صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : سولانا، اتریوم را برای اولین بار شکست داد

سولانا، اتریوم را برای اولین بار شکست داد

سولانا برای اولین بار در تاریخ توانست از اتریوم عبور کند، اما نکته قابل تاملی وجود دارد.

بر اساس داده‌های Blockworks Research، سولانا در ۱۲ مه، موفق به ثبت حجم کل ارزش اقتصادی (TEV) به میزان ۲,۲۴۸,۶۸۱ دلار شد که از رقم ۱,۹۷۷,۴۱۶ دلاری اتریوم در همان روز بالاتر است. TEV ترکیبی از کارمزد تراکنش‌ها و ارزش استخراج‌کننده/اعتبارسنج (MEV) است و اغلب برای تحلیل میزان استفاده و پذیرش یک شبکه بلاکچین به کار می‌رود.

کریس برنیسک، تحلیلگر سابق Ark Invest، در این باره اظهار داشت که باید روی لایه ۱‌هایی که همچنان در حال تجربه رشد سالانه TEV هستند، تمرکز کنیم. TEV بالاتر می‌تواند نشان‌دهنده استفاده و تقاضای بیشتر باشد که در نتیجه می‌تواند انعطاف‌پذیری بیشتری در سیاست‌های اقتصادی شبکه ایجاد کند.

با این حال، این دستاورد باعث ایجاد بحث‌هایی بین کاربران سولانا و اتریوم شده است. منتقدان می‌گویند که مقایسه TEV سولانا با اتریوم بدون در نظر گرفتن راه‌حل‌های لایه ۲ (L2) گمراه‌کننده است. راه‌حل‌های L2 روی اتریوم ساخته شده‌اند تا مقیاس‌پذیری را افزایش دهند و کارمزدها را کاهش دهند و عملاً بخشی از فعالیت‌ها را از بلاکچین اصلی اتریوم (L1) خارج می‌کنند، در حالی که همچنان بخش جدایی‌ناپذیر آن باقی می‌مانند. همانطور که یکی از کاربران اشاره کرد، «از آنجایی که برخی فعالیت‌های ETH به L2 منتقل شده‌اند، آیا نباید آن‌ها را لحاظ کنیم؟ کریس، اگر L2ها را در نظر نگیری، این ناعادلانه است.»

با وجود انتقادها، مقایسه TEV در سراسر بلاکچین‌ها همچنان ارزشمند است. همانطور که برنیسک توضیح داد، هر L2 در محیط بلاک‌اسپیس خاص خود عمل می‌کند و مقایسه‌های TEV معمولاً بر اساس L1 به L1 انجام می‌شود. با این حال، برخی‌ها ممکن است با چنین رویکردی مخالف باشند و L2ها را جزء جدایی‌ناپذیر از اکوسیستم‌های بزرگ‌تر مانند اتریوم در نظر بگیرند، که در گذشته به دلیل کارمزدهای بالا با مشکلاتی مواجه بوده است. در حال حاضر، کارمزدهای اتریوم حتی گاهی اوقات از ترون نیز پایین‌تر می‌آید.

⚠️هشدار: تحلیل‌های ارائه شده توسط دیفایر پیشنهاد سرمایه‌گذاری نیست؛ لذا برای انجام خرید و فروش، حتما شخصا بازار را مورد تحلیل قرار دهید چرا که مسئولیت سود یا ضرر خرید و فروش رمزارزها با خود شماست.

محمدمهدی کشاورز

پست های مرتبط

پیش بینی استاندارد چارترد: بیت‌کوین امسال به ۱۵۰ هزار دلار خواهد رسید

با صعود بیت‌کوین (BTC) از قله قبلی اش در مرز ۶۹ هزار…

۳ خرداد ۱۴۰۳

در پی احتمال تایید ETH اتریوم، قیمت میم‌‌کوین‌‌های این شبکه سر به فلک کشیدند!

قیمت میم‌کوین‌های اتریوم طی ۲۴ ساعت گذشته جهش قابل توجهی را تجربه…

۳ خرداد ۱۴۰۳

تتر ۱ میلیارد دلار دیگر USDT چاپ کرد: تاثیرات آن چه خواهد بود؟

تتر، بزرگترین ناشر استیبل‌کوین جهان، با چاپ یک میلیارد دلار دیگر توکن…

۳ خرداد ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید