صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : Wasabi Wallet، قربانی فشار نظارتی پس از رسوایی 100 میلیون دلاری Samourai

Wasabi Wallet، قربانی فشار نظارتی پس از رسوایی 100 میلیون دلاری Samourai

توسعه‌دهنده کیف‌پول بیت‌کوین با قابلیت حفظ حریم خصوصی Wasabi Wallet، یعنی ZkSNACKs، اعلام کرده است که دسترسی کاربران ساکن آمریکا به محصولات و پلتفرم‌های این شرکت تا اطلاع ثانوی مسدود می‌شود. این اقدام جرقه‌ی بحث‌ها و گمانه‌زنی‌های جالبی را در جامعه‌ی ارزهای دیجیتال زده است و بسیاری درباره‌ی ارتباط آن با دستگیری اخیر بنیان‌گذاران Samourai Wallet بحث می‌کنند.

روز شنبه، ۲۷ آوریل، ZkSNACKs از طریق یک پست وبلاگی اعلام کرد که:

شهروندان و ساکنان ایالات‌متحده به‌طور نامحدود از بازدید وب‌سایت‌های این شرکت و استفاده از Wasabi Wallet منع می‌شوند.

این شرکت نرم‌افزاری همچنین سایر سرویس‌ها و محصولات خود مانند APIها و رابط‌های RPC را برای کاربران آمریکایی غیرفعال می‌کند.

عبارت «ایالات‌متحده» شامل تمامی ایالت‌های آمریکا و قلمروهای وابسته به آن می‌شود. اگر شما شهروند یا مقیم ایالات‌متحده هستید، مجاز به بازدید از هیچ‌یک از وب‌سایت‌های ذکر شده، دانلود Wasabi Wallet یا استفاده از قابلیت ادغام تراکنش‌های Wasabi Wallet نیستید. این مورد شامل دارندگان گرین‌کارت آمریکا یا افرادی که پاسپورت ایالات‌متحده را در اختیار دارند نیز می‌شود.

در پست وبلاگی، ZkSNACKs به عنوان دلیل اصلی این تصمیم به «اعلامیه‌های اخیر» مقامات ایالات‌متحده اشاره کرد. در حالی که به سختی می‌توان گفت این شرکت دقیقا به کدام اعلامیه اشاره داشته، خروج آن‌ها از بازار آمریکا به اعتقاد بسیاری تحت تاثیر دستگیری اخیر بنیان‌گذاران کیف‌پول Samourai Wallet با تمرکز بر حفظ حریم خصوصی بوده است.

همانطور که توسط Bitcoinist گزارش شده است، کلونی رودریگز و ویلیام لونرگان هیل، هم‌بنیان‌گذاران Samourai Wallet، به ظن اداره یک کسب‌وکار انتقال غیرمجاز پول و توطئه برای پولشویی توسط نیروهای انتظامی ایالات‌متحده دستگیر شدند. این دو متهم به تسهیل پولشویی بیش از ۱۰۰ میلیون دلار وجوه حاصل از جرم، از جمله پول‌هایی از بازارهای سیاه « جاده ابریشم » و «هیدرا» هستند.

این متن خبری به خروج Wasabi Wallet از بازار آمریکا اشاره داشت، اما این تنها کیف‌پولی نیست که تحت تاثیر قوانین آمریکا قرار گرفته است. در ادامه به موارد دیگری اشاره می‌کنیم:

  • نظارت بر کیف‌پول MetaMask: Consensys، سازنده‌ی کیف‌پول محبوب MetaMask، در هفته‌های اخیر مورد بررسی دقیق کمیسیون بورس و اوراق‌بهادار آمریکا (SEC) قرار گرفته است. به نظر می‌رسد این نهاد نظارتی مالی بر ویژگی‌های خاصی از کیف‌پول MetaMask مانند امکانات سوآپ و استیکینگ تمرکز دارد.

 

  • خروج اجباری Phoenix Wallet از بازار آمریکا: کیف‌پول Phoenix از ACINQ نیز اخیراً برنامه‌های خود را برای خروج از بازار ایالات‌متحده تا ماه آینده اعلام کرد. این ارائه‌دهنده کیف‌پول به کاربران در ایالات‌متحده گفته است که دارایی‌های خود را برداشت کرده و تا سوم اردیبهشت ۱۴۰۲ (May 3rd, 2023) کیف‌پول‌های خود را خالی کنند.

اعلامیه‌های اخیر مقامات ایالات‌متحده این سوال را ایجاد کرده است که آیا ارائه دهندگان کیف‌پول خود-نگهدارنده، ارائه‌دهندگان خدمات لایتنینگ یا حتی نودهای شبکه لایتنینگ می‌توانند کسب‌وکارهای انتقال وجه در نظر گرفته شده و تحت چنین مقرراتی قرار بگیرند.

خروج انبوه این کیف‌پول‌های خودنگهدار ارز دیجیتال و پروژه‌ها از ایالات‌متحده، تنها بر چالش‌های نظارتی و ناپایداری حاکم بر صنعت ارز دیجیتال و فناوری‌های حفظ حریم خصوصی تأکید می‌کند.

  • چالش‌های نظارتی (regulatory challenges): دشواری‌هایی که بازیگران حوزه ارز دیجیتال در تطابق فعالیت‌های خود با قوانین و مقررات پیچیده و در حال تغییر آمریکا با آن مواجه هستند.
  • ناپایداری (instability): وضعیت نامشخص و غیرقابل پیش‌بینی قوانین و مقررات مربوط به ارز دیجیتال در آمریکا که باعث ایجاد ریسک و عدم اطمینان برای کسب‌وکارهای این حوزه می‌شود.

مهرسا توتونی

پست های مرتبط

مروری بر مهم‌‎ترین رویدادهای رمزارزها در روزهای آینده 

این هفته در بازار ارزهای دیجیتال، رویدادهای مهمی در جریان است که…

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

نوسانات بیت‌کوین زیر قیمت 67هزار دلار ادامه‌دار است

تحلیلگران بازار ارزهای دیجیتال معتقدند که اگر قیمت بیت کوین بتواند از…

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ریزش ۶۲ درصدی Notcoin در کمتر از یک هفته!

رمز ارز Notcoin (NOT) که با حمایت پررنگ تلگرام، غول شبکه‌های اجتماعی،…

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید