صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : کوین‌بیس دوباره در دادگاه، پرونده‌ی فریب سرمایه‌گذاران پیچیده‌تر می‌شود

کوین‌بیس دوباره در دادگاه، پرونده‌ی فریب سرمایه‌گذاران پیچیده‌تر می‌شود

صرافی ارز دیجیتال کوین‌بیس و مدیرعامل آن، برایان آرمسترانگ، با یک دعوی حقوقی جدید روبرو هستند. این دعوی در دادگاه ناحیه‌ی شمالی کالیفرنیا، بخش سانفرانسیسکو مطرح شده، ادعا می‌کند که سرمایه‌گذاران فریب خورده‌اند تا اوراق بهادار خریداری کنند و مدل کسب‌وکار این شرکت غیرقانونی است.

شاکیان این پرونده که شامل افراد زیر از ایالت‌های کالیفرنیا و فلوریدا هستند، جراردو آسيوس، توماس فن، ادوين مارتينز، تيفاني اسموت، ادوارد کوردي و برت مگارد می‌باشند. دعوی حقوقی مذکور ادعا می‌کند که فروش دارایی‌های دیجیتال توسط کوین‌بیس از بدو تاسیس این شرکت، آگاهانه قوانین اوراق بهادار ایالتی را نقض کرده است.

شاکیان ادعا می‌کنند که کوین‌بیس در توافقنامه‌ی کاربری خود پذیرفته است که یک «کارگزار اوراق بهادار» است و این موضوع باعث می‌شود دارایی‌های دیجیتال فروخته‌شده توسط این صرافی، به عنوان قراردادهای سرمایه‌گذاری یا سایر اوراق بهادار تلقی شوند. آن‌ها همچنین ادعا می‌کنند که کارگزاری «کوین‌بیس پرایم» یک کارگزار اوراق بهادار است.

در این دعوی حقوقی، شاکیان به دنبال موارد زیر هستند:

  • فسخ کامل قرارداد
  • خسارت قانونی براساس قوانین ایالتی
  • تدبیر قضایی از طریق دادگاه با هیئت‌منصفه

این پرونده شباهت‌هایی به یک دعوی حقوقی دسته‌جمعی دیگر علیه کوین‌بیس دارد که ادعای آسیب به مصرف‌کنندگان ناشی از فروش اوراق بهادار توسط این صرافی را مطرح کرده است. کوین‌بیس پیش‌تر استدلال کرده است که فروش‌های ثانویه‌ی دارایی‌های دیجیتال، معیارهای معاملات اوراق بهادار را برآورده نمی‌کنند و ارتباط قوانین اوراق بهادار را با این موضوع زیر سوال برده است.

این دعوی حقوقی جدید با نبرد حقوقی پر سروصدای کوین‌بیس با کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) متفاوت است. در آن پرونده نیز این موضوع مورد سوال قرار گرفته است که آیا توکن‌های فروخته‌شده روی کوین‌بیس باید به عنوان اوراق بهادار طبقه‌بندی شوند. کوین‌بیس اخیراً در واکنش به تصمیم قاضی مبنی بر ادامه‌ی این پرونده، تقاضای تجدید نظر میانجی (interlocutory appeal) ثبت کرده است.

کوین‌بیس در سه ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۴ با حمایت از بهبود عملکرد بازار و راه‌اندازی صندوق‌های قابل معامله‌ی بورسی مبتنی بر بیت‌کوین نقد (Spot Bitcoin ETF)، شاهد افزایش قابل توجهی بوده است. این صرافی در سه ماهه‌ی اول، ۱.۶ میلیارد دلار درآمد کل و ۱.۲ میلیارد دلار درآمد خالص به ثبت رساند و به ۱ میلیارد دلار درآمد تعدیل‌شده‌ی پیش از بهره، مالیات، استهلاک و استهلاک (EBITDA) دست یافت.

مهرسا توتونی

پست های مرتبط

مروری بر مهم‌‎ترین رویدادهای رمزارزها در روزهای آینده 

این هفته در بازار ارزهای دیجیتال، رویدادهای مهمی در جریان است که…

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

نوسانات بیت‌کوین زیر قیمت 67هزار دلار ادامه‌دار است

تحلیلگران بازار ارزهای دیجیتال معتقدند که اگر قیمت بیت کوین بتواند از…

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ریزش ۶۲ درصدی Notcoin در کمتر از یک هفته!

رمز ارز Notcoin (NOT) که با حمایت پررنگ تلگرام، غول شبکه‌های اجتماعی،…

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید