صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : JPMorgan: پس از به‌روزرسانی Merge و Shanghai، اتریوم متمرکزتر شده است

JPMorgan: پس از به‌روزرسانی Merge و Shanghai، اتریوم متمرکزتر شده است

متمرکز شدن اتریوم

گزارش روز پنجشنبه‌ JPMorgan نشان می‌دهد، بعد ازبه‌روزرسانی Merge و Shanghai که افزایش استیکینگ(staking) اتریوم را به دنبال داشته، نگرانی‌هایی به‌وجود آمده که ممکن است این به‌روز رسانی متمرکزشدن و کاهش سوددهی کلی استیکینگ را برای Ethereum به همراه داشته باشد.

با وجود گزینه‌های غیر متمرکز، مانند پلتفرم سهام شناور Lido که به عنوان جایگزین درنظر گرفته شده است، اما همچنان متمرکز شدن در اتریوم خطراتی را برای امنیت آن به همراه دارد و به طور کلی ویژگی غیرمتمرکز بودن شبکه را زیر سوال می‌برد. تحلیلگران به رهبری نیکولاوس پانیگیرتزوگلو(Nikolaos Panigirtzoglou) معتقدند بسیاری ازاهالی کریپتو، Lido را یک جایگزین مناسب برای پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری شناور مرتبط با صرافی‌های متمرکز می‌دانند. Lido بسیار تلاش کرد تا با تقسیم اترهای ذخیره شده خود در بین چندین اپراتور نود، غیرمتمرکز شود.

افزایش سرمایه‌گذاری نقدینگی همچنین خطر rehypothecation را ایجاد کرده است، که در آن توکن‌های نقدینگی به عنوان وثیقه در چندین پروتکل مالی غیرمتمرکز (DeFi) به طور همزمان استفاده می شوند.
اصطلاح “rehypothecation” در زمینهٔ مالی به معنای استفاده مجدد یک دارایی یا وثیقه برای مقاصد دیگر است. در واقع، وقتی یک شخص یا موسسه اعتباری دارایی یا وثیقه‌ای را به عنوان تضمین یا اعتبار به یک شخص یا مؤسسه دیگر انتقال می‌دهد، این شخص یا مؤسسه ممکن است از این دارایی یا وثیقه برای اعتباردهی خود استفاده کند. به این فرایند “rehypothecation” می‌گویند.

اخبار مرتبط: پیامدهای افزودن ZK-EVM و ویژگی‌های دیگر به شبکه اصلی اتریوم

در یادداشت آمده است: اگر ارزش دارایی مورد معامله به شدت کاهش یابد یا به دلیل حمله مخرب یا خطای پروتکل هک شود یا کاهش یابد، می‌تواند منجر به انحلال مجدد شود. علاوه بر این، این گزارش خاطرنشان کرد که به دلیل سوددهی پایین اتر در مقایسه با افزایش بازدهی دارایی‌های مالی سنتی، دیگر جذابیتی برای فعالیت سهامداران نخواهد داشت.

متمرکزشدن باعث می‌شود که تعداد محدودی از اشخاص یا سازمان‌ها تمام قدرت و کنترل را به دست بگیرند و این اتفاق می‌تواند یک نقطه ضعف برای شبکه محسوب شود و تبدیل به هدفی آسیب‌پذیر برای حملات هکرها شود یا بازارهای سیاهی را ایجاد کند که قدرت و کنترل کل بازار را به دست می‌گیرند و رقابتی در آن‌ وجود ندارد و در برابر حملات هم آسیب‌پذیر هستند.

بازده کل سهام اتریوم از۷.۳٪ قبل از ارتقا شانگهای به تقریباً ۵.۵٪ کاهش یافته است که نشان‌دهنده تغییر چشم‌انداز سرمایه‌گذاری‌های ارزهای دیجیتال همزمان با پویایی در این بازار است. با توجه به YCharts، در راستای افزایش نرخ بهره کلی نرخ بازدهی برای اوراق خزانه ۲ ساله ایالات متحده به بیش

 از ۵٪ افزایش یافته است، اگرچه سهام‌داری به طور فنی برای همه قابل دسترس است، اما برای راه‌اندازی یک نود سهام‌داری و ورود به عرصه سهامداران باید ۳۲ اتر معادل (۵۲/۰۰۰) دلارداشته باشید. 

اخبار مرتبط: ویتالیک از اقدامات DAO برای تایید اپراتورهای استخر سهام ETH ابراز نگرانی کرد

کاربران با موجودی کمتر باید از طریق یک سرویس‌دهنده سهام‌داری متمرکز به سهام ETH دسترسی پیدا کنند که در این صورت این پلتفرم‌ها بار مالی و فنی را از شانه کاربران خود برمی‌دارند اما در مقابل مقدار سود آن‌ها کاهش می‌یابد.

 Lido در حال حاضر بزرگ‌‎ترین سرویس‌دهنده‌ در این زمینه شناخته می‌شود و ۸,۹ میلیون ETH از کل ۳۰.۷ میلیون ETH ذخیره شده در شبکه را کنترل می‌کند. به گفته Glassnode مجموعه دیگری از شرکت‌های متمرکز از جمله کوین‌بیس(Coinbase)، کراکن(Kraken)و بایننس(Binance ) به‌طور جمعی بیش از ۵ میلیون ETH سهام را کنترل می‌کنند.

منبع: cryptonews.com

فهیمه قائمی

پست های مرتبط

دلایل اصلی افزایش قیمت توکن SAGA

توکن سگا که در تاریخ ۵ آوریل ۲۰۲۴ به عنوان پنجاه و…

۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

تحلیل و پیش‌بینی قیمت دوج‌کوین

دوج‌کوین زمانی در جمع ۱۰ ارز دیجیتال برتر، بهترین عملکرد را داشت…

۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

جهش 8 درصدی قیمت ADA با رسیدن ذخایر کاردانو به 1.5 میلیارد دلار

در حالی که بازار کریپتوکارنسی با چالش‌هایی روبرو بوده است، اکوسیستم کاردانو…

۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید