صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : ویتالیک از اقدامات DAO برای تایید اپراتورهای استخر سهام ETH ابراز نگرانی کرد

ویتالیک از اقدامات DAO برای تایید اپراتورهای استخر سهام ETH ابراز نگرانی کرد

بنیانگذار اتریوم

ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) یکی از بنیان‌گذاران اتریوم راه حلی را پیشنهاد می‌کند که احتمال رشد و قدرت گرفتن هر یک از صاحبان سهام در گردش، که ممکن است خطر جدی ایجاد کنند را تا حدی کاهش می‌دهد. بوترین در پستی که  ۳۰ سپتامبر منتشر کرد هشدار داد، در این روش ممکن است خطرحمله هکرها به سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) که  مسئول تامین بودجه استخر هستند نسبت به سازمان‌های معمولی بیشتر باشد.

اخبار مرتبط: بنیاد اتریوم با ICO Filecoin چه ارتباطی دارد؟

اگر یک توکن استیکینگ خاص بتواند تسلط زیادی بر کل سیستم داشته باشد نوعی حاکمیت متمرکز و ناهنجار ایجاد می‌شود که در شبکه بلاک‌چین قدرت بسیاری دارد و این اتفاق با ویژگی‌های بلاکچین که غیرقابل تغییر و غیرمتمرکز است همخوانی ندارد. دیفایر به شما پیشنهاد می‌کند برای آشنایی با DAO و تاثیر آن بر صنایع مختلف این مقاله را مطالعه کنید.

Buterin به عنوان مثالی در این باره ارائه‌دهنده Lido Staking را بیان می‌کند که در آن‌ها DAO به عنوان عاملان تاییدکننده شبکه فعالیت می‌کنند. وی خاطرنشان کرد:

به‌خاطر پروتکل‌هایی مانند لیدو، تدابیری را در برابر این امر اعمال کرده‌اند، اما باز هم ممکن است یک لایه دفاعی کافی نباشد.

در همین حال، او توضیح می‌دهد که با وجود Rocket Pool هر فردی این فرصت را دارد تا با قرار دادن یک اتر۸ به اپراتور گره تبدیل شود که این اتفاق خطرات خود را به همراه دارد.وی ادامه داد: رویکرد Rocket Pool باعث حمله ۵۱% به شبکه می‌شود و بعد از آن  کاربران را مجبور به پرداخت هزینه‌های بیشتر می‌کنند.

اخبار مرتبط:بعد از بروزرسانی(Merge (Ethereum2.0 ملزمات بین اتریوم با سازمان کنترل سرمایه‌های خارجی(OFAC) به ۴۵% کاهش یافت

از سوی دیگر، بوترین تاکید می‌کند که مشخص کردن یک مکانیزم برای تعیین اینکه چه کسی می‌تواند به عنوان اپراتور گره اصلی عمل کند یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است، هرچند این اقدام هم نمی‌تواند بدون محدودیت باشد و ممکن است در این حالت مهاجمان با سرمایه کاربران، حملات خود را تقویت کنند.

بوترین در این باره بیشتر توضیح می‌دهد، در روشی که ممکن است برای حل این مسئله استفاده شود باید شرکت‌کنندگان فعال در اکوسیستم تشویق شوند تا از انواع تامین سرمایه در گردش استفاده نمایند، با این کار از متمرکز شدن قدرت جلوگیری می‌شود و همچنین احتمال ایجاد خطر جدی کاهش می‌یابد.

اگرچه این روش در طولانی مدت کاربردی نیست و تنها استناد به انگیزه‌های اخلاقی نمی‌تواند مسائل را به خوبی حل کند و به جای حل مشکلات، ممکن است به سختی‌های جدیدی منجر شود.

منبع:cointelegraph.com

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.
پست های مرتبط

آغاز معاملات ETFهای اسپات بیت کوین و اتریوم در هنگ‌کنگ

هنگ‌کنگ در اقدامی مهم، معاملات ETFهای اسپات بیت‌کوین و اتریوم را از…

۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

هشدار! مراقب صرافی جایگزین بینگ‌اکس باشید!

اخبار فوری حاکی از آن است که صرافی بینگ‌اکس پس از جلب…

۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

بیت‌کوین در آستانه‌ی 70 هزار دلار

بیت‌کوین با عبور از میانگین متحرک ساده‌ی ۱۰۰ ساعته و معامله بالای…

۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید