‌تی و جامعه وب۳، فضایی مشترک برای غوطه‌ور شدن در فرهنگ و تعامل با دیگران که به فضاهای متاورسی علاقه دارند، فراهم می‌کند.

چه کسانی در سندباکس حضور دارند؟

سندباکس در دو سال‌ گذشته به تدریج فهرستی از شرکای رو‌به‌رشد را جمع‌آوری کرده‌است و یک فضای فوق‌العاده جهت حضور افراد مشهور را ایجاد کرده‌ است. قبلاً به اسنوپ‌داگ، آدیداس و ناشر بازی‌های یوبیسافت اشاره کردیم. در اینجا تعداد انگشت شماری از شرکای دیگری وجود دارد که در حال ساخت‌و‌ساز در این فضا هستند: اسمورف‌ها، آتاری، پاریس هیلتون، جهان زنان، گوچی، بازی ساز شرکت اسکوئر انیکس، گروه متال سون فولد. این یک ترکیب عجیب است. وسعت جهان متاورسی سندباکس و جنبه تولید‌ شده توسط کاربران به‌ این معناست که قطعاً تنوع زیادی در جهان وجود دارد. 

نحوه خرید ان‌اف‌تی در سندباکس

در حالی که خود بازی هنوز راه اندازی نشده است، سندباکس چند سالی است که ان‌اف‌تی‌ها‌ را قبل از عرضه نهایی می‌فروشد. این مورد، بخشی از پروژه میزبان فروش زمین است که به بازیکنان و سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد در بازار اولیه خرید کنند، یا بتوانند برای خرید زمین و سایر دارایی‌ها به بازارهای ثانویه مراجعه کنند.

برای مثال، بازار ان‌اف‌تی اوپن‌سی بیش از ۱۰۰۰۰۰ قطعه زمین‌ را تا زمان نگارش این مقاله فهرست کرده است. علاوه بر این، می‌توان سایر دارایی‌های ان‌اف‌تی مانند آواتارها و آیتم‌ها را برای استفاده در بازی خریداری کرد. به عنوان مثال، اسنوپ‌داگ مجموعه‌ای از آواتارهای سه بعدی ان‌اف‌تی‌ را بر اساس شباهت خود فروخته است که در حال حاضر از طریق اوپن‌سی و سایر‌ بازارها در دسترس هستند.

آیا می دانستید؟ سندباکس در حال خرید ان‌اف‌تی‌های ارزشمند برای نمایش در دنیای بازی خود است، از جمله یک قطعه برد کلاب که در سپتامبر ۲۰۲۱ با قیمت رکورد ۲.۹ میلیون دلاری اتریوم خریداری شد.

آینده بازی سندباکس

سندباکس هنوز تاریخ مشخصی برای عرضه رسمی بازی اعلام نکرده است، اما اعتقاد بر این است که تاریخ عرضه در سال ۲۰۲۲ خواهد بود. در آستانه راه‌اندازی کامل، بازی در اواخر سال ۲۰۲۱ میزبان ویندوزهای پلی‌تست محدود “آلفا” شد.

از زمان نگارش این مقاله، این‌بازی، میزبان دو‌ دوره از دوره‌های آزمایشی آلفا بوده که هر‌ کدام چند‌ هفته طول می‌کشد و مجموعه کوچکی از تجربیات انتخاب‌ شده را برای عموم باز می‌کند. برای مثال، در جلسه گذشته، بیش از ۳۵ دنیای مختلف برای کاوش وجود داشت، از جمله تجربیات اسنوپ داگ. به‌علاوه یک موزه ان‌اف‌تی که با تصاویر “World of Women” لنگر انداخته بود.

در حالی که کاوش و تجربه این‌ بازی رایگان است، تنها افرادی که یک آلفا پس ان‌اف‌تی خریداری کرده بودند، واجد شرایط دریافت جوایز توکن بازی برای کسب درآمد جهت تکمیل ماموریت‌ها بودند. به عبارت دیگر، برای کسب درآمد (توکن) باید پول خرج کنید، اما خود بازی رایگان است.

در زمان کاوش در جهان‌های آلفا، متوجه شدیم که متقاعد کننده‌ترین تجربیات آن‌هایی بودند که در بخش ان‌اف‌تی و وب۳ غوطه‌ور بودند، مانند موزه فوق‌الذکر و همچنین یک باشگاه رقص که با آثار هنری ان‌اف‌تی از مجموعه‌های مختلف تزئین شده بود.

از‌ سوی‌ دیگر، بازی‌هایی با مکانیک‌های گیم‌پلی پیچیده‌تر، مانند مبارزه و پریدن، گاهی اوقات دست و پا چلفتی به نظر می‌رسند. با این حال قضاوت راجع‌ به‌ مکانیک‌ بازی زود است و همانطور که دنیای گسترده‌تر بازی شکل می‌گیرد و سازندگان بیشتری وارد می‌شوند، قطعاً چیزهای بسیار متنوع‌تری برای دیدن و بازی وجود خواهد داشت. امیدواریم که استاندارد کیفیت بازی در طول زمان افزایش یابد.

سندباکس در حال حاضر تمام دارایی‌های ان‌اف‌تی خود را در شبکه اصلی اتریوم دارد، اما قصد دارد تا قبل از عرضه کامل‌ بازی، به راهکار مقیاس‌بندی جانبی تبدیل شود تا کارمزد تراکنش‌ها و مصرف انرژی‌ را کاهش دهد. بین‌ این حرکت و تمایل به دادن زمان بیشتری به صاحبان زمین‌های‌ بازی برای ساخت، راه اندازی کامل بازی ممکن است مدتی بیشتر طول بکشد.

سباستین بورگت، یکی از بنیانگذاران و مدیر ارشد اجرایی سند باکس در دسامبر ۲۰۲۱ به رسانه دیکریپت گفت: “متاورس باید توسط مردم ساخته شود و ما برای انتشار تجربیات در سرزمین‌های آنها در لایه۲ زندگی می‌کنیم. فکر می‌کنم زمان خوبی برای شروع خواهد بود.”

حتی اگر ماه‌ها تا آن زمان باقی بماند، ممکن است هنوز یکی از برجسته‌ترین تجربه‌های متاورس در زمان راه‌اندازی باشد. اعلامیه‌های فیس‌بوک باعث افزایش فروش زمین‌های متاورسی این‌بازی و افزایش قیمت توکن مخصوص سندباکس شده است، اما ممکن است سال‌ها طول بکشد تا چشم‌انداز متاورس در این‌بازی زنده شود. سندباکس ممکن است شروع بسیار جسورانه و مجذوب‌کننده‌ای داشته باشد.

 

عرفان شفیعی

پست های مرتبط

روز «پیتزا بیت‌کوین» و اولین تراکنش واقعی «بیت‌کوین» مبارک

تصور کنید که دو پیتزا به قیمت میلیون‌ها دلار می‌خرید. دیوانه‌وار به…

۲ خرداد ۱۴۰۳

وارپ‌کست چیست؟ نحوه کسب درآمد از آن

توییتر به عنوان یک شبکه اجتماعی محبوب، ایراداتی هم دارد. این پلتفرم…

طلا، بورس یا بیت‌کوین؟ بهترین سرمایه‌گذاری برای سال 1403 کدام است؟

از جمله مهمترین مسائلی که برای بسیاری از ما مطرح است، انتخاب…

۹ فروردین ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید