صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : کلاهبرداری 26 میلیون دلاری در پیش‌فروش میم‌کوین سولانا

کلاهبرداری 26 میلیون دلاری در پیش‌فروش میم‌کوین سولانا

زاخ‌اکس‌بی‌تی، کارآگاه دنیای ارز دیجیتال، در شبکه اجتماعی X هشدار جدی‌ای داد. او اعلام کرد: تنها یک ماه گذشته است و ۱۲ تا از میم‌کوین‌های سولانا که در مرحله پیش‌فروش بودند، پس از جمع‌آوری بیش از ۱۸۰،۶۵۰ واحد سولانا، به طور کامل رها شده‌اند. این رقم تکان‌دهنده، وسعت این مشکل را برجسته می‌کند، چرا که پروژه‌های متعددی علی‌رغم جمع‌آوری مقدار قابل توجهی از سولانا، به وعده‌های خود عمل نکرده‌اند.

تحقیقات زاخ‌اکس‌بی‌تی، کارآگاه دنیای ارز دیجیتال، ابعاد گسترده‌تری از این مشکل را نمایان کرد. او در اوایل مارس گزارش داد:

میزان سولانا جمع‌آوری شده از طریق ۳۳ پیش‌فروش به بیش از ۷۹۶,۰۰۰ واحد سولانا (به ارزش تقریبی ۱۴۹.۲ میلیون دلار) رسیده است. با وجود جذب سرمایه قابل توجه، بسیاری از این پروژه‌ها با کلاهبرداری Rug Pull، سرمایه‌گذاران را دست خالی گذاشته‌اند.

علاوه بر این، این کارآگاه ارز دیجیتال ضمن اعلام «دور ماندن» از چنین پروژه‌هایی، به جامعه نیز همین توصیه را کرد.

یک نمونه از این کلاهبرداری‌ها، پرونده‌ی URF، یک میم‌کوین تبلیغ‌شده توسط اینفلوئنسر برایس هال است. زاخ‌اکس‌بی‌تی فاش کرد که URF موفق شد در پیش‌فروش خود حدود ۲۴۰۰ واحد سول (به ارزش تقریبی ۴۵۰ هزار دلار) جمع‌آوری کند. با این حال، تیم توسعه‌دهنده ظرف ۲۴ ساعت پس از راه‌اندازی ناپدید شد. این کارآگاه ارز دیجیتال خاطرنشان کرد:

تیم کمتر از ۲۴ ساعت پس از راه‌اندازی ناپدید شد و حساب‌های کاربری آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی از ۲۶ مارس هیچ فعالیتی نداشته‌اند.

به جای عمل به تعهدات خود در قبال سرمایه‌گذاران، تیم URF از باقی‌مانده وجوه پیش‌فروش برای معامله‌ی میم‌کوین‌های دیگر استفاده کرده است. این اقدام، ضررهای وارده به سرمایه‌گذاران را بیش از پیش افزایش داد.

این حوادث، نگرانی‌های جدی‌ای را در جامعه‌ی ارز دیجیتال در رابطه با نبود پاسخگویی و شفافیت در پیش‌فروش‌های میم‌کوین روی بلاک‌چین سولانا ایجاد کرده است.

بنابراین، کارآگاه [زاخ‌اکس‌بی‌تی] به سرمایه‌گذاران توصیه کرد تا پیش از مشارکت در چنین پروژه‌های میم‌کوینی، محتاط باشند و با دقت و وسواس تحقیق کنند، چرا که خطر کلاهبرداری Rug Pull همچنان بالا است. پیش از این، پیش‌فروش میم‌کوین Slerf در بلاک‌چین سولانا با کلاهبرداری Rug Pull همراه شد و تقریباً ۱۱ میلیون دلار ضرر به افراد وارد کرد.

هم‌بنیانگذاران سولانا، راج گوکال و آناتولی یاکوونکو، بارها به سرمایه‌گذاران هشدار داده‌اند که چنین پیش‌فروش‌های تصادفی میم‌کوین‌های سولانا روی پلتفرم ایکس را در نظر نگیرند.

تحقیقات زاخ‌اکس‌بی‌تی همچنین نشان می‌دهد که پیش‌فروش میم‌کوین LIKE به بزرگترین ضرر با ۵۲،۲۲۰ واحد SOL منجر شده است که با توجه به قیمت فعلی، ارزشی معادل ۸.۱۰ میلیون دلار دارد.

در همین حال، پروژه میم‌کوین MOONKE سولانا متعلق به RockyXBT منجر به ضرری معادل ۳۷،۴۷۰ واحد SOL، به ارزش تقریبی ۵.۸۱ میلیون دلار شد. علاوه بر این، ۱۰ پیش‌فروش دیگر از این دست میم‌کوین‌ها روی بلاک‌چین سولانا، ضرری بالغ بر ۹۰،۹۶۱ واحد SOL به ارزش خیره‌کننده‌ی ۱۴.۱ میلیون دلار به همراه داشت.

مهرسا توتونی

پست های مرتبط

انتقال 1 میلیار دلار بیت‌کوین با کارمزد ۷ دلاری بانکداری سنتی را به چالش کشید!

انتقال بیت‌کوین به ارزش بیش از یک میلیارد دلار، تنها با پرداخت…

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

رویداد پیتزادی بیت‌کوین: سالگرد اولین تراکنش بیت‌کوین

روز ۲۲مه، به عنوان “روز پیتزا بیت‌کوین” شناخته می‌شود که داستانی جالب…

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

کشف ۷۳ دستگاه ماینر غیرمجاز در کرمانشاه

سید حامد حسینی، مدیر دفتر حراست شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه،…

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید