صفحه اصلی > اخبار و اخبار خارجی : زنگ هشدار؛ آیا مالکیت بیت‌کوین متمرکز شده است؟

زنگ هشدار؛ آیا مالکیت بیت‌کوین متمرکز شده است؟

bitcoin-holders

تقریباً ۰.۰۴٪ از آدرس‌های بیت‌کوین۶۲٪ از عرضه در گردش را کنترل می‌کنند که طبق داده‌های CoinMarketCap در زمان انتشار بیش از ۱۹/۵ میلیون است. این تمرکز شدید ثروت، بحث در مورد غیرمتمرکز بودن بیت‌کوین را دوباره شعله‌ور می‌کند.

بر اساس آن‌چه @GRomePow منتشر کرده است، BitInfochart شکاف رو به رشد بین گروه کوچکی از دارندگان بزرگ BTC، که به عنوان نهنگ نیز شناخته می‌شوند، و اکثر کاربران، که عمدتاً از خرده فروشان تشکیل شده‌اند نشان می‌دهد. در حالی که ثروتمندترین آدرس‌های بیت‌کوین۶۲٪ از عرضه در گردش فعلی را در اختیار دارند، اکثر دارندگان BTC مقادیر بسیار ناچیزی دارند. این نابرابری باعث شده است که برخی استدلال کنند که توزیع ثروت بیت‌کوین هیچ تفاوتی با سیستم‌های مالی سنتی ندارد و ادعای غیرمتمرکز بودن آن را تضعیف می کند..

در حالی که این یک نگرانی رو به رشد است، طرفداران سرسخت بیت‌کوین معتقدند که توزیع ثروت و قوانین غیرمتمرکز دو مفهوم مجزا هستند. آن‌ها استدلال می‌کنند که ماهیت غیرمتمرکز بیت‌کوین در فناوری زیربنایی آن نهفته است که به هر کسی اجازه می‌دهد بدون واسطه یا مقامات مرکزی در شبکه شرکت کند. آن‌ها اضافه می‌کنند که دارندگان BTC در ایمن‌سازی یا تأیید شبکه مشارکت نمی‌کنند. در هر صورت، این نهادها می‌توانند شرکت‌هایی مانند MicroStrategy و Tesla باشند که در طول سال‌ها میلیاردها دلار از این سکه را جمع‌آوری کرده٬اند و آن‌ها را به عنوان بخشی از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری خود نگه می‌دارند.

اخبار مرتبط: بنیان‌گذار کاردانو حقایق تازه‌ای از بیت‌کوین فاش کرد

به طور کلی، تمرکز ثروت در بیت‌کوین عمدتاً به پذیرندگان اولیه نسبت داده می‌شود که مقادیر قابل توجهی BTC را در دوران ابتدایی آن به دست آوردند. با افزایش شدید ارزش ارز دیجیتال، این دارندگان اولیه ثروت قابل توجهی را به دست آورده‌اند.علاوه بر این، ماهیت غیرمتمرکز بیت‌کوین به افراد اجازه می‌دهد تا نحوه مدیریت دارایی‌های خود را انتخاب کنند. برخی ممکن است BTC خود را در کیف‌پول‌های امن نگه داری کنند، در حالی که برخی دیگر آن‌ها را برای تجارت آسان‌تر در صرافی‌ها نگه می‌دارند. طبق داده‌های Glassnode در اوایل دسامبر ۲۰۲۳ حدود ۲۰٪  از کل بیت‌کوین در گردش در صرافی‌ها نگهداری می‌شود.

⚠️هشدار: تحلیل‌های ارائه شده توسط دیفایر پیشنهاد سرمایه گذاری نیست؛ لذا برای انجام خرید و فروش، حتما شخصا بازار را مورد تحلیل قرار دهید چرا که مسئولیت سود یا ضرر خرید و فروش رمزارزها با خود شماست.

منبع : bitcoinist.com

فهیمه قائمی

مهندسی صنایع خوندم اما عاشق کامیپوترم. از سال ۲۰۲۱ با دنیای رمزارزها آشنا شدم و این آغازی برای سفر هیجان‌انگیز من در این حوزه بود. علاقه من به رمزارزها فقط مربوط به سرمایه‌گذاری نیست و مشتاقم نحوه عملکرد این فناوری‌های نوظهور را درک کنم چرا که معتقدم رمزارزها پتانسیل متحول کردن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما را در آینده دارند.
پست های مرتبط

سناتور منندز منتقد بیت‌کوین، به دلیل دریافت رشوه طلا محکوم شد

منندز زمانی بیت‌کوین را به عنوان “انتخاب ایده‌آل برای جنایتکاران” مورد انتقاد…

۲۷ تیر ۱۴۰۳

‏FTX و CFTC با تسویه 12.7 میلیارد دلاری به دعوای 19 ماهه پایان دادند

صرافی ورشکسته رمزارز FTX با کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا (CFTC) برای…

۲۷ تیر ۱۴۰۳

صرافی کراکن تایید کرد که ۹ میلیارد دلار بیت‌کوین از Mt. Gox دریافت کرده است

صرافی رمرارز کراکن تایید کرد که وجوهی به ارزش ۹ میلیارد دلار…

۲۶ تیر ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید