صفحه اصلی > آموزش و آموزش NFT : چگونه ان‌اف‌تی بسازیم؟

چگونه ان‌اف‌تی بسازیم؟

ان‌اف‌تی

ان‌اف‌تی یا توکن‌های غیرقابل تعویض (NFTs) که در چند سال گذشته یکی از محبوب‌ترین موضوعات حوزه ارزهای دیجیتال شده‌اند، با داشتن میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری در معاملات، توانسته‌اند بسیاری از آثار هنری دیجیتال را به رسانه‌های عمومی انتقال دهند. توکن‌های غیرقابل تعویض یا ان‌اف‌تی‌ها می‌توانند مستقیماً در پلتفرم‌های مخصوص خود ایجاد شوند و به شما اجازه می‌دهند که آثار هنری خود را در یک محیط بلاک‌چینی ثبت کنید. در این مقاله دیفایر مراحل لازم برای ایجاد اولین ان‌اف‌تی‌ اختصاصی را توضیح می‌دهد.

در ابتدای مسیر قرار است نحوه بارگذاری آثار هنری را به شما معرفی می‌کند سپس اطلاعات لازم برای انتخاب محیط بلاک‌چینی مناسب را به شما ارائه می‌دهد و در پایان محلی که باید آن را برای فروش قرار دهید معرفی می‌کند پس اگر شما هم به این موضوع علاقه‌مند هستید تاپایان همراه ما باشید.

نکات کلیدی مقاله

 • توکن‌های غیرقابل تعویض (NFTs) دارایی‌های کریپتوییک منحصر به فردی هستند که در یک محیط بلاک‌چینی ذخیره می‌شوند.
 • ایجاد یک NFT به کاربران اجازه می‌دهد تا محتوای دیجیتال خود را بارگذاری کرده و آن را در بازار پلتفورم‌های مخصوص ان‌اف‌تی‌ بفروشند.
 • چندین بلاک‌چین برای ایجاد ان‌اف‌تی هستند که موارد مربوطه را پشتیبانی کنند. مانند اتریوم که به عنوان محبوب‌ترین بلاک‌چین شناخته شده است.

‌ان‌اف‌تی چیست و چگونه می‌توان یکی از آن‌ را ایجاد کرد؟

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFTs) دارایی‌های رمزنگاری شده در یک محیط بلاک‌چینی هستند که دارای کدهای شناسایی منحصربه‌فرد و اطلاعات فراداده‌اند که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کنند. برخلاف ارزهای رمزنگاری‌شده، ان‌اف‌تی‌ها نمی‌توانند به جای یکدیگر مبادله شوند، زیرا هر ان‌اف‌تی منحصربه‌فرد است. به عبارت دیگر، ارزهای رمزنگاری‌شده قابل مبادله هستند. این به این معناست که ارزش هر بیت‌کوین یکسان است. بنابراین می‌توانند به جای یکدیگر مبادله شوند. در صورتی‌ که ان‌اف‌تی‌ها این‌طور نیستند.

معمولاً ان‌اف‌تی‌ها به‌وسیله آثار هنری دیجیتال نمایان می‌شوند، مانند تصاویر، ویدئوهای متحرک یا موسیقی. آن‌ها می‌توانند در بازارهای ویژه‌ای خرید و فروش شوند و معمولاً برای پرداخت مبلغ آن‌ها از ارزهای رمزنگاری استفاده می‌شود. ایجاد یک ان‌اف‌تی می‌تواند در یک بازار یا صرافی رمزنگاری‌شده که ایجاد توکن‌های غیرقابل تعویض را پشتیبانی می‌کند، انجام شود. برای ایجاد یک NFT از ابتدا، مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله ۱: مشخص کردن چیزی که می‌خواهید ایجاد کنید

ان‌اف‌تی‌ها معمولاً به یک قطعه هنر دیجیتال مرتبط هستند. این ممکن است یک تصویر، یک محصول صوتی (مانند یک آهنگ) یا حتی یک کلیپ ویدئویی کوتاه مانند یک GIF متحرک باشد. هدف ایجاد یک ان‌اف‌تی، ایجاد یک قطعه منحصر‌به‌فرد از رسانه دیجیتال است که می‌تواند مثل فروش یک نقاشی در یک گالری هنری نقش خود را ایفا کند. ان‌اف‌تی‌ها در واقع، ارزشی به سازندگان ارائه می‌دهند تا به عنوان یک اثر منحصربه‌فرد، چیزی که نمی‌تواند در مکان‌های دیگر مالکیت داشته باشد، ایجاد شوند.

با ایجاد یک ان‌اف‌تی، داشتن امکانات خاص برای اطمینان از اینکه حق مالکیت رسانه دیجیتالی که از آن استفاده می‌کنید را دارید، بسیار مهم است. زیرا ایجاد یک ان‌اف‌تی از رسانه‌ای که مالکیت آن را ندارید ممکن است پیامدهای قانونی داشته باشد.

مرحله ۲: انتخاب محیط بلاک‌چینی مناسب برای ذخیره ان‌اف‌تی(NFT)

چندین زنجیره‌بلوکی وجود دارد که می‌تواند ان‌اف‌تی شما را ذخیره کند. این محیط‌های بلاکچینی، یک رکورد دائمی از ان‌اف‌تی شما نگه‌داری می‌کنند. بنابراین مهم است که محیطی را انتخاب کنید تا با نیازهای شما سازگار باشد.

۱- اتریوم

محبوب‌ترین بلاک‌چین برای ان‌اف‌تی، اتریوم است که هزاران مجموعه را میزبانی می‌کند. ان‌اف‌تی‌های اتریوم با استفاده از استاندارد ERC-۷۲۱ ایجاد می‌شوند که اطلاعات فراداده ان‌اف‌تی را در زنجیره‌بلوکی اتریوم ذخیره می‌کند. این استاندارد توسط تیم‌هایی که قرارداد هوش‌مصنوعی ERC-۲۰ را توسعه دادند توسعه یافته و رابط حداقلی جزئیات مالکیت، جزئیات امنیتی و فراداده را برای مبادله و توزیع توکن‌ها تعریف می‌کند.

این زنجیره بلوکی در حال حاضر با استفاده از مکانیزم موافقت PoS (استخراج به وسیله سهام) فعالیت می‌کند، که آن را بسیار بیشتر از گذشته مفیدتر کرده‌است. بیشتر بازارهای ان‌اف‌تی ایجاد این اثار را با اتریوم پشتیبانی می‌کنند. اگرچه انتقال ان‌اف‌تی‌ها در زنجیره‌بلوکی اتریوم ممکن است هزینه‌های گس بالایی داشته باشد.

۲- سولانا

رقیب نزدیک زنجیره‌بلوکی اتریوم، سولانا است. به عنوان یک جایگزین سریع‌تر و با هزینه‌ی پایین‌تر که برای اتریوم طراحی شده، سولانا هزینه‌های معاملاتی کمتر از 0.0۱ دلار ارائه می‌دهد و فهرست رشد زیادی از برنامه‌های کاربردی پشتیبانی‌شده برای ان‌اف‌تی‌ها دارد. علاوه بر این، سولانا از هر دو مکانیزم موافقت PoH (تاریخچه موافقت) و PoS استفاده می‌کند و سرعت معاملات آن به مراتب بیشتر از اتریوم است.

۳- فلو

فلو یک زنجیره بلوکی PoS دیگر برای ان‌اف‌تی‌ها است. این برنامه‌ به‌طور متمرکزی طراحی شده تا میزبان مجموعه محبوب NFT NBA Top Shot باشد. بسیاری از انجمن‌های ورزشی بازارها را در زنجیره بلوکی فلو ایجاد شده‌اند و آن را به مکانی محبوب برای ایجاد ان‌اف‌تی‌های متمرکز بر ورزش تبدیل کرده‌است.

مرحله ۳: راه‌اندازی یک کیف‌پول ان‌اف‌تی

پس از انتخاب یک زنجیره‌بلوکی، نیاز دارید که یک کیف‌پول دیجیتال که از آن زنجیره پشتیبانی می‌کند را برای ذخیره ان‌اف‌تی‌ خود ایجاد کنید. برای ایجاد یک کیف پول، باید برنامه کیف‌پول رمزنگاری‌شده (crypto wallet) را دانلود کنید. یک نام کاربری و گذرواژه ارائه دهید و کلیدهای خصوصی و عبارت بازیابی خود را برای پشتیبان‌گیری به صورت آفلاین ذخیره کنید. چندین برنامه کیف‌پول محبوب وجود دارند که از چندین زنجیره‌بلوکی پشتیبانی می‌کنند:

 • متامسک (MetaMask): متامسک یک کیف‌پول رمزنگاری‌شده محبوب است که از انواع گوناگونی از رمزارزهای مختلفی مانند زنجیره‌های اتریوم و سولانا پشتیبانی می‌کند. همچنین می‌توان آن را به عنوان یک برنامه‌ موبایل یا افزونه مرورگری اضافه کرد.
 • کیف‌پول کوین‌بیس (Coinbase Wallet): کوین‌بیس یک کیف‌پول دیجیتال ارائه می‌دهد که از توکن‌های ERC-۷۲۱ NFT و مجموعه‌های ان‌اف‌تی‌ سولانا پشتیبانی می‌کند. همانند مورد قبل، این کیف‌پول را می‌توان به عنوان یک برنامه موبایل یا افزونه مرورگری دانلود کرد.
 • لجر نانو ایکس (Ledger Nano X): اگر می‌خواهید ان‌اف‌تی‌ خود را در یک کیف‌پول فیزیکی امن ذخیره کنید، لجر نانو ایکس از هر دو زنجیره بلوکی اتریوم و سولانا پشتیبانی می‌کند.

مرحله ۴: انتخاب یک پلتفرم مناسب ان‌اف‌تی

بیشتر پلتفرم‌های ان‌اف‌تی امکان ایجاد آن را به شما می‌دهند، اما بهترین آن‌ها یک بازار خدمات کامل برای ثبت و فروش ان‌اف‌تی به افراد ارائه می‌دهند. در ادامه چندین پلتفرم ان‌اف‌تی محبوب آورده شده‌است:

 • اوپن‌سی (OpenSea): بدون شک، محبوب‌ترین پلتفرم ان‌اف‌تی، اوپن‌سی است. با بیش از ۲۰ میلیارد دلار معامله از زمان راه‌اندازی در سال ۲۰۱۷ و بیش از ۲ میلیون مجموعه ان‌اف‌تی ثبت‌شده، اوپن‌سی برترین پلتفرم برای ان‌اف‌تی‌های مبتنی بر اتریوم است. اوپن‌سی از ماه ژوئیه ۲۰۲۲ با پشتیبانی از ان‌اف‌تی‌های سولانا، راه‌اندازی شده است.
 • سولان‌آرت (Solanart): به عنوان پلتفرم ان‌اف‌تی مبتنی بر سولانا، سولان‌آرت برخی از محبوب‌ترین مجموعه‌های ان‌اف‌تی سولانا را میزبانی می‌کند. آن‌هم با رابط کاربری شکیل و یک فرآیند ساده برای ایجاد توکن‌های ان‌اف‌تی.
 • صرافی‌های رمزارزی: چندین صرافی رمزارزی، مانند صرافی بایننس، ایجاد توکن‌های ان‌اف‌تی را پشتیبانی می‌کنند. می‌توانید ان‌اف‌تی خود را مستقیماً روی پلتفرم ایجاد کنید، زنجیره‌بلوکی مورد نظر خود را انتخاب کنید و توکن ان‌اف‌تی را مستقیماً ایجاد کنید.

مرحله ۵: ایجاد ان‌اف‌تی

بعد از انتخاب یک پلتفرم، وارد مرحله ایجاد یک ان‌اف‌تی می‌شوید که به نسبت مراحل‌قبل، ساده‌تر است. در ادامه، یک مثال برای ایجاد یک ان‌اف‌تی در اوپن‌سی آورده شده است:

 • اتصال کیف‌پول: در منوی اوپن‌سی، نماد کیف‌پول را انتخاب کرده و کیف‌پول دیجیتالی که می‌خواهید اتصال دهید را انتخاب کنید. این بخش، نیاز به امضای تأیید در برنامه کیف‌پول شما دارد.
 • انتخاب گزینه “ایجاد”: این بخش یک منوی فرآیند ایجاد ان‌اف‌تی را ارائه می‌دهد، شامل منوی بارگذاری، ویژگی‌های ان‌اف‌تی، ویژگی‌ زنجیره‌بلوکی است.
 • بارگذاری فایل رسانه‌ای خود: این بخش برای تصویر یا رسانه دیگری است که قصد فروش آن را دارید. می‌توانید آن را به صورت مستقیم بارگذاری کنید یا به یک فایل رسانه‌ای با میزبانی خارجی لینک دهید.
 • تکمیل جزئیات: باید نام ان‌اف‌تی خود را وارد کرده و یک توضیح ارائه دهید. می‌توانید به صورت اختیاری ویژگی‌های منحصربه‌فرد و مزایای اضافی مانند محتواهای قابل دسترسی، مانند دعوت به یک کانال خصوصی دیسکورد یا کدهای تخفیف برای محصولات، اضافه کنید. همچنین می‌توانید محدودیتی برای تعدادی که می‌توانند ایجاد شوند (معمولاً تنها یک عدد، مگر اینکه مجموعه‌ای کامل ایجاد کنید) ایجاد کنید.
 • انتخاب نوع زنجیره‌بلوکی: این زنجیره‌بلوکی خواهد بود که ان‌اف‌تی شما بر بستر آن قرار دارد و پس از ایجاد نمی‌توان آن را تغییر داد.
 • ایجاد ان‌اف‌تی: بعد از تکمیل جزئیات ان‌اف‌تی خود، به سادگی “ایجاد” را انتخاب کنید. پس از کلیک بر روی گزینه “ایجاد”، فایل شما بارگذاری می‌شود و ان‌اف‌تی ایجاد می‌شود. اما هنوز برای فروش ثبت نشده است و اطلاعات تا زمان ثبت اثر، قابل تغییر هستند.

مرحله ۶: ثبت ان‌اف‌تی برای فروش

ثبت یک ان‌اف‌تی برای فروش به سادگی است و اکثر پلتفرم‌های ان‌اف‌تی به شما اجازه می‌دهند که این کار را رایگان انجام دهید. بعد از ایجاد ان‌اف‌تی و قرار دادن آن در کیف‌پول خود، می‌توانید به سادگی روی دکمه “فروش” در پلتفرم دلخواه خود کلیک کرده و قیمتی که می‌خواهید را ثبت کنید و مدت زمانی که می‌خواهید فروش ادامه داشته‌باشد را انتخاب کنید.

پس از تکمیل جزئیات فروش شما، می‌توانید آگهی را ایجاد کنید. این نیاز به امضای چند تراکنش در کیف‌پول دیجیتال شما دارد، که ممکن است شامل پرداخت هزینه‌های تراکنش در زنجیره بلوکی انتخابی شما باشد. تراکنش‌های سولانا عمدتاً بسیار کوچک هستند، معمولاً کمتر از ۰.۰۱ دلار، در حالی که ثبت یک ان‌اف‌تی در محیط بلاک‌چینی اتریوم می‌تواند هزینه‌های بسیار بیشتری داشته باشد.

هزینه فروش یک ان‌اف‌تی چقدر است؟

بعد از ثبت ان‌اف‌تی، باید اثر شما، لینک منحصر به فردی داشته باشد که بتوانید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. وقتی یک خرید انجام شود، فروشندگان هزینه‌ی اندکی به بازار مرتبط با ان‌اف‌تی پرداخت می‌کنند. به‌عنوان مثال، بایننس ۱% هزینه پلتفرم و هزینه‌های دیگر را دریافت می‌کند، در حالی که اوپن‌سی ۲.۵% ثابت از قیمت فروش را دریافت می‌کند. هنگامی که یک ان‌اف‌تی ایجاد می‌کنید، می‌توانید یک هزینه حق آرتیست یا هنرمند اضافه کنید که در هر بار فروش ان‌اف‌تی شما پرداخت می‌شود. سازندگان می‌توانند تا ۱۰% از هر معامله به عنوان حق هنرمند یا آرتیست کسب کنند.

آیا می‌توان یک ان‌اف‌تی را به صورت رایگان ایجاد کرد؟

بله. اکثر پلتفرم‌های توکن غیرقابل تعویض (NFT) به شما اجازه می‌دهند که ان‌اف‌تی‌ها را به صورت رایگان ایجاد و ثبت کنید. با این حال، عموماً فروش یک ان‌اف‌تی با هزینه‌های تراکنش، همراه است. علاوه بر این، برخی از زنجیره‌های توکن‌های غیرقابل تعویض هزینه ایجاد ان‌اف‌تی را به زنجیره‌بلوکی خود اختصاص می‌دهند و از کاربران هزینه‌های شبکه می‌گیرند.

به‌عنوان مثال، اتریوم هزینه گس دریافت می‌کند که شامل هزینه‌پایه برای واحد کار است. معمولا هزینه‌ها بر اساس فعالیت زنجیره‌بلوکی و شبکه تغییر می‌کنند. به همین ترتیب، زنجیره‌بلوکی پلیگان هزینه‌ای برای ایجاد تک نسخه توکن‌ها دریافت می‌کند، اما هزینه‌ای ناچیز برای ایجاد دسته‌ای از توکن‌ها اختصاص می‌دهد.

چگونه می‌توانم یک تصویر ان‌اف‌تی ایجاد کنم؟

تبدیل تصاویر ان‌اف‌تی، به سادگی تصاویر دیجیتالی هستند که در یک پلتفرم ان‌اف‌تی بارگذاری می‌شوند. اکثر پلتفرم‌ها از انواع مختلفی از فرمت‌های تصویر پشتیبانی می‌کنند، از جمله فرمت‌های JPEG ، PNG و حتی تصاویر متحرک. این تصاویر می‌توانند به چندین روش ایجاد شوند، اما پلتفرم ان‌اف‌تی باید فرمت بارگذاری را پشتیبانی کند تا تصویر اولیه ایجاد شود.

آیا ان‌اف‌تی‌ها حق کپی‌رایت دارند؟

بله، مگر اینکه تحت قوانین استفاده منصفانه قرار داشته باشند. حق‌تکثیر به محض ایجاد تصویر، فایل صوتی، ویدئو، سند یا سایر اعمال اصلی ایجاد می‌شود. صاحب اثر، صاحب حق‌تکثیر است. خرید یک ان‌اف‌تی، مالکیت حق تکثیر را منتقل نمی‌کند و همچنان بعد از فروش، هنوز به سازنده اثر تعلق دارد.

سخن پایانی

ایجاد ان‌اف‌تی نیازمند اطلاعات درباره تعدادی از مفاهیم مرتبط با آن است، از جمله ایجاد توکن، زنجیره‌بلوکی، کیف‌پول‌های رمزی، بهترین بازارهای ان‌اف‌تی و هزینه‌های گس. هنگامی که یک سازنده متوجه می‌شود که چگونه ان‌اف‌تی‌ها کار می‌کنند، مراحل ساخت و فروش بسیار آسان‌تر می‌شود. در این مقالهسعی کردیم به زبان ساده این مسیر را برای علاقه‌مندان توضیح دهیم اگر سوالی در این زمینه دارید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: https://www.investopedia.com

عرفان شفیعی

پست های مرتبط

آیا هوش مصنوعی می‌تواند شما را به یک تریدر موفق ارز دیجیتال تبدیل کند؟

در دنیای امروز، ارزهای دیجیتال به عنوان یکی از محبوب‌ترین و بحث‌برانگیزترین…

۲۱ تیر ۱۴۰۳

روز «پیتزا بیت‌کوین» و اولین تراکنش واقعی «بیت‌کوین» مبارک

تصور کنید که دو پیتزا به قیمت میلیون‌ها دلار می‌خرید. دیوانه‌وار به…

۲ خرداد ۱۴۰۳

وارپ‌کست چیست؟ نحوه کسب درآمد از آن

توییتر به عنوان یک شبکه اجتماعی محبوب، ایراداتی هم دارد. این پلتفرم…

دیدگاهتان را بنویسید