صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : اگر بتوانید سولانا را متوقف کنید، پاداش ۶ رقمی در انتظار شماست

اگر بتوانید سولانا را متوقف کنید، پاداش ۶ رقمی در انتظار شماست

 مدیر توسعه سولانا Jacob Creech، اعلام عمومی کرده است که تیم آن‌ها به هر کسی که بتواند شبکه پرسرعت سولانا را خاموش یا متوقف نماید ۴۰۰ هزار دلار SOL، ارز بومی این پلتفرم پاداش خواهد داد.  Creech در ۱۳ اکتبر با انتشار مطلبی در X، هکرها و کدنویسان علاقه‌مند را تشویق کرد تا به کدهای سولانا مراجعه کرده و برای نفوذ به آن تلاش کنند.

جایزه پیدا کردن باگ سولانا

 مدیر اجرایی سولانا همچنین لینک GitHub Solana را ارائه داد تا برنامه‌نویسان علاقه‌مند بتوانند در مورد شرایط دریافت جایزه اطلاعات بیشتری کسب کنند.  برنامه جایزه Solana بسته به شدت آسیب‌پذیری، پاداش‌های متفاوتی را به هکرهای ارائه می‌دهد. کسانی که با موفقیت مکانیزم اجماع بلاک‌چین را متوقف کنند،۴۰۰/۰۰۰ دلار SOL قفل شده برای یک سال دریافت خواهند کرد. سولانا یک شبکه با قابلیت مقیاس پذیری بالا و یکی از رقبای اصلی اتریوم است. 

اخبار مرتبط: تاییدکنندگان شبکه سولانا از Solana Foundation و Alameda Research حمایت مالی می‌شوند

این شبکه  از طریق معماری خود می‌تواند تراکنش‌های بیشتری را نسبت به زنجیره‌های قدیمی مانند بیت‌کوین (BTC) یا اتریوم (ETH) پردازش کند که به ترتیب می‌توانند ۷ و ۱۵تراکنش در ثانیه (TPS) را در صورت کارکرد مطلوب مدیریت کند. سولانا همچنان محبوب است و توسعه‌دهندگان آن به تدریج این پلتفرم را ارتقا دادند تا عملکرد و قابلیت اطمینان آن را افزایش دهند. با این حال، اگرچه سولانا توان عملیاتی بالایی دارد، اما موارد متعددی وجود داشته که قابلیت اطمینان آن زیر سوال رفته است.

دفترکل‌های عمومی شبیه سولانا به‌دلیل توزیع گره‌های ولیدتورهای خود باید سطح بالایی از قابلیت اطمینان نزدیک به ۱۰۰٪ را حفظ کند. این گره‌ها قرار است به صورت آنلاین باقی بمانند تا اطمینان حاصل شود که هر تراکنش ارسال شده معتبر است و به یک بلوک اضافه می‌شود. اما در برخی مواقع برای سولانا این امر صادق نیست.

آیا Firedancer شبکه را قابل اعتمادتر می‌کند؟

از زمان راه‌اندازی این پلت‌فرم قراردادهای هوشمند، بیش از پنج بار در تاریخ‌های مختلف در سال ۲۰۲۲ متوقف شده است.  سوابق نشان می‌دهد که تنها در نیمه اول سال ۲۰۲۲ این بلاک‌چین به مدت ۱۱.۵ ساعت از کار افتاده است. این خطا عمدتاً مربوط به به‌روزرسانی‌های گره بود که لحظاتی  پس از توقف شبکه برطرف شد. توسعه‌دهندگان همچنین خاطرنشان کردند که در آوریل و سپتامبر ۲۰۲۲ سولانا بدون دلیل مشخصی متوقف شد. آخرین توقف شبکه در اواخر فوریه ۲۰۲۳ بود، زمانی که به دلیل به‌روزرسانی گره ولیدیتور برخی از آن‌ها نمی‌توانستند بلوک‌ها را تأیید کنند و به اجبار شبکه را آفلاین کردند.

اخبار مرتبط: با رشد ۱۱.۵ درصدی Tezos، پیش‌بینی می‌شود قیمت آینده آن چقدر باشد؟

از زمان آخرین توقف که در فوریه ۲۰۲۳ اتفاق افتاد، با وجود افزایش قابل توجه فعالیت توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ سولانا همیشه آنلاین بوده است معمولا افزایش درخواست‌های شبکه می‌تواند منجر به توقف شبکه شود. زمانی که Solana کلاینت Firedancer را توسط Jump Crypto در به‌روز‌رسانی سه ماهه چهارم 2023 منتشر کند، برخی ویژگی‌های سولانا تغییر خواهد کرد. Firedancer دومین ولیدیتور خواهد بود که عملکرد شبکه، به ویژه  مقیاس‌‌پذیری و قابلیت اطمینان را افزایش می‌دهد، در حالی که همزمان پلت‌فرم را غیرمتمرکزتر می‌کند. توسعه‌دهندگان می‌گویندFiredancer قوی‌تر است و شبکه در آینده کمتر در معرض اشکالات و قطعی‌ها خواهد بود.

منبع: bitcoinist.com

فهیمه قائمی

پست های مرتبط

سنای آمریکا 1 درصد مالیات بر بیت‌کوین‌های بالای 500 هزار دلار را تصویب کرد

این اقدام، بخشی از تلاش‌های گسترده‌تر برای تنظیم و ادغام ارزهای دیجیتال…

۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

صرافی FTX از حراج توکن‌های سولانا خبر داد

صرافی FTX حدود ۱.۹ میلیارد دلار توکن قفل‌شده سولانا (SOL) را به…

۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

بررسی افزایش 25 درصدی BONK

پس از افت قابل توجه قیمت در اوایل آوریل، BONK، یک میم…

۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید