صفحه اصلی > مصاحبه : آشنایی با معاملات تعهدی در نوبیتکس

آشنایی با معاملات تعهدی در نوبیتکس

آشنایی با معاملات تعهدی در نوبیتکس

در این گزارش قرار است به گفت‌وگو با فاطمه عارف‌خانی، مدیر محصول معاملات تعهدی در نوبیتکس بپردازیم. عارف‌خانی با اشاره به مزایا و معایب معاملات تعهدی، نکات مهمی را توضیح می‌دهد که برای ورود به این بازار بهتر است به آن توجه کرد پس تا پایان همراه ما باشید.

از چه زمانی معاملات تعهدی نوبیتکس شروع به فعالیت کرده است؟

تقریبا ۱ سال از رونمایی محصول جدید می‌گذرد و کاربران می‌توانند از آن استفاده کنند.

مزیت‌ها و کاربردهای معاملات تعهدی چیست؟

نوبیتکس همیشه دغدغه ارائه یک محصول با کیفیت را در خود احساس می‌کند به همین دلیل به عنوان اولین پلتفرم تصمیم گرفتیم که قابلیت معاملات تعهدی را به کاربران ارائه دهیم تا با خدماتی که در پلتفرم‌های دیگر وجود دارد رقابت و برابری کند.

همچنین تلاش کردیم خدماتی که ارائه می‌دهیم با قوانین کشورمان مطابقت داشته باشد. این امر باعث شد در پیاده‌سازی و طراحی این محصول چالش‌های بسیاری را پشت سر بگذاریم تا امروز کاربران نوبیتکس بتوانند به معاملات تعهدی دسترسی داشته باشند.

قبل از این که معاملات تعهدی را به کاربران ارائه دهیم آن‌ها می‌توانستند تنها از روند صعودی بازار استفاده کنند. مثلا فرض کنید یک نفر تحلیل می‌کند که روند بازار صعودی است و تصمیم می‌گیرد از این روند به سود برسد. بیت کوین را در نقطه مشخص شده خرید می‌کند و صبر می‌کند تا طبق تحلیل پیش برود و بعد از رسیدن به هدف مشخص شده آن را به فروش می‌رساند و از تفاوت قیمت به‌وجود آمده به سود می‌رسد.

با ارائه معاملات تعهدی در صنعت کریپتو یک تحول اساسی در صنعت کریپتو ایران اتفاق افتاد.

معاملات تعهدی را با نام معاملات دو طرفه نیز می‌شناسند. قبلا کاربران از از روند صعودی بازار سود می‌گرفتند ولی در حال حاضر آن‌ها می‌توانند از روند نزولی هم به سود برسد. پس اولین مزیت این خدمات ایجاد یک بازار دو طرفه است و کاربران می‌توانند از هر روندی به سود برسند.

مزیت بعدی این معاملات فراهم نمودن فروش تعهدی برا معامله‌گران است، یعنی اگر کاربر معامله فروشی را باز می‌کند بدون اینکه صاحب آن دارایی باشد. برای این معاملات می‌توان از از استخر مشارکت استفاده کرد.

به این ترتیب که دارایی که روند نزولی برای آن تشخیص داده شده است را خریداری کرده و در ابتدای مسیر به فروش می‌رسانید صبر می‌کنید تا روند نزولی به نقطه‌ای که مشخص کرده‌اید برسد و سپس آن دارایی را که فروختید در نقطه پایین مجدد خریداری کرده و به استخر مشارکت برمی‌گردانید و از تفاوت قیمت ورود و خروج به سود می‌رسید.

در حال حاضر حداکثر ضریبی که به کاربران ارائه داده می‌شود ضریب۵ است. یعنی قدرت خرید و فروش کاربر۵ برابر می‌شود و از طرفی دیگر سودی که کسب می‌کند از این معاملات ۵ برابر می‌شود. فرض کنید شما ۱۰۰ هزار تومن پول دارید و می‌خواهید ۱۰ عدد از یک کوین به قیمت ۱۰ هزار تومان را خریداری کنید. وقتی از ضریب ۵ استفاده می‌کنید قدرت خرید و فروش شما ۵ برابر می‌شود یعنی به جای ۱۰۰ هزار تومان با ۵۰۰ هزار تومان وارد معامله شده و به جای ۱۰ کوین ۵۰ کوین خریداری می‌کنید و اگر روندی که پیش‌‌بینی می‌کنید درست پیش برود شما در موقعیت فروش با ۱٪ کاهش قیمت آن دارایی ۵٪ بیشتر سود می‌‍‌کنید و همین اتفاق باعث جذابیت این معاملات شده است.

 

نوبیتکس همیشه به فکر امنیت و حفظ ارزش دارایی کاربران بوده و همیشه به آن پایبند است. کاربران می‌توانند بدون هیچ ریسکی از این قابلیت استفاده کنند.

معاملات تعهدی یک پکیج است که بخشی از آن به استخر مشارکت تخصیص دارد. استخر مشارکت، تامین‌کننده نقدینگی معاملات است و برای تریدرها فراهم شده است.

همچنین آن دسته از افرادی که به عنوان هلدر در این بازار فعالیت می‌کنند در استخر مشارکت عضو می‌شوند و دارایی‌ خود را تحت عنوان یک قرارداد وکالتی در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند و می‌توانند از آن استفاده کنند.

در این حالت کاربرانی که به آن‌ها وکالت‌دهنده گفته می‌شود و دارایی خود را در استخر مشارکت می‌گذارند طبق قراردادی که در سایت وجود دارد در سود معامله‌گرانی شریک می‌شوند که از معاملات تعهدی استفاده کرده‌اند.

مزیت دیگر معاملات تعهدی برای کاربرانی است که هلدر هستند و تصمیم ندارند ریسک کنند و دارایی‌های خود را نمی‌خواهند استفاده کنند با این خدمات یک تجربه برد برد برایشان فراهم خواهد شد.

عمق بازار در این بازار معاملاتی چقدر است؟

عمق بازار یکی از مفاهیم رایج در بازارهای مالی است. یعنی عمق بازار نشان می‌دهد اگر یک نفر سفارشی با حجم بالا را در نوبیتکس یا هر بازار دیگری ثبت کند، آن سفارش سبب تغییر ناگهانی قیمت و جهش قیمت نشود. هرچقدر بازار عمیق‌تر باشد نقدینگی بیشتری خواهید داشت و سرعت نقدشوندگی سفارشات بیشتر خواهد بود و نوسانات غیرمعمول نیز کمتر خواهد شد و این ویژگی یک ماهیت اساسی برای تمام پلتفرم‌ها است.

قیمت معیار چیست و چطور به دست می‌آید؟

قیمت معیار یک مکانیزمی است که در معاملات تعهدی در تمام صرافی‌ها از آن استفاده می‌شود. ما وقتی از قیمت معیار صحبت می‌کنیم به قسمتی از معاملات تعهدی اشاره می‌کنیم که کاربر لیکویید می‌شود.

در نوبیتکس کاربرانی که موقعیت خرید یا فروش در معاملات تعهدی باز می‌کنند یک وجه تضمین در آن معامله قرار می‌دهند. اگر روند طبق تحلیل آن‌ها پیش برود وجه تضمین بعد از بستن معامله به کیف‌پولشان برگردانده می‌شود اما اگر روند برخلاف پیش‌بینی آن‌ها حرکت کند، معامله تا زمانی باز است که وجه ضمانت شده آن‌ها خسارت به‌وجود آمده را جبران کند. یعنی اگر روند بازار در موقعیت فروش به حدی صعودی باشد که ضرر کاربر را جبران نکند این معامله باعث لیکویید شدن وی خواهد شد. در این حالت باید دارایی مجدد در موقعیت فروش خریداری شود و و در خرید به فروش برسد و با استخر نقدینگی تسویه شود .

وقتی کاربر به صورت سیستماتیک لیکویید شود. اگر قیمت بازار به نقطه لیکویید شدن او برسد به صورت فوری موقعیت باز معامله‌گر بسته می‌شود.

مهرسا توتونی

پست های مرتبط

زارلا: سفری پرفراز و نشیب از پلتفرم مبتنی بر بلاک‌چین تا اکوسیستم علوم اعصاب

در سال‌های اخیر، کمتر کسی در حوزه علوم اعصاب(نوروساینس) و بلاک‌چین فعالیت…

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید