صفحه اصلی > آموزش و آموزش رمزارز : شیبا اینو (SHIB) چیست و چطور کار می‌‎کند؟

شیبا اینو (SHIB) چیست و چطور کار می‌‎کند؟

 هیاهوی ارزهای دیجیتال از روز اول معمولا ادامه‌دار بوده است، گاهی اخبار و اتفاقات باعث تغییر احساسات در بازارمی‌شود و گاهی رونمایی از یک ارز جدید توجهات را به خود جلب ‌می‌کند. یکی از اتفاقاتی که در سال ۲۰۲۰ هیاهوی بزرگی برپا کرد رونمایی از شیبا اینو بود که به عنوان یک میم‌کوین مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم در بازار معرفی شد و به سرعت به محبوبیت رسید. این ارز دیجیتال که از یک سگ ژاپنی نژاد شیبا اینو الهام گرفته شده با نماد SHIB شناخته می‌شود. شیبا اینو در ابتدا به عنوان یک شوخی ایجاد شد، اما به سرعت به یک پدیده واقعی تغییر یافت و خود را به عنوان قاتل دوج‌کوین معرفی کرد.

برای آشنایی بیشتر با رقیب دوج‌کوین و اینکه بدانید شیبا اینو چه کاربردی دارد و چگونه کار می‌کند پیشنهاد می‌کنیم این مقاله از دیفایر را تا پایان بخوانید.

shiba

شیبا اینو (SHIB) چیست؟

شیبا اینو (SHIB) یکی از نژادهای سگ شکاری در ژاپن است که برای شکار حیوانات کوچک پرورش داده شدند. اگر از یک فرد مبتدی که تازه با فضای بلاک‌چین و رمرز ارزها آشنا شده بپرسیم شیبا چیست احتمالا آن را یک میم غیرمتمرکز معرفی کند. درست است که در ابتدا به عنوان یک شوخی خود را معرفی کرد اما هدفی که از همان زمان اشاره کرد بازگرداندن کنترل ارزهای رمزنگاری شده به دست افراد عادی بود. این میم‌کوین در آگوست ۲۰۲۰ توسط فردی ناشناس به نام Ryoshi راه‌اندازی شد. اولین توکنی بود که جامعه در آن تمام امور را اداره می‌کرد و همین امر باعث شد که این توکن به عنوان یک پروژه غیرمتمرکز واقعی شناخته شود.

شیبا اینو (SHIB) چه نیازهایی را برطرف می‌کند؟

مهم‌ترین نکته در شناخت این پروژه بررسی قابلیت‌های آن است. اگر وایت پیپر شیبا را که به آن Woofpaper نیز گفته می‌شود بررسی کنیم می‌توانیم به عملکرد و دلایل ایجاد این پروژه ارز دیجیتال پی‌ببریم. 

وایت‌پیپر شیبا تلاش می‌‎کند تا به کاربران خود نشان دهد که Shiba Inu یک پروژه جدی و قابل اعتماد است. این راهنما همچنین نشان می‌دهد که شیبا اینو برخلاف بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده دیگر که توسط تیم‌های متمرکز اداره می‌شوند، قصد دارد یک ارز رمزنگاری شده غیرمتمرکز باشد که توسط جامعه خود اداره شود. یعنی تصمیم‌گیری‌های مربوط به پروژه به جای اینکه توسط یک نهاد مرکزی اتخاذ شود بر عهده اعضای جامعه شیبا اینو خواهد بود. 

جالب است بدانید که بنیانگذار شیبا اینو  ۵۰٪ از توکن‌های SHIB(توکن بومی جامعه شیبا اینو) را به ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم، ارسال کرد و ۵۰٪ باقیمانده عرضه در Uniswap برای نقدینگی قفل شده است. ظاهراً بوترین در ماه مه ۲۰۲۳ حدود ۹۰٪ از توکن‌های شیب را سوزاند و ۱۰٪ باقیمانده را به صندوق کمک به کووید-19 ارسال کرد. با توجه به اینکه توسعه‌دهندگان انتظار سوزاندن یا اهدای توکن‌ها توسط بوترین را نداشتند، مهم است که به نحوه استفاده از این کمک‌ها نگاه کنیم.

مسیر شیبا اینو (SHIB) از روز اول تا ۲۰۲۳ 

اگر بخواهیم با شیبا اینو آشنا شویم بهتر است با مسیری که در این مدت طی کرده را مطالعه کنیم.  باید درک کنیم که در این مدت برای تکامل چه مسیری را پیموده تا سوالات پیرامون آن را بهتر پاسخ دهیم مثلا یک ارزی که به شوخی وارد بازار شد چطور می‌شود که در یک فضای رقابتی به رتبه‌های برتر بازار صعود کند؟

شما باید توجه داشته باشید که شیبا اینو هیچ کاربردی به جز خدمت به عنوان یک وسیله مبادله نداشت. اگر بخواهیم این میم‌کوین را با رقیب آن یعنی دوج کوین مقایسه کنیم باید بگوییم دوج کوین به عنوان یک ارز رمزنگاری شده مستقل بر اساس شبکه بلاک‌چین خود ایجاد شد، در حالی که توکن شیبا اینو، یا SHIB، یک توکن استاندارد ERC20 در بلاک‌چین اتریوم است.  برخی از کارشناسان، شیبا اینو را  به عنوان دوج‌کوین در بلاک‌چین اتریوم می‌شناسند. 

رشد جامعه شیبا اینو منجر به توسعه انواع جدید شیبا اینو برای پاسخگویی به اصول نوآوری در حال ظهور شد. در حقیقت، محبوبیت شیبا اینو منجر به حمایت بی دریغ از پایگاه عظیم طرفداران، دارندگان توکن و طرفداران پرشور شده است. اجتماع کاربران شیبا با نام قدرتمند و در حال ظهور، “Shib Army” قطعاً نیرویی قابل توجه در حوزه بلاک‌چین ایجاد کرده‌اند. دارندگان  توکن SHIB در شبکه‌های اجتماعی مانند Discord، Reddit، Telegram و Twitter فعال‌ترین جوامع را تشکیل داده‌اند. طبق وب سایت رسمی شیبا اینو، جامعه  آن‌ها بیش از ۴۸۰/۰۰۰ است و بیشتر از ۷۰ هزار نفر آن‌ها در توییتر فعال هستند.

گسترش جامعه شیبا اینو بر اساس محبوبیت روزافزون توکن SHIB بوده است. این توکن همچنین دو توکن ERC20 دیگر با نام‌های  LEASH و BONE دارد که کاربردهای منحصر به فردی در ShibaSwap، صرافی غیرمتمرکز مخصوص کاربران شیبا افزوده شده است.  نکته مهم دیگر برای راهنمای شیبا اینو Shiboshis، NFT های اکوسیستم شیبا اینو است. جامعه شیبا اینو همچنین یک پروتکل لایه ۲ به نام Shibarium بر روی اتریوم ایجاد کرده است.

مکانیزم کاری شیبا اینو (SHIB) چیست؟

حالا زمان آن است تا با مکانیزم کاری شیبا آشنا شویم. این ارز از پایه و اساس شبکه اتریوم استفاده می‌کند، بنابراین بعد از گذراندن مکانیزم اجماع اثبات کار حالا از مکانیزم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند.  در مکانیزم اثبات سهام به جای اینکه استخراج‌کنندگان قدرت پردازش خود را برای حل معادلات پیچیده به رقابت بگذارند، به دارندگان ارز رمزنگاری شده اجازه می‌دهد تا با قفل کردن توکن‌های خود در شبکه، امنیت شبکه را تامین کنند. این امر باعث کاهش مصرف انرژی و انتشار کربن می‌شود. 

شیبا اینو همچنین دارای یک پروتکل لایه ۲خودکار به نام Shibarium است که قصد دارد هزینه‌های تراکنش را در شبکه شیبا اینو کاهش دهد و کارایی را بهبود بخشد. از طرف دیگر، مکانیسم اثبات سهام پاداش‌های استخراج را بر اساس تعداد سکه‌هایی که می‌توانید در شبکه استیک کنید، تعیین می‌کند. حالا شاید بپرسید شیبا اینو چطور این کار را انجام می‌دهد؟ 

پاسخ به این سوال است که اهمیت توکن‌های SHIB را برجسته می‌کند. موجودی عظیم شیبا اینو تضمین می‌کند که می‌تواند ویژگی‌های تورمی را کنترل کند. عرضه در گردش شیبا اینو در اکتبر ۲۰۲۲ تقریبا ۵۴۹ تریلیون SHIB بود. علاوه بر این، مکانیسم‌های کاری شیبا اینو نیز به توزیع عرضه توکن SHIB به دو نیمه اشاره دارند.

کسب درآمد در جامعه شیبا اینو (SHIB)

روش‌های کسب درآمد در جامعه شیبا متفاوت است، این ارز صرافی غیر متمرکز خود را دارد که در ژوئن ۲۰۲۱ از آن رونمایی کرد. صرافی غیرمتمرکز ShibaSwap مسیرهای جدیدی را برای DeFi و دارندگان توکن SHIB و سایر کاربران ارزهای رمزنگاری شده باز کرد. مهم‌تر از همه، ShibaSwap ادعا می‌کند که یکی از بهترین و ایمن‌ترین صرافی‌های غیر متمرکز DeFi خواهد بود. ShibaSwap به کاربران اجازه می‌دهد تا توکن‌های خود را در استخر نقدینگی SHIB برای کسب درآمد سپرده گذاری کنند. DEX از اصطلاحاتی مانند DIG ، TREAT ، FETCH ، BONEFOLIO و BURY برای توصیف فعالیت‌های مختلف استفاده می‌کند.

  • کاربران می‌توانند توکن‌های شیبا خود را در استخر نقدینگی SHIB قرار داده و در عوض توکن‌های BONE دریافت کنند که شبیه توکن‌های تامین‌کننده نقدینگی هستند و می‌توانند برای رأی دادن در مورد پیشنهادات حاکمیت ShibaSwap و کسب سود استفاده شوند.
  • از سوی دیگر کاربران می‌توانند توکن‌های خود را در بلاک‌چین شیبا اینو قرار دهند و در عوض دریافت سود، توکن‌های SHIB دریافت کنند.
  • بازیابی توکن‌های SHIB نیز یک فرآیند جالب است که به کاربران اجازه می‌دهد تا توکن‌های SHIB خود را بلافاصله با سایر توکن‌ها مبادله کنند.
  • نکته مهم بعدی در مورد Shiba Swap توکن جدید آن به نام treat است که بر اساس استاندارد ERC20 ایجاد شده  و نقش مهمی در اکوسیستم ShibaSwap دارد .
  • BONEFOLIO یک سبد سهام با جزئیات کامل است که به کاربران اجازه می‌دهد به دارایی‌های خود دسترسی داشته باشند.

ShibaSwap مرکز اصلی کاربردهای DeFi در اکوسیستم Shiba Inu است. در ابتدا، اصطلاحات جالبی برای سهام‌گذاری( burying) و تامین‌کنندگان نقدینگی ( digging) رای دادن به پیشنهادات حاکمیت وجود دارد. از دیگر نوآوری‌های Shiba Inu دو توکن LEASH  و BONE هستند دو توکن ERC20 جدیدی که در جامعه شیبا اینو ظهور کرده اند.   LEASH توکنی است که در ابتدا برای ردیابی قیمت توکن DOGE در دوج کوین ایجاد شد. اما جالب اینجاست که این قابلیت غیرفعال شد و اکنون قیمت LEASH کاملاً مستقل است. کاربران می‌توانند توکن‌های LEASH خود را سهام‌گذاری کنند یا از آن‌ها در استخرهای نقدینگی ShibaSwap استفاده کنند. کل عرضه توکن‌های LEASH 107،646 است.

BONE نیز یکی دیگر از توکن‌های ERC20 جدیدی است که در جامعه شیبا اینو ایجاد شده است. این توکن به عنوان توکن حاکمیت برای اکوسیستم شیبا اینو اهمیت زیادی دارد. توکن حاکمیت به هر عضو اجازه می‌دهد تا در مورد پیشنهادات حاکمیت رای دهد و به این ترتیب به تحقق هدف واقعی غیرمتمرکزسازی در پروژه شیبا اینو کمک کند. توکن BONE همچنین می‌تواند به عنوان یک ابزار مفید برای استخرهای نقدینگی ShibaSwap استفاده شود.

Shiboshis

منظور از ان‌افت‌تی‌ Shiba Inu و Shibarium چیست؟

 یکی دیگر از مفاهیمی که باید در اکوسیستم شیبا با آن آشنا شوید NFT های شیبا اینو و راه‌حل‌های لایه ۲، شیباریوم است.  شما می‌توانید این نوع منحصر به فرد از راه حل‌های وب ۳ شیبا اینو را به عنوان نمونه‌های عالی از اثربخشی پرورش یک ارز غیر متمرکز پیدا کنید. NFT ها یا Shiboshis، مجموعه‌ای از سگ‌های پیکسلی را ارائه می‌دهند. توسعه‌دهندگان شیبا اینو (SHIB) در اکتبر ۲۰۲۱، ۱۰/۰۰۰از NFT شیبا اینو را راه‌اندازی کردند که در عرض ۳۵ دقیقه به فروش رسید. هر shiboshi با ویژگی‌های منحصر به فردی همراه است. ویژگی‌های مهم NFT شیبا اینو شامل کلاه، اکسسوری، خز و لباس است. تنوع این ویژگی‌ها به تعریف نادر بودن NFT ها و ویژگی‌های آن‌ها برای یک بازی مبتنی بر بلاک‌چین کمک می‌کند.

شیبا اینو با Shibarium مانند Optimism و Arbitrum. یک راه حل لایه ۲ را ایجاد کرده است . جامعه فعال Shib تصمیم گرفت که برای توکن‌های اکوسیستم راه حل لایه ۲ مخصوص خود را ایجاد کند. شیباریوم در یک راهنما شیبا اینو به  اهمیت توکن‌های BONE برای پرداخت هزینه‌های تراکنش‌ها اشاره کرده است. این توکن به بهبود مقیاس پذیری و سرعت اتریوم نیز کمک خواهد کرد. اولین نسخه شیباریوم در اوایل سال ۲۰۲۲ عملیات خود را آغاز کرد. شیباریوم در درجه اول بر تعاملات با ShibaSwap همراه با تراکنش‌های همتا به همتا تمرکز خواهد داشت.  این امر به مجموعه Shiba کمک می‌کند تا در فعالیت‌های دیفای خود هزینه کمتری پرداخت کند و در دراز مدت، شیباریوم می‌تواند به عنوان یک ابزار امیدوار کننده برای افزایش پذیرش شیبا اینو (SHIB) پدیدار شود.

ویژگی‌های منحصر به فرد پروژه (Shiba Inu (SHIB

اگر بپرسید که آیا Shiba Inu هیچ ویژگی منحصر به‌فردی دارد که آن را متمایز کند تا اینجا متوجه شدیم بله این پروژه به یکی از ابزارهای اصلی در اکوسیستم Web3 تبدیل شده ولی آیا به نظر شما این پروژه که لقب قاتل دوج کوین به آن نسبت داده شده است توانایی سرنگونی یکی از ارزهای رمزنگاری شده محبوب را دارد؟ پاسخ این سوال هم کاملا مشخص نیست ولی چندان دور از انتظار نیست در ادامه به برخی از ویژگی‌های منحصر به فرد این پروژه اشاره خواهیم کرد:

  1. وایت پیپر یا Woofpaper بر غیر متمرکزسازی تاکید دارد و موفق شده است نسبت به تیم‌های متمرکز مزیت‌های بهتری را ارائه دهد. یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد شیبا اینو (SHIB) این است که به قدرت ساخت جامعه غیرمتمرکز اعتقاد دارد. این پروژه از ابتدا بدون هیچ گونه سرمایه‌گذاری و بودجه‌ای شروع شد و ثابت کرد که تلاش‌های مبتنی بر جامعه می‌تواند سیستم غیرمتمرکز واقعی را پرقدرت شروع کند.
  2. یکی از نکاتی که درباره  Shiba Inu باید به آن توجه کنید این است که  پلتفرم شیبا یک ابتکار عمل اجتماعی ایجاد کرده و از ویژگی‌های منحصربه‌فردی مانند  Amazon Smile برای جمع‌آوری و توزیع بخشی از خریدهای آمازون به عنوان کمک‌های مالی به Shiba Inu Rescue Association استفاده می‌کند. و به علاوه به پرورش و حمایت از هنرمندان و فرهنگ نیز علاقه‌مند است.
  3. این پروژه می‌تواند با کمک Shiboshis  ترویج جنبش شیبا را تسهیل کند و در عین حال مسیر را برای شیبا اینو در چشم‌انداز NFT هموار کند. ویژگی‌های منحصر به فرد شیبا اینو ثابت می‌کنند که این پروژه قطعاً یک پروژه منحصر به فرد در دنیای وب۳ است.

سخن پایانی

در این مقاله خواندیم چگونه می‌توان راه‌حل‌های Web3 را با غیر متمرکز سازی اصولی توسعه داد و در نهایت با ایجاد یک اکوسیستم فعال موفق شد در ادامه اهمیت توکن‌های مختلف مانند SHIB، LEASH و BONE در پلتفرم  (Shiba Inu (SHIB نیز روشن شد .علاوه بر این، با جزئیات منحصر به فرد و نوآوری‌های مخصوص شیبا اینو، مانند شیبا سواپ و Shibarium آشنا شدیم. پروژه شیبا اینو (SHIB) تا اینجای مسیر خود توانست با مشارکت در ابتکارات رفاه اجتماعی، هویت خود را به عنوان یک پروژه Web3 منحصر به فرد ثابت کند و از یک شوخی به ارز محبوب تبدیل شود.

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.
پست های مرتبط

آیا هوش مصنوعی می‌تواند شما را به یک تریدر موفق ارز دیجیتال تبدیل کند؟

در دنیای امروز، ارزهای دیجیتال به عنوان یکی از محبوب‌ترین و بحث‌برانگیزترین…

۲۱ تیر ۱۴۰۳

روز «پیتزا بیت‌کوین» و اولین تراکنش واقعی «بیت‌کوین» مبارک

تصور کنید که دو پیتزا به قیمت میلیون‌ها دلار می‌خرید. دیوانه‌وار به…

۲ خرداد ۱۴۰۳

طلا، بورس یا بیت‌کوین؟ بهترین سرمایه‌گذاری برای سال 1403 کدام است؟

از جمله مهمترین مسائلی که برای بسیاری از ما مطرح است، انتخاب…

۹ فروردین ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید