صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : نسل سوم بلاکچین کاردانو پلی بین تمام بلاکچین‌ها

نسل سوم بلاکچین کاردانو پلی بین تمام بلاکچین‌ها

بلاکچین کاردانو

در دنیای تکنولوژی بلاک‌چین که به سرعت در حال تکامل است، جلوتر بودن از رقبا هیچ کار آسانی نیست. از معرفی نخستین ارز دیجیتال غیرمتمرکز بیت‌کوین تا اتریوم که به عنوان پلتفرم قراردادهای  هوشمند قابل برنامه‌ریزی به نیا عرضه شد دنیای رمزارزها همواره پویا بوده است. کاردانو به عنوان یک بلاکچین نسل سوم وارد این فضا شد تا محدودیت‌های نسل‌های قبل را برطرف کند و پلی بین بلاکچین‌های حال و آینده بسازد. در این مقاله دیفایر قرار است طبق اطلاعاتی که در The Crypto Basic  منتشر شده به جزئیات منحصر به فرد کاردانو و جایگاهش در بین رمزارزها بپردازد و مسیر آن را در آینده پیش‌بین کند.  The Crypto Basic منبع تازه‌ترین آخرین اخبار رمزارزها و Defi است.

نسل‌های مختلف فناوری بلاک‌چین

بلاک‌چین، فناوری زیربنایی ارزهای رمزنگاری شده، از زمان پیدایش خود دست‌خوش تحولات چشم‌گیری بوده است. با دسته بندی کلی، می توانیم سه نسل اولیه را برای آن دسته‌بندی کنیم:

نسل اول بلاک‌چین، پول دیجیتال غیرمتمرکزاست 

بلاکچین‌های این نسل با هدف فعال ساختن تراکنش‌های دیجیتال همتا به همتا و بدون واسطه به وجود آمده‌اند. این بلاکچین‌ها برای تراکنش‌های دیجیتال ساده طراحی شده‌اند و بیت‌کوین به عنوان پیشگام این نسل شناخته می‌شود.

نسل دوم بلاک‌چین، به عنوان قراردادهای هوشمند شناخته می‌شوند

 نسل دوم به رهبری اتریوم، قراردادهای هوشمند را رونمایی کرد که قابل برنامه‌ریزی بوده وکاربردهای  بالقوه بلاک‌چین را فراتر از تراکنش‌های ساده گسترش داد. این نسل شاهد ظهور اپلیکیشن های غیرمتمرکز (DApps) بود.

نسل سوم بلاک‌چین، برای ارتباط و تعامل و مقیاس پذیری ایجاد شند

با توجه به محدودیت‌های دو نسل قبل بلاکچین‌های نسل سوم مانند کاردانو، قابلیت مقیاس‌پذیری، پایداری و ارتباط با یکدیگر را به ارمغان آورده‌اند. این بلاکچین‌ها با هدف ادغام ارزهای دیجیتال مختلف و تقویت یک اکوسیستم منسجم ساخته شده‌اند.

چگونه کاردانو از نسل اول و دوم متمایز می‌شود

کاردانو، که اغلب به عنوان یک بلاک‌چین نسل سوم شناخته می‌شود، طراحی شده است تا محدودیت‌های پیشین خود را برطرف کند. معماری منحصر به فرد و رویکردهای پژوهش محور، آن را به یکی از آینده‌دارترین پلتفرم‌ها در فضای رمزنگاری تبدیل کرده است.

 • قابلیت مقیاس‌پذیری

الگوریتم اجماع اثبات سهام(Proof-of-Stake) کاردانو، فرآیند تأیید قرارداد و تراکنش را با صرف کمترین انرژی، مقیاس‌پذیر می‌کند.

 • قابلیت ارتباط و همکاری

یک چالش مهم برای ارزهای دیجیتال این است که هربلاک‌چین ماهیت خاص خود را دارد. تمرکز Cardano بر قابلیت همکاری 

به آن اجازه می‌دهد تا با ارزهای دیجیتال مختلف و سیستم‌های مالی قدیمی ارتباط برقرار کرده و تراکنش انجام دهد.

 • قابلیت پایداری

کاردانو با یک سیستم خزانه‌داری، پایداری پروژه را با تامین مالی طرح‌های توسعه از خود شبکه تضمین می‌کند.

تفاوت‌های بیت‌کوین با کاردانو

بيتكوين به عنوان پيشگام بلاكچين نسل اول به دنیا معرفی شد وعمدتاً به عنوان یک سیستم نقدی دیجیتال غیرمتمرکزعمل می‌کند. برخی از تفاوت‌های بیت‌کوین با کاردانو عبارتند از:

 • هدف و سودمندی

در حالی که بیت کوین اساساً برای تراکنش‌های دیجیتالی ایجاد شده و نقش تامین‌کننده نقدینگی در این بازار را به عهده‌ دارد اما کاردانو به دنبال ایجاد یک اکوسیستم جامع‌تر است که خواسته‌های مدرن مانند DApps و قراردادهای هوشمند را برآورده می‌کند.

 • مکانیزم اجماع

مکانیزم اجماع اثبات کار(PoW) بیت‌کوین، اگرچه نوآورانه بود اما این مکانیزم انرژی‌بر است. اما مکانیزم اثبات سهام(PoS) کاردانو از نظر انرژی کارآمدتر و با محیط‌زیست سازگارتر است.

 • قابیلت توسعه

کاردانو بر تحقیقات و روند تکاملی تاکید دارد، این قابلیت با با ساختار بیت‌کوین در تضاد است. هرچند اتریوم با قراردادهای هوشمند خود نسل دوم بلاکچین را راه‌اندازی کرد اما Cardano پیشرفت‌های بیشتری را در این فضا به ارمغان آورده است که عبارتند از:

 • مقیاس‌پذیری

با وجود چالش‌های مقیاس‌پذیری اتریوم، به خصوص در زمانی که تقاضای شبکه بالا می‌رود، معماری کاردانوقادر است که تعداد بیشتری تراکنش در ثانیه را پشتیبانی کند.

 • امنیت

استفاده از تأیید رسمی در کاردانو، باعث می‌شود قراردادهای هوشمند در پلتفرم آن دقت و امنیت  بالاتری داشته باشند و ریسک آسیب‌پذیری‌ در آن کاهش می‌یابد.

 • انتقال به PoS

در حالی که اتریوم تلاش می‌کند با اتریوم 2.0 به مکانیزم اجماع PoS  انتقال یابد کاردانو قبلاً این مکانیزم پایدار و کارآمد را پذیرفته و اجرا کرده است.

چشم‌انداز کاردانو برای آینده

 کاردانو علاوه بر رفع محدودیت‌های نسل اول و دوم بلاکچین، چشم‌انداز بزرگتر و جامع‌تری دارد که عبارتند از:

 • کاربری مالی گسترده 

یکی از ماموریت های کاردانو ارائه خدمات مالی به افراد است که دسترسی به بانک ندارند. هدف کاردانو با تمرکز بر کشورهای آفریقایی و سایر اقتصادهای در حال توسعه، فراهم کردن زیرساخت‌های مالی قابل دسترس برای همه افراد در سرتاسردنیاست.

 • اکوسیستم غیرمتمرکز

پروژه Catalyst کاردانو به کاربران اجازه می‌دهد تا با ارئه پروپوزال و رأي‌گيري در خصوص طرح‌های توسعه اکوسیستم آن را قدرتمند کنند و به آن‌ها اطمینان می‌دهد که پلتفرم مطابق با نیازهای کاربران خود به شكلي غيرمتمركز تکامل می‌یابد.

 • تکامل پژوهش محور

کاردانو ازطریق تعهد خود به تحقیقات آکادمیک و فرآیندهای بازبینی شده، تضمین می‌کند که پلتفرم خود در خط مقدم فناوری بلاک‌چین باقی می‌ماند و  آخرین پیشرفت‌ها و نوآوری‌های این حوزه را در خود جای می‌دهد. 

سخن پایانی

با توجه به اینکه فضای دیجیتال جهان ما هر روز با فناوری بلاک‌چین بیشتر ترکیب می‌شود، پلتفرم‌هایی که می‌توانند سیستم‌های متفاوت را تطبیق دهند، مقیاس‌پذیر باشند و بین سامانه‌های مختلف پل‌های ارتباطی ایجاد کنند از اهمیت بالایی برخوردار هستند. کاردانو نه تنها نقص‌های بلاکچین‎های قبلی را برطرف می‌کند بلکه جهانی را تصویرسازی کرده است که در آن بلاک‌چین به‌طور یکپارچه در زندگی روزمره ما ادغام شده و شفافیت، امنیت و فراگیری در آن توسعه یافته است.

اخبار مرتبط: صرافی GMXبرای کشف یک باگ در قرارداد هوشمند، پاداش 1میلیون دلاری پرداخت می‌کند

رویکرد پژوهش محور، مشارکت جامعه، و تعهد به پایداری و مقیاس‌پذیری نه تنها به معنای یک  تحول، بلکه نشان‌دهنده انقلابی در کارایی و استفاده از بلاک‌چین است. با توجه به اینکه در آستانه یک دوره جدید در امور مالی دیجیتال و برنامه های غیرمتمرکز هستیم، کاردانو آینده ای پر از نوید و پتانسیل را به تصویر می‌کشد.

مخاطب عزیز دیفایر، توجه کنید که این محتوا جنبه آموزشی دارد و نبیاد به عنوان پیشنهاد سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود و قبل از اتهاذ هرگونه تصمیم شرمایه‌گذاری تحقیقات جامع را در این زمینه انجام دهید و سپس درباره آن تصمیم بگیرید و تیم ما هیچ‌گونه مسئولیتی درباره این موضوع ندارد.

اخبار مرتبط: Google Cloud به عنوان یک ولیدیتور(Validator) به شبکه PoS Polygon پیوست

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.
پست های مرتبط

صرافی کراکن تایید کرد که ۹ میلیارد دلار بیت‌کوین از Mt. Gox دریافت کرده است

صرافی رمرارز کراکن تایید کرد که وجوهی به ارزش ۹ میلیارد دلار…

۲۶ تیر ۱۴۰۳

فروش ۹ میلیارد دلاری بیت‌کوین توسط Mt. Gox: بیت‌کوین نزولی می‌شود؟

 صرافی Mt. Gox طی سه ساعت بیش از ۱۴۰ هزار بیت‌کوین، به…

۲۶ تیر ۱۴۰۳

لری فینک مدیرعامل بلک‌راک، بیت‌کوین را طلای دیجیتال و پناهی در برابر نگرانی‌های اقتصادی می‌داند

لری فینک مدیرعامل بلک‌راک، بزرگترین شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری در جهان، امروز در…

۲۶ تیر ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید