صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : DTCC وثیقه ETF بیت‌کوین را 100% کاهش داد

DTCC وثیقه ETF بیت‌کوین را 100% کاهش داد

شرکت سپرده‌گذاری و تسویه وجوه (DTCC) که مسئولیت تسویه اکثر معاملات اوراق بهادار در ایالات متحده را بر عهده دارد، از تغییراتی در ارزش‌گذاری وثیقه خبر داده است که از تاریخ ۳۰ آوریل ۲۰۲۴ اجرایی خواهد شد. DTCC به صراحت اعلام کرده است که برای صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) مرتبط با بیت‌کوین یا سایر ارزهای دیجیتال، وثیقه ارائه نخواهد کرد و تسهیلات اعتباری تخصیص نخواهد داد.

معرفی صندوق‌های قابل معامله در بورس مبتنی بر بیت‌کوین (Spot Bitcoin ETF) توجه سرمایه‌گذاران نهادی را به شدت به این محصول سرمایه‌گذاری جلب کرده است. تنها در سه ماه از زمان راه‌اندازی، «ETF»های بیت‌کوین ایالات متحده موفق به جذب دارایی قابل توجهی به ارزش ۱۲.۵ میلیارد دلار تحت مدیریت (AUM) شده‌اند.

با وجود این، DTCC اعلام کرده است که از تاریخ ۳۰ آوریل ۲۰۲۴، تغییراتی در ارزش وثیقه برخی اوراق بهادار در جریان تمدید سالانه خط اعتباری تسهیلات رخ خواهد داد. این تغییرات ممکن است بر ارزش موقعیت‌ها در سیستم نظارت وثیقه (Collateral Monitor) تأثیر بگذارد.

این اطلاعیه که در تاریخ ۲۶ آوریل منتشر شد، به این معناست که دیگر هیچ ارزش وثیقه‌ای به صندوق‌های قابل معامله در بورس و ابزارهای سرمایه‌گذاری مشابه که دارای بیت‌کوین یا سایر ارزهای دیجیتال به عنوان دارایی‌های پایه‌ای هستند، اختصاص نخواهد یافت. در نتیجه، ارزش وثیقه‌ی آنها ۱۰۰٪ کاهش خواهد یافت.

به عنوان بخشی از تغییرات، ارزش بازاری مورد ارزیابی برای اوراق قرضه با درجه اعتباری B1 تا B3 که به عنوان وثیقه تسهیلات استفاده می شوند، ۷۰ درصد کاهش خواهد یافت. این رقم نسبت به مقدار قبلی که ۵۰ درصد بود، افزایش یافته است. این تعدیل برای کسب و کارها چالش‌هایی را به همراه خواهد داشت، زیرا آنها برای حفظ سطح فعلی تسهیلات خود نیاز به ارائه وثیقه اضافی دارند.

خط اعتباری توافقی برای دریافت وام بین یک مؤسسه مالی و یک فرد یا نهاد است که به وام‌گیرنده اجازه می‌دهد تا به سقف مشخصی از اعتبار، وجوه را دریافت کند. وام‌گیرنده هر زمان که نیاز باشد می‌تواند به این وجوه دسترسی داشته باشد و معمولاً فقط برای مبلغ قرض‌گرفته شده، سود پرداخت می‌کند.

این خبر تأثیر منفی اندکی بر بازار ارز دیجیتال، به ویژه بیت‌کوین داشته است. با در نظر گرفتن احساسات منفی آخر هفته، بیت‌کوین در حال حاضر با ارزش ۶۲,۹۷۸.۸۶ دلار معامله می‌شود که در ۲۴ساعت گذشته، ۲.۲ درصد کاهش داشته است. علاوه بر این، کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال ۲.۴۴ تریلیون دلار است که در ۲۴ ساعت گذشته ۱.۹ درصد کاهش داشته است. تا به امروز، ارزش بازار بیت‌کوین ۱.۲۴ تریلیون دلار است. این رقم بیانگر تسلط ۵۰.۸ درصدی بیت‌کوین بر بازار است. در نهایت، ارزش بازار استیبل‌کوین‌ها ۱۶۱ میلیارد دلار است. این رقم سهم ۶.۶ درصدی از کل ارزش بازار ارز دیجیتال را نشان می‌دهد.

بانک ملی مِلون، یک بانک باسابقه و خوش‌نام، تمایل خود را برای کسب موقعیت در «ETF»های بیت‌کوین ابراز کرده است. ارائه‌ی اخیر فرم 13F بانک BNY Mellon به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) توجه قابل توجهی را در جامعه‌ی جهانی ارز دیجیتال به خود جلب کرده است. سرمایه‌گذاری این بانک در «ETF»های بیت‌کوین بلک‌راک و گری‌اسکیل، اهمیت ارزهای دیجیتال را در بخش مالی سنتی، چه در سطح محلی و چه در سطح جهانی، برجسته می‌کند.

طبق گفته‌ی جیمز سیفارت، تحلیلگر اختصاصی «ETF» در بلومبرگ، بازار «ETF» هفته‌ی سختی را پشت سر گذاشته است. خروج خالص ۲۱۸ میلیون دلاری از «ETF»های اسپات بیت‌کوین در ایالات متحده در ۲۵ آوریل، پس از خروج ۱۲۰ میلیون دلاری روز قبل، رخ داده است. صندوق قابل معامله در بورس (ETF) گری‌اسکیل (GBTC) در یک روز خروج قابل توجهی معادل ۸۲.۴۱۹۷ میلیون دلار را تجربه کرد. بر اساس داده‌های به دست آمده از سرمایه‌گذاران Farside، کل خروج خالص تاریخی برای GBTC به رقم قابل توجه ۱۷.۱۸۵ میلیارد دلار رسیده است.

⚠️هشدار: تحلیل‌های ارائه شده توسط دیفایر پیشنهاد سرمایه‌گذاری نیست؛ لذا برای انجام خرید و فروش، حتما شخصا بازار را مورد تحلیل قرار دهید چرا که مسئولیت سود یا ضرر خرید و فروش رمزارزها با خود شماست.

مهرسا توتونی

پست های مرتبط

پیش بینی استاندارد چارترد: بیت‌کوین امسال به ۱۵۰ هزار دلار خواهد رسید

با صعود بیت‌کوین (BTC) از قله قبلی اش در مرز ۶۹ هزار…

۳ خرداد ۱۴۰۳

در پی احتمال تایید ETH اتریوم، قیمت میم‌‌کوین‌‌های این شبکه سر به فلک کشیدند!

قیمت میم‌کوین‌های اتریوم طی ۲۴ ساعت گذشته جهش قابل توجهی را تجربه…

۳ خرداد ۱۴۰۳

تتر ۱ میلیارد دلار دیگر USDT چاپ کرد: تاثیرات آن چه خواهد بود؟

تتر، بزرگترین ناشر استیبل‌کوین جهان، با چاپ یک میلیارد دلار دیگر توکن…

۳ خرداد ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید