صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : فعالیت اقتصادی DeFi در مرداد(آگوست) 15% کاهش یافت

فعالیت اقتصادی DeFi در مرداد(آگوست) 15% کاهش یافت

Van Eck

بر اساس تحلیل شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری ون‌اک(VanEck) حجم مبادلات در پروتکل های DeFi  در مرداد (August) به 52.8 میلیارد دلار رسیده که 15.5 درصد کمتر از تیر(July) است. در پی کاهش فعالیت‌های اقتصادی on-chain در ماه مرداد (August)  اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) با مشکلات زیادی مواجه شده است.  این یافته‌ها بر اساس شاخص مدیران مالی غیر متمرکز MarketVector Decentralized Finance Leaders Index (MVDFLE)  شرکت ون‌اک(VanEck) است که عملکرد بزرگ‌ترین و پرسودترین توکن‌های پروتکل‌های DeFi از جمله Uniswap را پیگیری می‌کند.

 شاخص DeFi در مرداد (August) با21% کاهش نسبت به ماه قبل عملکرد نامطلوبی نسبت به Bitcoin و Ether داشت و شرایط با عملکرد منفی 33.5% توکن UNI تشدید شد چون سرمایه‌گذاران توکن‌ها را به فروش رساندند تا سود تیرماه خود را به‌دست آورند. یکی دیگر از معیارهای کلیدی برای اکوسیستم، کاهش 8 درصدی ارزش کل قفل شده (TVL) درمرداد (August) بود که از 40.8 میلیارد دلار به 37.5 میلیارد دلار رسید که در مقایسۀ با کاهش 10 درصد Ethereum کمتر است.

 تحلیل Van Eck

 

تحلیل‌ها نشان می‌دهند که اگرچه توکن‌های DeFi در ماه مرداد (August) عملکرد ضعیفی داشتند اما در طول ماه اکوسیستم شاهد تحولات مثبتی بود. این تحولات شامل لغو دعوای گروهی Uniswap Labs و رشد stablecoin های Maker و Curve بود. پس از بهبود از یک حمله بزرگ در پایان ماه جولای، stablecoin crvUSD Curve Finance در ماه تیر(July) رشد قابل توجهی داشت و به یک رکورد جدید با اعتبار $114 میلیون رسید. CrvUSD به دلار آمریکا متصل است و مدل آن برcollateralized debt-position (CDP) تکیه دارد.  به این معنی که کاربران برای وام گرفتن crvUSD وثیقه‌هایی مانند ETH را می‌گذارند.

در این گزارش آمده است: crvUSD با رشد کارمزدهایش که بیش از کارمزدهای جمع آوری شده از تمام استخرهای نقدینگی غیر شبکه اصلی در هفته‌های گذشته بودباعث شد تا به عنوان یکی از عوامل اصلی کسب درآمد برای پلتفرم شناخته شود. با این حال، توکن حاکمیت Curve Finance از زمان بهره‌برداری نشانه‌های امیدوارکننده‌ای از بهبود نشان نداده است به طوری که قیمت آن در مرداد (August)ماه 24 درصد کاهش یافت و به 0.45 دلار رسید.

تحلیل Van Eck در مورد عملکرد توکن CRV:

با توجه به کاهش قیمت، سرمایه‌گذارانی که CRV OTC را از Michael Egorov در ماه گذشته خریداری کرده‌اند،  فقط 12.5٪ بالاتر از آب هستند و تا پنج ماه دیگر نمی‌توانند فروش کنند. اگر crvUSD بتواند به نقطۀ رشد خود ادامۀ داده و کاهش درآمدهای صرافی را که به دلیل کاهش حجم DeFi رخ داد، جبران کند، قیمت CRV ممکن است جبران شود، اما همچنان کاهش حجم DeFi چالش قابل توجه‌ای برای CRV محسوب می‌شود.

موسس Curve Finance، مایکل اگوروف(Michael Egorov)  حدود 100 میلیون دلار وام با پشتوانه 47 درصد از توکن native پروتکل، CRV داشت. از آن جایی که قیمت CRV پس از هک تقریباً 30 درصد کاهش یافت، ترس از لیکوید شدن وام تضمین شده اگوروف(Egorov) نگرانی‌هایی را در مورد تأثیر مسری در سراسر اکوسیستم DeFi ایجاد کرد. مایکل اگوروف(Michael Egorov) برای کاهش بدهی خود در طول بحران 39.25 میلیون توکن CRV را به چند سرمایه‌گذار DeFi برجسته فروخت.

علاوه بر این، ون اک(Van Eck) اشاره کرد که سطوح فعلی نرخ‌های بهره جهانی به ویژه در ایالات متحده، همچنان به استیبل کوین‌ها فشار می‌آورد. ارزش کل بازار استیبل کوین‌ها در ماه آگوست 2 درصد کاهش یافت و به 119.5 میلیارد دلار رسید. این شرکت اعلام کرد:

این اتفاقات به دلیل افزایش نرخ‌های بهره در تامین مالی سنتی است که سرمایه‌گذاران را تشویق می‌کند تا استیبل کوین‌های خود را کنار بگذارند و به صندوق‌های بازار پول منتقل شوند، جایی که می‌توانند بازدهی بدون ریسک 5 درصد دریافت کنند.

برای آشنایی با 8 پروژه‌ برتر دیفای این مقاله را بخوانید: 8 پروژه‌ برتر دیفای، برای سرمایه‌گذاری در سال 2023

منبع: cointelegraph.com

فهیمه قائمی

پست های مرتبط

کارمزد بالای GBTC، عامل اصلی فرار سرمایه؟

صندوق قابل معامله بورسی بیت‌کوین Grayscale (GBTC) همچنان شاهد خروج قابل توجه…

۲۵ فروردین ۱۴۰۳

شمارش معکوس هاوینگ، آیا جهش قیمت بیت‌کوین در راه است

با در نظر گرفتن میانگین زمان تولید هر بلاک بیت‌کوین که ۱۰…

۲۵ فروردین ۱۴۰۳

چالش قانونی کوین‌بیس علیه مقررات SEC در خصوص ارزهای دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال کوین‌بیس از دادگاه ایالات متحده درخواست کرده است تا…

۲۵ فروردین ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید