صفحه اصلی > آموزش و آموزش بلاکچین و آموزش رمزارز : آشنایی با چین‌لینک و جدیدترین اقدامات آن در سال 2023

آشنایی با چین‌لینک و جدیدترین اقدامات آن در سال 2023

چین لینک

چین‌لینک به عنوان یک شاهکاردر فضای دیفای شناخته می‌شود. فناوری این پروژه که باعث  پیشرفت برنامه‌های غیرمتمرکز در بلاکچین شد اوراکل نام دارد؛ اوراکل‌ها اطلاعات دنیای واقعی از جمله قیمت ارزهای دیجیتال را به بلاک‌چین ارسال می‌کنند. هدف اصلی آن ارتباط بین قراردادهای هوشمند و بلاکچین‌های مختلف است. چین‌لینک همراه با تغییرات بازار کریپتو اقدامات مهمی انجام داده اگر شما هم از طرفداران این پروژه هستید تا پایان مسیر همراه دیفایر باشید چون قرار است بیشتر با تکنولوژی آن آشنا شویم.

تاریخچه چین‌لینک و بنیان‌گذار آن

Chainlink یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است که به قراردادهای هوشمند اجازه میدهد تا به منابع داده خارجی متصل شوند. فعالیت آن سال ۲۰۱۷ توسط  سرگی نازاروف (Sergey Nazarov) و استیو الیس (Steve Ellis)  بنیان‌گذاران شرکت  SmartContract در سانفرانسیسکو آغاز شد. سرگی نازاروف تجربه کار با شبکه پرداختی سوییفت در اوراکل هوشمند سوییفت دارد.

فعالیت‌های پروژه چین‌لینک بر بستر اتریوم برنامه‌ریزی شده است و هدف آن‌ها در مرحله اول پشتیبانی از برنامه‌های غیرمتمرکزی بود که بربستر اتریوم فعالیت می‌کنند اما کم‌کم با یک مکانیزم متفاوت برای انتقال اطلاعات از بیرون به داخل بلاک‌چین و ارتباط بین بلاکچین‌های مختلف هم توسعه یافت. LINK توکن بومی این پروژه استاندارد ERC-20 است که برای پرداخت هزینه این سرویس اوراکل در شبکه استفاده می شود.

چین‌لینک چطورکارمی‌کند؟

قراردادهای هوشمندی  که برای انجام درست کارها  نیاز دارند هرلحظه داده‌های بیرون را دریافت و پردازش کنند درخواست خود را برای دریافت اطلاعات دنیای بیرون به اوراکل‌های چین‌لینک ارسال می‌کنند. اوراکل یک میان افزار (Middleware) است که نقش واسطه بین دنیای واقعی و قراردادهای هوشمند را ایفا می‌کند و اطلاعات را دراین فضا انتقال می‌دهد. غیرمتمرکز بودن چین لینک باعث می‌شود اهمیت صحت داده‌هایی که چین‌لینک از خارج بلاکچین ارسال می‌کند بیشتر شود. اوراکل‌های غیرمتمرکز که به صورت گره وظیفه حفاظت و اعتبارسنجی و تقویت اعتبار داده‌های دریافتی در بلاک‌چین را به عهده دارد.

درخواست‌های ارسال شده به چین‌لینک به صورت توافق‌نامه با نام SLA ثبت می‌کنند. این توافق‌نامه‌های ثبت شده به سه بخش تقسیم می‌شوند:

  • بخش تایید اعتبار(Reputation Contract): دراین  بخش سابقه عملکرد اوراکل ثبت و نگهداری می‌شود. اطلاعاتی شبیه تعداد کل درخواست‌های تکمیل شده، متوسط زمان پاسخ‌گویی ومقدار توکن بومی link که توسط اوراکل استیک شده است در این بخش ذخیره می‌شود.
  • بخش تطبیق سفارش (Order-matching Contract): در این قسمت براساس درخواستی که به چین‌لینک ارسال شده از بخش  اعتباراطلاعات موردنیاز جمع‌آوری شده و برای ارسال آماده می‌کند.
  • بخش جمع‌آوری اطلاعات(Aggregating Contract): باتوجه به صداقت هر اوراکل پاسخ‌ نهایی را دریافت می‌کند و به بخش تایید اعتبار ارسال می‌کند.

چین‌لینک

قراردادهای هوشمندی که درخواست داده می‌کنند، در ازای خدمات خود به اپراتورهای گره Chainlink در LINK پرداخت می‌کنند. قیمت‌ها توسط اپراتورهای گره بر اساس شرایط بازار برای آن داده تعیین می‌شود.

توکن چین‌لینک (LINK) برای چه استفاده می‌شود؟

همانطور که ذکر شد، اپراتورهای گره Chainlink می توانند LINK را برای اطمینان از تعهد بلندمدت به پروژه در شبکه سهام‌گذاری کنند. اپراتور گره ای که برنده پیشنهاد می‌شود باید اطلاعات را به قرارداد هوشمند درخواستی ارائه دهد. همه پرداخت ها برای اپراتورهای گره به شکل توکن های LINK انجام می‌شود. با این کار مشابه مدل رمزنگاری بیت‌کوین، اپراتورهای گره Chainlink نیز به جای ارسال داده‌های مخرب، تشویق می‌شوند تا فعالیت قابل اعتماد ارائه دهند. 

این رویکرد اپراتورهای گره را تشویق می‌کند تا به انباشت ادامه دهند. چرا؟ چون داشتن توکن‌های بیشتر به معنای دسترسی به قراردادهای داده بزرگتر است. اگر اپراتور گره تصمیم به نقض قوانین بگیرد، توکن‌های LINK آن‌ها حذف خواهد شد.

از آن‌جایی که ارتباط شبکه ارزدیجیتال LINK با اوراکل‌های خارج از بلاک‌چین نیز برقرار است و این اوراکل‌ها به شبکه اتریوم متصل هستند به صورت مستقل مسئولیت جمع‌آوری داده‌های دنیای واقعی درخواست‌شده توسط قراردادها را اجرا می‌کنند. در واقع این نودها پاسخ درخواست‌های برون زنجیره‌ای را تهیه می‌کنند. این پاسخ‌ها از طریق چندین مکانیزم اجماع تجمیع جمع‌آوری می‌شود. این نودها از دو جزء تشکیل شده‌اند:

چین لینک اصلی (ChainLink Core): نرم‌افزار نود اصلی مسئول خواندن SLAهای جدید هستند عملکردهای لازم را به آداپتور چین لینکارسال می‌کند.

آداپیتور چین لینک (ChainLink Adaptor): به‌عنوان پلی بین نودها و داده‌های خارجی عمل می‌کند. آداپتور قادر به خواندن و پردازش داده‌ها و نوشتن آن‌ها روی بلاک‌چین هستند.

دیفای

Chainlink و DeFi

از زمانی که (Decentralized Finance (DeFi محبوبیت بیشتری پیدا کرده است، علاقه به خدمات با کیفیت بالا اوراکل‌ها افزایش یافته است.همچنین اکثر این پروژه‌ها به نوعی از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند و برای اجرای صحیح به داده‌های خارجی نیاز دارند.

با خدمات اوراکل متمرکز، پلتفرم‌های DeFi در معرض طیف گسترده‌ای از حملات قرار می‌گیرند؛ از جمله حملات وام فلش که از طریق دستکاری اوراکل‌هات رخ می‌دهد. چندین مورد از این قبیل حوادث قبلاً رخ داده است و اگر اوراکل‌های متمرکز همچنان رایج باشند،این مشکلات ادامه‌دار خواهند بود.

مزایا ومعایب Chainlink 

چین‌لینک اطلاعات را از دنیای واقعی به داخل بلاکچین ارسال می‌کند وهمچنین می تواند با بلاکچین های مختلف تعامل داشته باشد. داده‌های ثبت شده بر روی آن غیرقابل دستکاری است و همه می‌توانند به چین لینک دسترسی داشته باشند به همین دلیل چین لینک همیشه اطلاعات دقیق و قابل اعتمادی به کاربران خود ارائه می کند.

یکی از معایب Chainlink این است که اگر چه پروژه‌هایی مانند Synthetix، Aave  به فناوری این پروژه وابسته هستند اما همین اتفاق باعث می‌شود اگر پلتفرم‌های زیادی به یک سرویس اوراکل مشابه متکی باشند، در صورت توقف ناگهانی Chainlink طبق انتظار، همه پروژه‌های مرتبط با قطعی مواجه خواهند شد.

 Chainlink یک سرویس اوراکل غیرمتمرکز است که گفته می‌شود هیچ نقطه شکست واحدی ندارد. با این وجود، در سپتامبر ۲۰۲۰ گره‌های Chainlink دچار یک “حمله اسپم” شدند که در آن یک هکر تا 700 ETH را از کیف پول‌های اپراتور گره تخلیه کرد. این حمله به سرعت حل شد، اما  هشداری است که همه سیستم‌ها در برابر فعالیت‌های مخرب کاملاً مقاوم نیستند.

بهترین کیف‌پول چین‌لینک و نحوه عرضه و صدور LINK 

LINK دارای حداکثر عرضه ۱ میلیارد توکن است.۳۵٪ از آن‌ها در ICO در سال ۲۰۱۷به فروش رسید. حدود ۳۰۰میلیون در اختیار شرکتی است که پروژه را تأسیس کرده است. بر خلاف بسیاری از کریپتو دارایی های دیگر، LINK هیچ فرآیند استخراج یا سهامداری ندارد که عرضه در گردش آن را افزایش دهد.  می‌توانید LINK را از صرافی‌های معتبر مثل بایننس و کوین‌بیس و کوکوین و …. خریداری کنید و  در هر کیف پولی که شکبه اتریوم در آن پشتیبانی شده مانند Trust Wallet یا MetaMask ذخیره کنید.

جدیدترین اخبار و تغییرات چین‌لینک (آبان ۱۴۰۲)

پیشرفت‌های اکوسیستم چین‌لینک باعث افزایش کارایی آن شده و شرکت‌های مختلف با آن‌ها شروع به همکاری کرده‌اند؛ مثلا شرکت مخابراتی وودافون (Vodafone) در ۷ نوامبر (۱۶ آبان) اعلام کرد به‌تازگی  از اوراکل‌های چین لینک  استفاده می‌کند تا تراکنش‌های خود را تسهیل کند و محصولات مختلفی از جمله ایستگاه‌های شارژ وسایل نقلیه الکتریکی در جاده‌‌‌های عوارضی را ارائه نماید. 

شرکت وودافون به وسایل نقلیه و دستگاه‌ها اجازه می‌دهد به طور مستقل در بخش اینترنت اشیا (IoT)  فعالیت کنند و با شرکت‌هایی مثل مسترکارت (Mastercard)، آی‌بی‌ام (IBM)، بانک اچ‌اس‌بی‌سی (HSBC) و دیلویت (Deloitte) تعامل داشته باشند.

با توجه به افزایش تقاضا برای نگهداری و مدیریت دارایی‌های دیجیتال از سوی مدیران و صاحبان دارایی‌ها  کاربرد اوراکل‌های چین لینک در توکنیزه‌ کردن دارایی‌های دنیای واقعی هم محبوبیت بیشتری پیدا کردند. به همین دلیل بانک HSBC قصد دارد از این شبکه برای ارائه خدمات نگهداری (Custody) اوراق بهادار خود استفاده کند.

صرافی هشکی (HashKey) هم توکن LINK را در روزهای گذشته فهرست کرده است. این صرافی یک پلتفرم معاملاتی قانونی در هنگ‌کنگ است که معاملات رمزارزها را در اختیار سرمایه‌گذاران حرفه‌ای قرار می‌دهد. 

اخیرا صندوق معامله نهادی چین لینک (Chainlink Trust) شرکت گری‌اسکیل (Grayscale) که به اختصار «GLNK» نامیده می‌شود هم مورد حمایت سرمایه‌گذاران قرار گرفت که در رشد آن تاثیرگذار بوده است.

هرچند که برخی افراد از تمرکز بیش از حد چین لینک انتقاد کرده‌اندا ما اوراکل‌های آن تاکنون مشکل خاصی نداشتند و هفته گذشته چین‌لینک و پالیگان و آوالانچ و تعدادی دیگر از پروژه‌ها یک هکاتون( مسابقه برنامه‌نویسی)  با موضوعات مختلف راه‎حل‌های بین‌زنجیره‌ای و ان‌اف‌تی‌های دینامیک و وب۳ وهوش‌مصنوعیو…  برگزار کردند انتظار داریم با افزایش بازار دارایی‌های توکنیزه‌شده تاثیر مثبت روی قیمت LINK  ادامه‌دار باشد.

سخن‌ پایانی 

تکنولوژی Chainlink ثابت کرده است که یکی از مهمترین پایه‌های DeFi و اکوسیستم رمزنگاری گسترده‌تر است. در حالی که دسترسی به اطلاعات مطمئن برای Ethereum DeFi  دغدغه مهمی به شمار می‌رود، منابع داده خارجی قابل اعتماد یکی ویژگی سازنده برای اکوسیستم سالم محصولات زنجیره‌ای است که ما را به توسعه چین‌لینک در آینده امیدوار می‌کند..

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.
پست های مرتبط

آیا هوش مصنوعی می‌تواند شما را به یک تریدر موفق ارز دیجیتال تبدیل کند؟

در دنیای امروز، ارزهای دیجیتال به عنوان یکی از محبوب‌ترین و بحث‌برانگیزترین…

۲۱ تیر ۱۴۰۳

روز «پیتزا بیت‌کوین» و اولین تراکنش واقعی «بیت‌کوین» مبارک

تصور کنید که دو پیتزا به قیمت میلیون‌ها دلار می‌خرید. دیوانه‌وار به…

۲ خرداد ۱۴۰۳

طلا، بورس یا بیت‌کوین؟ بهترین سرمایه‌گذاری برای سال 1403 کدام است؟

از جمله مهمترین مسائلی که برای بسیاری از ما مطرح است، انتخاب…

۹ فروردین ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید