صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : صرافی GMXبرای کشف یک باگ در قرارداد هوشمند، پاداش 1میلیون دلاری پرداخت می‌کند

صرافی GMXبرای کشف یک باگ در قرارداد هوشمند، پاداش 1میلیون دلاری پرداخت می‌کند

پاداش gmx

GMX یک صرافی غیرمتمرکز است که در سال ۲۰۲۲ برای کشف یک باگ حساس در قراردادهای هوشمندش به (Collider Research) جایزه یک میلیون دلاری اهدا کرد. این پرداخت به منظور قدردانی از کشف یک اشکال مهم در قراردادهای هوشمند GMX بود که مستقیماً بر نحوه ردیابی بدهی‌های معوق توسط پروتکل تأثیر می‌گذاشت. 

مشکلات مهم GMX و GLP

اطلاعات بیشتری درباره اینکه مشکل چگونه و درچه زمانی رفع شده اعلام نشده است. با این حال، اپراتور DEX گفت که این مشکل بر تامین‌کنندگان نقدینگی (GMX v1 (LPs تأثیر منفی داشته زیرا باعث ایجاد عدم دقت در ایجاد “ارزش عادلانه توکن‌ها” شده است.  به طور خاص، این اشکال بر استخر نقدینگی جهانی (GLP) تأثیر گذاشته و باعث شد که از ارزش عادلانه خود دور شوند. با توجه به این که GMX تا 50X اهرم را پشتیبانی می‌کند، دارای سامانه‌ای است که می‌تواند بدهی‌های قرض گرفته شده توسط معامله‌‎گران و نحوه بازپرداخت آن را پیگیری کند.

اخبار مرتبط: صرافی Kraken قصد دارد معاملات سهام و ETF را به پلتفرم خود اضافه کند

این سامانه مبتنی بر قرارداد هوشمند است و معامله‌گر برای هر موقعیت اهرمی بدهکار می‌شود. اگر قیمت‌ها برخلاف آن‌ها حرکت کنند، نقد میشوند و مابه‌التفاوت تضمین‌کننده معامله اهرم‌‍دار به پروتکل منتقل ‌می‌شود. هر گونه اختلال در این مکانیسم می‌تواند به شدت GMX را تحت تأثیر قرار دهد، بر درآمد تأثیر بگذارد و ارائه‌دهندگان نقدینگی را از تعامل بازدارد.

در سپتامبر ۲۰۲۲ ویژگی‌های «حداقل کارمزد» و «تأثیر ناچیز قیمت» باعث شدGLP مختل شود و یک هکر ناشناس توانست بیش از ۵۷۰/۰۰۰ دلار از جفت ارزAVAX/USD سرقت کند.( دیفایر درباره ویژگی«تأثیر ناچیز قیمت» اینطور توضیح می‌دهد: برخی از معاملاتی هستند که خرید و فروش در آن‌ها تأثیر قیمت در بازار را به حداقل رسانده و نه تنها قیمت تغییر نمی‌کند بلکه هیچ تغییر محسوس دیگری در بازار ایجاد نمی‌شود.)

اخبار مرتبط:بلاکچین Hyper SDK آوالانچ در تست‌نت به ۱۴۳ هزار TPS رسید

این پروتکل با استقرار در Arbitrum، لایه ۲ و Avalanche، یک بلاک‌چین با توان عملیاتی بالا و کارمزد پایین ایجاد کرده که از مبادلات با کارمزد پایین پشتیبانی می‌کند. ارائه‌دهندگان نقدینگی به‌طور قابل‌توجهی تحت‌تاثیر این ویژگی قرار می‌گیرند و می‌توانند در هر زمان که دارایی‌ها دوباره متعادل شدند از کارمزدهای سوآپ، اسپردها و معاملات اهرمی کارمزد دریافت کنند.

برنامه Bounty می تواند تا ۵ میلیون دلار پاداش دهد

هدفGMX از این اقدام جلوگیری از سرقت دارایی‌های کاربران با روش‌های مختلف از جمله نقل و انتقالات غیرمجاز، دستکاری  قیمت GLP، قفل کردن حساب و سایر عوامل تهدید کننده است. هر زمان که نقصی وجود داشته باشد و مهندسین به درستی آن را شناسایی کنند، برنامه  جایزه باگ GMX بسته به شدت نقص، جوایزی را توزیع می کند. با این حال، هر گزارش باید همراه با مستنداتی باشد که نشان دهد خطای کد چگونه بر پروتکل تأثیر می گذارد و پس از بررسی پاداش توزیع می‌شود.

به طور کلی در GMX، تمام مشکلات حساس  قرارداد هوشمند مشمول یک سقف ۱۰درصدی برای مکشلات احتمالی وجود دارد. حداکثر پاداش پرداخت شده به  توسعه‌دهندگانی که نقص‌های مهم کد را شناسایی کنند ۵ میلیون دلار است.

منبع : bitcoinist.com

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.
پست های مرتبط

آغاز معاملات ETFهای اسپات بیت کوین و اتریوم در هنگ‌کنگ

هنگ‌کنگ در اقدامی مهم، معاملات ETFهای اسپات بیت‌کوین و اتریوم را از…

۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

هشدار! مراقب صرافی جایگزین بینگ‌اکس باشید!

اخبار فوری حاکی از آن است که صرافی بینگ‌اکس پس از جلب…

۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

بیت‌کوین در آستانه‌ی 70 هزار دلار

بیت‌کوین با عبور از میانگین متحرک ساده‌ی ۱۰۰ ساعته و معامله بالای…

۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید