صفحه اصلی > تحلیل آن‌چین و تحلیل‌ها : تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، پیشرفت قیمتی بیت‌کوین -هفته 49، ۲۰۲۳

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، پیشرفت قیمتی بیت‌کوین -هفته 49، ۲۰۲۳

بیت‌کوین همچنان به عنوان یکی از بهترین دارایی‌ها در سطح جهان در سال ۲۰۲۳ شناخته می‌شود. نه تنها ارزش بیت‌کوین در طول سال (YTD) بیش از ۱۴۰% بیشتر شده، بلکه نسبت به طلا نیز بیش از دوبرابر افزایش یافته است و هنوز هم در مقایسه با سایر دارایی‌های دیجیتال، برتری بسیاری برای کاربران حاصل می‌کند.

نکات مهمی که در مقاله می‌خوانید:

  • بیت‌کوین به قیمتی فراتر از ۴۰ هزار دلار رسیده است، با اعلام بازده سالیانه، نسبت به باقی دارایی‌های فیات مانند طلا و سکه، بیش از ۱۴۰ درصد رشد مثبت داشته.
  • نمودار قیمتی این ارزدیجیتال نسبت به دوره‌های گذشته، از نظر مدت زمان بازیابی و کاهش نسبت به بالاترین نقطه تاکنون، به طرز مرموزی شبیه به سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ است.
  • با حضور یک سال چشم‌گیر برای بیت‌کوین، اکثر سرمایه‌گذاران بیت‌کوین در حال کسب سود هستند و معیارهای جدیدی به دامنه “افزایش اشتیاق” وارد شده‌اند.

بیت‌کوین در آغاز دسامبر به مرز ۴۰ هزار دلاری دست یافت. یک یادآور دیگر از تأثیرگذاری بی‌نظیر سال ۲۰۲۳ بر این دارایی. در مقاله این هفته، ما عملکرد نسبی بیت‌کوین را با سایر دارایی‌ها در سال ۲۰۲۳ و دوره‌های گذشته مقایسه خواهیم کرد. همچنین، به ارزیابی نشانگرهای زنجیره‌ای مرتبط با پاسخ سرمایه‌گذار به یک هفته دیگر پرقدرت در بازار می‌پردازیم.

قابل ذکر است که طلا نیز در این هفته به مرتبه‌های تاریخی بالاتر از ۲۱۱۰ دلار نسبت به دلار آمریکا افزایش یافت، که یک رکورد جدید در مقابل تمام ارزهای فیات ایجاد کرد. با وجود شرایط ابتدای سال، عملکرد بیت‌کوین نسبت به دلار و طلا به شرح زیر است:

🟠 بیت‌کوین در مقابل دلار: +۱۴۱.۶٪
🟡 بیت‌کوین در مقابل طلا: +۱۰۶.۶٪

بیت‌کوین بهترین عملکرد را در میان اکوسیستم دارایی‌های دیجیتال امسال نشان داده است، در حالی که اتریوم و سایر الت‌کوین‌ها تنها در چند ماه اخیر افزایش نسبی قدرت را تجربه کرده‌اند. رشد کلی سالانه در سرمایه‌بازار برای این بخش‌ها قابل توجه است:

🟠 بیت‌کوین: +۱۴۱.۶٪
🔵 اتریوم: +۷۹.۴٪
🔴 الت‌کوین‌ها (به استثنای اتریوم و ارزهای پایدار): +۶۲.۳٪

عملکرد بازار بیت‌کوین از بالاترین نقطه مشابه دوره‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ مشابه است. توجه داشته باشید که ما در اینجا از قله آوریل ۲۰۲۱ به عنوان بالاترین نقطه دوره استفاده می‌کنیم. ما اعتقاد داریم که این موقعیت، مرجع بهتری برای مقایسه مدت زمان دوره است. این براساس یک طیف بسیار گسترده از معیارها است که نشان‌دهنده این بود که این نقطه اوج در احساس بازار، نرخ پذیرش و اعتماد سرمایه‌گذار بود.

🔴 ۲۰۱۳-۱۷: کاهش -۴۲٪ از ATH
🔵 ۲۰۱۷-۲۱: کاهش -۳۹٪ از ATH
⚫ ۲۰۲۱-۲۳: کاهش -۳۷٪ از ATH

اگر عملکرد دوره را از نقطه مقابل، یعنی کمینه دوره، ارزیابی کنیم، نکات مشابهی را با دوره‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ مشاهده می‌کنیم. قیمت‌های بیت‌کوین از پایین‌ترین نقطه در نوامبر ۲۰۲۲ (که در FTX تعیین شده بود)، با افزایش +۱۴۶٪، برترین بازده حدود ۱ ساله را از آخرین دو دوره به دست آورده است. عملکرد کلی همچنان به طور هماهنگی با دوره‌های گذشته در یک دوره بازیابی مشابه است.

🔵 ۲۰۱۵-۱۸: +۱۱۹٪
🟢 ۲۰۱۸-۲۲: +۱۲۸٪
⚫ ۲۰۲۲-۲۳: +۱۴۶٪

یک چارچوب دیگر برای در نظر گرفتن قدرت نسبی این روند صعودی، اندازه‌گیری عمق کاهش‌ها از بالاترین موقعیت اخیر است. عمیق‌ترین اصلاح در سال ۲۰۲۳ با کاهش ۲۰.۱٪، به عنوان کم‌عمق‌ترین اصلاح روند صعودی ماکرو تاریخ مشاهده شده است.

در بازار گاوها که در سال‌های ۲۰۱۶-۱۷ بود، اصلاحات منظمی با کاهش‌های بیشتر از -۲۵٪ دیده شد، در حالی که در سال ۲۰۱۹ بازگشت از بالاترین نقطه ماه ژوئیه ۲۰۱۹ به بیش از -۶۲٪ بود. این نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۳، سطح حمایت تقاضای زیربنایی وجود دارد که با مکانیزم تامین کمیت در حال تشدید هماهنگ است.

افزایش فعالیت در صرافی‌ها

پس از بررسی عملکرد دوره‌های ذکرشده، معقولانه است که تراکنش‌ مرتبط با صرافی‌ها را نظارت کرد و هر انحراف قابل توجهی در فعالیت یا جریان سرمایه را جستجو کرد. با وجود عملکرد قوی سال ۲۰۲۳ تاکنون، تعداد تراکنش‌های واریز وجه به صرافی‌ها به سرعت به سطوح پایین چند ساله افتاده است که برای یک مشاهده متضاد شگفت‌انگیز است.

بیشتر بخوانید: تحلیل ‌آن‌چین هفتگی هفته ۴۸، ۲۰۲۳

با این حال، برخلاف دوره‌های گذشته، حالا باید تعداد تراکنش‌ها را در سیاق خریدار جدید فضای بلوک، یعنی “Inscriptions”، در نظر بگیریم. از آنجایی که هر بلوک بیت‌کوین دارای یک محدودیت حجم داده فضای بلوک است، در دوره‌هایی که Inscriptions دستمزد بیشتری می‌پردازند، ممکن است واریزهای صرافی‌ها که دستمزد پایین‌تری پرداخت می‌کنند، از بازار خارج شوند.

اگر نگاهی به واریزهای صرافی به عنوان درصدی از کل تراکنش‌ها 🟠 بیندازیم، این نشان می‌دهد که از ماه مه تا به امروز، حدود ۲۶٪ کاهش یافته‌اند و به تازگی تنها ۱۰٪ هستند. با این حال، اگر برای Inscriptions تعداد واریزها را تنظیم کنیم و فقط با تراکنش‌های 🔵 مقایسه کنیم، می‌بینیم که این کاهش معتدل‌تر است و حدود ۲۰٪ می‌شود.

این نشان می‌دهد که در حال حاضر Inscriptions تمایل دارند دستمزد اولویت بالاتری را نسبت به واریزهای مرتبط با صرافی‌ها پرداخت کنند.

اگر این موضوع را از دیدگاه حوزه حجم زنجیره‌ای بررسی کنیم، می‌بینیم که جریان ورود و خروج از صرافی‌ها از ابتدای سال تا کنون به شدت افزایش یافته است یعنی از ۹۳۰ میلیون دلار به بیش از ۳ میلیارد دلار (+۲۲۰٪). این نشان می‌دهد که علاقه‌مندی بیشتر سرمایه‌گذاران برای معامله، جمع‌آوری، تخمین زدن و استفاده از خدمات صرافی‌ها است.

با افزایش زیاد حجم معاملات در صرافی‌ها، یک مورد جالب از تجزیه و تحلیل اندازه متوسط واریزها به صرافی‌ها به وجود می‌آید. این معیار یک رالی قابل توجه داشته و با اندازه کمی نسبت به رکورد قبلی به ارتفاع رسیده است، تقریباً به اندازه ۳۰ هزار دلار برای هر واریز.

از این نگاه، به نظر می‌رسد که واریزهای صرافی در حال حاضر تحت هدایت سرمایه‌گذارانی هستند که مقدارهای بیشتری از پول خود را جابه‌جا می‌کنند. این ممکن است نشانه‌ای از افزایش علاقه نهادی باشد، زیرا تاریخ‌های تصمیم‌گیری مهم برای ETF‌ها در ژانویه ۲۰۲۴ در حال نزدیک‌شدن هستند.

هرچند تعداد تراکنش‌های انجام شده صرافی‌ها نسبتاً کم است اما حجم ورودی و خروجی مسئول، ۷۲.۲٪ از کل حجم زنجیره‌ای است که با رکورد قبلی همخوانی دارد. این نشان می‌دهد که قسمت قابل توجهی از حجم زنجیره‌ای مرتبط با فعالیت صرافی است، زیرا سرمایه‌گذاران به میزان حجمی بیشتر و بزرگتری وجه را واریز و برداشت می‌کنند.

تأثیر سودآور حرکت سرمایه

رالی سال ۲۰۲۳ باعث افزایش قاطعانه قیمت بیت‌کوین در دو سطح کلیدی ارزی زنجیره‌ای شده است:

۱. قیمت تحقق‌یافته در ژانویه، که میانگین یک واحد بیت‌کوین را در سود قرار داده است (شامل سکه‌های باستانی و گم‌شده).
۲. قیمت واقعی متوسط بازار در اکتبر، که میانگین سرمایه‌گذار فعال را دوباره به سود می‌اندازد.
اکنون بازار به طور قابل توجهی بالاتر از قیمت واقعی متوسط بازار ($۳۱.۰ هزار) معامله می‌شود، بیشترین دارندگان بیت‌کوین از بازار ۲۰۲۲، خود را بازیافت کرده‌اند. تاریخ نشان داده است که این امر نشانه‌ای از یک گشت و گذار سازنده به سمت بازار صعودی است.

از دیدگاه دارندگان بلندمدت این رمزارز، رالی سال ۲۰۲۳ باعث افزایش تناسب سهام موجود در سود از ۵۶٪ به ۸۴٪ شده است. این به بالا رفتن رقم قیمتی به مقدار متوسط تاریخی ۸۱.۶٪ از همه‌ی زمانها را نشان می‌دهد.

رشد‌های قبلی فوق این سطح به طور تاریخی با رفتن به سمت بازارهای قوی در حال صعود هماهنگ بوده‌اند که با مشاهده مشابه در بالا از توجه‌های قبلی هماهنگ می‌شود.

گروه دارندگان کوتاه‌مدت با بیش از ۹۵٪ از سهام آن‌ها با قیمت پایه زیر قیمت فعلی، تقریباً در سود کامل قرار دارند. این مقدار بالاتر از سطح +۱ انحراف استاندارد برای این معیار بلندمدت است و دوباره به طور تاریخی با روندهای مشوق مرتبط است.

نتیجه‌گیری

بیت‌کوین همچنان به عنوان یکی از بهترین دارایی‌های عملکردی جهانی در سال ۲۰۲۳ حرف‌هایی برای گفتن دارد. نه تنها ارزش بیت‌کوین در طول سال بیش از ۱۴۰ درصد افزایش یافته است، بلکه نسبت به طلا نیز بیش از دو برابر افزایش یافته و هنوز هم در مقابل باقی صنعت دارایی‌های دیجیتال افتخار کسب می‌کند.

با این عملکرد قوی، اکثریت عظیم دارندگان بیت‌کوین در حال حاضر به سود بازگشته‌اند و یک نسبت کمی از آن‌ها سودهای خود را تصویب کرده‌اند. چندین معیار زنجیره‌ای نشان می‌دهد که رالی اخیر بازار را از “منطقه بازیابی انتقالی” خارج کرده است و اکنون بیشتر به یک “بازار گاوندگی مشوق” شباهت دارد.

منبع: glassnode.com

 

عرفان شفیعی

پست های مرتبط

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال اتریوم

اتریوم (ETH) در حال حاضر نشانه‌هایی از صعود را پس از یک…

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، نزدیک شدن به کشف عرضه – هفته 7، ۲۰۲4

سرمایه‌گذاران بیت‌کوین به خاطر صبر و اعتقادشان پاداش دریافت کرده‌اند و قیمت…

تحلیل ‌آن‌چین هفتگی بازار رمزارزها، ردیابی حرکت بازار با داده‌های زنجیره‌ای – هفته 6، ۲۰۲4

داده‌های زنجیره‌ای به تحلیلگران و سرمایه‌گذاران شفافیت قابل توجهی در عملکرد، پذیرش…

دیدگاهتان را بنویسید