صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : آشنایی با پروژه‌های شبکه‌های زیرساخت فیزیکی غیرمتمرکز (DePIN)

آشنایی با پروژه‌های شبکه‌های زیرساخت فیزیکی غیرمتمرکز (DePIN)

depin-projects

شبکه‌های زیرساخت فیزیکی غیرمتمرکز (DePIN) با این شبکه‌ها، مزایای بلاکچین را با زیرساخت دنیای واقعی ترکیب می‌کنند و راه‌حل‌هایی را در زمینه وای‌فای، حمل‌ونقل، ذخیره‌سازی داده و انرژی ارائه می‌دهند.  DePIN نویدبخش غیرمتمرکز کردن توسعه زیرساخت‌ها، کاهش هزینه‌ها و بهبود دسترسی جهانی به فناوری بلاکچین است. این فناوری با تلفیق ویژگی‌های مثبت بلاکچین یعنی شفافیت، کارایی و امنیت، به دنیای واقعی نفوذ می‌کند و قول می‌دهد که با واگذاری قدرت به جوامع محلی، انحصار شرکت‌های بزرگ در حوزه زیرساخت را بر هم زند. 

DePIN با گردآوری منابع محاسباتی و ذخیره‌سازی از افراد مختلف، این منابع را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد و به این شکل توانایی اینترنت اشیاء (IoT) را ارتقا می‌بخشد. این رویکرد با کاهش هزینه‌ها، راه‌حلی برای چالش‌های زیرساخت‌های جهانی ارائه می‌دهد و هدف آن تبدیل زیرساخت‌های عمومی به سیستمی فراگیرتر، کارآمدتر و مشارکتی است. DePIN همچنین با بهبود دسترسی به منابع، پذیرش گسترده فناوری‌های نوآورانه را تسهیل می‌کند.

شبکه‌های زیرساخت فیزیکی غیرمتمرکز (DePIN) در حال تغییر سیستم‌های سنتی هستند. در این مدل جدید، کنترل از شرکت‌های بزرگ به افراد منتقل می‌شود و هرکسی با توجه به مشارکت خود در شبکه، حرفی برای گفتن دارد. ایجاد مدل‌های تشویقی موثر، توسعه طولانی مدت و رقابت با غول‌های وب ۲ چالش‌هایی هستند که DePIN با آنها روبرو است. با این حال، کنترل جامعه، قیمت‌گذاری عادلانه و سیستم‌های تشویقی، مزایای جذابی را برای DePIN به ارمغان می‌آورد.

پروژه‌های DePIN در حوزه‌های مختلفی از جمله انرژی پاک (Rowan Energy) و اینترنت بی‌سیم (Helium Network) راه‌حل‌های نوآورانه‌ای ارائه می‌دهند. این راه‌حل‌ها با حذف واسطه‌ها، امکان دسترسی عادلانه‌تر و قیمت‌گذاری بهتر را فراهم می‌کنند. شبکه‌های ذخیره‌سازی غیرمتمرکز مانند Filecoin نیز انقلابی در ذخیره‌سازی داده و رایانش ابری ایجاد می‌کنند. این پروژه‌ها با ارائه راه‌حل‌های امن، کارآمد و مقرون به صرفه، پتانسیل DePIN را برای رقابت با سرویس‌های ابری سنتی نشان می‌دهند.

با وجود چالش‌ها، پروژه‌های DePIN نشان‌دهنده حرکت قوی به سمت راه‌حل‌های زیرساختی دموکراتیک‌تر، کارآمدتر و پایدارتر هستند. این فناوری در حال بازتعریف سیستم‌های بنیادی است که از دنیای دیجیتال و فیزیکی پشتیبانی می‌کنند.

منبع: beincrypto.com

اخبار مرتبط: انتقاد چارلز هاسکینسون از صندوق سرمایه‌گذاری گری‌اسکیل 

⚠️هشدار: تحلیل‌های ارائه شده توسط دیفایر پیشنهاد سرمایه‌گذاری نیست؛ لذا برای انجام خرید و فروش، حتما شخصا بازار را مورد تحلیل قرار دهید چرا که مسئولیت سود یا ضرر خرید و فروش رمزارزها با خود شماست.

فهیمه قائمی

پست های مرتبط

تحلیل و پیش‌بینی قیمت دوج‌کوین

دوج‌کوین زمانی در جمع ۱۰ ارز دیجیتال برتر، بهترین عملکرد را داشت…

۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

جهش 8 درصدی قیمت ADA با رسیدن ذخایر کاردانو به 1.5 میلیارد دلار

در حالی که بازار کریپتوکارنسی با چالش‌هایی روبرو بوده است، اکوسیستم کاردانو…

۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

پرونده‌ی FTX: بنکمن-فرید با افشاگری سلبریتی‌ها، به دنبال رهایی از اتهامات است

بلومبرگ در ۱۹ آوریل گزارش داد که بر اساس یک توافق پیشنهادی،…

۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید